Přehled tisku

Luba Pellarová, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Lidové noviny přinášejí ohlédnutí za překladatelkou Lubou Pellarovou, která zemřela ve středu 2. února náhle ve věku 82 let. Deník připomíná, že celou svoji překladatelskou dráhu absolvovala v tandemu se svým mužem Rudolfem Pellarem: "Mezi překladatelskou elitu prorazili Pellarovi hned na počátku své dráhy, když v roce 1960 vyšel knižně jejich převod románu J. D. Salingera Kdo chytá v žitě.

Premiér Stanislav Gross,  foto: ČTK
Mladá fronta Dnes hodnotí v souvislosti s výsledky krajských konferencí ČSSD šance premiéra Stanislava Grosse porazit v souboji o předsednické křeslo v ČSSD Zdeňka Škromacha. Podle listu zatím souboj Grosse a Škromacha o předsednické křeslo ve straně vypadá jako zápas "giganta s outsiderem". Přesto se deník domnívá, že volba šéfa ČSSD nebude jen formalitou. Prvním úskalím se pro premiéra může stát aféra kolem nejasného financování jeho bytu. Pokud se podle MfD prokáže, že jsou poslední údaje v tomto případu pochybné, "byl by Zdeněk Škromach diletantem, kdyby z toho nedokázal těžit". Další nebezpečí pak deník spatřuje v možném volebním souboji ČSSD s komunisty. KSČM by totiž v případě lepšího volebního výsledku mohla zaujmout místo sociálních demokratů, tedy hlavní levicové strany. Podle deníku se tak budou členové ČSSD ptát, jestli je Gross opravdu krizovým vůdcem. Trápit je také budou pochybnosti, zda se před volbami neobjeví další nejasnosti v premiérových financích.


V Právučteme o polemice redaktora Práva a bývalého disidenta Petra Uhla se senátorem Jaromírem Štětinou. Ten se na Uhla obrátil s prosbou o podporu své petice Zrušme komunisty. Uhl reagoval otevřeným dopisem: "Závěr, že nynější KSČM činí totéž co KSČ a že tím vyzývá k násilí, je zlovolný nesmysl," napsal Petr Uhl. Štětina stojí v Senátu u zrodu zákonné úpravy, která by zakazovala - pod trestem odnětí svobody - používání slova "komunistický" v názvech a programech politických stran. Uhl pokračuje: "Nebyl jsem nikdy v KSČ ani v KSČM a k dnešnímu programu i praxi KSČM mám četné výhrady, hlavně k prvkům germanofobního a eurofobního národovectví a kvůli tomu, že se tato strana za 15 let nepokusila o analýzu stalinismu a normalizace. Ale žádné výzvy nebo sympatie k násilí, rasismu či potlačování práv a svobod občanů ani k odstraňování demokratického pořádku lidských práv v programu ani v praxi KSČM nenacházím. Nejsem sám, nikdo dosud na takové jevy konkrétně nepoukázal," napsal Uhl. Uhl Štětinovi připomíná, že byl za organizovaný a cílevědomý odpor proti komunistické normalizaci a předlistopadovému režimu v letech 1969-1989 celkem devět let vězněn, a proto se zajímá o minulost svých spoluobčanů, "zvláště těch, kteří dnes chtějí nějak mimosoudně trestat, lustrovat, vylučovat nebo jinak se vyrovnávat se svou minulostí".


Lidové noviny se vracejí k chystaným novelám zákonů na ochranu spotřebitele, jimiž chce ministr průmysl Milan Urban chránit zákazníky, kteří naletí na obchodní a reklamní triky tuzemských velkých obchodních řetězců. Komentátor deníku míní, že ministra Urbana stále ještě nepřebolela neúčast zástupců obchodních řetězců na schůzce, na niž je pozval koncem prosince. Jen tak si lze totiž podle něj vysvětlit nejnovější výroky mluvčího ministerstva k novelám. "Opět tu na prvním místě straší nesmyslné požadavky na množství zboží v reklamních a výprodejových akcích: zboží inzerované reklamou bude muset být ve všech provozovnách a v dostatečném množství, protože je třeba ochránit nešťastníky schopné umlátit se ve frontách, sotva zaslechnou slůvko 'sleva'. Je únavné opakovat, že výprodej je od toho, aby se zboží vyprodalo, a že jen socialističtí plánovači kalkulující se všeobecným nedostatkem všeho dokázali přesně stanovit množství na skladech. Možná ale, že tím ambice pana ministra nekončí - třeba už chystá i zákon proti lidské hlouposti," píše.


Domácností i podnikatelů, kteří se stávají objektem exekučního řízení, v posledních letech přibývá. Podle údajů české exekutorské komory se loni počet nařízených exekucí v porovnání s předloňskem zvýšil o 23 tisíc na více než 155 tisíc případů. Píše to dnešní Právo. Upozorňuje přitom, že je to již téměř třikrát tolik, než v roce 2002. Vedle soukromých (tzv. soudních) exekutorů provedli loni více exekucí i soudní vykonavatelé, kteří jsou státními zaměstnanci. Podle statistik soudů však přibývá spíše exekucí prováděných soudními exekutory. Podle některých soudců jsou nejčastějšími dlužníky drobní podnikatelé, kteří dluží zejména na zdravotním a sociálním pojištění. Další, ne-li větší skupinou jsou dlužníci, kteří nezaplatili pokutu za jízdné bez platné jízdenky. V neposlední řadě jsou to lidé, kteří si půjčili ať už u bankovních domů, nebo jiných institucí, které poskytují rychlé půjčky a často bez ručitele, píše Právo.


Luba Pellarová,  foto: ČTK
Lidové noviny přinášejí ohlédnutí za překladatelkou Lubou Pellarovou, která zemřela ve středu 2. února náhle ve věku 82 let. Deník připomíná, že celou svoji překladatelskou dráhu absolvovala v tandemu se svým mužem Rudolfem Pellarem: "Mezi překladatelskou elitu prorazili Pellarovi hned na počátku své dráhy, když v roce 1960 vyšel knižně jejich převod románu J. D. Salingera Kdo chytá v žitě. V příběhu amerického puberťáka uplatnili dokonalý cit pro hovorovou mluvu, vynalézavost při řešení slovních hříček, absolutní sluch pro plynulost české věty. S tím vším se snoubila obrovská houževnatost, s níž paní Luba konzultovala, vyhledávala a přicházela na kloub termínům z nejrůznějších oborů, slangovým výrazům, spojením neuváděným v žádném slovníku či nejasným pasážím, jimž leckdy nerozuměli ani sami autoři. Z divadelních her vyniká především drama Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové, ale i tituly Po pádu a Smrt obchodního cestujícího Arthura Millera či Tramvaj do stanice Touha a Kočka na rozpálené plechové střeše Tennesseeho Williamse," čteme v Lidových novinách.