Zprávy
Prezident Klaus: Připomínka vzniku samostatného státu je mimořádným svátkem
Připomínka vzniku samostatného československého státu je pro prezidenta Václava Klause mimořádným svátkem. Klaus to řekl novinářům, když přišel při příležitosti 86. výročí vzniku republiky na Hradčanské náměstí v Praze položit věnec k památníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. "Já věřím, že dnešní den znamená nejen pro mě, ale i pro každého občana této republiky mimořádné výročí. Výročí mimořádné události, na kterou generace našich předků čekaly celá staletí. Myslím, že je naší povinností, abychom si ji každý rok opravdu připomněli a abychom se zamysleli nad tím, co z ní plyne pro náš dnešek," řekl prezident.
Hodinu po prezidentovi přišel i předseda vlády Stanislav Gross. Řekl, že lidé by se měli občas zastavit a zamyslet nad některými myšlenkami a vrátit se také k tomu, co Masaryk říkal - že každý stát se udržuje těmi ideály, na jejichž základě vznikl. "Myslím si, že si v tom dennodenním chvatu někdy ani neuvědomujeme hloubku této myšlenky. Česká republika tady není odnepaměti. Za státnost, za vznik našeho státu museli lidé bojovat, pokládali za něj i životy a možná někdy trochu bagatelizujeme ten automatismus, že tady v tom státě můžeme žít," řekl Gross.
Prezident Václav Klaus položil věnec také u hrobu T.G.Masaryka v Lánech. Mezi lidmi byl i bojovník proti komunismu Čechošvýcar Jan Šinágl, který účastníky slavnostního ceremoniálu překvapil spontánním zpěvem národní hymny. Nevynechal ani sloku slovenské hymny, která podle něj k Masarykovi neodmyslitelně patří, protože nebyl prezidentem českým, ale československým. Klaus mu za zpěv poděkoval a řekl, že ceremoniálu dodal důstojnosti.
Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek varoval před zpochybňováním státnosti a vstupu do EU
Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritizoval ty, kdo pochybují o správnosti vzniku Československa a vstupu do Evropské unie. Na slavnostním shromáždění v Národním muzeu odmítl názory, podle nichž byl vstup do EU neblahou událostí a projekt společné evropské měny skončí krachem. Nesouhlasí s tím, že EU nepotřebuje společnou zahraniční a bezpečnostní politiku ani spolupráci při stíhání zločinců. Svět a Evropa podle něj nyní procházejí stejně významnými změnami jako v roce 1918 a Česko nemůže při budování nové Evropy stát stranou.
Před zpochybňováním české státnosti a znevažováním odkazu předků varovala také předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. "Mluvíme o právním státě. Máme plná ústa Masaryka. Ale ani vrcholní představitelé této země zákony nedodržují a odkaz Masaryka nectí," prohlásila. Pozastavila se mimo jiné nad tím, že se člen vlády zúčastnil odhalování pomníku sochy císaře Františka Josefa I. ve Františkových Lázních. Ministra zahraničí Cyrila Svobodu nejmenovala. Na jeho adresu ale uvedla, že u sochy "velebil mocnářství" a jeho tradice. Tím podle ní zpochybnil českou státnost a podupal odkaz těch, kteří umírali na frontách první světové války.
Vznik státu si lidé připomněli koncerty, průvody a oceněními
Nejen tradičním pokládáním věnců, ale i koncerty, literárním pásmem a lampiónovým průvodem si připomněli obyvatelé i zástupci obcí a měst Olomouckého kraje svátek vzniku samostatného Československa. Některá města tento den využila i k udělení významných cen. Například vedení přerovské radnice vyznamenalo medailí J.A.Komenského devět osobností města.
Pochod Vlastenecké fronty se obešel bez vážných incidentů
Na pražském Palackého náměstí se v Den české státnosti sešly dvě stovky pravicových radikálů. Jejich pochod na Vyšehrad skončil bez vážnějších incidentů. Mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek novinářům řekl, že policisté zadrželi jednoho muže, kterého podezřívají z propagace hnutí potlačujících lidská práva. Na Vyšehradě akce skončila.
Projevům, které demonstraci Vlastenecké fronty odstartovaly, dominovala tradiční témata nacionalistů - odpor k EU, nynější politické reprezentaci, globalizaci, snahám o federální Evropu a hesla "Nic než národ" a "Čechy Čechům". Aktivista pražské Vlastenecké fronty Zdeněk Zvoníček ještě před začátkem pochodu mimo jiné prohlásil, že by bylo dobré zavést program "řízeného vývoje", který by vylepšil "genofond" společnosti. Nehlučněji a nejagresivněji působila cestou na Vyšehrad skupinka asi deseti skinheadů, které se pořadatelé z Vlastenecké fronty neúspěšně pokoušeli přesvědčit, aby se k jejich akci nepřidávali.
Dvě drobné potyčky pravicových radikálů s policisty poznamenaly shromáždění příznivců Národní strany na Václavském náměstí. Policisté při nich bránili tomu, aby se někteří účastníci této akce dostali do kontaktu s lidmi z Komunistického svazu mládeže, kteří jen o několik metrů dál sbírali podpisy pod petici proti fašismu. Větší problémy ale policisté řešit nemuseli a obě shromáždění se brzy rozešla.
Výročí vzniku ČSR si v Bratislavě připomnělo asi 60 lidí
Výročí vzniku Československa letos neprovázely na Slovensku téměř žádné větší oficiální oslavy. Snad jedinou akcí, které se mohli zúčastnit i běžní Bratislavané, byla vzpomínková akce českých spolků a mimoparlamentní Občanské konzervativní strany (OKS) na nábřeží Dunaje. Na vznik ČSR pod památníkem státnosti vzpomínalo v rodinné atmosféře asi 60 lidí. "Na Slovensku, jak jsem si všimla, si nepřipomínají svátky z minulosti, ať už to byla výročí, která jsou pozitivní, ale i negativní," řekla ČTK předsedkyně Klubu občanů České republiky na Slovensku Jana Bratinková. Podle předsedkyně jednoho z českých spolků mladí Slováci například o výročí vzniku společného státu neví v podstatě nic a na školách se o 28. říjnu většinou ani nemluví. Na rozdíl od ČR není na Slovensku 28. říjen státním svátkem - pouze památným dnem, který tedy není dnem pracovního volna. Bratinková ale podle svých slov zcela neztratila naději, že tento den jednou státním svátkem bude.
Prezident Klaus: Vláda podpis smlouvy o evropské ústavě bagatelizuje
Prezident Václav Klaus prohlásil, že kabinet Stanislava Grosse bagatelizuje podpis evropské ústavní smlouvy. Klaus kritizuje fakt, že smlouvu schválila vláda těsně před podpisem a neumožnila vážnější diskusi. Vadí mu i to, že až na poslední chvíli dostal od ministerstva zahraničí návrh, aby jmenoval náhradníky, kteří za něho pojedou v pátek smlouvu do Říma podepsat. "Vnímám velmi rozpačitě to, že takovou zásadní věc, jako je podpis smlouvy o evropské ústavě, schválila naše vláda až ve středu. Že to schválila, aniž by se to stalo jakoukoli vážnější diskusí v naší zemi. Je to jakoby neudálost, kterou se vláda snažila zbagatelizovat, a to je špatně," řekl Klaus.
Vláda ve středu rozhodla, že smlouvu za Českou republiku slavnostně podepíše premiér Stanislav Gross a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Kritik euroústavy Klaus odmítl dokument stvrdit. O způsobu ratifikace zatím politická reprezentace nerozhodla. Všeobecně se předpokládá, že čeští občané rozhodnou o ústavní smlouvě v referendu. Zatímco páteční podpis bude jen formalitou a slavnostní ceremonií se společným obědem a společnou fotografií evropských lídrů, ratifikační proces očekává Brusel s obavami. Kdyby totiž ratifikace selhala v jediné zemi, nevstoupí text v platnost a bude dál platit dosavadní stav.
Premiér Stanislav Gross byl Klausovým vyjádřením překvapen. "Já mám pocit, že pan prezident přeci jenom začíná v tuto chvíli zbytečně eskalovat některé problémy, protože my jsme spolu o tom, kdo pojede do Říma, hovořili tak před šesti sedmi týdny. To si, myslím, že je dostatečně dlouhá doba, takže tomu moc nerozumím," řekl novinářům.
Česko by mohlo darovat Iráku obrněné transportéry a ruční zbraně
Starší a nepotřebné obrněné transportéry, nákladní vozidla a ruční zbraně by mohla v budoucnu česká armáda darovat. V úvahu připadá Irák, kde se NATO pokouší postavit novou armádu. BBC to řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Zdůraznil, že jde o teoretickou možnost. V armádních skladech je asi 70.000 tun nepotřebné munice. Její likvidace by vyšla na čtyři miliardy korun. "NATO se zabývá výstavbou armády v Iráku a já si myslím, že toto je další takové místo, kde by munice mohla být využita," řekl dnes Štefka.
Vláda již 11. října souhlasila s tím, že 6000 tun nepotřebné munice daruje afghánské armádě. Součástí daru jsou například náboje do samopalů, dělostřelecké náboje, ruční granáty, dýmovnice a světlice. Nic z toho už česká armáda nepotřebuje a odborné rozebrání munice by se prodražilo. Dopravu slíbily zajistit Spojené státy. "Je předpoklad, že na rozhraní prosince a listopadu by mohla být tato munice naložena a transportována," řekl Štefka.
V Londýně bude za českého přispění památník bitvy o Británii
Byla to jedna z nejslavnějších bitev v britských dějinách. Během letních měsíců roku 1940 se nad Londýnem a jihovýchodní Anglií rozhodovalo o dalším vývoji druhé světové války. Hitler byl v bitvě o Británii vůbec poprvé poražen. Přesto nemá tato událost v Londýně žádný památník. Přípravný výbor v čele s lordem Normanem Tebbitem se snaží toto historické opomenutí odstranit a v létě příštího roku, k 65. výročí bitvy by měl na nábřeží Temže nedaleko od budovy parlamentu památník stát. Budou na něm jména všech 2936 pilotů z 15 zemí, kteří se bitvy na straně Británie zúčastnili, tedy i 89 letců z Československa.
Mezi českými účastníky byl i Josef František, který patřil k největším leteckým esům celé bitvy. Během několika týdnů sestřelil 17 Němců. V té době byli jen dva piloti v celém královském letectvu, kteří měli ještě lepší skóre. František zahynul při přistání 8. října 1940. Na památníku bude také jméno Karel "Kut" Kuttelwascher, který byl se 20 sestřely (18 potvrzených a 2 pravděpodobné) během války nejlepším českým pilotem. Je mezi nimi i jméno Františka "Dollyho" Doležala, jeden z jehož spitfirů dosud létá při exhibicích z letiště v Old Warden Park severně od Londýna. Tento spitfire se sice na rozdíl od pilota nezúčastnil vlastní bitvy o Británii, ale zahrál si pak ve slavném filmu o ní z roku 1969. I proto se na sbírce na stavbu londýnského památníku podílí Česká republika, která přispěje 53.000 librami (2,5 milionu korun) na projekt za 1,6 milionu liber.
V Brně začala petiční akce proti režimu v Bělorusku
V Brně začala celostátní petiční akce proti autoritářskému režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Smyslem akce je morálně podpořit obyvatele Běloruska a tamní neziskové organizace v boji proti útlaku, řekl Petr Kolář z petičního výboru. "Jsme hluboce rozhořčeni z dění a událostí v Běloruské republice, mimo jiné ze zmanipulování a zfalšování výsledků referenda o změně ústavy a z parlamentních voleb," poznamenal. Stánky s podpisovými archy se v nejbližších dnech rozšíří do všech větších měst v Česku. Akce skončí 17. listopadu předáním petičních archů zástupcům běloruského velvyslanectví v Praze. Podle organizátorů je možné, že předání petičních archů běloruským diplomatům bude doprovázet demonstrace. Členem petičního výboru je i předseda Senátu Petr Pithart. Rezoluci ostře kritizující poměry v Bělorusku přijal dnes také Evropský parlament. Hlasování v Bělorusku kritizoval v dopise Lukašenkovi i český prezident Václav Klaus.
Chlapec podezřelý z vraždy byl umístěn v léčebně
Čtrnáctiletý chlapec podezřelý z vraždy svého spolužáka v Hanušovicích na Šumpersku byl vzhledem k svému stavu přemístěn do psychiatrické léčebny. Návrh na jeho umístění podali pracovníci šumperského sociálního odboru po konzultaci s lékaři šumperskému soudu. Odborníci se obávají, že by si hoch mohl ublížit. Podle informací ČTK svého činu velmi lituje. Motiv však stále není jasný.
Vedoucí sociálního odboru podotkla, že hoch svého činu hluboce lituje a je z celé situace velmi zdrcen, stejně jako jeho rodina. Ředitel hanušovické školy jej přitom označil jako hodného a slušného hocha. "O motivu se s ním nemluví, ani o tom sám nechce hovořit," dodala Kouřilová. Chlapce policisté podezírají, že v pondělí ráno zabil nožem třináctiletého Honzu. Několik desítek metrů od školy ho dvakrát bodl a pak mu podřezal krk. Chlapec se k činu posléze doznal, policisté u něj nalezli i kuchyňský nůž. Případ z Hanušovic na Šumpersku je v poslední době již několikátým případem, kdy se pachateli brutálních trestných činů staly děti.
Na Bruntálsku se srazily dva autobusy, 13 lidí bylo zraněno
V Karlově Studánce na Bruntálsku se srazily zájezdový a linkový autobus. Havárie si vyžádala 13 zraněných, řekli ČTK hasiči. Dva lidé jsou s těžkým zraněním v nemocnici v Bruntále, další dva byli převezeni k ošetření do Vrbna pod Pradědem. Příčinu nehody a výši škody policie zjišťuje.
Zájezdový autobus převážel fotbalisty ve věku 14 až 18 let z Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Na zápas do Jeseníku ale už kvůli nehodě nedojeli. Ze šoku se poté vzpamatovávali v místním hotelu Džbán. "Jeli jsme z kopečka dolů a v zatáčce řidič zájezdového autobusu přibrzdil, protože měl dát přednost linkovému autobusu jedoucím na hlavní silnici. Ale když zabrzdil, kola se mu zablokovala a na listí na cestě jel dál. Nebylo možné ho ubrzdit," řekl ČTK trenér fotbalových dorostenců Jan Pavlica. Na Bruntálsku je to v krátké době druhá vážná dopravní nehoda. Zhruba před měsícem bylo při srážce linkového autobusu s jeřábem nedaleko obce Lomnice zraněno 22 lidí.
Požár poškodil největší krkonošský hotel, nikdo nebyl zraněn
Škodu za zhruba tři miliony korun způsobil požár části hotelu Arnika ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Blok hotelu, ve kterém vypukl požár, nyní prochází rekonstrukcí, hasiči museli ze zakouřeného prostoru vyvést sedm dělníků, kteří tam bydleli. Při likvidaci požáru nebyl nikdo zraněn, řekl ČTK operační důstojník trutnovských hasičů. Hotel Arnika je největším ubytovacím zařízením v Krkonoších a ve 203 pokojích nabízí turistům zhruba pět set lůžek, nyní však blok se stovkou pokojů prochází rekonstrukcí. "Požár chod hotelu ani turisty neohrozil, hořelo v části, která se opravuje," řekl ČTK ředitel hotelu Jaroslav Hroneš.
Ve zlínském bytě vybuchla propanbutanová láhev; jeden muž zemřel
V jednom z bytů ve Zlíně vybuchla propanbutanová láhev. Třiatřicetiletý muž, který byl uvnitř, zemřel. Hasiči uhasili následný požár a z bytu vynesli další tři desetikilogramové propanbutanové lahve, řekl ČTK jejich mluvčí Ivo Mitáček. Výbuch a následný požár hasičům oznámili sousedé, kteří uslyšeli v domě ránu. Hasiči potom ochlazovali vynesené lahve s plynem. Nikdo další nebyl podle mluvčího zraněn. Neštěstí se díky rychlému zásahu hasičů nedotklo sousedních bytů. Cizí zavinění policie vyloučila.
Ministr Rusko: Enel po výtkách zintenzívnil jednání
Italská společnost Enel zareagovala na kritiku slovenského ministra hospodářství Pavla Ruska a začala mnohem aktivněji komunikovat o podmínkách koupě většinového podílu společnosti Slovenské elektrárne (SE). Rusko novinářům řekl, že podle vývoje rozhovorů se příští úterý rozhodne, zda vládě navrhne zastavení privatizace, další jednání s Enelem nebo přizvání dalšího uchazeče, zřejmě české společnosti ČEZ. Enel vyhrál mezinárodní soutěž o 66 procent SE před třemi týdny s nabídkou 840 milionů eur. ČEZ se umístil v tendru druhý s nabídkou 690 milionů eur a třetí skončil ruský Inter RAO, který navrhl cenu 547 milionů eur.
Český psychiatr Jan Pfeiffer, který patří ke světovým hrdinům roku, se hrdinou necítí
I když má český psychiatr Jan Pfeiffer nyní oficiálně titul Hrdina roku 2004, hrdinsky se podle svých slov ale rozhodně necítí. Ocenění převzal spolu s dalšími 28 lidmi z celého světa v Londýně od časopisu Time. Magazín mu ho udělil za úsilí o reformu české psychiatrie, za boj o práva duševně nemocných a za snahu o zrušení klecových lůžek. "Hrdina je silné slovo. Tak se necítím. Na ocenění za významný přínos rozvoji společnosti už bych řekl ano. Nikdo z oceněných se hrdinou necítil. Za každým z nás stojí spousta lidí, kteří se snaží svět proměňovat," řekl ČTK po návratu do Prahy Pfeiffer. Ohodnocení si však podle svých slov velmi cení právě proto, že je magazín uděluje lidem z mnoha oborů.
Projekt "Změna" bojuje s předsudky vůči duševně nemocným
Proti předsudkům vůči duševně nemocným chce bojovat projekt Změna. Letáky a různé osvětové akce mají upozornit veřejnost na skutečné postavení pacientů se schizofrenií. Státní správa by pak měla získat mimo jiné několik scénářů, podle nichž by mohla péči o nemocné a jejich život zlepšit. ČTK to řekla ředitelka sdružení Sympathea Barbora Wenigová. Tato organizace rodičů a příbuzných duševně nemocných se na projektu podílí. Aby se zlepšil život pacientů, je podle odborníků nutná změna systému péče. Nemocní by se neměli léčit ve velkých ústavech, ale spíše v přátelštějším prostředí ambulancí, domnívají se lékaři. "Připravujeme několik scénářů, jak by se změna měla uskutečnit," řekl odborný konzultant projektu, psychiatr Jan Pfeiffer.
Tři procenta dětí v ČR jsou obézní, dalších deset trpí nadváhou
Tři procenta českých dětí jsou obézní, dalších deset trpí nadváhou. Dětská obezita přitom patří mezi obávané diagnózy, které s sebou nesou řadu sekundárních potíží. Lékařům se povede zbavit tloušťky asi 30 procent malých pacientů, ostatní si nadváhu nesou do dospělosti, řekla ČTK místopředsedkyně Fóra zdravé výživy Zuzana Urbanová. U dětí je důležité zjistit stravovací návyky nejen doma, ale i ve škole a mezi kamarády.
V chovném rybníku u Strážiště uhynuly desítky ryb
V chovném rybníku mezi obcemi Strážiště a Chrašťovice na Plzeňsku uhynuly desítky ryb. Na místě zasahují hasiči. Příčiny úhynu zatím nejsou známy, řekl mluvčí plzeňských hasičů František Vaško. Podle prvních odhadů mohlo uhynout přes 100 ryb. Hasiči už odebrali vzorky vody a případ začala vyšetřovat inspekce životního prostředí, uvedl Vaško.
Na Dušičkách vydělávají supermarkety, květinářství i trhovci
Supermarkety, květinářství i drobní pouliční prodejci s blížícím se svátkem Památky zesnulých hlásí výrazný nárůst prodeje věnců, květin a svíček. Statisíce lidí po celé zemi se totiž v těchto dnech vydávají na nákupy dušičkových ozdob, aby je 2. listopadu mohli položit na místa posledního odpočinku svých blízkých. I když podle některých obchodníků lidé v posledních letech při nákupu dušičkových věnců a květin šetří, přesto tržby květinářství i trhovců v těchto dnech rychle rostou.
V Česku nyní jezdí o 1,4 milionu automobilů více než před 15 lety
V tuzemsku v současnosti jezdí 3,76 milionu osobních aut, což je o 1,4 milionu více než před 15 lety. Zatímco však počet vozů výrazně stoupl, jejich průměrný věk se podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka příliš nezměnil. V roce 1989 na českých silnicích jezdila v průměru 14 let stará auta, letos v polovině roku byl vozový park jen zhruba o půl roku mladší. V roce 1989 na jedno auto připadalo 4,29 obyvatele, nyní to je 2,71 obyvatele.
Parlamentní budovy a Úřad vlády si prohlédly tisíce lidí
Tisíce lidí využily možnosti prohlédnout si reprezentační a další prostory obou parlamentních komor a Úřadu vlády. Prostory se veřejnosti již tradičně otevřely u příležitosti státního svátku. Sněmovnu, Senát i vládu si prohlédlo shodně přes 1500 lidí. Novobarokní budova Strakovy akademie z roku 1896 byla původně studentská kolej pro členy českých šlechtických rodin, vládním účelům slouží od května 1945.
Téměř 800 návštěvníků si přišlo prohlédnout i rezidenci pražských primátorů v budově Městské knihovny na Mariánském náměstí. Prostory jsou zajímavé nejen proto, že je primátoři už desetiletí využívají pro oficiální a reprezentační akce. Rezidence je vybavena původním nábytkem a zařízením. Údajně je nejzachovalejším objektem s interiéry stylu art deco v Evropě. Rezidence zpočátku sloužila nejen k reprezentačním účelům, ale také jako byt primátora. Bydlel zde ale jen jediný, a to Karel Baxa, který stál v čele metropole v letech 1919 až 1937.
Symbolickým uzamčením skončila plavební sezona na Baťově kanálu
Symbolické uzamčení Baťova kanálu v Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku ukončilo na tomto vodním díle a přilehlé řece Moravě plavební sezonu. Otočení klíče se ujal starosta Vlastimil Vaněk. Za krásami Moravy a její historií se v létě na lodích vydalo 56.800 turistů, což bylo o zhruba 4000 více než v předchozím roce. Turisté letos při přepravě využívali především větších lodí, které jsou na nepříznivé počastí lépe připraveny, například jsou zastřešené. Baťův kanál stále častěji navštěvují turisté, kteří přijíždějí z větší vzdálenosti, pomalu narůstá i počet cizinců. "Návštěvníci vyhledávají spíš dražší služby, které jsou však spojeny s vyšší kvalitou, orientují se i na další aktivity v regionu, především na návštěvu vinných sklepů," upřesnil ředitel Agentury pro rozvoj turistiky na Baťově kanále Ivo Ondračka.
Vodní kanál dal v roce 1928 postavit průmyslník Tomáš Baťa. Dílo tehdy sloužilo především k přepravě uhlí z Rohatce na Hodonínsku do Otrokovic na Zlínsku. K turistice se využívá od roku 1995.
O víkendu končí letní čas
Již tuto neděli skončí letní čas a ručičky hodin se ve 03:00 přesunou zpátky na 02:00. Důležitá je změna hlavně pro řidiče, kterým začne povinnost mít zapnutá světla i ve dne. Lidem, kteří budou v době změny času v práci, se automaticky prodlouží pracovní doba. Za hodinu navíc však podle ministerstva práce nedostanou žádné zvláštní peníze. O významu letního času se odborníci přou. Zastánci poukazují na úsporu elektřiny, když na jaře začnou lidé pracovat o hodinu dříve. Odpoledne se totiž nemusí tolik svítit. Podle odpůrců ale úspora elektřiny není tak velká.
V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé v letech 1915 a 1916. Vrátil se v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si lidé začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979. Až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 Češi srovnali svůj čas se zvyklostmi Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října. Kromě států Evropské unie se letní čas zavádí například i ve Spojených státech, Mexiku a na Kypru.
Festivalu Praga Cantat se zúčastní 1500 sborových pěvců
Poslední říjnový víkend se v Praze tradičně uskuteční mezinárodní sborový festival Praga Cantat spojený se soutěží. Letošního 18. ročníku se podle pořadatelů zúčastní na 1500 zpěváků z Británie, Francie, Irska, Itálie, Litvy, Německa a Slovinska a devět souborů z České republiky. V jednotlivých soutěžních kategoriích se jako povinné objevují skladby českých autorů - Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Antonína Tučapského. Vedle soutěže koncertují během festivalu zahraniční sbory v pražských chrámech a v domovech seniorů.
Střelec Tenk vyhrál finále Světového poháru v Bangkoku
Český reprezentant Martin Tenk ve finále letošního Světového poháru vyhrál střelbu z libovolné pistole na padesát metrů. Za bronzovým medailistou z olympijských her v Sydney v thajském Bangkoku skončilo na stupních vítězů čínské duo Š' Sing-lung a Tchan Cung-liang.
Cyklokrosař Ausbuher vyhrál závod Světového poháru v Táboře
Cyklokrosař Kamil Ausbuher se stal poprvé v kariéře vítězem závodu Světového poháru. Na trati v Táboře vyhrál český závodník druhý podnik seriálu před belgickými favority Svenem Vanthourenhoutem a Erwinem Verveckenem.
Hokejisté Vítkovic jsou bez kouče, Svozil s Tomáškem rezignovali
Hokejisté Vítkovic jsou bez kouče. Dosavadní trenérská dvojice Ladislav Svozil - Aleš Tomášek nabídla po sérii osmi zápasů bez vítězství svou rezignaci, kterou vedení klubu přijalo. Vítkovice hledají cestu z krize od úterního zdrcujícího debaklu ve Zlíně, ale k první zásadní změně se vedení odhodlalo až na podnět obou trenérů. Hokejisté Vítkovic už osm kol v řadě nevyhráli a v tabulce se propadli až na jedenácté místo.
Počasí
Bude oblačno až polojasno, místy se udrží nízká oblačnost a mlhy. Ojediněle mrholení nebo slabý déšť. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.