Zprávy Radia Praha
Prezident Klaus odpočívá na zámku v Lánech, jeho zdravotní stav se zlepšuje
Zdravotní stav prezidenta Václava Klause se zlepšuje. Dvaašedesátiletý Klaus, který nyní po týdenní hospitalizaci odpočívá na zámku v Lánech na Rakovnicku, se už také snaží zvolna pracovat. Na lánském zámku by měl Klaus pobývat asi týden. Kvůli hospitalizaci zrušil Klaus i svůj pracovní program. Na Pražském hradě měl přitom jmenovat ústavní soudce. Kdy by mohl Klaus ústavní soudce jmenovat, zatím není stanoveno. Není také jasné, zda by se jmenování odehrálo na zámku v Lánech, nebo by Klaus přijel na Pražský hrad.
Špidla už má hotovou žádost, aby mu Klaus svěřil řízení justice
Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) už má připravenu žádost, aby jej prezident Václav Klaus dočasně pověřil řízením ministerstva spravedlnosti. Ministerský předseda se hodlá na krátkou dobu postavit do čela justice poté, co se kandidatury na ministerskou funkci vzdal českobudějovický advokát Vladimír Papež. Plánuje, že své pravomoci předá definitivnímu ministrovi po dvou až třech týdnech. Kdo se jím stane, zatím není jisté - řada kandidátů jeho nabídku stát se členem vlády odmítla. Ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek řekl, že Hrad zatím termín jmenovacího aktu nestanovil. Po Papežově odmítnutí se zřejmě vracejí do hry o ministerské křeslo lidé, kteří byli v hledáčku premiéra již dříve.
První odhady ukazují na nejnižší úrodu obilí od roku 1979
Na nejnižší produkci obilí od roku 1979 ukazují první odhady letošní sklizně. Podle údajů Českého statistického úřadu k 20. červnu, doplněných o čísla ministerstva zemědělství o sklizni kukuřice a ostatních obilovin, by se měla úroda pohybovat zhruba kolem šesti milionů tun. Podle ministra Jaroslava Palase není vyloučeno, že skutečný výsledek bude ještě nižší kvůli kritickému nedostatku srážek v posledních týdnech. Domácí trh byl v posledních letech v nadbytku, takže je zde určitá zásoba, která utlumí dopady menší sklizně. Bezprostřední nedostatek obilí proto nehrozí, uvedl Palas na tiskové konferenci.
Ministr Palas se v Argentině zúčastní fóra zemí Mercosur a Visegrádu
Ministr zemědělství Jaroslav Palas se ve čtvrtek v Argentině zúčastní zahájení fóra zemí Visegrádské čtyřky a států jihoamerické zóny volného obchodu Mercosur. Tématem jednání mají být vzájemné obchodní vztahy po vstupu zemí Visegrádu do EU. Palas do Argentiny odlétá v úterý večer a vrací se příští pondělí. Palas se také sejde k jednání se svým argentinským resortním protějškem Miguelem Camposem. Na programu má dále návštěvu některých argentinských podniků, například masokombinátu či vinařského závodu. Zúčastní se rovněž oficiálního zahájení 117. ročníku mezinárodní výstavy chovu hospodářských zvířat, zemědělství a průmyslu. Zahraniční agrární obchod s Argentinou dosáhl v roce 2002 celkového obratu 14,8 milionu dolarů (asi 413 milionů korun). Agrární vývoz Česka na tamní trh činil devět tisíc dolarů. Od roku 1998 přitom poklesl ze 158 tisíc dolarů. Dovoz do tuzemska činil 14,83 milionu dolarů. Z Argentiny se nejvíce dovážely zbytky rostlin pro výživu zvířat, filé a jiné rybí maso, pokrutiny po extrahování sojového oleje a citrusové plody.
Vláda by měla ve středu rozhodnout o 1,4 mld. Kč na povodně
Ministerstvo pro místní rozvoj ve středu možná získá 1,4 miliardy korun, které chce použít na odstranění následků loňských povodní. O peníze žádá vládu ministr pro místní rozvoj Pavel Němec od poloviny července. Zatím kabinet rozhodl o poskytnutí 100 milionů korun z úvěru Evropské investiční banky. "Ministerstvo financí má uloženo, aby našlo 1,2 miliardy korun," uvedl již dříve mluvčí Petr Dimun. Zbývajících 200 milionů korun by podle něj mělo ministerstvo ještě získat z úvěru Evropské investiční banky. Na odstranění škod z loňských povodní dosud ministerstvo pro místní rozvoj uvolnilo více než 3,1 miliardy korun. Evropská unie poskytla do Fondu solidarity téměř čtyři miliardy korun.
Poslanci zřejmě prosadí zvýšení podílu krajů na daních
Vládní návrh zákona o rozpočtovém určení daní sice ve sněmovně úspěšně absolvoval první čtení, ale podle lidoveckého poslance Ladislava Šustra je nyní mezi poslanci snaha prosadit větší podíl na daních ve prospěch krajů. Vládní návrh přiděluje krajům 10,3 procenta z vybraných daní, kraje samy požadují až 17,3 procenta. Rozdíl v požadavcích tvoří hlavně peníze na střední školství, dodal Šustr. Regiony bojují o to, aby spolu s odpovědností za síť středních škol získaly i odpovídající peníze.
Vládní právníci mají připomínky ke změnám pravidel jednání Senátu
Řadu úprav doporučili vládní právníci provést v novele pravidel jednání Senátu, kterou si připravili sami senátoři. Horní komora chce nově zavést například dvojí čtení senátorských návrhů zákonů a povinnost, podle níž se Senát bude na schůzích zabývat každou peticí s více než 10.000 podpisů. Vláda má novelu jednacího řádu projednat ve středu.
Reforma reformy se na náměšťském regionu podepíše.
Změny v armádní reformě, o kterých přijel do Náměště nad Oslavou informovat ministr obrany Miroslav Kostelka, se podle starosty města Vladimíra Měrky (nezávislý) na regionu podepíší. Bez práce je zde asi 12 procent lidí a nezaměstnanost se zvýší. Kostelka přijel do Náměště zhruba po měsíci, aby lidem vysvětlil, co je čeká. Potvrdil, že 32. základna taktického letectva jde do útlumu. V roce 2007 by ale měly letouny L-159 vystřídat vrtulníky. Náměšť má podle něj "obrovskou perspektivu." V době výluky tu zůstane 150 z 850 lidí, někteří budou muset odejít do Pardubic nebo Čáslavi. Především do oprav vzletových drah by měly stát a NATO investovat dvě miliardy korun. Měrka se ale ptá, proč to vláda nevěděla dříve, když ČSSD sbírala na Vysočině hlasy voličů s příslibem perspektivní letecké základny o 1200 profesionálních vojácích a se dvěma letkami L- 159. Do projektu mělo být investováno kolem osmi miliard korun.
Ministr obrany Kostelka popřel, že by Prokš dával prověrky agentům StB
Za absolutní blábol označil ministr obrany Miroslav Kostelka informace, že ředitel Vojenské zpravodajské služby Josef Prokš podepisuje prověrky nejen bývalým agentům Státní bezpečnosti, ale i jejím rezidentům nebo lidem, co pro tajnou policii drželi konspirační byt. Týdeník Respekt s odvoláním na bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka napsal, že dohromady jde asi o stovku lidí. Kostelka v rozhovoru pro rádio BBC uvedl, že nevěří, že Tvrdík něco takového listu řekl. Ministr si přesto nechal současnou situaci prověřit. Podle informací Respektu se mezi zaměstnanci vojenské rozvědky pohybují stovky okopírovaných personálních spisů a je prý také možné, že se jimi důstojníci drží navzájem v šachu.
Němci nadále odmítají Temelín, Rakušané chystají demonstraci
Pondělní dvouhodinový výpadek prvního bloku jihočeské jaderné elektrárny Temelín, který podle rakouských odpůrců atomu představuje "jubilejní" 50. poruchu od uvedení elektrárny do zkušebního provozu, je pro Hornorakouskou platformu proti atomovému nebezpečí důvodem pro další protestní akci přímo v Temelíně. Německé ministerstvo životního prostředí dalo najevo, že se k temelínské elektrárně staví nadále negativně a nehodlá tento svůj odmítavý postoj opustit. Německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin v Berlíně řekl, že německá vláda bude nadále trvat na svých pochybnostech ohledně bezpečnosti Temelína. Reagoval tak na článek listu Passauer Neue Presse, podle nějž už Berlín s protesty ustal. Rakouský ministr životního prostředí Erwin Pröll nedávno v dopise českému ministrovi zahraničí Cyrilu Svobodovi vyjádřil uspokojení nad tím, jak česká strana plní takzvanou dohodu z Melku, připomíná DPA. V ní se v prosinci 2000 premiéři obou zemí zavázali k programu zvyšování bezpečnosti a ekologičnosti provozu elektrárny spolu se zavedením varovného a informačního systému.
O nahlédnutí do seznamů spolupracovníků StB lidé zájem nemají
Do seznamů spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti mohou již zhruba dva týdny nahlížet lidé v Knihovně města Olomouce. Podle pracovnice tamní čítárny Aleny Jurníčkové však zatím této možnosti nikdo nevyužil. Zpřístupnění seznamů zajistil olomoucký magistrát. Písemné seznamy spolupracovníků StB získal pro 13 obcí v regionu, jež jsou sídlem takzvaných malých okresů, olomoucký krajský úřad.
Kožený a Vostrý byli obviněni, jsou stíháni jako uprchlí
Bývalý prezident Harvardských investičních fondů Viktor Kožený a bývalý předseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu Boris Vostrý byli obviněni z podvodu. Policie tak učinila téměř dva roky poté, co na ně obvinění připravila. Oba jsou stíháni jako uprchlí, řekl státní zástupce z pražského Vrchního státního zastupitelství.
V neděli zemřel na interním oddělení nemocnice Grebeníček
Na interním oddělení uherskohradišťské nemocnice v neděli dopoledne zemřel jednaosmdesátiletý Alois Grebeníček, bývalý vyšetřovatel komunistické Státní bezpečnosti. Grebeníček byl obžalován z mučení politických vězňů. K soudu pro nemoc nechodil. Grebeníček byl v posledních letech hospitalizován několikrát na plicním a interním oddělení uherskohradišťské nemocnice a také na plicním oddělení nemocnice v Břeclavi na Hodonínsku. Podle primáře jeho onemocnění odpovídalo věku pacienta. Mnohokrát ho podle něj ošetřovala i rychlá záchranná služba. Bývalý vyšetřovatel, otec současného předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, se k soudnímu líčení, které bylo svoláváno pět let, nikdy nedostavil. Byl stíhán kvůli podezření z mučení vězňů v 50. letech v uherskohradišťské věznici. Za těžké ublížení na zdraví mu hrozilo až osm let vězení.
Obnovenou linkou z Prahy do Sliače přiletělo prvních 35 lidí
Prvních 35 pasažérů z České republiky přistálo v pondělí odpoledne linkou Českých aerolinií na letišti ve slovenském Sliači. Došlo tak k obnovení pravidelné letecké dopravy mezi Prahou a středním Slovenskem. Linka byla zrušena počátkem roku 1993, těsně po rozdělení federativní republiky.
Guatemala zrušila vízovou povinnost
Guatemala zrušila vízovou povinnost pro české turisty, kteří v této středoamerické zemi mohou nyní bez víz pobývat tři měsíce. Sdělilo to české ministerstvo zahraničí, podle něhož občané Guatemaly pro cesty do Česka víza nadále potřebují. Z latinskoamerických zemí mohou Češi cestovat bez víz například do Argentiny, Chile, Kostariky, Bolívie, Ekvádoru, Mexika, Uruguaye a Nikaraguy.
Neznámý pachatel střílel ve vagonu metra, postřelil jednoho muže
Ve stanici metra Muzeum na trase A se v pondělí dopoledne střílelo. Dosud neznámý pachatel postřelil přímo ve vagonu šestadvacetiletého muže z Vysočiny poté, co do něj mladík zřejmě omylem vrazil. Střelci je přibližně třicet let a hovoří česky, uvedla pražská policie. Pachatel z místa činu uprchl. Mluvčí pražské policie Iva Knolová upřesnila, že střelba následovala po konfliktu mezi cestujícími v přijíždějící vlakové soupravě. Pachatel střílel podle policie krátkou střelnou zbraní z bezprostřední blízkosti. Mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř uvedl, že informaci o střelbě obdrželi v 10:39, sanitka byla na místě v 10:44. Sanitka pak odvezla zraněného na chirurgické oddělení Nemocnice Na Františku. Střela zasáhla kost pod ramenem a zlomila ji. Podle dispečera dopravního podniku byl provoz metra na čtvrt hodiny zastaven.
Přípravu Klausovy kanceláře zdrželo objevení historických fresek
Prezident Václav Klaus si na svou pracovnu na Pražském hradě bude muset ještě nějaký čas počkat. V jedné z místností, v nichž by měl Klaus úřadovat, památkáři objevili vzácné fresky. Jedná se zřejmě o sgrafitovou výzdobu z konce 16. století a nástěnné malby z 60. let 19. století. Autorem nástěnných maleb by mohl být Josef Matěj Navrátil, uvedl ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek. Klausova prezidentská pracovna se připravuje v části Hradu, kde úřadoval i jeho předchůdce Václav Havel. Památkáři odhadují, že ještě dva týdny budou malby podrobně zkoumat. Teprve pak budou moci o nálezu poskytnout podrobnější informace. Zatím není ani jasné, zda historické fresky zůstanou na povrchu, nebo je po zakonzervování překryje jiná malba.
Pětice krajů si z první části Phare 2003 rozdělí miliony eur
Města a obce z pěti krajů, které se potýkají s hospodářskými problémy, budou moci čerpat peníze z první části programu Phare 2003. Do ní Evropská unie a ministerstvo pro místní rozvoj vložili 17,1 milionu euro. Peníze jsou určeny na budování průmyslových zón a takzvaných podnikatelských inkubátorů v Olomouckém, Zlínském, Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Vyhlášení první části programu Phare 2003 lze očekávat v příštích týdnech. Výsledkem programu by mělo být zvýšení počtu podnikatelů a snížení nezaměstnanosti. Z programu bude možné získat peníze například na stavbu a opravu komunikací, rozvoj vodovodů, kanalizace, veřejného osvětlení, plynofikaci či na investice do budov sloužících podnikatelům.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na zasedání projedná Dostálovu stížnost na Novu
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by měla na úterním zasedání projednat stížnost ministra kultury Pavla Dostála na komerční televizi Nova. Ta podle ministrovy stížnosti, kterou radě zaslal počátkem června, opakovaně porušila zákon, když v pořadech Televizní noviny, Střepiny a Volejte řediteli odvysílala zavádějící a nepravdivé informace. Televize ústy mluvčího Petra Kostky popřela, že by její reportáže obecně nebyly pravdivé a objektivní. Ke konkrétním bodům Dostálovy stížnosti se televize nevyjadřuje, podle Kostky Nova vyčká rozhodnutí rady, která je pro ni závazným orgánem.
Rolling Stones opustili Prahu a odletěli do Toronta
Členové skupiny Rolling Stones opustili Prahu. Robert Porkert z agentury Interkoncerts, která pořádala nedělní koncert legendární kapely na pražské Letné řekl, že zpěvák Mick Jagger, kytaristé Keith Richards a Ronnie Wood a bubeník Charlie Watts odletěli kolem 16:00 spolu s doprovodem do Toronta. Nedělní pražský koncert sledovalo asi 80.000 diváků. Skupina přiletěla do Prahy v pátek. Lídr kapely Mick Jagger oslavil v českém hlavním městě své šedesátiny. Ronnie Wood převzal v sobotu v Praze Evropskou cenu za výtvarné umění. Udělila mu jí Evropská unie umění. Woodovi ji předal Miro Smolák, majitel pražské Galerie Miro, kde nyní Wood vystavuje své obrazy. Rolling Stones si loni připomněli 40 let svého hudebního života. Skupina jubileum oslavila vydáním retrospektivního dvojalba Forty Licks a hlavně světovým turné nazvaným Licks (Olíznutí). Série koncertů má trvat tři roky, během nichž Stouni zahrají po celém světě. Cesta do kanadského Toronta s turné ovšem nesouvisí. Vystoupení má především znovu přitáhnout návštěvníky z USA, kteří přestali od vypuknutí epidemie SARS do Kanady jezdit.
Koncert Rolling Stones provázelo nedorozumění zdravotníků
Nedorozumění mezi Záchrannou službou hlavního města Prahy a soukromou zdravotnickou službou Trans Hospital provázelo nedělní koncert skupiny Rolling Stones na pražské Letenské pláni. Zatímco Bořek Bulíček ze společnosti Trans Hospital, která na koncertě zasahovala, považuje spolupráci s dispečinkem pražské záchranné služby za bezproblémovou, její mluvčí Marek Uhlíř sdělil, že s nimi soukromá služba téměř nekomunikovala. Trans Hospital podle Uhlíře pražským zdravotníkům zaslala jediný fax. V něm údajně žádala o přesměrování tísňových volání z místa konání koncertu na svá vlastní telefonní čísla. To ovšem podle Uhlíře není možné, neboť pražští zdravotníci jsou povinni zajistit ve městě urgentní péči. Bulíček ale odmítl, že by jeho firma žádala pražské zdravotníky o předávání žádostí o výjezdy i zákaz vjezdu sanitkám do areálu. Zdravotníci na koncertě Rolling Stones ošetřili přes 200 lidí a osm převezli do nemocnic. Vážnější stavy způsobily většinou tržné rány a kolapsy. Podle Bulíčka lidé většinou v parném dni málo pili a dehydratace pak způsobila kolaps.
Série besed na téma Smrt a média začala povídáním Petera Arnetta
Vyprávěním válečného zpravodaje Petera Arnetta začala v pondělí na 29. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti série besed na téma Smrt a média. V díle nazvaném Irák ukázal americký reportér účastníkům záznamy z reportáží americké televize NBC. Vzpomněl také bombardování Bagdádu za války v Perském zálivu v roce 1991. Osmašedesátiletý americký korespondent přiblížil ve svém příspěvku také rozporuplnou úlohu médií ve válečných konfliktech. V krátké besedě rovněž připomněl mnohdy velmi složitou a nebezpečnou práci v centrech, kde se vedly ty nejkrutější boje. Besedu, ve které Arnett vzpomínal na reportážní práci v Iráku, sledoval mimo jiné i spisovatel Ludvík Vaculík. Z řad účastníků filmové školy projevily zájem o toto téma zhruba tři stovky převážně mladých lidí. V úterý semináře pokračují další besedou, v níž pozvaní hosté přiblíží válečné konflikty v Kambodži a Vietnamu. V dalších dnech jsou pak připraveny besedy například o bojích v Jugoslávii, Čečensku nebo o období komunismu a nacismu. Do Uherského Hradiště zavítají například také režisér a dokumentarista Jan Gogola mladší a spisovatel Jaroslav Rudiš. V neděli na filmovou školu dorazil i reportér České televize Michal Kubal, který působil jako válečný reportér mimo jiné i v Bagdádu.
Fotbalisté Baníku vyřídili Budějovice za jednadvacet minut
Jednadvacet minut stačilo fotbalistům Baníku Ostrava, aby v podzimní premiéře položili na lopatky tým z Českých Budějovic. Idylický start do nové ligové sezony zajistily vítězům góly Žůrka, Drozda a Pospěcha, které Slezané stihli nastřílet v úvodních 21 minutách a zvítězili 3:1. Baník zápas zvládl i bez Radka Slončíka, který stále nedostal z Maďarska transferkartu a zůstal jen v hledišti.
A ještě krátce o počasí na území České republiky.
Bude oblačno s přeháňkami, odpoledne s bouřkami. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 17.