Před 5 lety udělala Státní opera skok do 21. století
Rozsáhlá rekonstrukce stála 1,3 miliardy korun a trvala téměř tři roky. Většina investic mířila do nových technologií.
Budova někdejšího Nového německého divadla (Neues Deutsches Theater) z roku 1888 prošla za 137 let své existence několika rekonstrukcemi, ta poslední ale podle slov jejího ředitele Jana Buriana znamenala skok z 19. do 21. století. Měnila se technologie jevištní točny, rekonstruovala vzduchotechnika. Umělci získali moderní zkušebny, ale i nové zázemí. Přibyla křesla, která nyní mají individuální titulkovací zařízení, nová je i opona.
Slavnostní otevření mělo být velkolepé za účasti evropských politiků. Tehdejšího premiéra Babiše ale nakonec doprovodil do čestné lóže pouze Viktor Orbán. Na reportoáru slavnostního koncertu u příležitosti znovuotevření historické budovy byla předehra opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští. Právě toto Wagnerovo dílo zde bylo poprvé uvedeno v roce 1888. Koncert završilo finále druhého dějství opery Ludwiga van Beethovena Fidelio Heil sei dem Tag. Letos v tento den Státní opera uvádí operu Jeníček a Mařenka na motivy pohádky bratří Grimmů.
Budovu, kde dnes sídlí jedna ze čtyř scén Národního divadla, vystavěl koncem 19. století pražský Německý divadelní spolek. Státní opera dnes sevřená mezi dvěma proudy severojižní magistrály, je typickou ukázkou architektury vídeňských stavitelů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, se kterými spolupracoval i autor vídeňského Burgtheatru Karl Hasenauer. První diváky přivítalo Nové německé divadlo (Neues Deutsches Theater) 5. ledna 1888 a velmi rychle si získalo mezinárodní renomé.