Zprávy

0:00
/
0:00

Vlastimil Rampula opustí funkci pražského vrchního žalobce

Vlastimil Rampula opustí funkci vrchního státního zástupce v Praze. Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který Rampulu v únoru vrátil do funkce. Právě Pospíšil předtím Rampulu odvolal kvůli údajným závažným chybám v důležitých kauzách. Verdikt NSS přivítali ministr Pospíšil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Rampula se vyjádří až po obdržení a prostudování verdiktu. Podle Pospíšila lze nyní pokračovat v reformě a očistě státního zastupitelství. Právní zástupce Rampuly Tomáš Sokol zatím rozhodnutí soudu neobdržel v písemné podobě, a proto se k němu nechtěl vyjadřovat. Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že Rampula závažně chyboval a opakovaně porušil své povinnosti. V některých případech, například v kauze gripenů, byl Rampula nečinný a nereagoval na pokyny Nejvyššího státního zastupitelství. Jindy zase vyvíjel nepatřičnou aktivitu a nevhodně zasáhl. Soudci zohlednili i to, že Rampulovy chyby ovlivňovaly činnost elitního útvaru státního zastupitelství, který měl na starosti závažné formy hospodářské a finanční kriminality.

Sněmovna schválila armádní mise, účast v Afghánistánu bude klesat

Sněmovna schválila vládní plán zahraničních misí české armády pro následující dva roky. Hlavním těžištěm bude opět Afghánistán, ačkoli počet vojáků tam má v souladu se strategií spojenců klesat. Jednotky se zaměří podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) hlavně na výcvik místních vojáků a policistů, bojovou činnost čeká útlum. Příští rok bude podle vládního plánu v Afghánistánu působit až 539 českých vojáků, v roce 2014 nejvýše 340. Až 20 vojáků speciálních sil bude chránit český zastupitelský úřad v Kábulu. Utlumování nasazení v bojové operaci ISAF je v souladu s celkovou strategií Severoatlantické aliance, která chce zodpovědnost za bezpečnost Afghánistánu přenechat zcela na tamních obyvatelích. V misi KFOR na území bývalé srbské provincie Kosovo bude v dalších dvou letech působit maximálně deset vojáků, v Bosně a Hercegovině budou v těchto letech nejvýše tři čeští vojáci. Až 40 vojáků vyšle česká armáda do velitelských struktur NATO a EU kdekoli na světě. Armáda chce také v roce 2014 vyslat české piloty se stíhačkami do ochrany vzdušného prostoru nad Islandem, mise má být pětitýdenní.

Sněmovna zamítla návrh ČSSD na stropy pro odměňování úředníků

Sněmovna zamítla už v prvním čtení vesměs hlasy koalice návrh opoziční ČSSD na zavedení hranice pro maximální výši odměn pro zaměstnance státní správy. Sociální demokraté chtěli novelou zákoníku práce omezit prý nepřiměřeně vysoké odměny pro ministerské úředníky. Proti byla vláda, podle níž jde návrh proti snaze manažerského stanovování platových poměrů ve veřejných službách a neřeší výši odměn u smluvních platů. Pokud by předloha platila, úředníci by ročně na odměnách mohli dostat maximálně šestinásobek svého maximálního tarifního platu.

Sněmovna odmítla obnovení podpory bez ohledu na odstupné

Sněmovna hlasy koalice zamítla už v prvním kole senátní návrh na obnovení výplaty podpory v nezaměstnanosti bez ohledu na to, zda propuštěný získal odstupné. Počítala s tím novela zákona o zaměstnanosti. Výplatu podpory v nezaměstnanosti až po uplynutí doby, která odpovídá vyplacenému odstupnému nebo odchodnému, zavedla vládní úsporná opatření v sociální oblasti. Problém ale vznikl u lidí, kterým zaměstnavatel po jejich propuštění odstupné neuhradil. Ocitli se bez příjmů, což kritizoval například ombudsman Pavel Varvařovský.

Vláda rozhodne, zda bude Česko i nadále pomáhat barmským uprchlíkům

Vláda ve středu na svém zasedání rozhodne, zda bude Česká republika pokračovat i nadále v pomoci barmským uprchlíkům. Podle členů komise pro přípravu takzvaných přesídlovacích programů, kteří schválení navrhují, by se Česká republika měla zaměřit zejména na uprchlíky žijící v Thajsku. Na pomoc uprchlíkům by mělo být vyčleněno 300.000 korun. Částka je určena zejména na výběr lidí, jejich dopravu do Čech a asistenci po příjezdu. Podle odhadů by vyčleněné finance v letošním roce mohly pokrýt náklady na přesun čtyř rodin, tedy zhruba 15 lidí. Česká republika v letech 2008 až 2010 přestěhovala celkem 78 barmských uprchlíků z Malajsie a Thajska a podílela se také na jejich integraci do české společnosti.

Policie bude moci stíhat Chaloupku (VV) pro podezření z korupce

Policie bude moci stíhat Otto Chaloupku (VV) pro podezření z korupce. Sněmovna poslance ke stíhání vydala. Policie by mohla Chaloupku obvinit pro podezření z přijímání úplatku od jeho bývalého asistenta. Chaloupka tvrdí, že je nevinen. Poslance žádal, aby hlasovali proti vydání. Pro se vyslovilo 94 ze 154 přítomných poslanců, proti jich bylo 37. Návrh nepodpořily Věci veřejné a většina občanských demokratů. V kauze jde o to, že poslancův bývalý asistent Vratislav Vařejka mu musel vracet část peněz, které dostával od sněmovny za svou práci. Chaloupka uvádí, že šlo o domluvu, že peníze sloužily jako splátka na předvolební kampaň, kterou Vařejkovi hradil. Policie naopak soudí, že musel Chaloupkovi dávat část peněz kvůli tomu, aby mohl dál pracovat jako jeho asistent.

Nečas: Maturity v současné podobě jsou mrtvé, musí se změnit

Státní maturity v současné podobě jsou mrtvé, musí se změnit. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Rozhodnutí o tom, jak se státní maturitou pokračovat, by prý mělo padnout do podzimu. Možné změny připustilo i ministerstvo školství, po omezení maturit volají i někteří zástupci ODS a TOP 09. Omezit centrální zkoušku jen na didaktický test a ústní a písemné práce nechat v režii škol navrhuje TOP 09. Pro omezení státních maturit na didaktický test se vyslovila i Asociace aktivních škol v čele s ředitelem pražského gymnázia PORG Václavem Klausem mladším a Jednota českých matematiků a fyziků.

V ČR příští rok skončí monopol pošty na zásilky do 50 gramů

Od příštího roku bude v Česku plně liberalizován poštovní trh. Monopol České pošty na dodávání pohledů a dopisů do 50 gramů skončí a na trh budou moci vstoupit noví provozovatelé poštovních služeb. Vyplývá to z novely poštovního zákona, kterou podepsal prezident Václav Klaus. O podpisu prezidenta ČTK informoval jeho mluvčí Radim Ochvat. Novelu začátkem června schválila poslanecká sněmovna, když přehlasovala senátní veto. Senát ji předtím zamítl, protože někteří levicoví senátoři se obávali, že předloha přinese rušení poštovních poboček na venkově. Novela řeší také financování tzv. univerzální služby, tedy poskytování základních poštovních služeb na celém území za přiměřenou cenu. Počítá s tím, že univerzální službu by v prvních pěti letech po liberalizaci měla poskytovat Česká pošta a na případnou ztrátu by se měly v tzv. kompenzačním fondu skládat všechny subjekty podle svého podílu na trhu.

Diplomacie navrhuje do roku 2015 neměnit výši rozvojové pomoci

Výše peněz, které plynou na zahraniční rozvojovou pomoc, by se až do roku 2015 neměla měnit. Stejně jako letos navrhuje česká diplomacie dávat každoročně na humanitární a další projekty a vládní stipendia zhruba 807 milionů korun, vyplývá z materiálu, který by měla ve středu dostat vláda na stůl. Stejnou částku schválil kabinet v minulosti i na letošní rok. Z prostředků české diplomacie půjde na rozvojovou pomoc každý rok celkem asi 684 milionů. Ministerstvo školství dále zaplatí 120 milionů korun za vládní stipendia pro zahraniční studenty a ministerstvo zdravotnictví dá tři miliony za péči o tyto stipendisty. Rozvojová spolupráce bude také v zemích, v nichž jsou ve střednědobém horizontu z určitých důvodů potřebné a žádoucí rozsáhlejší rozvojové aktivity ČR, uvedla diplomacie. Jedná se o Gruzii, Kambodžu, Kosovo, Palestinu a Srbsko. Zcela specifickou skupinu pak podle diplomacie tvoří bývalé prioritní země, ve kterých bude pokračovat spolupráce v jiném rozsahu a kde dobíhají končící projekty. Jedná se o Jemen, Vietnam, Zambie. Projekty by tam měly být ukončeny před rokem 2015.

Návrh na zdanění vína bude možná změněn

Ministerstvo financí pravděpodobně upraví svůj návrh na zdanění vína, s nímž počítá od roku 2014. ČTK to řekl předseda jihomoravské TOP 09 Jan Vitula. Uvedl, že o možných změnách a doplněních jednalo regionální vedení strany s jejím místopředsedou a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Petici proti zdanění vína podepsalo 30.000 lidí. Vitula předpokládá, že ministerstvo financí by mohlo změny související s ohlášeným zdaněním vína zveřejnit v září. Na jihu Moravy daň odmítají téměř všechny politické strany. Trh s vínem v ČR je i přes dobré jméno moravských vín tvořen ze 70 procent víny z jihu Evropy. Zatím se v Česku daň z tzv. tichého (neperlivého) vína neplatí. Po zavedení daně by od ní měla měla být osvobozena produkce drobných vinařů, která činí zhruba 500.000 hektolitrů. Příjmy ze zdanění vína mají podle předpokladů ministerstva financí státu přinést zhruba 1,3 miliardy korun ročně. Podle jednatele společnosti Moravská banka vín Stanislava Šidy se bude ministerstvu hledat alternativa k ohlášenému zdanění těžce. Po zavedení daně by se musela zavést výjimka, že vinaři mohou nadále uplatňovat odečty z DPH, řekl ČTK Šida.

Obce možná budou moci bezplatně získat nepoužívané vlakové tratě

Nevyužívané tratě budou moci být bezúplatně převedené na obce a kraje. Počítá s tím návrh ministerstva dopravy, který úřad na středečním zasedání předloží ke schválení vládě. Obce tyto tratě budou moci získat pouze tehdy, pokud se nenajde zájemce, který by si je koupil a nebude o ně mít zájem ministerstvo vnitra. Ministerstvo dopravy s možností převodu tratí na obce původně nepočítalo a v březnu představilo plán, podle kterého se tyto tratě měly raději zrušit, pokud je nepůjde prodat. Možnost převodu železnic na okolní obce nařídila ministerstvu dopravy do materiálu zapracovat vláda. Podle premiéra Petra Nečase se měl úřad postarat rovněž o to, aby případný převod nebyl v rozporu se soutěžním právem Evropské unie.

Obyvatel ČR mírně přibylo díky migraci

Počet obyvatel v Česku v letošním prvním čtvrtletí stoupl o 2100. V republice tak na konci března žilo na 10,507 milionu lidí. O přírůstek se ale zasloužila jen zahraniční migrace. Opět se totiž narodilo méně dětí než loni ve stejném období, méně lidí i zemřelo. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj ubylo i sňatků, rozvodů a potratů. Díky migraci přibylo do Česka podle údajů ministerstva vnitra 4066 lidí, přesto to bylo o 1600 méně než v prvním čtvrtletí roku 2011. Počet přistěhovalých klesl o 2100 na 5200 a vystěhovalých ubylo o 500 na 1100. Do republiky přišli hlavně lidé ze Slovenska, Ruska, USA a Ukrajiny.

Průzkum: Většina Čechů podporuje obnovitelné zdroje

Podpora energetické soběstačnosti České republiky by podle dvou třetin Čechů měla být založena na obnovitelných zdrojích energie. Většina lidí by také uvítala snížení podílu uhlí v tuzemské energetice a třetina Čechů míní, že by v Česku mělo být méně jaderných zdrojů než nyní. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který pro Alianci pro energetickou soběstačnost zpracovala agentura SC&C. Skupina odborníků v čele s bývalým předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem a předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou přitom v aktualizované energetické koncepci navrhuje, aby jaderné elektrárny v roce 2030 vyráběly polovinu veškeré elektřiny v Česku. Nyní se podíl jaderné energetiky pohybuje okolo jedné třetiny. Podpora obnovitelných zdrojů by podle komise měla skončit, jakmile dosáhne podílu 15 procent.

Podíl českých dopravců na výběrech mýtného dlouhodobě klesá

Podíl tuzemských dopravců na výběrech elektronického mýtného v Česku neustále klesá. V letošním prvním čtvrtletí zaplatili čeští dopravci zhruba 56 procent z celkově vybrané částky. V roce 2007, kdy systém vznikal, se ale na platbách podíleli 61 procenty. Podobný trend je patrný i u západoevropských států, jako jsou Německo a Rakousko. Přibývá naopak polských, rumunských a bulharských dopravců. Vyplývá to ze statistik českého mýtného systému (Mýto.cz). Celkově se na mýtném v letošním prvním čtvrtletí vybralo 2,16 miliardy korun. Za nárůstem podílu balkánských či polských dopravců může být tamní levnější pracovní síla a lacinější paliva, domnívá se Karel Feix, generální ředitel Kapsch ČR, která pro stát mýtný systém spravuje.

Praha je 69. nejdražším městem na světě

Po dvou letech se na první místo žebříčku měst s nejvyššími náklady pro život vrátila japonská metropole Tokio. Na druhou příčku odsunula angolskou Luandu. V každoročním hodnocení, které provádí poradenská společnost Mercer, je na třetím místě světového pořadí další japonské město Ósaka, na čtvrtém místě Moskva a za ní Ženeva. Na posledním místě zůstává pákistánské Karáčí. Praha oproti loňskému roku klesla na 69. místo. Pokles české metropole z loňského 47. místa je způsoben především oslabením kurzu koruny v rámci oslabování měn zemí eurozóny, vyšší mírou inflace a zvýšením některých daní. Mercer zkoumá životní náklady ve 214 městech po celém světě - měří komparativní náklady na více jak 200 položek - od bydlení a dopravy přes jídlo, ošacení, potřeby pro domácnost až po zábavu. Cílem průzkumů je pomoci nadnárodním společnostem i vládám určit výši kompenzace pro pracovníky vysílané do zahraničí.

Janu Saudkovi náleží práva na jeho díla, potvrdil odvolací soud

Vrchní soud v Praze vyhověl žalobě fotografa Jana Saudka na společnost Saudek.com patřící jeho bývalé partnerce Sáře a jeho synovi Samuelovi. Fotograf se domáhal neplatnosti dvou licenčních smluv, podle kterých o jeho snímcích rozhoduje a zastupuje ho právě společnost Saudek.com. Podle soudu je smlouva neplatná kvůli její neurčitosti a druhý dokument, který je její další verzí, je zcela bezpředmětný. Vrchní soud tento dokument označil jako zcela bezpředmětný. Podle něj je zřejmé, že existuje pouze jedna licenční smlouva, která je ale neplatná kvůli její nejasnosti ve vztahu k zákonu o autorských právech. Podle advokátky Jana Saudka Dany Kořínkové se tím potvrdilo, že fotografovi náleží práva na jeho dílo, o která ve skutečnosti nikdy nepřišel, a společnost Saudek.com je od začátku používala neoprávněně. ČTK sdělila, že se poradí s klientem o dalším postupu, co se týče případného vymáhání náhrady škody.

Milan Kundera získal významné francouzské ocenění

Spisovatel českého původu Milan Kundera v pondělí večer obdržel za své celoživotní dílo Cenu Francouzské národní knihovny (Prix de la Bibliotheque nationale de France). Ocenění, spojené s finanční odměnou 10.000 eur (250.000 Kč), mu bylo uděleno během slavnostní galavečeře mecenášů pařížské knihovny. "S Milanem Kunderou oceňuje Francouzská národní knihovna nejen význačné dílo, ale také lásku pro náš jazyk v jeho univerzálním rozměru," zdůvodnil výběr 83letého laureáta ředitel knihovny Bruno Racine. Významného ocenění se Kunderovi dostalo ve Francii už před třemi roky, kdy za celoživotní dílo převzal prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových. Toto ocenění je spojeno s šekem na 300.000 eur (asi 7,5 milionu Kč). Loni se pak dočkal souborného vydání celoživotního díla v prestižní edici Pléiade nakladatelství Gallimard. Česko-francouzský spisovatel je teprve čtrnáctým autorem, který se takové pocty dožil.

Laureát Chalupeckého ceny bude vyhlášen 30. listopadu v Brně

O prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého se uchází pět mladých výtvarníků - Adéla Babanová, autorská dvojice David Böhm & Jiří Franta, Vladimír Houdek, Richard Loskot a Jiří Thýn. Ve výběru o laureáta jsou tak autoři videí, instalací, kresby, malby a fotografií. Finalisty vybrala mezinárodní porota, v jejímž čele je podruhé kurátor galerie moderního umění MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer. Vítěz bude vyhlášen 30. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku. "Ceremoniálu bude předcházet od 25. října výstava nových děl finalistů v Domě pánů z Kunštátu v Brně," oznámila na tiskové konferenci v Praze Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Příští rok se laureát se svou výstavou vrátí do Národní galerie v Praze; naposledy tuto expozici hostila v roce 2001. Finalisté se letos představí mimo Prahu a poprvé v Bratislavě - doprovodný program se odehraje také v Brně, Ostravě a Hradci Králové.

Senátoři chtějí vyznamenat Motejla, Janoucha, Koháka či Pitharta

Někdejší předseda Nejvyššího soudu a ombudsman Otakar Motejl, šéf Nadace Charty 77 František Janouch a filozof Erazim Kohák patří mezi 35 kandidátů na státní vyznamenání, které doporučil senátní organizační výbor. Mezi adepty, o jejichž nominaci bude horní komora rozhodovat na závěr červnové schůze, je i místopředseda Senátu a někdejší disident Petr Pithart (KDU-ČSL) nebo prvorepublikový premiér Antonín Švehla. V předvýběru podle očekávání neuspěli členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů.Mezi navrženými jsou naopak stejně jako loni někteří odbojáři, bývalý eurokomisař Günter Verheugen, předsedkyně České imunologické společnosti Blanka Říhová, atletka Jarmila Kratochvílová nebo někdejší házenkář a reprezentační trenér Jiří Vícha.

Holešovský zámek připravil velkou výstavu Josefa Lady

Největší výstava Josefa Lady za poslední roky v České republice začala v zámku v Holešově na Kroměřížsku. Návštěvníci si mohou prohlédnout více než tři stovky děl. Zastoupeny jsou také rané práce, které nejsou často vystavovány. Poskytl je Památník národního písemnictví, který je partnerem výstavy. Výstava je koncipovaná jako průřez dílem Josefa Lady, nejranější práce pocházejí z roku 1905, nejstarší z roku 1957. Díla do Holešova zapůjčili dvě desítky institucí i soukromí sběratelé. Na přípravě výstavy se podílel odborník na Ladovo dílo a autor monografie Jiří Olič a výtvarníkův vnuk Josef Lada. Ladovy práce jsou vystaveny ve čtyřech velkých sálech, na zámku se také promítá dokument o Ladovi z roku 2009. V jedné komnatě je zřízen dětský koutek, kde si mohou děti vybarvit omalovánky s Ladovými obrázky a sledovat na jeho pohádky. Výstava potrvá do konce září.

V Praze byla zahájena výstava méně známých staveb

V románsko-gotických prostorách Staroměstské radnice byla zahájena výstava s názvem Na prahu Velké Prahy a dál. Návštěvníkům až do 8. července představí mnohé méně známé stavby pražských městských částí a katastrálních území mimo hlavní centrum. Součástí výstavy je 70 panelů s bohatou textovou i obrazovou dokumentací v češtině a angličtině. S architekturou Prahy seznamují čtyři tematické oddíly: Také tudy šly dějiny Prahy, Ještě před branami historické Prahy, Velké sjednocení a Od prehistorismu k mrakodrapům. Kromě historických budov mohou návštěvníci spatřit také plastický model méně známé secesní Bílkovy vily, Paličkovy vily nebo hotelu Internacionál. Současnost reprezentuje například moderní budova Národní technické knihovny v Dejvicích nebo víceúčelový administrativní komplex BB Centrum v Praze 4.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté vyhráli ve svém druhém zápase na mistrovství Evropy nad Řeky 2:1. Po prvním poločase Český tým vedl vedl 2:0 góly Petra Jiráčka a Václava Pilaře. Na 2:1 snižoval na začátku druhého poločasu Gekas.

Uzdravená tenistka Petra Kvitová se těší na travnatou část sezony. Semifinalistka Roland Garros ji zahájí na turnaji v Eastbourne, po němž následují dva hlavní vrcholy, kterými budou obhajoba loňského triumfu ve Wimbledonu a následně v témže prostředí boj o olympijské medaile.

Hokejisté Vítkovic pojedou v prosinci obhajovat do Davosu třetí místo na Spenglerově poháru. Pořadatelé prestižního turnaje ve Švýcarsku pozvali ostravský celek po loňské účasti i na 86. ročník.

Tenistce Ivetě Benešové se vůbec nevydařil první letošní zápas na trávě a na turnaji v Birminghamu vypadla po prohře se soupeřkou z až čtvrté stovky žebříčku WTA. Rodačku z Mostu, které patří 53. příčka ve světovém pořadí, překvapila devatenáctiletá domácí tenistka Tara Mooreová a vyhrála suverénně 6:1, 6:2.

První letošní zápas na travnatém povrchu tenistovi Radku Štěpánkovi vyšel, i když na turnaji v německém Halle postoupil až po obrovské bitvě. Se sedmým nasazeným Italem Andreasem Seppim sehrál dva tie-breaky, čelil jednomu mečbolu, ale nakonec Seppiho i počtvrté v kariéře porazil.

Počasí v Česku:

Ve středu bude zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami. Teploty 16 až 20 stupňů, na horách kolem 13. Foukat má mírný západní až severozápadní vítr.