Státní opera se po tříleté rekonstrukci slavnostně otevřela

Státní opera Praha, foto: ČTK / Vít Šimánek

Státní operou v Praze v neděli 5. prosince opět zněla hudba. Znovuotevření historické budovy po téměř třech letech rekonstrukce provázely tóny Mistrů pěvců norimberských od Richarda Wagnera. Stejně jako při jejím prvním otevření v roce 1888, tehdy jako Nového německého divadla. Celý zahajovací koncert nesl název Státní opera v proměnách času a provedl diváky historií pražské opery. Na galavečeru nechyběli čeští politici, kulturní osobnosti ani zahraniční hosté.

Státní opera Praha,  foto: ČTK / Vít Šimánek

Státní opera Praha,  foto: ČTK / Michal Kamaryt
Rozsáhlá rekonstrukce vrátila české Státní opeře vzhled z roku 1888 a historická budova zároveň dostala nejmodernější technologie. Oprava začala v roce 2017, trvala 42 měsíců a vyšla na jednu miliardu tři sta milionů korun. Původní odhad nákladů byl přibližně 900 milionů korun, cenu ale zvedla změna technologie jevištní točny a rekonstrukce vzduchotechniky.

Opravou prošly mimo jiné i baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla také křesla, která nyní obsahují individuální titulkovací zařízení, staré vinylové tapety na stěnách lóží nahradily textilní. A hlediště zdobí replika originální opony.

Manželé Babišovi a ředitel Národního divadla Jan Burian,  foto: ČTK / Vít Šimánek
"Po rekonstrukci vypadá nádherně a věřím, že budova bude fungovat stejně a lépe než dříve. Státní opera byla vlastně jedním prvních domů, kde jsem zpíval, takže bych se sem samozřejmě rád vrátil. Věřím, že ta historie, jakou má, se zúročí i v budoucnosti,"řekl Českému rozhlasu pěvec Adam Plachetka, který byl jedním z hostů galavečera.

Do Státní opery večer zavítali také členové vlády, například premiér Andrej Babiš (ANO), ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) či pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), lidé z kulturní obce i zahraniční hosté. Pozvánku přijal například maďarský premiér Viktor Orbán a řada diplomatů a velvyslanců.

Premiér v projevu na setkání s hosty připomněl, že náročná rekonstrukce vrací Státní operu mezi nejkrásnější divadelní budovy v Evropě. „Mám obrovskou radost, že po Národním muzeu máme další zrekonstruovaný kulturní stánek, který nám postavili naši předci. Na řadě je nyní Nová scéna Národního Divadla, Invalidovna a začali jsme Císařské lázně v Karlových Varech. V Národním investičním plánu máme i obnovu kulturních památek za 47 miliard korun,“ připomněl.

Eva Urbanová,  foto: ČTK / Roman Vondrouš
Zahajovací koncert nazvaný Státní opera v proměnách času (1888-2018) režírovala Alice Nellis. Program provedl diváky historií čtyř zdejších operních souborů. Na jevišti se představili sólisté Opery Národního divadla a Státní opery, další čeští i mezinárodní hosté, například Pavel Černoch, Eva Urbanová, Kateřina Kněžíková či slovenský basista Peter Mikuláš.

Zazněla díla Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka, Richarda Strausse, Bedřicha Smetany nebo Bohuslava Martinů. Prostřednictvím speciální instalace na scéně několikrát během večera oslovil diváky dramatik Pavel Kohout, který zdůraznil mezinárodní rozměr v historii Státní opery. Posluchači koncert odměnili dlouhotrvajícím aplausem vestoje.

Součástí znovuotevření Státní opery byl také videomapping, který byl spuštěn už na začátku roku 2020.

Součástí znovuotevření Státní opery byl videomapping,  foto: ČTK / Michal Kamaryt

Již od 9. ledna se diváci mohou těšit na další představení

Foto: ČTK / Vít Šimánek
Do Státní opery se už v lednu vrací v novém obsazení oblíbená inscenace z loňského roku Fidelio či opera Madama Butterfly. Na jaro je plánována premiéra inscenace opery Karola Szymanowského Král Roger, v koprodukci s varšavským Teatrem Wielkým a Královskou operou ve Stockholmu.

Velkou událostí by podle vedení Národního divadla, pod něž Státní opera spadá, mělo být listopadové uvedení opery Mistři pěvci norimberští. Právě toto Wagnerovo dílo zde bylo poprvé uvedeno v roce 1888. Režie se ujme Keith Warner a dirigentské taktovky, stejně jako v zahajovací večer, hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens.