Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Bohuslav Sobotka pozval do Prahy čínského premiéra, ten pozvání přijal

Premiér Bohuslav Sobotka v Pekingu jednal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem, kterého pozval do Prahy. Předseda čínské vlády pozvání přijal, oznámil premiér Sobotka na twitteru. Česká republika se také bude ucházet o pořádání vrcholné schůzky zemí platformy 16+1, tedy států střední a východní Evropy a Číny. Li Kche-čchiang přitom tento záměr podpořil. "Jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem bylo o strategickém partnerství obou zemí, spolupráci v leteckém průmyslu, finančnictví i potravinářství," uvedl předseda české vlády. Premiér Sobotka má během nynější pětidenní návštěvy Číny v plánu setkání s řadou představitelů čínské vlády. Na cestě ho doprovází ministři průmyslu a obchodu, dopravy, sociálních věcí. Bohuslav Sobotka v pátek ráno zahájil setkání regionálních lídrů Číny a zemí střední a východní Evropy. Schůzku představitelů šestnácti evropských zemí a Číny provází třídenní veletrh, na němž vystavují české firmy, které mají zájem působit na čínském trhu, nebo už se něm uchytily. Premiér Sobotka podotkl, že i většina českých krajů již má čínského partnera. Poslední setkání regionálních představitelů platformy 16+1 se konalo v Praze v roce 2014. Pro Čínu je partnerství se šestnácti státy ze střední, východní a jihovýchodní Evropy součástí projektu nové Hedvábné stezky, v rámci kterého se snaží rozšiřovat své obchodní vztahy. Premiér Sobotka se před zahájením summitu setkal s jedním ze čtyř čínských vicepremiérů Ma Kchajem. Ten při jednání uvedl, že Česká republika je důležitým partnerem Číny v Evropské unii.

Číňané postaví v Pasohlávkách lázeňské centrum za dvě miliardy

Zástupci společnosti Thermal Pasohlávky v Číně podepsali dohodu s čínskou developerskou společností Risesun o vybudování lázeňského střediska v Pasohlávkách na Brněnsku. ČTK to sdělil jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který se podpisu účastnil i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Náklady na vybudování centra se pohybují okolo dvou miliard korun. Podle hejtmana Haška by mohlo být středisko dokončeno v roce 2019 a přinese nejméně 500 pracovních míst. Hejtman si od projektu slibuje zvýšení návštěvnosti kraje. Thermal Pasohávky je společnost, kterou založil Jihomoravský kraj s obcí Pasohlávky. Společnost Risesun pověřila realizací čínské investice vláda čínská provincie, která je partnerskou provincií Jihomoravského okraje.

Generál Pavel: Rusko a Čína by si svět s dalšími rozdělily na sféry vlivu

Představitelé Ruska a Číny by si v novém bezpečnostním systému rádi rozdělili s dalšími mocnostmi sféry vlivu. Brání se proto tomu, aby se k nim šířily hodnoty, které prosazují Evropská unie a NATO. Na debatě pořádané Iniciativou pro evropské hodnoty v Praze to řekl předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. S Ruskem je podle něj třeba jednat z pozice síly a být zároveň připraveni na dialog. Představa čínské i ruské strany o novém bezpečnostním systému je podle generála Pavla taková, že si "velcí kluci rozdělí teritorium, udělají si čáry na hřišti a vytvoří si jistou rovnováhu mezi sebou, která jim umožní své zóny vlivu kontrolovat a vzájemně si do nich nelézt". "To si myslím, že je představa, která může vyhovovat čtyřem, pěti zemím na světě, a tomu zbytku by to asi vyhovovalo méně," podotkl český generál ve službách NATO. Je podle něj proto celkem přirozené, že se Rusko a Čína budou bránit tomu, aby se k nim šířily evropské hodnoty. Ve vztazích s Ruskem a Čínou se podle Petra Pavla vytvořila situace, ve které se těžko vede dialog.

Premiér Sobotka a prezident Zeman kondolovali do Británie kvůli smrti Jo Coxové

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident Miloš Zeman kondolovali britským politikům kvůli čtvrteční vraždě labouristické poslankyně Jo Coxové. Její násilná smrt je šokem pro celý demokratický svět, uvedl premiér Sobotka v telegramu předsedovi britské vlády Davidu Cameronovi, který odeslal během své návštěvy v Číně. Prezident Zeman napsal předsedovi labouristů Jeremymu Corbynovi. Jo Coxovou, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii, napadl útočník v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu. Lékař ji prohlásil za mrtvou zhruba tři čtvrtě hodiny po napadení. "Veřejná činnost, kterou vykonávala paní Coxová, je obdivuhodná a její násilná smrt je šokem pro celý demokratický svět," uvedl premiér. Miloš Zeman napsal Jeremymu Corbynovi, že společně s poslankyní byly napadeny základní hodnoty demokratické společnosti, podle nichž je politické násilí nepřípustné.

Ministr Zaorálek ocenil 16 laureátů za šíření dobrého jména ČR v cizině

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předal 16 laureátům resortní ocenění Gratias agit. Cena je udělována každoročně osobnostem nebo organizacím, které se podílejí na šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Cena, kterou je vedle diplomu symbolický křišťálový globus od akademického malíře Zdeňka Petra, se uděluje od roku 1997. Získávají ji ti, kdo v cizině nezištně prohlubují zájem o Česko, napomáhají jeho zviditelňování a příznivému obrazu ve světě. Mezi laureáty jsou bohemisté, překladatelé, vědci, podnikatelé, umělci, spisovatelé, pedagogové nebo sportovci, letos mimo jiné olympionička Věra Čáslavská, spisovatel a filmař Petr Sís nebo organizátor pražských maratonů Carlo Capalbo. Mezi laureáty byl i předseda Izraelské společnosti přátel České republiky Avraham Harshalom, kterého po útěku z transportu v závěru 2. světové války zachránila rodina Sobotkových. Jiřina Sobotková se pak na jeho podnět stala první Češkou, která získala ocenění Spravedlivý mezi národy. Cenu dostali zdravotník Aleš Bárta, který od roku 2006 úspěšně vede zdravotnické středisko na západě Keni, baletní mistři Jiří a Otto Bubeníčkovi, portugalská bohemistka Anna de Almeidová, její rumunská kolegyně Anca Irina Ionescuová a překladatelka a osobnost české krajanské komunity v Havaně Jana Rodríguezová. Laureáty byli rovněž ve Finsku působící malíř Petr Řehoř, zakladatel společnosti Artforum Vladimír Michal, který má zásluhu na šíření české literatury na Slovensku, pěvec a hudební pedagog Hanuš Jiří Stein, jenž žije v Chile, českokanadský podnikatel Milan Kroupa a manželé Suren Tsatsralová a Purevjav Tsenguun z Mongolska, kteří studovali v Praze a jejichž české zkušenosti měly podíl na demokratických změnách v jejich zemi.

Raiffeisenbank: Přímý dopad brexitu na ekonomiku ČR by byl omezený

Přímý dopad případného vystoupení Británie z EU na tuzemskou ekonomiku by byl podle analýzy Raiffeisenbank omezený, v horizontu dvou až tří let by mohl snížit ekonomický růst o několik desetin procentního bodu. Recese by Česku ani v extrémním případě úplného výpadku obchodu s Británií ale nehrozila, uvedli analytici Raiffeisenbank. Nepřímý dopad přes klíčové obchodní partnery ČR, především Německo a Francii, by mohl být ale podle nich viditelnější. "Pokud by brexit podlomil spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru v eurozóně, pak by česká ekonomika chtě nechtě čelila oslabení růstu," uvedli. Závislost ČR na britské ekonomice je sice podle Raiffeisenbank o něco nižší než u Polska nebo Slovenska, ale případné problémy se vzájemnou obchodní výměnou by ohrozily dosavadní úspěchy českých vývozců na tamním trhu. Jejich vývoz do Británie přitom v posledních několika letech roste dvojciferným tempem.

Cenu předsedy RVVI za popularizaci vědy dostal astrofyzik Jiří Grygar

Uznávaný astrofyzik Jiří Grygar dostal Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) za propagaci a popularizaci výzkumu. Udělil mu ji místopředseda vlády pro výzkum a předseda rady Pavel Bělobrádek. Toto ocenění se začalo dávat opět letos po mnoha letech. Je s ním spojena odměna 300.000 korun. Jiří Grygar, který v březnu oslavil osmdesátiny, celou částku věnuje Učené společnosti ČR. Astrofyzik Jiří Grygar je věřícím skeptikem, který bojuje proti pavědeckému tmářství, často oponuje kupříkladu paranormálním jevům či astrologii. Autor mnoha knih, oblíbený řečník a náruživý cyklista nechal také generacím diváků nahlížet na hvězdy v televizních Oknech vesmíru dokořán.

Odbory KOVO vyzvaly vládu, aby pomohla propouštěným všech odvětví

Vedení odborového svazu KOVO vyzvalo vládu, aby při rozhodování o pomoci pro propouštěné pracovníky ze zavíraných podniků postupovala ve všech odvětvích stejně. Pomoc vybrané firmě je podle předáků nejsilnějšího odborového svazu diskriminační a státní podporu si zaslouží i jiní zaměstnanci, nejen lidé z OKD. Svaz KOVO to uvedl v prohlášení, které zaslal ČTK. Vláda připravila kvůli chystanému zavírání dolů novelu, podle níž budou moci horníci chodit do penze o sedm let dřív než ostatní. Předlohu podpořil Parlament, nyní ji dostal k podpisu prezident. Kabinet v květnu také schválil příspěvky 8000 korun pro propouštěné horníky a 7000 Kč pro ostatní zaměstnance z OKD. Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se má vyplácet tři měsíce až pět let podle odpracované doby a věku pracovníka.

Odbory v kolínské TPCA vyhlásily stávkovou pohotovost

Odboráři v kolínské automobilce TPCA vyhlásili stávkovou pohotovost. Kolektivní vyjednávání nevede k výsledku, řekl ČTK předseda odborů Kovo při TPCA Ivo Navalaný. Automobilka oznámila, že i bez dohody s odbory zvýší od června mzdy tarifních zaměstnanců o 700 Kč. Podle mluvčího Marka Hovorky chce uklidnit situaci, protože zaměstnanci očekávali zvýšení platů už od dubna. "Jednání se táhne dlouho a nevede k žádnému výsledku. Příští týden začneme podnikat kroky směřující k zákonné stávce, pokud nás zaměstnanci podpoří," uvedl Ivo Navalaný. Odboráři podle něj začnou sbírat podpisy na podporu svých kroků. Stávkovou pohotovost odbory v japonsko-francouzské automobilce vyhlašovaly také v loňském roce. Obě strany se ale nakonec dohodly a stávka byla zažehnána.

Ministři Stropnický s Brabec osadili v Brdech první rozcestník

Ministři obrany a životního prostředí Martin Stropnický a Richard Brabec (oba ANO) v Brdech osadili první turistický rozcestník. Ceduli s nápisem Pila 663 metrů a směrovky ukazující k nejbližším turistickým cílům umístili na strom nedaleko vodní nádrže Pilská. Na území bývalého vojenského újezdu, který se od ledna přeměnil v chráněnou krajinnou oblast, nyní Klub českých turistů (KČT) značí turistické trasy. Zatím má vyznačeno asi 30 až 35 kilometrů, do začátku prázdnin by mělo být hotovo zhruba 70 kilometrů. Rozcestník připravený turisty přivrtal ke stromu Martin Stropnický, Richard Brabec mu držel žebřík.

Soud znovu zprostil Janu Nečasovou viny ze zneužití zpravodajství

Soud znovu zprostil Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a tři bývalé zpravodajce Milana Kovandu, Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka viny ze zneužití Vojenského zpravodajství. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Obžaloba tvrdí, že bývalá ředitelka kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) v roce 2012 nezákonně zaúkolovala tajnou vojenskou službu, aby sledovala tehdejší Nečasovu manželku. Údajně jí šlo o osobní zájem, konkrétně o urychlení Nečasova rozvodu. Kauza vedla před třemi lety k pádu Nečasovy vlády, Petr Nečas se později rozvedl a Janu Nagyovou si vzal za manželku. Čtveřice obžalovaných vinu od počátku odmítá. Zpravodajci se hájí tím, že Radku Nečasovou nesledovali, ale prováděli takzvané kontrasledování kvůli obavám z toho, že premiérově rodině hrozí nebezpečí. Petr Nečas jako svědek vypověděl, že Vojenskému zpravodajství zadal úkol on sám, Jana Nagyová prý jen zprostředkovávala komunikaci.

Moravští vinaři letos získali šest ze sedmi titulů v Prešově

Moravští vinaři získali šest ze sedmi titulů šampiona na mezinárodní soutěži vín Muvina Prešov. K tomu získali dvě velké zlaté medaile. Nejvíce se dařilo Josefu Valihrachovi z Krumvíře na Břeclavsku, který získal na Slovensku tři tituly šampiona. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo Národní vinařské centrum. Moravským vinařům se v Prešově tradičně daří. Loni získali tři ze sedmi nejvyšších ocenění, letos vyhráli hned šest kategorií. Konkrétně Josef Valihrach s Ryzlinkem rýnským 2006 vyhrál kategorii suchých bílých vín. Stejný vinař kraloval s Merlotem 2012 mezi červenými a se Starými díly rosé v kategorii šumivých vín. Titul šampiona si veze za Alibernet, slámové víno 2015 Oldřich Drápal, který vyhrál v kategorii přírodně sladkých vín. Porotu dál zaujala Frankovka rosé, pozdní sběr 2015 z vinařství Víno Rovenius, která uspěla jako nejlepší z vín růžových. Mezi aromatickými bílými víny navíc vyhrál Štěpán Maňák díky svému Děvínu, výběr z hroznů 2015. Odborna komise hodnotila celkem 420 vzorků vín ze 13 zemí světa. Udělila při tom tři velké zlaté medaile a 127 zlatých medailí.

Pavel Kohout představil nové vydání svého "memoárománu"

Nové vydání knihy Kde je zakopán pes o nerovném zápasu jedince s totalitním bezpečnostním aparátem představil v pražském Luxoru spisovatel a dramatik Pavel Kohout, který 20. července oslaví osmaosmdesátiny. Patří k nejvýraznějším a nejrozporuplnějším osobnostem české poválečné literatury. Život autora desítek ceněných her i románů je příběhem nadšeného komunistického básníka a později reformního komunisty, který skončil jako chartista a exulant proti vlastní vůli. V knize Kde je zakopán pes, která se čte jako dobrodružný román či detektivka, vylíčil nejdramatičtější úsek svého života. Jde o léta mezi intervencí Varšavského paktu v srpnu 1968 a 4. říjnem 1979, kdy byl se svou ženou Jelenou násilně odsunut do Rakouska. Románový prvek je jen v tom, že skutečný příběh skupiny zakázaných spisovatelů, jejich přátel i jejich protivníků je vyprávěn drsnosrstému jezevčíku Edisonovi. I ten se stal bizarní obětí státního teroru, když byl jeho "páníček" vyloučen i ze svazu chovatelů psů, a nemohl tedy plodit oficiální potomky.

V Českém Krumlově začaly Slavnosti pětilisté růže

Rychtářským průvodem a otevřením trhu na zámku začaly v Českém Krumlově Slavnosti pětilisté růže. Letošní 30. ročník městských oslav potrvá tradičně tři dny a tematicky se zaměří na nejlepší momenty ze své historie. ČTK to řekla mluvčí českokrumlovské radnice Petra Nestávalová. Podle tradice slavnosti zahájil rychtář se starostou, kteří následně šli obhlédnout město, zda je připraveno na příjezd panovníků. Na programu letošních slavností je hned několik průvodů, kterých se zúčastní přes 800 kostýmovaných postav. Hlavní průvod, při kterém přijíždí do Krumlova Vilém z Rožmberka s Petrem Vokem a doprovodem, je připraven na sobotu odpoledne. S městěm se pak rozloučí o den později. Program slavností bude na deseti scénách, kde se do neděle uskuteční 200 vystoupení v podání 80 souborů, z nichž třetina je krumlovských. "Připomeneme si některé z tradic 90. let, jako jsou například vory na Vltavě. V městském parku můžete navštívit vojenské ležení, ve městě bude k vidění několik překvapení," uvedl Jan Vozábal, ředitel českokrumlovského Městského divadla, které je jedním z hlavních organizátorů slavností.

Zámek v Rájci-Jestřebí na Blanensku si připomíná Hugo Salma

Zámek v Rájci-Jestřebí na Blanensku od pátku nabídne veřejnosti novou výstavu. Představí šlechtice Hugo Františka Salma, který byl nejen průkopníkem průmyslové revoluce, ale také významným badatelem. Výstava v zámecké kapli potrvá do 30. října. Výstava nabízí například unikátní šperky, které jinde nejsou k vidění. Salm měl velmi dobré kontakty na pruskou slévárnu v Gliwici, odkud získával modely. Šperky se pak odlévaly na Blanensku v místní železárnách a pak se dodávaly na císařský dvůr do Vídně. Na výstavě jsou i velké sochy odkazující na antiku. Salm k nim nakoupil modely například z Florencie. Kvůli výrobě těchto soch musel hrabě přistavět speciální dílnu k dnes již neexistující Mariánské huti. Na tradici tohoto slévačského umění dodnes navazuje slévárna Ernst Leopold, která je ale v insolvenci. "Když jsme tam byli, měli jsme trochu dojem, že jsme v Salmově huti. Postupy se zachovaly," uvedla autorka výstavy Jitka Sedlářová. Podle ní byl Hugo František Salm mimořádný naprosto ve všem, nejenom jako člověk, ale i jako badatel, průmyslník i manžel.

Paul McCartney vzpomínal na Beatles, mluvil česky i oddával

Přes dvě desítky písní z dob svého působení v Beatles nabídl ve čtvrtek vyprodané pražské O2 areně britský zpěvák a skladatel Paul McCartney. Své více než dvouapůlhodinové vystoupení se slavný hudebník snažil moderovat v češtině a během přídavku přímo na jevišti symbolicky oddal mladý pár z publika. Na vystoupení legendárního muzikanta podle vyjádření pořadatelů dorazilo 17.000 lidí. Za velkého jásotu hlediště zahájil McCartney koncert skladbou A Hard Day's Night celosvětově známou ze slavného alba i stejnojmenného filmu v Česku uváděného pod názvem Perný den. Následovala skladba Save Us z posledního sólového alba New a další připomínka Beatles z filmu Perný den Can't Buy Me Love. "Jsem rád, že jsem zase tady. Dnes večer zkusím mluvit trochu česky," řekl hudebník, který před vystoupením absolvoval v zákulisí lekci češtiny s jazykovou lektorkou.

Martina Sáblíková musí čekat, zda na ni v olympijské časovce zbude místo

Mezinárodní cyklistická unie UCI potvrdila, že Martina Sáblíková se do olympijské časovky v Riu nekvalifikovala. Právní zástupce Českého olympijského výboru Jan Šťovíček nyní zjišťuje, zda všechny země využijí přidělená místa. "Mezinárodní cyklistická federace trvá na svém výkladu, že Martina Sáblíková kvalifikační kvótu nezískala," řekl Jan Šťovíček Českému rozhlasu. Podle výkladu UCI je potřeba se prvotně kvalifikovat do závodu s hromadným startem, což se českým cyklistkám nepodařilo. Přesto má trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení podle Jana Šťovíčka stále šanci, že v srpnu v Brazílii závodit bude. Český svaz cyklistiky ještě zvažuje arbitrážní žalobu na UCI kvůli špatnému výkladu pravidel. Martina Sáblíková totiž na zářijovém mistrovství světa v Richmondu dojela v časovce v redukovaném pořadí devátá, přičemž deset nejlepších zemí mělo mít jistotu startu na OH. Proto Martina Sáblíková ani její trenér Petr Novák o účasti v Riu zpočátku vůbec nepochybovali.

Moderní pětibjařka Barbora Kodedová pojede na olympiádu do Ria

Moderní pětibojařka Barbora Kodedová se dodatečně kvalifikovala na olympijské hry. Do Ria de Janeiro pojede společně s olympijským vítězem Davidem Svobodou a Janem Kufem. Mezinárodní pětibojařská federace zveřejnila seznam 36 účastnic olympiády po nedávném mistrovství světa, v kterém Barbora Kodedová nefigurovala. Za každou zemi ale mohou startovat maximálně dvě moderní pětibojařky a na Kodedovou připadlo díky její pozici v redukovaném světovém žebříčku jedno z uvolněných míst.

Martina Satková vyhrála poprvé v historii dvě disciplíny SP ve sjezdu

Martina Satková ovládla jako první žena v historii dvě disciplíny v závodu Světového poháru ve sjezdu na divoké vodě. Ve francouzském Pau zvítězila v klasickém sjezdu v kajaku i v kanoi, navíc ji čeká páteční kvalifikace v kanoi ve slalomu. Všestranná závodnice z Brna přitom vyhrála závod Světového poháru poprvé v kariéře. Kromě ní vyhrál klasický závod ve sjezdu kanoista Ondřej Rolenc, mistr světa ve sprintu z nedávného šampionátu, jehož stříbrnou medailí podpořil Antonín Haleš.

Tenistka Strýcová postoupila v Birminghamu do čtvrtfinále

Tenistka Barbora Strýcová postoupila na trávě v Birminghamu do čtvrtfinále. Poslední česká zástupkyně ve dvouhře porazila domácí Heather Watsonovou 7:5, 6:4. Mezi posledních osm postoupila letos na okruhu WTA počtvrté, dál šla jen v Dubaji, kde si zahrála ve finále. Třicetiletá tenistka je finalistkou zdejšího podniku z roku 2014. V Birminghamu bude její další soupeřkou Cvetana Pironkovová. S Bulharkou, která do hlavní soutěže prošla z kvalifikace, se utká pošesté v kariéře, ve vzájemné bilanci ztrácí 2:3. Naposledy se letos v Dubaji radovala Barbora Strýcová.

Silný vítr na severu Moravy kácel stromy a komplikoval dopravu

Silný vítr, který lámal stromy a větve, zkomplikoval v pátek ráno automobilovou i železniční dopravu především na severní Moravě a ve Slezsku. Hasiči vyjížděli několikanásobně častěji než v jiné dny, odstraňovali hlavně spadlé stromy ze silnic a kolejí. Bouřky předtím ve čtvrtek večer a v noci na pátek zasáhly hlavně střední Čechy a Liberecko. Ve Všelibicích zasáhl krátce po půlnoci blesk dům a zapálil střechu. Přestože obyvatelé spali v domě, nikdo nebyl zraněn. Škoda je však 1,5 milionu korun, shořela celá střecha. Bouřky provázené přívalovými dešti a krupobitím způsobily ve čtvrtek večer problémy i ve Středočeském kraji. Hasiči tam vyjížděli ke 143 zásahům, přičemž denní průměr činí 35 výjezdů. Nejvíce zásahů měli na Nymbursku, Příbramsku a v okrese Praha-východ. Nejčastěji hasiči čerpali vodu a odstraňovali popadané větvě a stromy ze silnic.

Krátce o počasí v Česku:

Oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo déšť. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.