Někdejší disidenti si připomněli snídani s Mitterrandem
V úterý se stejně jako před patnácti lety sešli u snídaně na francouzském velvyslanectví někdejší disidenti a zástupci Francie. Památná snídaně osmi aktivistů protikomunistického režimu s prezidentem Francoisem Mitterrandem se odehrála 9. prosince 1988. Dnes byl hostitelem velvyslanec Joel de Zorzi. S některými účastníky hovořil Vilém Faltýnek.
Totéž potvrdil i další snídající, Petr Uhl: "Pro nás to byla úžasná podpora, protože on byl první hlava státu, která se s námi setkala. Předtím to byli ministři zahraničí, úplně na začátku úředníci nebo poslanci. byla to jeho jasná podmínka. Husák a Jakeš věděli, že pokud pokud by překazili to setkání, že on nepřijede nebo se s nimi nesetká. My jsme byli na snídani a dikutovali jsme tak dlouho, že to setkání s Husákem se zdrželo o půl hodiny. A Husák to věděl. Bylo to významné už tím, že on nám položil otázku, zda nám nevadí, že jde za tím Husákem a že vůbec jednají. My jsme ho ujišťovali, že ne, pokud se tam bude hovořit o lidských právech, což v jeho případech bylo samozřejmé. - A tato diskuse vlastněš neskončila. To je dodneška otázka, zda se má jezdit do Číny, na Kubu, do Libye. My jsme tenkrát tvrdili Mitterandovi a Mitterand s námi souhlasil, a celý západ s námi souhlasil, že je zapotřebí mít styky s přewdstaviteli totalitárních režimů. Že je zapotřebí jim říkat, za jakých podmínek budeme obchodovat. Podporu v tomto mém přesvědčení, že je zapotřebí jezdit i do Číny a na Kubu, čerpám mimo jiné z rozhovoru s Francoisem Mitterandem před 15 lety," líčí Uhl.
Hosté současného velvyslance Joela de Zorzi vzpomněli i na to, že Mitterrandova návštěva přispěla i k prvnímu povolení opoziční manifestace na Den lidských práv - 10. prosince 1988 - na Škroupově náměstí v Praze.