Jeden týden v Národním divadle: Tři ředitelé, protesty a stávková pohotovost

Национальный театр (Прага): не всем русским нравится (Фото: CzechTourism)

V pátek 7.září ministryně kultury Alena Hanáková za TOP 09 a STAN odvolala ředitele pražského Národního divadla Ondřeje Černého. Učinila tak šest měsíců před řádným skončením jeho šestiletého mandátu. Náhlým a kontroverzním odvoláním Černého ministerstvo kultury spustilo lavinu nečekaných událostí.

Alena Hanáková
Resort kultury vypsal výběrové řízení na nového ředitele už před několika měsíci, letos v dubnu ho ale zrušil. Údajně proto, že podmínky konkurzu nebyly regulérní a ignorovaly specifika divadelního prostředí. Ministerstvo proto slíbilo nedostatky doplnit. O pár měsíců později, tedy 7. září pak ministryně kultury Hanáková nečekaně a podezřele rychle odvolala dosavadního šéfa zlaté kapličky Ondřeje Černého. Na tiskové konferenci svolané ten samý den odpoledne Hanáková oznámila:

„Jedním z těch kroků bylo opravdu odvolání pana ředitele s tím, že současně ministerstvo kultury vyhlašuje uzavřené výběrové řízení na nového ředitele. Celý proces zrychlujeme, protože i to bylo také přání. A byla to i jakási domluva, kterou jsme učinili před časem s lidmi, kteří jsou z odborných kruhů a kteří nám v těchto krocích radili.“

Konkrétní důvody odvolání ředitele Černého ale Hanáková nedokázala objasnit. Několikrát bez bližšího vysvětlení zopakovala, že „byly chybně nastaveny některé procesy“. Mluvčí resortu Markéta Ševčíková k tomu dodala, že ministerstvo není spokojeno s výsledkem auditů a že spojení Národního divadla se Státní operou mělo proběhnout rychleji. Sám Ondřej Černý své odvolání označil za bezprecedentní. Ze strany ministerstva šlo podle něj o pouhou aroganci moci.

„Já mám pocit, že jsme v posledních letech svědkem toho, že kultura se dostává do područí politiky, která má i své ekonomické zájmy. Tu transformaci nastartovalo vedení ministerstva kultury, ten resort je v rukách TOP 09 a STANu. Takže jestli STAN je nejednotný v kontinuitě času nebo v rámci svých personáliích, ve svém vztahu k tomuto procesu, je to skutečně problém politického vedení toho resortu. Vskutku to není problém Národního divadla.“

Zástupci první divadelní scény i umělecká veřejnost vyjádřili velkou nespokojenost s kroky ministerstva. Takto na rychlé odvolání Černého reagoval například umělecký ředitel Činohry Národního divadla Michal Dočekal.

„Ta situace je naprosto nestandardní, a to řešení je taky nestandardní. Protože odvolat ředitele z hodiny na hodinu, to znamená, že se dopustil nějakých kriminálních činů, a to se nedopustil. Ministerstvo naopak mu děkuje, že všechno udělal dobře, a přesto ho odvolává. Je to nedobrá situace, divadlu to nepomáhá. Myslím, že by se to obecně nemělo dít tímto způsobem.“

V neděli 9. září se u budovy Národního divadla sešly stovky lidí včetně umělců k veřejnému protestu. Podepisovali petiční archy s Názvem Národ sobě! a požadovali nejen odvolání Hanákové z ministerské funkce, ale také se důrazně ohradili proti jmenování ekonomického náměstka ministryně kultury Martina Sankota dočasným ředitelem divadla. „Národní divadlo přežilo i požár, snad tedy přežije i vedení člověka, který prohlásil, že v divadle byl jen párkrát v životě a vůbec mu nerozumí,“ komentoval Sankotovo jmenování Černý. On sám k tomu řekl:

„Nemůžu říct, že jsem profesionál. Co se týká divadelnictví, tak si myslím, že představu velmi jasnou a konkrétní o tom, co se děje v Národním divadle, mám.“

Václav Pelouch,  foto: ČTK
Nesouhlas s děním kolem Národního divadla sílí, činohra, balet a nová scéna vstoupily do stávkové pohotovosti. Protesty nepodpořili pouze někteří divadelní odboráři. O obsahu petice se už dozvěděl i premiér Petr Nečas z ODS. Po dalším jednání divadla s ministerstvem si zástupci zlaté kapličky připsali první úspěch. Ministryně Hanáková svou funkci zatím ustála, ale ve čtvrtek 13. září padl několikadenní ředitel Národního divadla Martin Sankot. Na zatím posledním setkání v pátek 14. září dospěly obě strany ke kompromisu. Ministryně Hanáková do funkce jmenovala nynějšího technicko-provozního ředitele divadla Václava Peloucha. Co to znamená pro první divadelní scénu v zemi, shrnuje tiskový mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

„Pan inženýr Pelouch je dočasně pověřeným ředitelem Národního divadla, takže v tuto chvíli se bude snažit především stabilizovat situaci v Národním divadle. Nepředpokládám, že do konkurzu na řádného ředitele bude podnikat nějaké zásadní manažerské kroky. My jsme s paní ministryní dnes na schůzce domluvili, že v následujících dnech zformulujeme pracovní skupinu, která se bude zabývat tím, kam by vlastně Národní divadlo mělo směřovat, co by mělo dělat. Tato skupina by měla analyzovat současný stav. Stávková pohotovost bude nejspíš v nejbližším čase ukončena.“

Autor: Olga Mullen
klíčové slovo:
spustit audio