Byt na Floridě se v majetkovém přiznání ministra Bessera neobjevil
Ministr kultury Jiří Besser je dalším ministrem, který má problémy. Internetový deník Insider upozornil na ministrův podíl ve společnosti, která koupila byt na Floridě. Ministr se k tomu ale v majetkovém přiznání, které sepisují členové vlády a poslanci, nepřihlásil. Tvrdí, že se účastí ve firmě korupčního chování nedopustil.
Před odletem na návštěvu Vatikánu vystoupil Jiří Besser s prohlášením, ve kterém odmítl, že by se svým jednáním dopustil korupce nebo se obohatil.
"Svým krokem jsem se nijak neobohatil a nikdy jsem příslušnou společnost nepoužil k žádným svým podnikatelským aktivitám. Na své funkci nijak nelpím a pokud kdokoliv může doložit nepravdu v tomto mém prohlášení, jsem připraven na svoji funkci rezignovat ihned po předložení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, tedy nejpozději do konce tohoto roku."
Zpravodajský server Aktuálně.cz přišel s informací, že společník ministra Pavel Hrách byl před měsícem odsouzen za korupci. Spolu s dalším podnikatelem dal totiž před několika lety tři miliony korun pracovníkovi České konsolidační agentury. Ten předal část peněz manažerce Radce Kafkové, která jim za to poskytla neveřejné informace o dluhu jedné společnosti. Hrách dostal podmínku a peněžitý trest. Besser přiznal, že o korupčním skandálu svého přítele věděl. Ohradil se však proti tomu, že spolu podnikají. Prostřednictvím společnosti pouze koupili byt. Také Hrách v tisku potvrdil, že ministr fungoval jako ručitel.
Besserův nadřízený - šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík ocenil, že ministr pochybení přiznal. Přesto jeho spolupráci se společností podnikatele Pavla Hrácha považuje za velký problém."Mě pan ministr přesvědčil, předložil mi písemné listiny a důkazy k tomu, že ta firma skutečně nevytvářela žádné zisky. Jediné co měla, byla ta nemovitost. Nicméně i tak je to problém. Já bych to nepovažoval za drobné opomenutí."
Když vyšla najevo minulost Besserova společníka, hovořil už Gazdík jinak. Tvrdí, že je nepřípustné, aby se ministr stýkal s takovými lidmi.
"Věci, které vyplynuly dále o panu Hráchovi, jsou další střípky do mozaiky, které ten problém uvádí bohužel do horšího světla. Pro politiky v tomto platí přísnější pravidla než pro ostatní."
Ministrův odchod začala požadovat opozice. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa jednoznačně porušil nejen svůj ústavní slib, ale i přímo zákon, který mu ukládá, aby předložil své majetkové poměry. Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky by politik, který se pohybuje v pochybném prostředí, neměl být členem vlády.
"Za prvé se dopustil toho, že nepodal úplné informace o svých majetkových poměrech, čili je sporné, jestli se je nesnažil úmyslně zatajit, a za druhé jeho těsné vazby na člověka, který byl opakovaně odsouzen. Pan ministr Besser už se podle mého názoru nemůže zbavit podezření, že se pohybuje ve velmi pochybném prostředí."
Jiří Besser na sebe upozornil i některými rozhodnutími, které vyvolaly nesouhlasné reakce. Jedná se například o sloučením Státní opery s Národním divadlem nebo o rozhodnutí ohledně demolice domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí v Praze. Naproti tomu ministerstvo pod jeho vedením pokročilo v přípravách majetkového vyrovnání státu s církvemi.Premiér Petr Nečas Lidovým novinám řekl, že pokud by kterýkoliv ministr porušil zákon, považoval by to za vážné. Uvedl, že ministři za ODS odstupovali, i když se jim žádné porušení zákona neprokázalo. Například Pavel Drobil kvůli podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí nebo nedáno ministr průmyslu Kocourek, který tzv. odklonil peníze kvůli rozvodu. Nečasovu vládu už opustilo z různých důvodů šest ministrů.