Na Hodonínsku začala vznikat Alej českých panovníků
V nedávno vysázené lipové aleji na Hodonínsku stojí čtyři sochy bájných českých knížat. Vzniká tu Alej českých panovníků. Najdete ji mezi Ostrovánkami a areálem Bukovanský mlýn, jehož majitel Josef Kouřil přišel s tímto unikátním nápadem.
První sochy už stojí.
"Ano, stojí první čtyři sochy. Realizace začala loni v listopadu, kdy jsme vysadili dvouřadovou alej s lipami, 161 stromů. Panovníků budeme mít 79. A letos 28. září na výročí sv. Václava, Den české státnosti jsme odhalili první čtyři sochy. Je to Praotec Čech, Krok, Libuše a Přemysl Oráč. My tu budeme mít nejenom panovníky, kteří jsou doloženi, ale i panovníky tzv. mýtické ze starých pověstí, o kterých není stoprocentně jisté, že existovali, ale my tvrdíme, že ano."Z čeho sochy jsou a kdo je jejich autorem?
"Sochy jsou z pískovce, jsou tedy kamenné. Jejich autorem je Václav Polián z Olomouce, kterého jsem vybral z několika autorů, kteří se mě přihlásili. Sochy mají výšku dva metry, a jsou na podstavci vysokém 70 centimetrů. Takže celková výše každé sochy je 2,7 metrů."
Takže jsou v nadživotní velikosti?
"Jak říkám, lehce nadživotní velikost."
Dozví se návštěvníci i o panovnících i nějaké informace?
Který panovník bude tím posledním?
"Posledním bude Karel I. Končíme v roce 1918, čili postihujeme českou historii v délce asi 1400 let. Dál už jsme se do prezidentů nepouštěli. To už je jiná kapitola. U nás je to o panovnících a končíme s koncem Rakouska-Uherska, to znamená rokem 1918."