Přehled tisku
Unii svobody-DEU opouští její bývalá předsedkyně Hana Marvanová. Jak řekla Mladé frontě Dnes, už nemá chuť vést nekonečný vnitrostranický boj. K rozhodnutí dospěla prý už před evropskými volbami a písemně to oznámila šéfovi strany Petru Marešovi. Zveřejnila to ale až po eurovolbách, aby stranu nepoškodila ve volební kampani.
Unii svobody-DEU opouští její bývalá předsedkyně Hana Marvanová. Jak řekla
Hana Marvanová ale není jedinou bývalou funkcionářkou, která opouští svou mateřskou stranu. K podobnému kroku se podle Mladé fronty Dnes chystá i někdejší poslankyně a předsedkyně Sociálnědemokratických žen Jana Volfová. Z ČSSD údajně míří do hnutí Nezávislí, které nyní s lídrem Vladimírem Železným uspělo ve volbách do Evropského parlamentu. Volfová svůj odchod vysvětluje tím, že sociální demokracie zradila svůj program. Kdy vstoupí k Nezávislým a jestli za ně bude hned v letošních podzimních senátních volbách kandidovat, ale Jana Volfová Mladé frontě Dnes neprozradila.
Důstojník z okresního policejního ředitelství v Chebu byl obviněn z korupce. Jak zjistil deník Právo, měl přijmout úplatek za to, že zamete pod koberec vyšetřování případu muže, který byl podezřelý ze závažné trestné činnosti. Plzeňský státní zástupce Libor Řeřicha, který šetří trestné činy policistů, obvinění chebského důstojníka listu potvrdil. Podrobnosti s ohledem na vyšetřování ale odmítl sdělit. Policistovi s hodností kapitána hrozí až pět let vězení. Podle zjištění Práva se měl loni zabývat kauzou Vietnamce z Chebu, podezřelého z vydírání. Cizinec si údajně najal vymahače dluhů, který dlužníka pobodal. Chebského vyšetřovatele měla kontaktovat přítelkyně podezřelého cizince a nabídla mu úplatek v řádu desetitisíců korun. Policista kauzu po několika týdnech odložil s tím, že nešlo o trestný čin. Na základě nesrovnalostí ve spise byl ale případ znovu otevřen a kriminalista, který dostal nové vyšetřování na starost, Vietnamce obvinil z vydírání. Inspekční orgány teď chtějí zpětně zkontrolovat všechny případy, které obviněný policista vyšetřoval a skončily odložením.
České firmy stále bojují se změnami daně z přidané hodnoty, uvádějí Lidové noviny. Největší potíže s novou daňovou úpravou, která platí od května, mají především vývozci, stavební firmy a živnostníci. Čím menší podnik, tím větší problém. Řada drobných podnikatelů totiž neví, jak změny účtovat a na daňového poradce nemají peníze, cituje list šéfa Sdružení podnikatelů Bedřicha Dandu. Podle něj měly firmy dodatečné náklady s pořízením nového počítačového softwaru nebo s přeceněním zboží a služeb. Problematické nejasnosti by měl vyřešit nový zákon o DPH. Ministr financí Bohuslav Sobotka na něm sice už pracuje, ekonomové i podnikatelé si ale stěžují, že se oprava zákona neúměrně protahuje.
Tuzemské banky při vymáhání drobných pohledávek přitvrdily, informují Hospodářské noviny. Místo aby nesplácené úvěry vymáhaly od dlužníků samy, využívají častěji než dřív služby specializovaných firem. Za prvních pět měsíců letošního roku skončilo v rukou vymahačů přibližně 3 tisíce případů, což je proti loňsku zhruba dvojnásobek. V současnosti banky u nás vymáhají peníze od pěti tisíc delikventů. Ve stovkách případů už přitom využily možnost exekuce. Všechny peněžní ústavy ale potvrzují, že k razantnějšímu vymáhání pohledávek přistoupí až v okamžiku, kdy veškerá jednání o splácení selžou, dodávají Hospodářské noviny.
Patnáct let po pádu komunismu se KSČM raduje: v evropských volbách jí dalo hlas více než dvacet procent voličů, což je největší volební zisk po roce 1989. Politologové v Mladé frontě Dnes se přou, co překročení symbolické hranice znamená: jestli je nynější úspěch jen "epizodou", anebo předznamenává velký nástup komunistů. "Já bych ten výsledek KSČM nepřeceňoval kvůli velmi nízké volební účasti," říká sociolog Jan Hartl. Komunisty totiž v nynějších eurovolbách volilo 472 tisíc lidí, což je "jen" polovina ve srovnání s parlamentními volbami v roce 2002. Protože příznivců sociální demokracie přišlo letos ještě méně, KSČM zabodovala a vyskočila na druhé místo za ODS. Politolog Tomáš Lebeda naopak míní, že komunisté nyní skutečně převzali od ČSSD hlavní roli na levici. "Lidé zklamaní z polistopadové transformace zjišťují, že komunisté jsou alternativou, kterou ještě neokusili," tvrdí Lebeda. "A komunisté těží právě z toho, že po roce 1989 neměli vládní zodpovědnost," čteme v Mladé frontě Dnes.