Kde začíná životní pouť šumavských pstruhů?
Šumavský národní park připravil i letos pro turisty řadu akcí, které přibližují historii, životní styl i přírodu regionu. Návštěvníci obce Borová Lada se mohli vydat třeba do místní pstruhové líhně.
„Máme tady dokonce i geneticky ověřený chov šumavské populace pstruha potočního, který je tady původní, protože ta genetika je důležitá nejen u stromů, ale i u ryb. Pstruh obecný má takovou zvláštnost, že je to naše jediná ryba, která se vytírá na podzim. Všechny ryby se jinak vytírají na jaře, mník v zimě, ale pstruh na podzim a ta inkubace z jikry do plůdku trvá půl roku. Proto se taky pstruh potoční nedá v obchodě koupit, nahrazuje ho pstruh duhový, který se vytírá na jaře a za čtrnáct dní, za tři neděle, podle teploty vody, se z jikry vylíhne plůdek. My si na podzim musíme u pstruha potočního zajistit generační rybu, kterou si musíme vytřídit, musíme mít zvlášť jikrnačky, zvlášť mlíčáky, a potom provádíme umělý výtěr. Ten se provádí v líhni, půjdeme se tam podívat.“
Laika upoutají v líhni především kaskádovitě poskládané nádoby – líhňařské aparáty, které jsou teď prázdné. V místnosti je chladno a stále v ní bublá voda. Všechny tyto prvky hrají v nelehkém procesu, díky němuž přicházejí na svět malé rybky, zásadní úlohu.
Oplodněné jikry se dávají na líhňařské aparáty, kterými protéká voda, na každém je jich zhruba deset tisíc. Tím ovšem práce nekončí, naopak:„Od podzimu do jara musíme denně kontrolovat a vybírat bílé jikry, protože pokud ta jikra zbělá, tak je odumřelá. Pokud bychom to nedělali, tak zaplísní, nabalí se na ni ty zdravé a došlo by ke zničení jiker.“
Jaká je pravděpodobnost, že ta jikra přežije? Jaká je úspěšnost toho umělého odchovu?
„Úspěšnost umělého odchovu je kolem devadesáti procent, v přírodě je to obráceně, tam je to tak okolo deseti procent. Ta jikra je totiž nejen háklivá na plíseň, ale i na pohyb, takže do stadia očních bodů, někdy do půlky února, se ta jikra nesmí pohnout.“
Ke konci března se začne z jikry líhnout plůdek.
„Vysazujeme ten plůdek někdy počátkem května, kdy už odezní sněhová voda. Vodu nijak neupravujeme, naopak chceme, aby byla studená jako v přírodě.“
Takže ji berete z potoka?„Bereme ji z potoka, je studená jako v přírodě. Naopak ještě hlídáme teplotu, máme kontrolu teploty v potoce i tady na líhni, abychom neměli ten plůdek dřív, protože pokud bychom ho tam dali dřív, než jak se v přírodě vylíhne, tak ta rybička by tam neměla potravu.“
Z patnácti kusů tzv. rozplavaného plůdku většinou přežije a vyroste jeden pstruh.
K pstruhové líhni patří také areál chovných rybníčků, ve kterých žijí tzv. generační ryby, tedy vlastně rodiče těch, které se budou jednou hemžit nejen v šumavských potocích a říčkách. Rybníčky jsou obehnány plotem a jsou chráněny sítěmi. Tato opatření neslouží jen jako ochrana proti lidským nenechavcům, ale také proti těm ze zvířecí říše. Zálusk na ryby si totiž dělají třeba volavky a vydry.
A jaké mají v pstruhové líhni další plány? Chystají se vybudovat ještě jeden rybníček a zkoušet invadování pstruhů glochidiemi perlorodky říční.„Perlorodka, když někdy v červenci nebo srpnu pouští, říká se tomu odborně glochidie, to jsou takové larvy, které jdou vodou a přichytí se na žábrech pstruha. Na nich parazitují celý rok, do příštího roku, je to zase dané tou teplotou vody. Zhruba za rok se pouští mladé perlorodky juvenily z těch žaber a zavrtávají se do písku, do sedimentu, kde rostou do velikosti asi půl centimetru nebo centimetru asi čtyři nebo pět let. Postupně se pak z toho písku odstávají na povrch a pak už je to perlorodka. My tady budeme předržovat pstruhy, kteří budou invadovaní těmi glochidiemi, budou tu asi tři čtvrtě roku a budeme je vypouštět těsně předtím, než se budou ty mladé perlorodky pouštět z těch žaber, do těch lokalit, kde se dnes vyskytují.“
Snad si tedy rybí líheň, kterou si ročně prohlédne více než tisíc návštěvníků, brzy připíše i další úspěch.