Manuscriptorium - virtuální badatelna
V pondělí byl veřejnosti představen projekt Manuscriptorium, jehož cílem je vytvořit na internetu souhrnný fond starých tisků a rukopisů. soubor oscanovaných rukopisů z fondů českých a moravských knihoven by měl umožnit badateli kdykoliv a kdekoliv okamžitě sáhnout po jakémkoli historickém svazku. Srdce projektu je v budově Klementina v Praze.
"Toto je pracoviště, kde bylo těch 500 000 stránek tisíce rukopisů a starých tisků digitalizováno. Tato veliká stará kniha je ze sbírelk Národního muzea a je připravena k digitalizaci," vysvětluje vedoucí pracoviště J. Černohorský.
Několik set let starý pergamen ozámkované knihy, která leží před námi, se brzy změní ve vysoce kvalitní digitální obraz, doplněný detailními informacemi o materiálu a knize. Budoucí badatelé už se knihy nebudou dotýkat. Postup této přeměny popisuje Stanislav Psohlavec ze společnosti Albertina:
"Vidíte, že jsou tu věci individuálně udělané, posuvný stůl, speciální kolébka na ty rukopisy. Asi nejzajímavější je postup, jakým scanujeme. My potřebujeme, aby při tom scanování byla ta stránka rovná. Kdy je stránka rovná? Když je kniha zavřená, ale to se špatně fotí, nebo tehdy, jestliže obracíte listy. Při obracení v určité fázi je stránka naprosto rovná a my ji takto fixujeme a fotografujeme. Z tohoto principu vyplývá i geometrie celého pracoviště."
Jak dlouho trvá nafocené celé knihy?
"Celý takový kodex, jaký tu vidíte, trvá zhruba týden."
Jde ve výsledku o vybudování tzv. virtuálního badatelského prostředí na internetu, a to formou sdíleného katalogu historických fondů a pořizováním digitálních forem těchto fondů. Následně je zajišťováno propojení i k dalším datům. Náměstek ředitele národní knihovny Adolf Knoll vysvětluje, v jaké fázi je dnes digitální zpřístupnění fondů Národní knihovny."První fáze je, že digitálně zpřístupňujeme informace o tom, co tady máme. To je zpracováno plnohodnotně ve všech oblastech. Tohle už je další fáze, kdy zpřístupňujeme samotné dokumenty, to je značně náročnější a dražší. Ono se řekne 1000 rukopisů, ale to představuje kolem půl milionu stran."
Co konkrétně v těch zdigitalizovaných fondech můžeme už najít?
"Najdete tam velmi známé rukopisy Komenského, Štítného, husitských a posthusitských autorů, nebo jezuitské anály a další."
Kolik projekt Manuscriptorium dosud stál?
"Stál obrovské množství peněz, pokud jde o vybavení, tak je to do 10 milionů za celou tu dobu, zajištění provozu teď, když máme podporu ministerstva kultury, kolem 4 milionů ročně. A samozřejmě, když je potřeba, i prostředky na rozvoj a výzkum."
Projekt navazuje na zkušenosti, které firma Albertina a Národní knihovna získaly při předchozím projektu Kramerius, který zájemncům zpřístupňuje staré tiskoviny.