Bessera ve vládě nejspíš nahradí Alena Hanáková

Alena Hanáková, foto: ČTK

Novou ministryní kultury se zřejmě stane bývalá starostka Vizovic a poslankyně TOP 09 Alena Hanáková. Ve funkci nahradí dosavadního šéfa resortu Jiřího Bessera, jehož demisi v úterý přijal prezident Václav Klaus. Dalším vážným kandidátem na tento post byl i bývalý šéf České televize a nynější rektor Akademie múzických umění v Praze Ivo Mathé, za kterého se stavěla skupina umělců. Ten ale kvůli neshodám s šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem v oblasti památkové péče nebo církví nakonec od své nominace odstoupil.

Alena Hanáková,  foto: ČTK
Alena Hanáková byla "horkou favoritkou" na tuto funkci už od chvíle, kdy ministr Besser kvůli skandálu s nemovitostí na Floridě oznámil svou rezignaci. Tehdy ovšem byla ve hře ještě další jména: děkan FFUK Michal Stehlík, náměstek ministra kultury Radek Zdráhal nebo muzikantka Zuzana Lapčíková. O nestraníku Mathém se v politických kruzích začalo jednat až během posledních dní, kdy se na jeho podporu postavila skupina umělců především z oblasti kinematografie. Byli mezi nimi například Zdeněk Svěrák nebo Jan Kraus. Ti tvrdili, že v čele resortu by měl být člověk s velkou znalostí a zkušeností v kultuře. Hnutí Starostové a nezávislí, jemuž toto ministerstvo patří podle koaličních dohod, však chtělo mít v jeho čele spíše politika. Přesto se na svém pondělním vedení Starostové rozdělili. Část jich byla pro Hanákovou a další pro Mathého. Alena Hanáková potvrdila, že svou případnou nominaci na ministryni kultury přijímá.

"Říct, že je to nabídka, která se neodmítá, by samozřejmě nebylo to nejlepší. I taková nabídka se dá odmítnout. Pravda je ale ta, že vzhledem k tomu, že ke kultuře mám hodně blízko, troufám si říct celý svůj život, tak po zvážení všech pro a proti jsem se rozhodla, že bych přikývla. A věřím tomu, že bych udělala všechno pro to, abych pro kulturu byla přínosem, protože ona si to zaslouží."

Poslankyně Hanáková upřesnila také, jaké by byly její priority:

"Jsem přesvědčená, že prioritou by mělo být pokračovat v krocích, které byly započaty. Kroky ministra Bessera byly dobře nestaveny. Takže za prioritu bych považovala dokončit církevní vyrovnání."

Jiří Besser
Alena Hanáková je přitom skeptická k návrhu vicepremiérky Karoliny Peake z Věcí veřejných, aby o navrácení každé ze zhruba sto tisíc položek z původně církevního majetku rozhodovala vláda. Souhlasí naopak s návrhem ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, aby se finanční vyrovnání státu s církvemi prodloužilo přes dohodnutých třicet let:

"Jsem přesvědčená o tom, že vzhledem k současné finanční krizi je to jeden ze způsobů, jak se vůbec s církví finančně vyrovnat. To vyrovnání nebude jednoduché, ale určitě by přijít mělo."

Jako ministryně kultury se Hanáková se chce zaměřit i na novelu tiskového zákona, zejména ve vztahu k regionálnímu tisku. Další problematickou oblastí resortu je památková péče. Jiří Besser sklidil kritiku odborníků za to, že nezabránil bourání architektonicky cenného domu na Václavském náměstí. Ten má být stržen kvůli nové výstavbě. Podobně se jedná o gotické sklepy na Národní třídě. Alena Hanáková uvedla, že by celou záležitost byla ochotná znovu posoudit:

"Určitě bych se nebránila tomu, abych se podívala ještě jednou na materiály, které rozhodly o tom, jak dále naložit s touto památkou."

Podobně by podle poslankyně Hanákové bylo možné znovu diskutovat o situaci v Národním divadle před jeho chystaným sloučením se Státní operou Praha. I s touto otázkou se ale podle svých slov musí nejprve hlouběji seznámit. Stejně tak označila za předčasný dotaz na případně personální změny, které by provedla jako nová šéfka resortu.

Hnutí STAN v úterý odpoledne Alenu Hanákovou jako svou kandidátku na tento post potvrdilo. Teď je na premiéru Petru Nečasovi a prezidentu Václavu Klausovi, zda se jí opravdu stane.