Kalouska vynesla nahoru konzervativní vlna
KDU-ČSL má od soboty nového šéfa. Je jím 42letý Miroslav Kalousek, pod jehož vedením má být strana jasně konzervativní a nesocialistická. Výměně lidoveckých předsedů se věnuje v následujícím příspěvku Zdeněk Vališ.
"Pro mě to bylo překvapení. Já jsem nečekal vzhledem k politické situaci, že by došlo k takové zásadní změně. Nicméně k ní došlo a je třeba hledat důvody proč, a je třeba se zamýšlet nad tím, co to znamená pro českou politiku."
Takže, jaké důvody k tomu podle vašeho názoru vedly?
"Já si myslím, že to jsou především některé neúspěchy KDU-ČSL, pokud jde o voličskou přízeň. Hlavně šlo o volby do Senátu a potom také o pokles preferencí. Z toho možná střední stranické kádry usoudily, že jednoznačná vázanost na vládní koalici je pro KDU-ČSL určitou zátěží a že ta středová politika Cyrila Svoboda se straně nerentuje."Může něco vypovídat o zvolení Miroslava Kalouska fakt, že on se po volbě prezidenta přiznal, že volil Václava Klause?
"Já si myslím, že ta změna v lidoveckém vedení bude rozhodně znamenat, že se KDU-ČSL víc pootevře Občanské demokratické straně a připraví se na situaci, aby mohla být u toho v případě, kdyby vládní koalice ztroskotala. Lidovci dostali takové milostní nabídky od vedení ODS, že by se v budoucnu mohla eventuelně vytvořit pravicová koalice ODS a KDU-ČSL. A lidovci, kteří mají tu ctižádost být vždy u toho, jsou na takové nabídky mimořádně citliví."
Jaké hlavní chyby udělal podle vašeho názoru během svého předsednictví Cyril Svoboda?
"To je hodně těžké posoudit. Já si hlavně myslím, že Svoboda je pražský člověk a zřejmě je v očích toho voličského kádru - jihomoravského, venkovského, katolického, tak trochu folklórního - moc velký liberál. Asi mu také uškodila proamerická politika, politika vstřícná americké akci v Iráku, protože svatý otec této akci jaksi nedal své požehnání."Miroslav Kalousek je považován za pragmatika a schopného muže, který se ale v nedávné minulosti musel opakovaně bránit mediální kritice i útokům některých politiků kvůli svému dřívějšímu působení v roli ekonomického náměstka na ministerstvu obrany. A také kvůli kontaktům ať už na zbrojařskou firmu Omnipol či na finančníky ze zkrachovalé Investiční a Poštovní banky. Kalouskovi ale nikdy nebyla prokázána jakákoliv trestněprávní odpovědnost za nějaký přečin. Od loňského léta je šéfem rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny a je také spoluautorem reformy veřejných financí v podobě, v jaké ji prosazuje vládní koalice. Jak po svém zvolení několikrát zopakoval, zůstanou lidovci její pevnou součástí. Pozorovatelé nicméně spekulují s tím, že lidovci budou mít nyní v koalici silnější pozici k prosazování svých představ.