Zprávy

Kubinyi nevylučuje mimosoudní vyrovnání s Diag Human

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi nevylučuje, že přistoupí na mimosoudní vyrovnání s firmou Diag Human, pokud to bude pro stát levnější. Jestliže právníci zjistí, že škoda pro stát bude menší v případě mimosoudního vyrovnání, požádá ministr vládu o schválení smírného řešení sporu. "Rychlý, pragmatický postup je nutný," řekl Kubinyi novinářům. Ministr zdůraznil, že je rozhodnut minimalizovat škodu. "Budeme pokračovat v soudním sporu, zároveň nevylučujeme možnost mimosoudního jednání za účelem vytvoření konceptu dohody o smírném řešení sporu," řekl.

Částka 326,6 milionu, kterou již stát firmě vyplatil jako náhradu za zmařený obchod s krevní plazmou, je podle Kubinyiho ztracena. Ministr se chce pokusit, aby další škody byly co nejmenší. Kubinyiho předchůdkyně Marie Součková tvrdila, že spor vyhraje a stát nejenže nebude muset platit odškodné, ale získá zpět i již vyplacené peníze. Argumentovala utajenými svědky a novými skutečnostmi, které prý kauzu zvrátí. Parlamentní komisi pro vyšetření případu však žádné nové informace nesdělila, nic nového od ní nemá ani Kubinyi.

Poslanci vymýšlejí bič na násilnické fandy, návrh do konce května

Několik poslanců v čele s unionistou Vlastimilem Ostrým se pokouší najít nástroj, kterým by policie mohla účinněji bojovat s násilnickými sportovními fanoušky. Má se jím stát dílčí novela trestního řádu, která by definovala zvláštní trestný čin - výtržnictví při sportovním utkání a v souvislosti s ním. Z reakcí dalších zákonodárců vyplývá, že ve sněmovně má novela slušnou šanci na schválení. Kritici ale míní, že jde o populismus, násilí na stadionech a v jejich okolí lze podle nich trestat už podle současného zákona.

Ostrý ČTK řekl, že novelu asi předloží do konce května. Za výtržnictví při sportovních utkáních by soudy mohly kromě omezení vstupu na stadiony vyměřit i další tresty, například pokutu, obecně prospěšné práce a v závažnějších případech až dvouleté vězení. Pokud by se výtržnictví při sportovních utkáních někdo dopustil jako člen organizované skupiny a opakovaně, hrozil by mu až tříletý pobyt za mřížemi. Výraz v souvislosti se sportovním utkáním by podle Ostrého znamenal, že pod tento trestný čin by se vešly i případy, kdy fanoušci třeba cestou na zápas zdemolují benzinovou stanici.

"Jádro této novely spočívá v tom, že bude trestán vstup na hrací plochu během zápasu, protože v současné době nic takového neexistuje," řekl poslanec již v březnu. Předseda Českomoravského fotbalového svazu Jan Obst tehdy novelu podpořil. Současně ale uvedl, že pořadatelé sportovních akcí málo využívají všech možností, které jim dávají nynější právní předpisy. Ostrý uvedl, že brzy očekává stanovisko ministerstva spravedlnosti. Vnitro už se podle něj vyjádřilo a s novelou "nemá větší problémy". Poslanec dodal, že se inspiroval i v Británii, kde mají kvůli svým nechvalně známým rowdies speciální zákon. "Tady (v ČR) nebylo možné udělat nový zákon, tak jsme to vsunuli do současných," řekl Ostrý.

I Česko má s řáděním chuligánů při příležitosti sportovních utkání zkušenosti. Nejnověji to byly výtržnosti, jež o víkendu provázely poslední kolo fotbalové ligy. Výsledkem útoků příznivců Baníku v Opavě jsou statisícové škody a desítky zraněných. Ostrý řekl, že novelu spolu s Petrem Bratským (ODS), Petrem Iblem (ČSSD), Janem Kasalem (KDU-ČSL), Janem Vidímem (ODS) a Karlem Šplíchalem (ČSSD) připravují už rok. Impulzem pro ně byl loňský incident, kdy fanoušek pražských Bohemians přelezl při utkání plot a napadl asistenta rozhodčího.

Místopředseda KDU-ČSL Kasal ČTK řekl, že novela by se na pořad jednání sněmovny mohla dostat buď v červnu, nebo hned po prázdninách. Věří, že dolní komora ji podpoří. Současně připustil, že "právní puristé" napříč různými stranami vůči ní mohou vznášet výhrady.- Místopředseda KSČM a sněmovny Vojtěch Filip soudí, že tato iniciativa je populistická. Uvedl, že násilí na stadionech umožňují postihnout i současné zákony, třeba jako výtržnictví, poškozování cizí věci či ohrožování zdraví. Filip ale naznačil, že KSČM by asi nebránila tomu, aby poslanecká novela postoupila v parlamentu do druhého čtení. Pak by však komunisté čekali na celkovou rekodifikaci trestního práva, kterou připravuje vláda.

I Ostrý míní, že by možná bylo lepší, kdyby nová úprava byla v rekodifikaci, to by se ale podle něj mohlo příliš protáhnout. Místopředseda sněmovny a stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer ČTK řekl, že chystaná novela je jedním z kamínků mozaiky, jak vyřešit násilí při sportovních utkáních. Výrazné výhrady proti ní nemá. Zdůraznil ale, že současně je zapotřebí, aby soudy přísněji posuzovaly ty případy násilí, které bylo organizované. Podle něj je také nutné, aby policie byla důslednější a pořadatelé s ní více spolupracovali.

V kauze Berka nová obvinění, týkají se Zbrojovky Brno a Retemy

V kauze konkurzního soudce Jiřího Berky padla další obvinění. Třem již stíhaným mužům přibyla obvinění za konkurz Zbrojovky Brno a mostecké společnosti Retema. Stíháni jsou také dva noví lidé, prorektor jedné vysoké školy Vladislav V. a správkyně konkurzní podstaty Marta Č.

ČTK to řekl šéf odboru pro závažnou hospodářskou trestnou činnost Vrchního státního zastupitelství v Praze Jaroslav Dolejší. Nově stíhanými jsou podle zjištění ČTK prorektor soukromé Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec a správkyně konkurzní podstaty firmy Retema Marta Čiháková. Větrovec zároveň pracoval jako člen rozkladové komise Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). "Tento obviněný byl dnes v poledních hodinách zadržen a doposud neproběhl jeho výslech, který je plánován na večerní hodiny," uvedl Dolejší.

Doplnil, že stíhání všech bylo zahájeno na základě pokynu státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obvinění bylo rozšířeno správci konkurzní podstaty Danielu Thonatovi, jeho zástupci Petru Tuhému a zaměstnanci zpeněžování podstaty Luboru Kindlovi.

Policie zadržela koncem dubna skupinu 11 lidí, která organizovala ilegální migraci

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi koncem dubna skupinu 11 lidí, která organizovala ilegální migraci přes hranice ze Slovenska. Osm Čechů a tři Slováci převáděli do Česka uprchlíky většinou z Indie už od loňského srpna. Policisté zjistili v rámci operace Lepra celkem 23 případů převedení nejméně 116 cizinců. Skupina si za svou práci vydělala více než 520.000 korun, sdělila dnes ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Gang podle ní působil jako samostatný organizační článek s přesným rozdělením funkcí a dělbou práce. Nepodléhal nikomu dalšímu ani cizím příkazům. Skupinu policisté zadrželi na konci dubna při převádění osmi běženců. Policie zadržené stíhá pro trestné činy nedovolené překročení státní hranice a účast na zločinném spolčení. Dva Čechy a dva Slováky vzal soudce do vazby. Jedním z nich je i příslušník slovenské policie. V případě prokázaní viny jim hrozí trest odnětí svobody až na deset let, uvedla Kosinová.

Klaus podepsal zákon o dluhopisech na úhradu schodku rozpočtu

Prezident Václav Klaus podepsal zákon, který umožňuje vydat dluhopisy za 103,6 miliardy korun na úhradu schodku letošního rozpočtu. ČTK to sdělil ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek. Státní rozpočet letos počítá se schodkem 115 miliard korun.

Další miliardy na pokrytí deficitu chce vláda získat pomocí dlouhodobých úvěrů za 9,9 miliardy korun. Zbývajících 1,4 miliardy hodlá stát zaplatit ze svých účtů. Státní dluh, jehož součástí jsou schodky státního rozpočtu, se tak na konci letošního roku vyšplhá zřejmě na 626,4 miliardy korun. V loňském roce se zvýšil téměř o sto miliard na 493,2 miliardy korun. V přepočtu na obyvatele připadalo na konci minulého roku na každého občana průměrně 50.000 korun dluhu.

Státní dluh výrazně roste od roku 1997. Rostoucí zadlužování země přinutilo vládu k reformě veřejných financí. Snaží se krotit výdaje, ale především vyššími daněmi zvyšuje příjmy. Podle ekonomů však reforma zadlužování státu pouze zpomalí a na konci roku 2006 bude veřejný dluh činit bilion korun. Vláda podle expertů musí reformovat sociální výdaje, zdravotnictví a penzijní systém. Státní dluh se zvyšuje emisemi státních dluhopisů a pokladničních poukázek na úhradu schodku státního rozpočtu, případně přímými půjčkami kabinetu, například od Evropské investiční banky. Vláda již prosadila část reformy, která by měla zpomalit neúměrné zadlužování země. Podle ekonomů je však reforma příliš měkká a neřeší zásadní problémy, například reformu důchodového systému. Zákon schválila Poslanecká sněmovna koncem března. Proti tehdy byli opoziční poslanci ODS a KSČM.

Prezident podepsal zákon umožňující čerpat úvěr od EIB na dopravu

Vláda si bude moci vzít od Evropské investiční banky úvěr na stavbu jihozápadní části silničního okruhu kolem Prahy. Příslušný zákon, který čerpání úvěru umožňuje, dnes podepsal prezident Václav Klaus. ČTK o tom informoval ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek. Úvěr by měl činit 310 milionů eur (10,2 miliardy Kč). Jihozápadní část silničního okruhu kolem hlavního města tvoří dálniční a silniční úseky Vestec - Lahovice, Lahovice - Slivenec a obchvat Jesenice. Úvěr by měl být splatný do 25 let ode dne podpisu smlouvy, nejpozději však do 31. prosince 2030.

Vláda nutnost čerpání úvěru již dříve zdůvodnila tím, že v porovnání s rokem 1990 se na území hlavního města Prahy značně zvýšil počet automobilů. Tento vývoj, který podle vlády s výjimkou měst v bývalé NDR nemá v Evropě obdoby, způsobil, že ve špičkových obdobích dosáhly dopravní nároky na řadě míst kapacitních mezí. Nejzatíženější úseky a křižovatky jsou na Jižní spojce s průměrným počtem vozidel až 184.000 za 24 hodin. Řešení této situace spočívá zejména ve výstavbě okruhu kolem Prahy.

Na uvedenou částku 310 milionů eur by měly být podepsány dvě úvěrové smlouvy. První by měla být asi na 200 milionů eur, druhá na zbytek, a to zhruba do 18 měsíců od podpisu smlouvy první. Vláda by pak měla splácet asi 17,22 milionu eur ročně, od roku 2011 do roku 2029. Projekt bude z české strany spolufinancovat Státní fond dopravní infrastruktury.

Voráč a Kraus obvinili Radu ČT z porušení zákona.

Člen Rady České televize (ČT) Jiří Voráč a předseda Českého filmového a televizního svazu (FITES) Jan Kraus obvinili Radu ČT z porušení zákona. Dopustila se ho údajně tím, že přijala usnesení, které doporučuje řediteli televize Jiřímu Janečkovi, aby zlepšil kvalitu pořadu pro mladé Pomeranč, případně jej nahradil novým a lepším. Podle Voráče i Krause však rada nesmí zasahovat do vysílání konkrétních pořadů. Šéf rady Jan Mrzena ale nařčení z porušení zákona odmítá.

V usnesení z 5. května mimo jiné stojí, že rada Janečkovi doporučuje, "aby programová nabídka byla naplňována pořady, které zabezpečí kvalitnější a fundovanější komunikaci ... oproti stávajícímu pořadu Pomeranč". Podle Krause se ale radní mají zabývat programovou nabídkou jen v obecné rovině. Namítl, že konkrétnějším zásahem do programu se rada pasuje na mediální odborníky. "A s tím volena nebyla," dodal. Hodlá proto navrhnout odvolání radních, kteří pro sporné usnesení hlasovali. Voráč připomněl, že rada má právo mluvit do programové nabídky jen tehdy, pokud porušuje ustanovení o televizi jako veřejné službě, například propagací fašismu. "Případ Pomeranč není ten, který by porušil veřejnou službu nebo Kodex ČT," poznamenal.

Mrzena ale nařčení odmítá. "Pomeranč se stal nejméně úspěšným z hlediska sledovanosti i spokojenosti diváků. Nicméně netvrdíme, že by měl být jiný pořad, my jen tvrdíme, že ten současný nezabezpečuje dostatečně kvalitně," řekl dnes ČTK. Informace o neúspěšnosti Pomeranče podle něj rada čerpala ze zprávy ředitele ČT. Mrzena současně vyloučil, že by za kritikou Pomeranče mohla být snaha o pomstu ze strany dřívějšího vedení brněnského studia ČT v čele se Zdeňkem Drahošem. Pořad totiž produkuje tým Moniky Rychlíkové, která patřila k Drahošovým kritikům. Podle časopisu Respekt se do kauzy vložil i ministr kultury Pavel Dostál, který o členech televizní rady prohlásil, že se chovají jako ideologičtí tajemníci KSČ. Dostálovo vyjádření se ČTK nepodařilo získat, neboť odletěl na filmový festival do Cannes.

Při vyloupení banky v Praze 3 si zloději odnesli rekordní částku

Miliony korun, které si v noci na pátek odnesla dvojice lupičů z banky v Prokopově ulici v Praze 3, byly největším úlovkem, který se v posledních dvou letech podařilo při přepadení pražských peněžních ústavů odcizit. Výši ukradené sumy policie neupřesnila, podle tisku ale mohlo jít v přepočtu o zhruba 15 milionů korun. Pachatelé, které policie po loupeži zadržela, se na akci pečlivě připravovali a do banky vnikli již ve čtvrtek odpoledne. Ukryli se v suterénu a čekali až do 23:00, kdy byl ústav již dávno uzavřen, informovala ČTK pražská policie.

V budově banky byl podle policejního mluvčího pouze pětačtyřicetiletý pracovník bezpečnostní agentury. Dvojice pachatelů jej napadla při pravidelné obchůzce, ohrožovala střelnou zbraní a svázaného jej zanechala ve sklepě. Poté lupiči odcizili hotovost z bankomatu uvnitř budovy a pomocí elektrického nářadí pronikli do místnosti s trezory, kde jim padly za oběť přepravní vozíky s hotovostí. Lupiči z banky odnesli miliony korun v různých měnách. V pátek kolem 04:00 si dvojice kořist odnášela z banky a snažila se s ní co nejrychleji ukrýt. Prvního z pachatelů však přivolaní policisté zadrželi necelých 15 minut poté, co opustil banku, druhého zatkli v pátek dopoledne.

Podezřelý třicetiletý slovensky hovořící muž i jeho o čtyři roky mladší společník z Prahy byli obviněni z loupeže a skončili v cele předběžného zadržení. Policejní komisař podal státnímu zástupci návrh na uvalení vyšetřovací vazby. Zároveň s vyšetřováním této loupeže policisté prověřují i to, zda dvojice nemá případně na svědomí další trestnou činnost.

Armáda má prototyp mobilní Věry, konečnou verzi získá letos

Česká armáda má k dispozici prototyp mobilní verze pasivního sledovacího systému Věra, finální výrobek má mít ještě letos. Nabízí jej také pro potřeby NATO. ČTK to řekl Petr Pavel, velitel specializovaných sil, pod které patří i jednotka pasivních sledovacích systémů. Stacionární verzi systému armáda používá už delší dobu ke sledování leteckého provozu nad Českou republikou. O Věře se v poslední době mluví především v souvislosti s jejím sporným exportem do Číny. "V současnosti slouží jak řízení civilního letového provozu, tak pro informaci vojákům v rámci systému ochrany vzdušného prostoru," řekl Pavel o stacionární podobě Věry. Výsledky jejího pozorování jsou využitelné v rámci aliančního systému NATINADS.

Mobilní systém je montován na automobily. "I tento systém máme, používáme a deklarovali jsme jeho případné vyčlenění pro potřeby NATO," poznamenal velitel. Mobilní systém je však používán jako takzvané "poloprovozní zařízení", protože jde o prototyp. "Je ale plně funkční. Stále jej používáme, protože výroba se protáhla," vysvětlil Pavel. Finální systém, který měla armáda získat už loni, dostane až letos. Vojákům prý stačí jeden.

"Žádný ze států NATO zatím nic takového nepoužívá, a to ani ve svých ozbrojených silách. Proto si myslíme, že zařízení pracující na tomto principu a s těmito parametry máme jediní," poznamenal Pavel. Zdůraznil ale, že v této citlivé oblasti zbrojních technologií jen málokdo zveřejňuje všechny informace.

Systém, který mimo jiné dokáže bez prozrazení své přítomnosti zjistit práci cizího radiolokátoru, určit jeho typ a zaměřit jej, vyrábí pardubická společnost ERA. Společnost Thomas CZ dostala v lednu licenci na vývoz šesti Věr do Číny. Číňané zřejmě požadovali i některé úpravy. Proti vývozu protestovaly USA i někteří čeští politici. Vláda se nyní zřejmě pokusí vývozní licenci zrušit a vývoz zastavit. Lidové noviny napsaly, že o koupi zařízení jednal v česku zástupce Spojených států. Věra je nástupkyní pasivního systému Tamara, o které se svého času tvrdilo, že jako jediné sledovací zařízení na světě dokáže odhalit i radarem nezjistitelné americké letouny s technologií "stealth". Tamara technicky vycházela ze zařízení 70. a 80. let, Věra je na současné technické úrovni.

Soud zprostil ženu viny za stodvacetimilionový podvod u IPB

V případu podnikatelky Niny Suškevičové, stíhané za stodvacetimilionový podvod na Investiční a poštovní bance (IPB), padl osvobozující verdikt. Pražský městský soud ji v hlavním líčení zprostil obžaloby. Podle ní před deseti lety vylákala z banky peníze na zřízení soukromé luxusní kliniky plastické chirurgie, ač věděla, že její firma nebude schopna dluh ve stanovém termínu uhradit. Po několikaletém vyšetřování příčin pádu IPB jde o první verdikt v případech podezřelých transakcí tohoto vytunelovaného peněžního ústavu. Řadu trestních oznámení policie odložila, několik lidí v čele s bývalým náměstkem šéfa IPB Liborem Procházkou stíhá.

Devětatřicetiletá Suškevičová vždy trvala na tom, že se ničeho nezákonného nedopustila. Poskytnutí úvěru prosadilo centrální vedení IPB, když jej pobočka banky jako vysoce rizikový odmítla podnikatelce schválit. Vedení banky pobočce nařídilo, aby úvěrovou smlouvu uzavřela. Od IPB získala žena i jiné úvěry, celkem za 200 milionů korun. Dosud je podle obžaloby nesplatila.

Škromach: KSČM po sjezdu je ještě méně přijatelná než před ním

KSČM je po sjezdu pro sociální demokraty podle jejich místopředsedy Zdeňka Škromacha ještě méně přijatelná než před ním. "Komunisté nepřekvapili, posunuli se ke konzervativismu a do minulých časů," řekl ČTK Škromach, který v minulosti spolupráci s komunisty nevylučoval. Některé problémy lze podle předsedy ČSSD Ústeckého kraje Jaroslava Foldyny s komunisty řešit, ale to je asi tak všechno. Soudí, že KSČM včerejška je stejná jako KSČM dneška. "Je to stejná strana, jakou byl zvolen prezident Václav Klaus," dodal. Někteří sociální demokraté jsou přesvědčeni, že při loňských prezidentských volbách mnozí komunisté hlasovali pro Klause.

Socialista Foldyna, který po se minulých krajských volbách pokoušel podle některých zdrojů uzavřít dohodu s komunisty, kteří na Ústecku volby vyhráli, se prý nehodlá kvůli komunistům "v tuto chvíli trápit". Škromach připustil, že ve vedení zůstal reformista Jiří Dolejš. Je to podle něj ale jen zbytkový faktor. Miroslav Grebeníček, který obhájil předsednické křeslo, prosadil do místopředsednické funkce svého muže Karla Klimšu. K jeho oponentům nepatří ani nový místopředseda pro hospodaření strany František Toman. Václav Exner a Vojtěch Filip patří rovněž spíš k jeho příznivcům.

Reformista Miloslav Ransdorf, který na protest proti Grebeníčkovu zvolení kandidaturu na místopředsedu vzdal, se ale zřejmě do výkonného výboru KSČM vrátí. Je totiž takřka jisté, že bude jako lídr komunistické kandidátky zvolen do Evropského parlamentu, a ve vedení strany bude zastupovat komunistické europoslance. Z komunistů, jimž trvale rostou preference, Škromach prý strach nemá. "Nikdy nepřekročí 20 procent. Oni už mohou jít jenom dolů, nikdy ne nahoru," uvedl. Voliči, kterým se nynější situace nelíbí a kritizují ji, podle něj nakonec většinou komunistům ve volbách hlas nedají.

Škromach je přesvědčen o tom, že komunistický konzervativismus spočívá ve struktuře členské základny KSČM. Je to podle něj masa lidí, kteří byli za komunistického režimu v různých funkcích s rozhodovací pravomocí. Na sklonku života nepřipustí, že to, co dělali, dělali špatně. "Řekli by tím, že celý jejich život byl zbytečný," uzavřel. Z více než 100.000 členů KSČM je téměř 70 procent důchodců. Od minulého sjezdu komunisté zestárli z tehdejšího průměrného věku 64 let na nynějších 68. Členů strany ve věku do 30 let je naopak jen asi 550.

Konference: Pro obranu hodnot Západu je třeba spolupráce EU a USA

Pro obranu hodnot západní civilizace je nutná euroatlantická spolupráce. Evropská unie a USA by proto měly posilovat své spojenectví. Shodovala se na tom řada účastníků mezinárodní konference Jak bránit Západ, kterou v sídle českého Senátu uspořádal Občanský institut. Evropa a USA se vzájemně potřebují, a to nejen kvůli společným hodnotám, míní například prezident Českého euroatlantického fóra Alexandr Vondra, bývalý náměstek ministra zahraničí. Evropa se podle něj může přiučit mimo jiné americkému individualismu a rovnosti příležitostí, Spojené státy zase evropské schopnosti řešit konflikty smírnou cestou.

Mezi vystupujícími nechyběli ani kritici amerického útoku na Irák, řekl ČTK politolog Roman Joch z pořádajícího institutu. Smyslem konference bylo podle něj umožnit objasnění postojů a názorů na roli Evropy a USA ve světě. Účastníci konference hovořili i o islámu. "Jestli je naprosto neškodným náboženstvím a extremisté jej pouze zneužívají, nebo zda islám samotný umožňuje extremistické interpretace, a tudíž problém je nejen v extremismu, ale i v islámu samotném," uvedl Joch.

Konference se zúčastnili například filozof Roger Scruton, slovenský ministr vnitra Vladimír Palko a zástupci řady amerických univerzit. Občanský institut je nestátní neziskovou kulturně-vzdělávací institucí konzervativního zaměření. Jejím cílem je podpora, šíření a rozvíjení myšlenek a hodnot, nezbytných pro fungování svobodné společnosti. Předsedou správní rady je někdejší disident a polistopadový ministr Pavel Bratinka.

Soud mužům za rozsáhlé loupeže uložil devět a pět let vězení

Devět a pět let vězení jsou tresty, které u brněnského krajského soudu dostali za loňskou sérii 15 loupeží v Česku Petr Musil a Tomáš Vytrhlík. Dvojice objížděla republiku a přepadala pobočky České pošty a České spořitelny. Celkem tak vznikla škoda za téměř tři čtvrtě milionu korun. Protože se Musil, odsouzený na devět let, proti trestu odvolal, bude se případem zabývat Vrchní soud v Olomouci. Musil dostal vyšší trest, přestože se fyzicky přímo žádné loupeže nezúčastnil. Žaloba jej označila za hlavního pachatele. Musil podle ní všechny loupeže plánoval, svého komplice vyzbrojil pistolí, dával mu instrukce, jak postupovat, a dělil zisk. Zatímco Musil odmítl před soudem vypovídat, Vytrhlík vše doznal. Již po nedávném zatčení uvedl, že si loupežemi vydělal asi 200.000 korun, jež jako narkoman utratil za drogy.

Ve Spolaně utrpěl smrtelný úraz pracovník externí firmy

V areálu chemičky Spolana Neratovice utrpěl smrtelný úraz jednapadesátiletý pracovník externí firmy Lakstav Praha. Muž přišel o život při údržbě potrubního mostu v prostoru závodu Elektrolýza. ČTK to řekl mluvčí Spolany Josef Petrů. Příčinu smrti vyšetřuje policie, inspektorát bezpečnosti práce a podniková vyšetřovací komise. "Nic bližšího zatím není možné k případu říci," řekl mluvčí. Mělnická policejní mluvčí uvedla pro ČTK, že muž byl slovenské národnosti a při čištění železné konstrukce se zřejmě z dosud nejasných důvodů udusil. Přesnou příčinu a okolnosti smrtelného úrazu podle ní teprve přinese další vyšetřování. Loni ve Spolaně zemřel dvaapadesátiletý zaměstnanec firmy při čištění cisterny od zbytků chemikálií v závodě PVC. Vyšetřovatelé dospěli k názoru, že zemřel vlastní vinou, protože porušil bezpečnostní pravidla.

Ze sportu:

Bývalý český hokejový reprezentant Tomáš Kucharčík bude od nové extraligové sezóny oblékat dres Znojma. Čtyřiatřicetiletý hokejista se do české nejvyšší soutěže vrací po pěti letech strávených ve Finsku. V kádru Znojemských Orlů by měl nahradit slovenského útočníka Marka Urama, který si hledá angažmá v Rusku. Na jih Moravy míří na roční hostování ze Zlína také útočník Ivan Rachůnek.

Počasí:

V úterý má být polojasno až oblačno, ojediněle slabý déšť nebo přeháňky. Teploty 18 až 22 stupňů.