Hrozí konflikt mezi vládou a soudní mocí?
Ministr spravedlnosti Karel Čermák se rozhodl po devíti měsících vládního působení rezignovat na svou funkci. Jako hlavní důvod se uvádí, že nesouhlasí s odebráním 13. a 14. platů soudcům. Čermák sám vidí problém jinde. Pokračuje Zdeněk Vališ.
"Platy samy o sobě tím zásadním problémem nejsou. Zásadním problémem je vztah moci soudní, výkonné a zákonodárné. A moc soudní bude odebrání těch platů, respektive kompenzace těch platů, vnímat jako jistý útok těch druhých státních mocí na sebe. Proto je to okamžitě zásadní otázka celého státu."
Soudci to opravdu tak vidí, což Radiu Praha potvrdil čestný prezident Soudcovské unie Jan Vyklický, když hodnotil rozhodnutí ministra Čermáka podat demisi.
"To je samozřejmě veliký problém, protože v osobě pana doktora Čermáka odchází také pracně vybudovaný dialog s exekutivou a legislativou. To byl prostě člověk otevřeného myšlení, intelektuál, se kterým bylo velmi snadné navázat dialog a diskutovat, dostávat se diskusí k řešení problémů. Ten důvod, který se uvádí v novinách, 13. a 14. plat, tak ty reálie jsou samozřejmě pravdivé, ale ta interpretace pravdivá není. Na této kauze se totiž ukazuje, že politika má velmi oslabenou schopnost vůbec vést partnerský, tj. rovnoprávný, solidní dialog se soudci. A tato situace prostě nemůže vést k dobrému konci. Ten konflikt, který pan doktor Čermák naznačuje, ten skutečně přijde. Na to ´vemte´ jed! Tak to prostě bude."Jakým způsobem bude ten konflikt podle vašeho mínění probíhat? Budou soudy ignorovat státní moc?
"To samozřejmě ne. Soudci jsou velmi ukáznění lidé. Budou soudnictví vykonávat stejně kvalifikovaně a stejně zodpovědně, nebo ještě lépe, než ho vykonávají dnes, ale ten konflikt se promítne do řešení některých otázek, které se týkají soudcovského práva. Vždyť přece soudci, přestože mají řadu dalších právně zdůvodnitelných nároků, týkajících se právě příjmové složky, tak zaujali zdrženlivý postoj, odvozený od toho, že se vedl dialog."
Jenže odstupující ministr spravedlnosti, který se obává konfliktu mezi výkonnou mocí a soudci, připouští dokonce i možnost komplikací s vymahatelností práva.
"V neposlední řadě to může být i jistá pasivní rezistence, abych to tak nazval, při plnění úkolů, která má justice, což by mohlo značně zpomalit nebo zkomplikovat průběh nalézání spravedlnosti, neboli vymahatelnosti práva, jak se tomu tady říká."
Premiéra Vladimíra Špidlu tedy čeká nelehký úkol vybrat takového ministra spravedlnosti, který by potenciální konflikt mezi vládou a soudci dokázal zažehnat. Je otázkou, zda případní vhodní kandidáti budou právě nyní ochotni vstoupit takříkajíc do jámy lvové.