Denní souhrn zpráv
České priority pro brexit se shodují s EU, řekl premiér Sobotka
Česko a Evropská komise jsou ve shodě ohledně priorit jednání o brexitu, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda vlády to uvedl po schůzce s hlavním vyjednávačem Evropské komise pro jednání s Británií Michelem Barnierem. Nejdůležitější je podle premiéra Sobotky zachování všech čtyř základních svobod EU, včetně volného pohybu pracovních sil. "Naštěstí jsme ve shodě, pokud Velká Británie bude chtít přístup na společný trh, musí být schopná garantovat čtyři základní svobody včetně volného pohybu pracovních sil, to je klíčová priorita ČR," řekl premiér Sobotka. Český premiér očekává, že tato podmínka bude součástí politického zadání pro jednání o brexitu - tedy odchodu Velké Británie z EU, který britští občané schválili koncem června v referendu. Toto zadání bude Evropská rada schvalovat příští rok na jaře. "Mandát je schvalován jednomyslně, takže máme velkou šanci si uhlídat co bude jeho součástí," podotkl premiér Sobotka.
Miloš Zeman přeje česko-portugalskému obchodu, aby nedopadl jako brexit
Prezident Miloš Zeman v Lisabonu podpořil portugalsko-českou obchodní spolupráci a popřál jí, aby nedopadla jako brexit. Podle Miloše Zemana je takzvaný brexit, vystoupení Británie z Evropské unie, dobrým příkladem toho, kdy obě strany ztratí. Řekl, že přijel, aby nastartoval kontakty mezi prezidenty, vytvořil parlamentní spolupráci a v neposlední řadě trochu pomohl ekonomické spolupráci. Portugalský prezident Marcel de Sousa ocenil Zemanovu návštěvu i Česko. "Jste důvěryhodná země," uvedl Marcel de Sousa. Oba prezidenti byli přítomni podpisu česko-portugalského memoranda o porozumění mezi Svazem průmyslu a dopravy a portugalskou průmyslovou asociací. Cílem dokumentu je podpora vzájemného obchodu, přímých zahraničních investic a vytváření obchodních příležitostí v obou zemích. Miloše Zemana v Portugalsku doprovází náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl a téměř dvacetičlenná podnikatelská delegace v čele s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Stanislavem Kázeckým.
Senát podle Milana Štěcha může bránit nástupu extremismu
Role Senátu jako pojistky demokracie je podle jeho předsedy Milana Štěcha (ČSSD) klíčová mimo jiné v tom, že by v neklidných dobách bránil případnému uchopení moci v zemi extremistickou stranou. Uvedl to na slavnostním shromáždění k výročí ustavující schůze Senátu, která se uskutečnila před 20 lety. Postupné obměňování Senátu každé dva roky je podle Milana Štěcha na rozdíl od celkové jednorázové obměny Sněmovny zárukou toho, že v něm nemůže získat navrch žádná politická síla a nebude tak moci prosadit ústavní změny. "Kdyby byl náš Parlament jednokomorový, tak by bylo v té chvíli v podstatě v uvozovkách odpískáno," poznamenal Milan Štěch. Půdou pro nástup extremismu je podle něj zvýšení nezaměstnanosti, neskončená migrační krize i zvyšující se majetkové rozdíly mezi jednotlivými vrstvami obyvatelstva. Vliv může mít i chování Ruska nebo situace v arabských zemích, podotkl šéf Senátu. Štěchův předchůdce Přemysl Sobotka (ODS) nicméně poznamenal, že i v Senátu se začínají objevovat prvky "politiky s nenávistí". První ze čtyř předsedů horní parlamentní komory Petr Pithart (KDU-ČSL) má ale za to, že v Senátu bylo vždy respektováno právo mít odlišný názor. Horní komora se podle Petra Pitharta nestane nikdy oblíbenou a ceněnou, dokud lidé nepochopí, jak je důležitá dělba moci.
ČR chce zažalovat EU kvůli denaturaci lihu, bojí se daňových úniků
Ministerstvo financí chce zažalovat EU kvůli změnám v denaturaci lihů. Podle úřadu mohou změny vést mimo jiné k daňovým únikům. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. ČTK má dokument k dispozici. EU chce od srpna 2017 zavést pro země unie společnou směs pro denaturaci lihu kvůli osvobození od spotřební daně. Směrnice z letošního října byla navíc podle ministerstva financí přijata v rozporu s procedurami EU. Ministerstvo tak chce, aby soud rozhodl o neplatnosti změn a zároveň odložil jeho platnost do rozhodnutí Soudního dvora EU. Komise EU v nařízení z října zavedla s platností od srpna 2017 novou společnou denaturační směs pro obecnou denaturaci lihu pro účely osvobození od spotřební daně (tzv. eurodenaturant). Zároveň se tímto krokem ruší národní denaturační směsi jednotlivých členských států. Směs je ovšem podle ministerstva s odvoláním na expertní stanoviska slabá a snadno odstranitelná, což by mohlo vést k daňovým únikům. Denaturací se líh znehodnotí pro použití k výrobě lihovin, přičemž obecně denaturovaný líh je osvobozen od spotřební daně.
Policie vyčíslila škodu v kauze ROP Severozápad na 13,9 mld Kč
Policie vyčíslila škodu v kauze Regionálního operačního programu Severozápad na 13,9 miliardy korun. ČTK to řekl advokát podnikatele Daniela Ježka Michael Kis. Daniel Ježek je jediný z 24 obviněných, který je stíhán vazebně. Vinu odmítá. ROP Severozápad podpořil během svého působení více než 500 projektů v Ústeckém a Karlovarském kraji částkou 19,4 miliardy korun. Za mimořádně vysokou označil škodu i soudce ústeckého okresního soudu Martin Majchrák, který v noci na dnešek poslal Ježka do vazby z obav, že by mohl ovlivňovat svědky. Vyšetřování se týká už prvopočátků operačního programu, který reálně začal rozdělovat dotace v roce 2008. ROP Severozápad vznikl v roce 2006 a rozděloval evropské dotace pro Ústecký a Karlovarský kraj. Během svého působení podpořil 536 projektů měst, krajů i soukromých společností částkou 19,4 miliardy korun. Nepodařilo se ale vyčerpat všechny připravené peníze, zbylo asi 3,5 miliardy korun. Hlavní roli v tom hrálo téměř dvouleté pozastavení programu kvůli podezření z korupce.
ČSÚ: Průměrná mzda v ČR byla 2014 na 37 procentech průměru EU
Roční průměrná mzda v ČR v roce 2014 činila necelých 345.000 korun, tedy 37 procent průměru Evropské unie. Ve výši průměrné mzdy je tak ČR na 19. místě mezi evropskými zeměmi. Nejvyšší mzdy jsou v Lucembursku, Dánsku nebo Irsku. Naopak nejnižší mzdy jsou v Bulharsku nebo Rumunsku. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). Úroveň mezd je v Česku podle statistiků nižší, než odpovídá její hospodářské výkonnosti. Průměrná roční mzda v EU v roce 2014 byla 930.000 korun. Obecně v ČR platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. "Česká republika je podle těchto statistik vcelku standardní evropskou ekonomikou, v žádném třídění nevyčnívá, ale patří spíše do východní než západní části Evropy," uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.
Finanční správa zabavila dlužníkům věci za 45 milionů korun
Finanční správa zabavila při exekuční akci dlužníkům majetek za více než 45 milionů korun. Zabaveno bylo například 37 aut včetně luxusního Rolls-Royce Ghost za šest milionů korun. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí finanční správy Petra Petlachová. Šlo o akci zaměřenou na lidi, kteří dluží státu desítky milionů korun, a to zejména na dani z přidané hodnoty. Týkala se hlavně Prahy a okolí. Při exekucích byla zabavena finanční hotovost přes tři miliony korun, 37 aut v hodnotě přes 39 milionů korun, stroje a nářadí za více než tři miliony korun. "Pokud daňové nedoplatky dlužníci neuhradí, budou zabavené věci prodány v dražbě," uvedla Petra Petlachová.
Akademický sněm zvolil předsedkyní Akademie věd Evu Zažímalovou
Akademický sněm podle informací ČTK zvolil předsedkyní Akademie věd jednašedesátiletou vědkyni Evu Zažímalovou. Byla jedinou kandidátkou. Vedení největší výzkumné instituce v ČR by se měla ujmout v březnu příštího roku, volbu musí ještě schválit vláda a do funkce ji jmenuje prezident republiky. Na šéfku akademie ji navrhlo čtyřicet z 54 akademických ústavů. Eva Zažímalová by Akademii věd měla vést do roku 2021. Bude teprve druhou ženou, která stane v čele této instituce. Podle končícího šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše se v osobě Evy Zažímalové pojí nezpochybnitelná vědecká kvalita s respektem v široké akademické obci. Kandidaturu přivítali i vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek a ministryně školství Kateřina Valachová. Oba věří, že Eva Zažímalová naváže na práci současného vedení akademie. Eva Zažímalová, která je profesorkou Univerzity Karlovy pro obor anatomie a fyzilogie rostlin, chce mimo jiné zlepšit financování Akademie věd, podpořit špičkový výzkum a vyřešit vnitřní zadlužení akademických pracovišť kvůli stagnujícímu rozpočtu.
Evropský navigační systém Galileo začal poskytovat první služby
Evropský navigační systém Galileo, jehož administrativní sídlo je v Praze, začal poskytovat první služby uživatelům. Díky projektu, jehož postupná realizace se proti původnímu plánu o dva roky zpozdila, bude Evropa nezávislá na obdobném americkém systému GPS a ruském GLONASS. Jak americký, tak ruský systém jsou financovány a kontrolovány armádami a jimi poskytované údaje mohou být z politických či ekonomických důvodů pro civilní uživatele kdykoli zkreslovány či zcela zablokovány. Na to poukazuje Evropská vesmírná agentura (ESA), jejímž projektem, společně s Evropskou komisí, Galileo je. Evropský systém poskytne kromě nezávislosti i větší přesnost. Jeho předností je i propojitelnost s americkým GPS, čímž se přesnost ještě zvýší. Zatím má Galileo na oběžné dráze kolem Země 18 satelitů, po dokončení v roce 2020 bude celou síť tvořit 30 družic. S pomocí tohoto civilního systému se například usnadní záchranné a vyhledávací akce, zlepší navigace pro řidiče i pro uživatele mobilních zařízení. S Galileem má být možné najít ztracenou osobu na moři nebo v horách do deseti minut, pokud bude s to vyslat pro tento systém nouzový signál. Galileo ale nabídne i komerční, placené služby. Poskytovat bude rovněž takzvané veřejně regulované služby pro státem vybrané uživatele, především pro bezpečnostní složky.
Stát chce dál zkoumat všech sedm míst pro úložiště odpadu z jádra
Stát chce nadále provádět průzkum ve všech sedmi lokalitách vytipovaných pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) požádala ministerstvo životního prostředí o prodloužení možnosti jejich výzkumu o další dva roky. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v Litoměřicích řekl, že návrh na snížení vytipovaných lokalit na dvě nevyšel, proto se pokračuje v původním plánu sedmi míst. Ta budou prozkoumána povrchově a z nich se vyberou čtyři, posléze dvě a nakonec jedno místo, kde by se hlubinné úložiště mohlo začít budovat kolem roku 2050. SÚRAO předpokládala, že práce na prvním průzkumu skončí v roce 2018. Teď však požádala o prodloužení termínu o další dva roky.
Vědci zkoumají biologické dopady holokaustu na přeživší a potomky
Dopad holokaustu na přeživší a na generace jejich potomků zkoumají vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity v Brně. Zatímco vliv na psychiku už odborníci mnohokrát popsali, nově se brněnský tým snaží najít biologické ukazatele, třeba změny ve struktuře mozku. Výzkumníky zajímá například to, zda jsou potomci přeživších holokaustu náchylní ke stresu, anebo mu naopak lépe odolávají. Vědci hledají do studie dobrovolníky, a to lidi, kteří sami zažili holokaust, a následující dvě generace zasažených rodin. Pro srovnání potřebují respondenty, kteří nacistické pronásledování na vlastní kůži nepocítili, a jejich potomky. ČTK to sdělila Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity. Odborníci z CEITEC se domnívají, že prožitý stres z holokaustu mohl zanechat stopy ve strukturách mozku či na úrovni chromozomů. "U tří generací lidí sledujeme pomocí dotazníků hladinu stresu, případně projev opačný, tedy takzvaný posttraumatický růst. Pokud je to možné, pořizujeme snímky mozku za pomoci magnetické rezonance a hledáme případné změny na epigenetické úrovni, tedy na úrovni modifikace genetického materiálu," popsal vedoucí výzkumu Ivan Rektor. Snaží se objasnit, zda podkladem ovlivnění dalších generací je epigenetický, anebo sociální přenos. Kromě snímkování mozku lidé podstupují psychologické vyšetření, odběr vzorků krve pro zjištění hladiny stresových hormonů kortizolu a prolaktinu a stěry z úst pro genetický výzkum.
Odborník: V ČR chybí ambulance pro děti závislé na drogách
V Česku je nedostatek adiktologických ambulancí, které by se věnovaly dětem závislým na drogách. Funguje jen jedna, v Praze, sdělil Marian Koranda, primář dětského detoxikačního centra Nemocnice Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Ambulance by podle Mariana Korandy pomáhaly s doléčováním pacientů, kteří projdou detoxikačním centrem, zároveň by byly vstupním centrem, kde je možné problém s drogově závislým dítětem řešit. Ministerstvo zdravotnictví vznik ambulancí podporuje. V centru je ročně hospitalizováno kolem tří stovek dětí, které mají problémy s drogami. Buď jsou na drogách závislé, nebo patří k pokročilým experimentátorům. Loni se jich v centru léčilo 261, ambulantně pak pracovníci ošetřili dalších 642 dětských pacientů. Centrum funguje od roku 2004 a za tu dobu se podle Mariana Korandy významně snížil průměrných věk jeho pacientů. Zatímco v době otevření se pohyboval mezi 17 a 18 lety, nyní je věkový průměr 15,5 roku.
Pardubická galerie vystavuje grafiky českých výtvarníků z 60. let
Grafiky výrazných českých výtvarníků z 60. let minulého století mohou ode dneška vidět návštěvníci Východočeské galerie na pardubickém zámku. Přehlídka předkládá široké spektrum domácích grafických projevů komplikovaného a dynamického období liberalizujícího se socialistického Československa. Titul výstavy čerpá z poměrně málo známého listu Josefa Lieslera, reagujícího v roce 1967 bezprostředním, naivně patetickým způsobem na smrt revolucionáře Che Guevary, uvedla kurátorka výstavy Revolucionářův motýl - Pohledy na grafiku 60. let Marcela Rusinko. V grafické kolekci galerie uchovává díla progresivních dobových osobností, jimiž byli Vladimír Boudník, Dalibor Chatrný, Jan Kotík, Zdeněk Sýkora či Karel Malich, i výrazných solitérů typu Bohuslava Reynka a Zdeňka Sklenáře. Nechybí ani nastupující figuralisté Karel Nepraš, Naděžda Plíšková, Jiří Načeradský či Dobroslav Folla, ale i konzervativnější a angažovanější dobová tvorba Ludmily Jiřincové, Ladislava Čepeláka a Josefa Lieslera. Sbírka grafik vznikala ve Východočeské galerii od počátku 50. let. "Nastiňuje široké spektrum domácích grafických projevů komplikovaného a dynamického šestého desetiletí 20. století," uvedla Marcela Rusinko.
Nová výstava v Brně mapuje sběratelství a umělecké cítění šlechty
Sběratelskou a mecenášskou činnost šlechty sleduje nová výstava Aristokracie vkusu v Moravské galerii v Brně. Předcházela jí dlouhá příprava a výzkum zaměřený na obrazárnu zámku Rájec nad Svitavou a umělecké cítění knížat ze Salm-Reifferscheidtu. Výzkum přinesl ovoce v podobě znovuobjeveného obrazu jednoho z nejvýznamnějších evropských malířů 19. století Arnolda Böcklina z roku 1879. Obraz zachycující starohraběte Karla v dětském věku kdysi patřil Salmům, teď je v držbě Muzea Vysočiny Třebíč. Ode nynějška je ale ozdobou výstavy Aristokracie vkusu, která v Místodržitelském paláci potrvá do 16. dubna. Obrazová sbírka zámku Rájec nad Svitavou je podle odborníků unikátní nejen svým rozsahem a vysokou uměleckou hodnotou, ale také tím, že se k ní zachovalo velké množství doprovodných dokumentů a archivního materiálu. Lze tak sledovat, jak se sbírka rozrůstala, s kým rodina udržovala pravidelné kontakty, koho z umělců v různých dobách podporovala a jak.
Zoologická zahrada v Ostravě poprvé odchovala krajty písmenkové
Zoologická zahrada v Ostravě poprvé odchovala mláďata krajty písmenkové. Ze 14 snesených vajec se vylíhlo devět mláďat, která zdárně rostou. ČTK to sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková. Samice krajty nakladla vejce 9. srpna a mláďata se vylíhla 29. října a 1. listopadu, zoo o tom ale informovala až nyní. Mláďata se vylíhla v líhni v chovatelském zázemí, kam chovatelé vejce přenesli poté, co se o ně samice na konci září náhle přestala starat. Do té doby snůšku zahřívala svým obtočeným tělem. "Chovatelé předpokládali, že samice vycítila, že jsou zárodky mrtvé. Proto je z expozice vzali a umístili do líhně, i když moc nepočítali s tím, že ze snůšky něco bude. K jejich velkému překvapení se 29. října prořezala vejci první čtyři mláďata a 1. listopadu k nim přibylo dalších pět mláďat. Ostatní vejce byla neoplozená," uvedla mluvčí. Malým krajtám se podle ní daří dobře. "Jsou vitální a koušou do všeho, co se kolem nich pohne. Mláďata zůstávají v chovatelském zázemí, jejich rodiče mohou návštěvníci zoo vidět v expozici Noční Tanganika v pavilonu Tanganika," uvedla Šárka Nováková.
Ester Ledecká zahájila SP na snowboardu druhým místem v obřím slalomu
Ester Ledecká obsadila druhé místo na úvod snowboardové sezony Světového poháru v paralelním obřím slalomu v italské Carezze, kde loni vyhrála. Úřadující vítězku celkového hodnocení paralelních disciplín připravila o sedmou výhru v kariéře ve finálové jízdě o sedm setin sekundy Rakušanka Ina Meschiková. Jednadvacetiletá "obojživelnice" Ester Ledecká zahájila sezonu před dvěma týdny závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování v Lake Louise, na snowboardu nyní závodila poprvé od března. Loňská mistryně světa v paralelním slalomu potvrdila dobrou formu druhým místem v kvalifikaci, poté vyhrála tři vyřazovací jízdy a nestačila až ve finále na Inu Meschikovou, jež zaznamenala první vítězství v kariéře.
Házenkářky prohrály s Norskem 24:35, na ME skončí desáté
České házenkářky prohrály v posledním zápase na mistrovství Evropy v Helsingborgu s obhájkyněmi titulu Norkami 24:35. Skončí na desátém místě z 16 účastníků a nevylepší tak české maximum, kterým je osmé místo. Češky na turnaji ve Švédsku jednou zvítězily a pětkrát prohrály. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného zvítězily v úvodním duelu základní skupiny nad Maďarskem, což jim zajistilo i přes další dvě porážky s Černou Horou a Dánskem postup do hlavní fáze turnaje. V ní však podlehly Rusku, Rumunsku i Norsku. Český tým od roku 1994, odkdy se mistrovství Evropy koná, dvakrát obsadil osmé místo, a to v premiérovém ročníku a v roce 2008.
Basketbalistky USK neudržely vedení a těsně prohrály s Fenerbahce
Basketbalistky ZVVZ USK Praha podruhé za sebou v Evropské lize prohrály, když těsně podlehly Fenerbahce Istanbul na jeho hřišti 71:75. Propadly se tak na třetí místo ve skupině. České mistryně přitom většinu zápasu vedly. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové tak stejně jako před týdnem v Kursku svedly se spolufavoritem soutěže vyrovnaný souboj, ale v závěru doplatily na užší rotaci a úbytek sil.
Volejbalistky Olomouce, Brna i Ostravy zvítězily v pohárech 3:0
Volejbalistky KP Brno vstoupily do Vyzývacího poháru domácí výhrou nad rakouským týmem Niederösterreich Post Vídeň 3:0 po setech 25:19, 25:22 a 25:17. Ještě jednoznačnější bylo vítězství Ostravy v Poreči, kde hostující celek vyhrál 25:16, 25:17 a 25:10. Také v Poháru CEV uspěl český zástupce bez ztráty setu, Olomouc zvítězila v Nizozemsku nad Almelem 25:22, 25:21 a 25:20. Odvety jsou ve Vyzývacím poháru na programu 11. ledna. Také ve významnějším Poháru CEV má český tým nakročeno k postupu. Olomoucké svěřenkyně trenéra Jiřího Teplého odvetu sehrají doma už za týden.
Krátce o počasí v Česku:
Oblačno až zataženo, místy mrholení nebo sněžení. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.