Zprávy
Ministr Svoboda: Arafat se zapsal do dějin Palestiny
Jásir Arafat, který zemřel v pařížské nemocnici, sehrál velkou roli v dějinách Palestiny a Palestincům bude chybět, řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Dodal, že z hlediska všech jeho minulých aktivit se však mohou vůči jeho osobě objevovat i různé výhrady. "Je třeba přiznat, že to byl člověk, který může být hodnocen také kontroverzně, protože je spojen s celým zápasem, který na Blízkém východě je, takže tady mohou být i tyto velmi rezervované komentáře. Ale obecně říkám, že to byl člověk, který se definitivně zapsal do dějin palestinského lidu," uvedl Svoboda. Připomněl také, že Arafat byl nositelem Nobelovy ceny za mír. Svoboda se za Českou republiku zúčastní pátečního Arafatova v pohřbu v Káhiře.
Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) získávala podporu u bezpečnostních složek komunistického Československa. Z archivních dokumentů vyplývá, že příslušníci OOP v minulosti spolupracovali se Státní bezpečností. V Československu vycvičenou ochranku měl v minulosti zřejmě i Jásir Arafat.
Senát je pro zavedení korespondenční formy hlasování ve volbách
Češi možná budou moci za dva roky volit poslance korespondenční formou hlasování. Hlasovací lístky by tak mohli předem zaslat příslušnému obecnímu nebo zastupitelskému úřadu. Umožnit to má senátorská novela volebního zákona, kterou Senát podpořil v takzvaném prvním čtení. Novelou se nyní budou zabývat senátní výbory. Předsedkyně senátní komise pro krajany Jitka Seitlová. Upozornila, že tuto formu hlasování budou moci využít jak voliči v Česku, tak Češi žijící v zahraničí. Korespondenční způsob hlasování by mohlo podle dosavadních zkušeností využít až 30 procent krajanů, jejichž počet se odhaduje na 250.000 až 300.000, uvedla Seitlová.
Evropský parlament dostává stížnosti "nováčků" na diskriminaci ve starých členských státech EU
Na diskriminaci polských, českých a dalších podnikatelů a živnostníků z nových zemí Evropské unie, kteří chtějí podnikat ve starých členských státech EU, si chce posvítit Evropský parlament. Petičnímu výboru si jen od červnových voleb postěžovaly čtyři desítky Poláků a asi dvě desítky Čechů, že při rozjezdu drobného podnikání u západních sousedů čelí ústrkům a šikanování od místních úřadů, vyžadujících hory zbytečných dokumentů či dokonce podřízení se středověkým cechovním pravidlům, jenom aby odradily novou konkurenci od vstupu na lokální trh.
Například v německém pohraničí úřady vyžadují perfektní znalost němčiny i od pekaře, který by u sousedů jen rád pekl housky. Vyskytují se i problémy s uznáváním dokladů o vzdělání a profesní kvalifikaci. Naopak výbor zatím neobdržel žádnou stížnost na podmínky podnikání v Británii, Španělsku či Portugalsku.
Evropská komise: Více než ztráty identity se nováčci u eura bojí zdražování
Lotyši, Estonci a Češi se nejvíce obávají, že spolu s převzetím jednotné evropské měny přijdou o kus národní identity, i když tato starost většinu nových členů Evropské unie netrápí. Podle průzkumu, který zveřejnila Evropská komise, spojuje většinu dotázaných v nových členských zemí spíše strach, že přechod ke společné měně zneužijí obchodníci k zaokrouhlení cen směrem vzhůru. Podezření, že přechod k nové měně poznamená švindlování s cenami, vyjádřilo 63 procent Čechů, naopak 27 procent tyto obavy nesdílí. Skoro stejně odpovídali Slováci a jako nejskeptičtější se ukázali Poláci - o poctivosti obchodníků zapochybovaly více než čtyři pětiny dotázaných. Opačný postoj než všichni ostatní zaujali Slovinci, kde zdražování očekává třetina dotázaných.
Ztráty podstatné části národní identity spolu s národní měnou se obávají skoro tři pětiny Lotyšů, polovička Estonců a 45 procent Čechů, i když skoro stejná část dotázaných v ČR tyto obavy nesdílela. Nejméně se ztráty identity spolu s forintem bojí Maďaři, jen necelá čtvrtina. Čeští respondenti se blýskli v odpovědi na záludnou otázku, zda ještě lze euro zavrhnout. Plných 48 procent, nejvíce z celé desítky, správně vědělo, že ČR nemá na výběr, protože se už zavázala euro převzít.
Vojáci a politici uctili v Den veteránů památku padlých bojovníků
Vojáci a politici uctili památku padlých československých bojovníků v obou světových válkách i v jiných konfliktech. Ministr obrany Karel Kühnl připomněl, že legionáři přispěli ke vzniku Československa, které se i díky nim stalo mezi světovými válkami jednou z mála demokracií v Evropě. "Dnešní armáda České republiky si je plně vědoma toho, že její sílu netvoří jenom zbraně, ale také hodnoty nemateriální povahy, jako je láska k vlasti, svoboda a morálka," prohlásil před nastoupenými vojáky na Vítkově. Podle zástupce náčelníka generálního štábu Rostislava Mazurka si Česko nyní musí vytvořit plně profesionální, ale malou armádu, která bude pro spojence v NATO rovnocenným partnerem. Dodal, že k profesionálnímu vojsku patří i uvědomění si jeho legionářské tradice a úcta k veteránům.
Samotní veteráni však tvrdí, že uznání se jim příliš nedostává. Účastník operací na východní frontě Vlastislav Raichl soudí, že o bývalé vojáky by mohlo být postaráno lépe. Veteráni se shodují i v tom, že současná generace mladých lidí je ochuzena tím, že v armádě již sloužit nemusí.
Památník československým vojákům, na jehož odhalení se přišla podívat řada současných i bývalých vojáků a také zástupci Senátu, sněmovny, vlády a pražské radnice, se skládá z bronzové sochy, devíti žulových desek s názvy bojišť druhé světové války, a interaktivního infostánku s dotekovou obrazovkou. Na jedné straně pomníku je meč s mottem, na druhé straně je obrysová mapa Evropy, Blízkého východu a severní Afriky s vyznačenými zeměmi, ve kterých českoslovenští vojáci v letech 1939 až 1945 bojovali. Jeho autory jsou Jiří Plieštik, Tomáš Novotný a Jiří Opočenský.
Irácký premiér poděkoval za prodloužení české vojenské mise
Předseda irácké vlády Ajád Hášim Aláví dopisem poděkoval české vládě za prodloužení vojenské mise v Iráku do konce února příštího roku. O tom, že čeští vojenští policisté zůstanou v Iráku o dva měsíce déle, než počítal původní mandát, rozhodl s konečnou platností Senát před týdnem. O prodloužení mise požádala Česko irácká prozatímní vláda v souvislosti s lednovými volbami do prozatímního iráckého Národního shromáždění v zemi, při nichž se očekává zvýšení bezpečnostních rizik.
Zvýšení platů policistům a hasičům se zřejmě o rok odloží
Policisté, dozorci, hasiči a celníci se zřejmě razantního zvýšení svých platů dočkají až od roku 2006, nikoliv už od příštího roku. Roční odklad navrhl Senát, vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) to neodmítl. Senátní úprava zákona o realizaci reformy veřejných financí má s ohledem na koaliční dohody poměrně velké šance na úspěch i ve sněmovně. První reakce ve sněmovně nicméně naznačily, že výsledek nového hlasování poslanců je zatím obtížně předvídatelný. Pokud by odklad nebyl schválen, od nového roku by členové státních bezpečnostních sborů brali v průměru 32.000 korun měsíčně. Zvýšení jejich mezd by si vyžádalo z rozpočtu zhruba osm miliard korun. Civilní státní zaměstnanci se přitom podobné změny v odměňování mají dočkat až za dva roky.
Za obrovské rozčarování označil odborový svaz policistů návrh Senátu, aby plánované zvýšení platů bylo odloženo až na rok 2006. Ve stejném duchu se vyjádřil odborový svaz hasičů. Podle ministra vnitra Františka Bublana se jedná o politické rozhodnutí a šance je nyní v rozhodnutí sněmovny. Ta se bude úpravou zabývat v příštích týdnech.
Branný výbor nepodpořil návrh rozpočtu ministerstva vnitra
Schvalování rozpočtu ministerstva vnitra na příští rok se v Poslanecké sněmovně začíná komplikovat. Návrh tohoto rozpočtu nepodpořil klíčový sněmovní branný výbor. Důvodem byl odpor části opozice k chystanému razantnímu zvýšení platů příslušníků bezpečnostních složek. Dalším nevládním poslancům se nelíbil záměr vzít část peněz vnitru a použít je na financozahraničních vojenských misí. Verdikt výboru výrazně ovlivnila i absence řady poslanců ČSSD.
Mýtné bude asi v ČR dražší než v Německu
Mýtné v Česku bude možná dražší než v Německu a zároveň o něco levnější než v Rakousku. Ministerstvo dopravy přitom až dosud uvádělo, že by se sazby mýtného mohly pohybovat od tří do pěti korun za kilometr. Podle návrhu se však nejvyšší sazba pro čtyřnápravové nákladní vozidlo má blížit k sedmi korunám. Fond dopravy proto navrhuje i částečné kompenzace nákladů tuzemským dopravcům.
Sdružení autodopravců Česmad Bohemia je návrhem nepříjemně překvapeno. "Tak vysoké mýtné by vyvolalo zemětřesení na českém dopravním trhu," řekl ČTK mluvčí sdružení Martin Felix. Zvýšení nákladů by se v plné výši projevilo v ceně dopravy a tudíž i v cenách veškerého zboží.
Ministr Kühnl: Změna pohlaví nemůže být důvodem nepřijetí do armády
Podle ministra obrany Karla Kühnla je zcela nepřijatelné, aby někdo nebyl přijat do armády jen na základě změny pohlaví. Reagoval tak na aféru kolem osmatřicetileté Jaroslavy Brokešové, kterou armádní posudková komise odmítla přes údajně úspěšné absolvování všech testů přijmout do vojska kvůli tomu, že se ženou stala až v průběhu života. "Jsme v 21. století, a myslím, že není možné, aby jediným důvodem odmítnutí vojáka byla změna pohlaví," řekl ministr. Upřesnil, že lékaři se při stanovení diagnózy, tedy transsexualismu, řídili sice platnou, ale starou vyhláškou. "Jestliže usoudím, že je ta vyhláška špatná, tak ji změním," prohlásil.
Sněmovna si připomene listopad 1989 slavnostním shromážděním
Nadcházející 15. výročí sametové revoluce si Poslanecká sněmovna připomene shromážděním, jež se uskuteční ve středu 17. listopadu. Podle neoficiálních informací se mimo jiné očekává, že se zásadním politickým projevem vystoupí prezident Klaus. Podobná shromáždění poslanců jsou spíše výjimečná. V minulosti se tak poslanci spolu se senátory sešli třeba v 90. letech na Pražském hradě, aby vyslechli projevy prezidentů Německa Romana Herzoga a Francie Jacquese Chiraca.
Bulhaři schválili prodej tří distributorů skupině ČEZ
Bulharská vláda schválila prodej tří distribučních společností elektrárenské firmě ČEZ. Podnik za 67 procent akcií zaplatí 281,5 milionu eur (zhruba 8,9 miliardy Kč). Bulhaři urychlují privatizaci, aby před vstupem do Evropské unie splnili co nejvíce požadavků. Smlouvu s ČEZ zřejmě Bulharsko podepíše příští týden. Bulharská vláda prodává celkem sedm distribučních společností a na ČEZ připadá největší podíl.
Firma Čepro podala trestní oznámení na dva své pracovníky a lidi z pošty
Společnost Čepro podala trestní oznámení na dva své pracovníky a zaměstnance pošty, kteří měli firmě doručovat zásilky. ČTK to řekla mluvčí Čepra Alena Čechová. Společnost tvrdí, že nedostala obsílky k soudu, k jednání se proto nedostavila a nyní má soukromé firmě na základě soudního rozhodnutí zaplatit 2,6 miliardy korun.
Pohledávka má původ u společnosti Bena, která prý měla u Čepra uskladněny pohonné hmoty. Ty ale Čepro údajně vydalo někomu jinému. Čepro tvrdí, že do tohoto pondělí nevidělo žalobu, předvolání k soudu, ani rozsudek v této záležitosti. Kam se zásilky soudu poděly, nyní šetří policie.
Se snižováním počtu zaměstnanců na ministerstvu financí bude radit Deloitte&Touche
Personální audit na ministerstvu financí provede společnost Deloitte&Touche, která zvítězila ve výběrovém řízení. Úřadu bude v následujících měsících radit, jak co nejvíce snížit počet zaměstnanců i organizačních útvarů. Obdobnou prověrku uskutečnilo již loni ministerstvo financí na Slovensku a výsledkem bylo propuštění 30 procent pracovníků. Pokud by ke stejným výsledkům dospěl i audit v České republice, znamenalo by to odchod asi 440 ze 1466 zaměstnanců.
Počet úředníků je podle ekonomů přemrštěný, a stát tak plýtvá penězi. Jen ve státní sféře nyní pracuje asi 450.000 zaměstnanců. Kvůli reformě veřejných financí by měl stát v letech 2004 až 2006 propustit asi 30.000 lidí, řadu jiných však nově přijímá kvůli Evropské unii. Celý stát zaměstnává podle Miroslava Ševčíka z Liberálního institutu o 100.000 lidí více než před deseti lety. Kvůli nízkým platům navíc do státní sféry nepřijdou skuteční odborníci.
STEM: Lidé hospodaření vlády nevěří
Občané České republiky vidí působení vlády v ekonomické oblasti černě. Nevěří, že kabinet zrychlí hospodářský růst země a pochybují také, že bude dodržen plánovaný schodek letošního rozpočtu. Podle oborníků i statistických údajů však tuzemské hospodářství roste. Růst hrubého domácího produktu se letos může přiblížit čtyřem procentům a příští rok dosáhnout kolem 4,5 procenta. Jak dále vyplývá z průzkumu agentury STEM, problémy veřejných financí pak bude podle názoru občanů vláda řešit zvyšováním daní. Lidé si přejí, aby vláda urychleně přistoupila k zásadní reformě ve zdravotnictví a sociální oblasti. Oblastí, kde je veřejnost rozdělena, je privatizace podniků, které jsou dosud v majetku státu. Pro privatizaci se vyslovilo 48 procent oslovených, ostatní jsou proti.
Schiesser: Vláda může na privatizacích vydělat přes 100 mld. Kč
Vláda by mohla na privatizacích v příštích dvou letech vydělat přes 100 miliard korun, uvedl na setkání s novináři analytik Jan Schiesser ze společnosti Atlantik FT. Kabinet by prý měl kromě Českého Telecomu a menšinového podílu v ČEZ prodat Českou poštu, České aerolinie a Českou správu letišť. Za nejlepší formu prodeje označil privatizaci přes kapitálový trh. Jmenované společnosti jsou podle Schiessera pro akciový trh atraktivní díky hospodářským výsledkům a postavení na trhu.
Ekonomové: Průmysl zpomalil, ale i nadále táhne českou ekonomiku
Český průmysl mírně zbrzdil svůj předchozí překotný růst, stále však zůstává motorem české ekonomiky. Českým firmám se daří i navzdory slabší zahraniční poptávce, uvedli ekonomové oslovení ČTK. Průmyslové podniky navíc začaly nabírat nové zaměstnance a pomáhají tak snižovat nezaměstnanost. Průmyslová výroba v září zpomalila růst na 6,6 procenta. Poprvé po třech letech se ale zvýšil počet zaměstnanců v průmyslových podnicích, a to o 1300 osob. Zaměstnance nabírali zejména výrobci elektroniky a optických přístrojů.
Ústavní činitelé a soudci letos možná 14. platy dostanou
Ústavní činitelé, soudci a státní zástupci letos zřejmě dostanou takzvané 14. platy. Zákon, který jim je měl odebrat, totiž Senát vrátil sněmovně. Poslanci jej ale pravděpodobně nestihnou projednat znovu tak, aby mohl začít platit od 1. prosince. Nárok na platy tak činitelům, soudcům a zástupcům zřejmě vznikne. Senátoři do zákona navrhli, aby letošní 14. platy byly ponechány soudcům a státním zástupcům. Před vrácením zákona zpět do sněmovny varoval ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).
Vrácení zákona do dolní komory parlamentu rozhořčilo premiéra Stanislava Grosse. "Já jsem do značné míry zděšen z toho, že Senát ten návrh vrátil zpět do sněmovny. Považuji za naprosto neuvěřitelnou záležitost, která povede k tomu, že lidé budou na politiku naštvaní ještě více," řekl novinářům.
Ohrožena je nižší daň z přidané hodnoty u ubytovacích služeb. Senát vrátil novelu zákona o DPH sněmovně s pozměňovacími návrhy. Novela by přitom měla vstoupit v účinnost do 1. ledna 2005. Cílem horní komory přitom není měnit sazby u ubytování, ale zlevnit svoz a likvidace komunálního odpadu. Ve vrácené předloze senátoři doporučili snížit sazbu daně z přidané hodnoty u této činnosti ze základní devatenáctiprocentní do pětiprocentní kategorie. Uvedené změny jsou však součástí jedné novely zákona o DPH. V ohrožení by se tak vedle nižšího DPH u ubytovacích služeb ocitlo i vstupné do muzeí, na historické památky a do zoologických a botanických zahrad. Levnější má být také vstup na sportoviště, ubytování vysokoškoláků na kolejích a stavební práce u objektů pro sociální bydlení.
Vuk Draškovič chystal v Praze Grossovu cestu do Srbska a Černé Hory
Příští rok premiér Stanislav Gross (ČSSD) zřejmě navštíví Bělehrad. Cestu, na které má předsedu vlády v Srbsku a Černé Hoře doprovázet velká skupina podnikatelů, v Praze plánoval s českými diplomaty ministr zahraničí mladého soustátí Vuk Draškovič. Po setkání s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou zdůraznil zájem Srbska a Černé Hory zintenzívnit především ekonomickou spolupráci s Českem. Při jednodenní návštěvě Prahy Draškovič se Svobodou podepsal smlouvu o zamezení dvojímu zdanění.
V centru Libavé vybuchla kvůli cvičení vojáků fiktivní továrna
Fiktivní továrna s chemickou výrobou vybuchla v centru vojenského výcvikového prostoru Libavá na Olomoucku. Akční scéna byla součástí praktické ukázky česko-slovenského cvičení s názvem Hranica 2004. Proti vojákům stáli tentokrát jako nepřátelé fiktivní teroristé. Před očima velících důstojníků se poté v oblasti zamořené chemickými látkami zapojilo do vyprošťování zasypaných osob několik desítek vojáků z Česka i Slovenska. Průmyslová hala v centru Libavé demonstrovala otrokovický závod Barum Continental.
Krizový stav vyhlášený lékaři by neměl poškodit pacienty
Krizový stav, který kvůli obavám z ohrožení svých praxí vyhlásili ambulantní lékaři, zubaři a lékárníci, nepoškodí pacienty. Novinářům to řekl mluvčí lékařské koalice Jiří Neugebauer. Pokud koncepční materiál, který slíbila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová do 15. listopadu, nerozptýlí obavy lékařů, zahájí pacientské referendum. V něm pacientům objasní, co jim hrozí, pokud by se systém vrátil před rok 1989. Pokud to nepovede k žádoucí nápravě, neobnoví lékaři smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Smlouvy končí v polovině roku 2006, pak by pacienti za péči, s výjimkou akutní, platili hotově.
Vrah z plzeňského zlatnictví půjde na doživotí do vězení
Doživotní trest vězení udělil plzeňský krajský soud Martinu Koryčánkovi za dvojnásobnou vraždu v plzeňském zlatnictví a za loupež v klenotnictví v Turnově. Obžalovaný činy popíral, soud mu ale neuvěřil. Při určování výše trestu přihlédl ke Koryčánkově kriminální minulosti. Koryčánek se na místě odvolal. Soud vyslechl na tři desítky lidí a řadu znalců. Žádný svědek Koryčánka v soudní síni stoprocentně neoznačil za muže, kterého tehdy viděl. Proti Koryčánkovi mluvila například pachová stopa z kloboučku, který se našel krátce po střelbě opodál.
Na libereckou univerzitu se po letech vrátili vietnamští studenti
Na Technickou univerzitu v Liberci se po letech opět vrátili studenti z Vietnamu. Ve čtvrtek začalo na univerzitě studovat prvních 16 mladých Vietnamců a dalších 33 přijede ještě do konce letošního roku. "Po Slovácích se tak Vietnamci stanou nejpočetnější skupinou zahraničních studentů na naší univerzitě," řekla mluvčí školy Jaroslava Kočárková. Vietnamští studenti jsou ve věku od 18 do 25 let. Podle prorektora pro vědu a zahraniční styky Oldřicha Jirsáka projevují o studium v Liberci velký zájem hlavně potomci bývalých studentů.
Bílá pastelka vynesla na pomoc zrakově postiženým šest milionů
Rekordních 5,8 milionu korun vynesl letošní, pátý ročník sbírky Bílá pastelka. Její výtěžek je určen na speciální výukové programy pro nevidomé a slabozraké a na podporu zaměstnanosti zrakově postižených lidí. Jedním z míst, kterým peníze ze sbírky pomáhají, je Dům služeb pro nevidomé v Praze. V centru se mohou lidé po ztrátě zraku naučit samostatně chodit, vařit a obsloužit se v domácnosti. Naučí se také číst a psát Braillovým písmem a ovládat počítač s Braillovým řádkem nebo hlasovým výstupem. Organizace pomáhá nezaměstnaným nalézt nové uplatnění.
Slavonická Graselova stezka získala nominaci na mezinárodní cenu
Projekt naučné stezky Johanna Grasela, jejž realizuje Slavonická renesanční společnost, je za Českou republiku nominován na mezinárodní cenu Heritage Award. Ocenění získávají projekty zaměřené na ochranu místního kulturního a přírodního dědictví. Graselovu stezku nyní tvoří zhruba dvacetikilometrová trasa Slavonice - Český Rudolec - Dolní Bolíkov. V příštích letech ji ve spolupráci s rakouskými institucemi čeká rozšíření o další úseky na obou stranách česko-rakouské hranice.
Graselova stezka je pojmenována po Johannu Georgu Graselovi (1790 - 1818), který byl podle historických pramenů obávaným brutálním lupičem a se svou tlupou spáchal 205 trestných činů. Honily ho úřady z obou stran hranic, ale vždy dokázal chytře využít zdejších hlubokých lesů a ukryl se. Podle tradice ho prozradil jeden z obyvatel Slavonic, který za to údajně dostal hospodu. Grasel byl i se svými komplici popraven ve Vídni v roce 1818.
Omsk očekává Jágra s napětím a nervozitou
S napětím a trochou nervozity očekávají v západosibiřském Omsku přílet nové posily zdejšího hokejového týmu - českého útočníka Jaromíra Jágra. Kvůli jeho brzkému pátečnímu příletu si prý přivstane vedení omského klubu Avangard i hokejoví dorostenci. Asi jediný, kdo se příletem hvězdy NHL nenechal znervóznit, je jiný Čech v sibiřském celku - Jaroslav Bednář. "Každý tu Jardu zná, každý ví, že je to nejlepší hráč na světě, všichni se na něj budou chtít podívat. Náš management připravuje velké akce, budou transparenty, normální velký cirkus," popsal ČTK předpříletovou nervozitu Bednář. On osobně ale prý svého kolegu na letišti vítat nemíní. "Já si rád pospím," vysvětlil po tréninku v omské hale. Už na prvním tréninku se ale může ukázat, nakolik bude Jágrovi vyhovovat ruský způsob hry.
Semlbauer si splní dětský sen, usedne do formule jedna
Česká republika bude mít třetího muže, jenž dostane šanci jezdit s vozem formule jedna. Šestadvacetiletý Patrik Semlbauer je jedním z asi tuctu pilotů, kteří se představí v testovacím táboře stáje Minardi v italském Misanu. Úspěšný jezdec evropského šampionátu závodů do vrchu z minulých let tak naváže na Tomáše Engeho a Jaroslava Janiše. Semlbauer bere listopadové testování jako splnění životního snu. Moc velkou šanci na trvalé prosazení se ve formuli jedna si ale nedává. Ideální by podle něj bylo, kdyby se pro příští sezonu stal testovacím jezdcem týmu a jinak startoval v seriálu, který se v letošní sezoně konal pod hlavičkou formule 3000.
Místopředseda fotbalového svazu Brabec odstoupil, ale vinen se necítí
Místopředseda Českomoravského fotbalového svazu Milan Brabec odstoupil ze své funkce ve výkonném výboru. Brabec rezignoval v dopise, který poslal předsedovi svazu Janu Obstovi. Svůj podíl na korupčním skandálu v českém fotbale však odmítl. Po ověření autentičnosti policejních odposlechů zveřejněných v úterním vydání deníku Sport vyzvali všichni členové výkonného výboru Brabce k rezignaci. Brabec sice není přímo podezřelý z korupce, nicméně z odposlechů vyplývá, že se s potrestaným žižkovským funkcionářem Ivanem Horníkem domlouval na tom, kteří rozhodčí budou zápasy Viktorie řídit.
Počasí
Bude většinou zataženo, teploty 4 až 8 stupňů Celsia.