V Opavě je k vidění zlomený meč Valentina Hrbatého
Slezsko bylo územím, o které mívali čeští panovníci od Přemyslovců po Habsburky velký zájem, ostatně také po několik století patřilo k zemím Koruny české a bylo velmi vyspělým regionem. O jeho většinu přišla Marie Terezie při válkách o dědictví rakouské. Jeho menší část patří i k dnešní České republice, byť se hranice „rakouského“ a nynějšího „českého“ Slezska trochu liší. Bouřlivými dějinami Slezska se zabývá výstava Země a její pán, kterou připravilo Slezské zemské muzeum v Opavě.
"Sledujeme historii Slezska už od středověku, respektive vládců, kteří se toho historického Slezska nějakým způsobem dotýkali. K těm nejvýznamnějším a velmi zajímavým exponátům, které na této výstavě prezentujeme, patří meč Valentina Hrbatého. To byl ratibořský kníže, který sídlil v Ratiboři, ale podstatné je, že pocházel z rodu Přemyslovců. Jak víme, vládnoucí linie Přemyslovců vymřela osobou Václava III., stalo se tak v Olomouci v roce 1306."
Méně známý je už fakt, že Přemyslovci, tedy jejich levobočná linie, vládli v některých částech Slezska až do roku 1521, kdy poslední člen rodu, na jehož počátku stál Mikuláš Opavský, nemanželský syn Přemysla Otakara II., zemřel. Valentin Hrbatý byl pohřben v dnes polské Ratiboři, jeho meč je součástí sbírek tamního muzea, které jej do Opavy zapůjčilo. Poslední člen kdysi slavného rodu byl k věčnému odpočinku uložen v klášterním kostele sv. Ducha u ratibořských dominikánek.
"Při archeologickém průzkumu pohřebiště na začátku 90. let minulého století, byl otevřen hrob, kde byl pravděpodobně uložen Valentin Hrbatý a našli tam také meč. Na něm bylo podstatné, že byl přelomený a tím symbolizoval vyhasnutí té vládnoucí, tehdy už jen knížecí dynastie."Pochybnosti o tom, zda v hrobě skutečně leží Valentin Hrbatý, prý nejsou na místě. Hrob se nacházel na nejprestižnějším místě kostela, přímo pod oltářem, a meč se skutečně datuje do doby, kdy kníže zemřel.
K opavským Přemyslovcům se váže i druhý unikát výstavy.
"V tomto případě se jedná o dukát Přemka Opavského, čili dalšího přemyslovského vládce. Unikátní je v tom, že je známá pouze v jednom exempláři. Tento exemplář ve třicátých letech minulého století zakoupila Česká numismatická společnost, která jej věnovala Národnímu muzeu. V tamní sbírce je uchováván dosud a do Opavy bude zapůjčen v lednu právě v souvislosti s touto zeměpanskou výstavou. Takže to je další významný a zajímavý exponát, který stojí za to v Opavě zhlédnout. K vidění bude počátkem ledna."Výstava se snaží přiblížit veškeré mocenské a vládní struktury v někdejším Slezsku, představuje významné panovníky i zástupce církve a věnuje se jednotlivým knížectvím i veřejnému a soukromému životu šlechty. Mezi více než 250 exponáty najdeme pečeti, prapor i středověkou dlaždici. Na výstavě jsou také prezentovány dosavadní výsledky průzkumu, který od léta probíhá v podzemí kostela sv. Ducha v Opavě. Výstavu Země a její pán mohou lidé navštívit do 23.března příštího roku.