Přehled tisku

Pracovní skupina odborníků pro přípravu variant důchodové reformy již dokončila první část prací, kterou si u ní objednali zástupci všech pěti parlamentních stran. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Současný systém slibuje něco, co je kvůli kumulaci státních dluhů fata morgana," komentoval první výpočty možného vývoje důchodového systému koordinátor skupiny Vladimír Bezděk. Pokud by se dál odcházelo do důchodu v 63 letech, s čímž se podle dnešních zákonů počítá od roku 2013, a lidé by dostávali důchod v dnešním poměru ke mzdě, zvětšil by se státní dluh během 50 let na trojnásobek, vyplývá z propočtů odborníků.

Zprávu o činnosti speciálního policejního týmu Mari z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který měl odhalit gang Davida Berdycha, nařídili vysoce postavení policisté přepracovat. Původní verze upozorňovala na kriminalizaci nevinných lidí a únik informací z policejního prostředí do podsvětí, upravená verze již nikoliv. Existují tedy dvě verze hodnotící zprávy, píše Právo. Policejní prezidium však tvrdí, že vedení útvaru, který bojuje s organizovaným zločinem, nic netajilo. Tým Mari měl za úkol odhalit gang, který prováděl loupeže, únosy a vraždy podnikatelů. Z těchto činů byla letos na podzim obviněna skupina kolem Davida Berdycha. On a dalších asi 30 mužů čelí obviněním z vražd, loupeží a únosů bohatých podnikatelů z let 1996 až 2002. Ve skupině stíhaných je také šest bývalých policistů včetně důstojníků z pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem, připomíná Právo.


Pracovní skupina odborníků pro přípravu variant důchodové reformy již dokončila první část prací, kterou si u ní objednali zástupci všech pěti parlamentních stran. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Současný systém slibuje něco, co je kvůli kumulaci státních dluhů fata morgana," komentoval první výpočty možného vývoje důchodového systému koordinátor skupiny Vladimír Bezděk. Pokud by se dál odcházelo do důchodu v 63 letech, s čímž se podle dnešních zákonů počítá od roku 2013, a lidé by dostávali důchod v dnešním poměru ke mzdě, zvětšil by se státní dluh během 50 let na trojnásobek, vyplývá z propočtů odborníků. Komise na ukázku navrhla, za jakou cenu se lze vyhnout dluhům. Do důchodu by se odcházelo v 69 letech, a to s průměrným důchodem, který by klesl z loňských 40 procent na 32 procent hrubé mzdy. O konkrétní podobě důchodové reformy začnou představitelé všech parlamentních stran jednat v březnu 2005. Na konečném návrhu by se pak měli shodnout nejpozději do konce června příštího roku, píše Mladá fronta Dnes.


Poslední překážka, která stála v cestě rozuzlení letité kauzy Diag Human, v těchto dnech padla. Podle Hospodářských novin se po více než roce odkladů stát s firmou dohodl na znalci, který vypracuje posudek k případu a určí, jak velká škoda firmě vznikla, když byla před 12-ti lety vytlačená z výnosného obchodu s krví. Pře s firmou Diag Human emigranta Josefa Šťávy už Česko stála 327 milionů korun. A přibližně v létě příštího roku by rozhodci mohli na základě znaleckého posudku určit definitivní částku, kterou bude muset stát firmě vyplatit. Česko přitom spor nemůže vyhrát, protože rozhodci už jednou konstatovali, že Diag Human byl skutečně poškozen, konstatují Hospodářské noviny.


Z montážní linky zbrojovky Aero Vodochody sjel nový civilní vrtulník Sikorsky S-76C+, který českému výrobci letounů přinese vůbec první zisk od roku 2000. Píše to Právo. Až dosud byl totiž kontrakt mezi zbrojovkou a společností Sikorsky Aircraft Corporation, uzavřený před čtyřmi lety, prodělečný. "Podařilo se nám uzavřít nový kontrakt o výrobě těchto vrtulníků, který významným způsobem mění dosavadní obchodní a ostatní podmínky vzájemné spolupráce," informovala Právo viceprezidentka programu kooperací Aera Vodochody Monika Vajnerová. Zbrojovka, která si za svou více než 80letou historii na své konto připsala přes 11 tisíc letounů, si tak znovu upevnila pozici na světovém trhu v oblasti výroby letadlové techniky. "Je to důležitý vklad do budoucnosti společnosti, který se pozitivně promítne do jejího hospodaření. Podařilo se naplnit strategický záměr - proniknout na tento trh. Nyní se před námi otevírají dveře k jednáním s dalšími partnery o nových zakázkách," řekla Vajnerová Právu.


Tuzemské pojišťovny vyjde zemětřesení, které v neděli zasáhlo jižní Asii, na několik milionů korun. Pobyt zraněných turistů v nemocnici nebo jejich případný převoz domů bude uhrazen z cestovního pojištění, pokud ho před cestou uzavřeli. Celková škoda jednoho zranění v zaoceánské zemi se může vyšplhat až na milion korun, píšou Lidové noviny. Pojišťovny nyní podle deníku vyčkávají, zda jejich klienti, kteří tráví dovolenou u Indického oceánu, nebudou potřebovat lékařské ošetření nebo asistenční služby.


Jiří Malúš, jeden z nejvýznamnějších českých podnikatelů v potravinářství, čelí obvinění ze zpronevěry. Majitele skupiny Agropol s ročním obratem ve výši 12 miliard korun stíhá policie za transakce ze začátku druhé poloviny 90. let. Malúš tvrdí, že policie proti němu nemá žádné důkazy, píše Mladá fronta Dnes. Policie vyšetřuje transakce z dob, kdy Malúš šéfoval společnosti Renesance burzovní, která se specializovala na obchody s akciemi, uvádí list. Malúš je druhým největším podnikatelem v oblasti potravinářství a obchodu se zemědělskými produkty. Letos jeho firmy očekávají zisk 230 milionů korun. Skupina má téměř 3900 zaměstnanců, vlastní devět firem poskytujících zemědělcům různé služby. Další čtyři Malúšovy společnosti obchodují s plodinami, krmivy, agrochemikáliemi a hnojivy. Drůbežářská divize ovládá Jihočeskou drůbež a moravské zpracovatele Promt a Intergal Vrchovina. Na trhu s drůbeží má firma čtyřicetiprocentní podíl, uvádí Mladá fronta Dnes.


Deníky Bohemia se zaměřily na české školství - čerpají přitom z výroční zprávy České školní inspekce. Základními problémy školství jsou nedostatečná kvalifikace a nepříznivá věková struktura učitelských sborů. Každý čtvrtý pedagog nemá potřebnou aprobaci. Učitelé na druhém stupni škol nedávají dětem dostatek tvořivých příležitostí. Styl výuky se totiž mění jen velmi pomalu - většina žákům předává jen hotová fakta a nedává prostor pro aktivitu a poznávání. Ani děti nejsou bezproblémové - více než dřív chodí za školu, kouří, chovají se agresivněji nebo šikanují spolužáky. Pedagogové dokonce museli řešit případy dětského rasismu.


Letošní velmi dobrá úroda obilí zlevní výkrm zvířat chovaných pro maso - například prasat a drůbeže. Vysoké výnosy se totiž projevily na nižší ceně krmných směsí. Díky tomu už klesly náklady na produkci vajec a nižší cena krmných šrotů pomůže i českému rybníkářství. Píše to Právo v regionální příloze. "Tuna krmení, za které jsme vloni platili 5400 korun, teď stojí 4000. Kupujeme pro naše prasata šest druhů směsí, v průměru šetříme na tuně 700 korun," spočítal Pavel Bořík ze společnosti Integro na Rokycansku. Farma ročně odchová 8000 selat a přes 5000 prasat. Bořík ale upozorňuje, že ještě několik měsíců potrvá, než chovatelé prasat budou z levnějšího nákupu něco mít, zatím většina jen umazává předchozí ztráty, kdy jim zpracovatelé dávali za prasata ceny hluboko pod výrobními náklady. Naopak okamžitý efekt zaznamenali na drůbežích farmách. "Díky nižší ceně krmných směsí jsme schopni produkovat vejce už za 1,30 Kč," uvedl jednatel firmy Česká drůbež Petr Červený. Farma ve Velkém Malahově na Domažlicku s roční produkcí 63 milionů vajec nabízela odběratelům minulý týden vejce za 1,58 Kč. Díky letošnímu levnějšímu obilí a šrotu ušetří příští rok také Klatovské rybářství, které obhospodařuje 2200 hektarů vodních ploch a ročně prodá přes 1000 tun ryb. Ředitel Jaroslav Průcha uvedl, že úspora na krmení bude zřejmě jediným ziskem firmy. "Ceny rybího masa stejně asi budou stagnovat. Bojíme se zdražovat, nechceme, aby náš podíl na trhu nahradilo drůbeží maso," uvedl Průcha v deníku Právo.


O desítky tisíc korun přišly zaměstnankyně náchodského gumárenského podniku Rubena, které odešly na mateřskou dovolenou a nestihly si vybrat řádnou dovolenou. Firma využila mezery v novele zákoníku práce a odmítla jim dovolené proplatit. Případ možná skončí u soudu. Uvedly do Deníky Bohemia vycházející v Královéhradeckém kraji. Podnik ženám ani nedovolil mateřskou dovolenou přerušit, aby si mohly řádnou dovolenou vybrat. I to mu umožnilo nové znění zákoníku práce, z něhož vypadlo ustanovení o povinnosti zaměstnavatelů nevybrané dovolené proplatit. Podle Rubeny nemají ženy na proplacení nárok a podnik má svůj názor podepřený i dobrozdáním ministerstva práce a sociálních věcí. "Teď jsou možná rozhněvané (ženy), ale kdybychom jim dovolené proplatili, zase by byl rozzlobený finanční úřad, který by je měl za daňově neuznatelný výdaj," uvedl Milan Zítko, mluvčí holdingu Česká gumárenská, pod který Rubena spadá. Podle experta na pracovní právo Ludvíka Čeliňáka je případ na soudní při. "Ženy mají šanci. Firma to má v souladu se zákoníkem práce, ale už ne s dobrými mravy. Využila novelizace, aniž by na ni upozornila," řekl. Podle kontrolorky náchodského úřadu práce Radmily Bartoškové projevila Rubena oproti jiným firmám naprosto nevstřícný postoj.


Foto: ČTK
Lidové noviny se pozastavují nad převážením pitné vody a dek z Česka na Srí Lanku. "Pravda, někdejšímu ministru obrany, toho času šéfovi ČSA, Jaroslavu Tvrdíkovi zbylo místo v letadle, které do krizové oblasti mělo letět tak jako tak, a proto se rozhodl, že naloží a odveze vodu, nějaké deky a něco léků. Vše v postižené oblasti určitě využijí, stejně jako by tam využili řadu jiných ´méně´ bezcenných" věcí." Autor poznámky v Lidových novinách si pak klade otázky. "Kolik by bylo - hmotnostně s vodou srovnatelných - desinfekčních prostředků? A jak by se v oblasti uplatnily v situaci, kdy právě ty na Srí Lance od okolních zemí (stejně postižených) očekávat nemohou? Kolik stojí doprava stejného množství balené vody třeba z Indie či Austrálie? Nemáme v Česku opravdu nic jiného, co bychom mohli postiženým lidem nabídnout než vodu a deky?" Podle Lidových novin zamýšlet se nad tím, zda je účelné přes půl světa vozit vodu, "to leží patrně za hranicí marketingově uvažujícího expolitika Tvrdíka. Ten myslí v gestech."