Zvolení Černého otupilo hrany sporů o ND

Národní divadlo v Praze

Novým ředitelem Národního divadla v Praze bude Ondřej Černý, dosavadní ředitel Divadelního ústavu. Komise ho vybrala mezi pěti uchazeči, kteří postoupili do nejužšího výběru. Po napjatých měsících plných sporů mezi soubory, vedením a ministerstvem kultury tak zřejmě Národní divadlo zmizí z předních stránek novin a dostane se opět až na stránky kulturní.

Helena Třeštíková, foto: ČTK
V září loňského roku, krátce po svém nástupu do funkce, odvolal ministr kultury Martin Štěpánek z funkce ředitele pražského Národního divadla Daniela Dvořáka. Protestoval proti tomu činoherní soubor divadla. Dočasným řízením byl pověřen Jan Mrzena a ten v listopadu odvolal z funkce šéfa opery Jiřího Nekvasila. Následovaly další protesty, situaci vyostřilo zejména Vánoční desatero ministru Štěpánkovi, ve kterém činoherci a balet požadovali zastavení výběrového řízení a vypsání nového. To se nestalo a k výsledkům výběrového řízení přišla už novopečená ministryně Helena Třeštíková. Potvrdila jednoznačné rozhodnutí komise jmenovat Ondřeje Černého. Kdy nastoupí? O tom bude s ministryní ještě jednat.

"Asi bych měl tendenci paní ministryni navrhnout, že bych tu zodpovědnost jako statutární zástupce převzal až někdy v polovině března, protože do té doby se musí vyřešit, abych mohl předat odpovědnost v Divadelním ústavu."

Výběrové řízení provázela kritika činohry, že necelý měsíc od vyhlášení řízení do jeho ukončení je na přihlášení kvalitních kandidátů málo času. Černý tvrdí vše stihl proto, že se řídil "selským rozumem".

Ondřej Černý, foto: ČTK
"Pokud se na konci září uvolní místo ředitele Národního divadla a pan ministr prohlásí, že vypíše výběrové řízení, a to on tehdy prohlásil, tak asi nebudu čekat, až to řízení vypíše a začnu se připravovat. Což já jsem učinil. Já jsem to rozhodnutí přihlásit se do toho pojal už někdy na přelomu září a října, takže já jsem se chystal dohromady tři měsíce. A upřímně řečeno mám pocit, že to bylo tak akorát. Měsíc by byl strašně málo."

Zástupce divadelních protestujících herec Ondřej Pavelka Černého respektuje jako skutečně kvalitní osobnost, jen lituje, že takových v konkurzu nebylo víc.

"Mrzí nás, že takto výrazná, respektovaná osobnost jako pan Černý nakonec nepodstoupila nějaký širší konkurenční boj."

Členkou výběrové komise byla mj. teatroložka Radmila Hrdinová. Podle ní byla úroveň přihlášek skutečně velmi nevyrovnaná a byla chyba ministerstva, že neprovedlo předvýběr kandidátů, jak je obvyklé u velkých divadel v zahraničí.

"Ministerstvo hledá pilota boeingu, ale přihlásit se může každý, kdo už jednou letěl do Bulharska. Ta úroveň koncepcí pak tomu samozřejmě odpovídá. Vedle koncepcí lidí, kteří vědí a mají svou představu o tom, co s Národním divadlem dělat, tam byly koncepce, které to myslely s Národním divadlem upřímně, ale vůbec o něm nic nevěděly."

Nejvíc komisi zaujal návrh Černého a Mrzeny. Oba pojmenovávaly stejné problémy a řešily je podle Hrdinové stejně kvalitním způsobem. Proč tedy nakonec 13 ze 14 hlasů patřilo Černému?

"Myslím že se na tom podepsala ta atmosféra, která v poslední době okolo Národního divadla vládla a nechuť prodloužit ten stav nadále."

Ředitelem tedy bude Černý. Jaké budou jeho první kroky? Už oznámil, že součástí jeho týmu - šéfem operního souboru po Nekvasilovi - se stane mladý dvaatřicetiletý operní režisér Jiří Heřman, který je počítán mezi nejosobitější tvůrce současného českého divadla. Černý se také chystá obrátit současnou energii a zájem zúčastněných zejména k debatě o statutu historické scény.

"V tuto chvíli, hned teď se musí nastartovat ta debata o podobě Národního divadla, o jeho statutu. Než se to zapomene, než se to zklidní, než se zase řekne, vždyť je to vlastně v pořádku. Ta situace se nesmí opakovat."

Statut řeší například otázky autonomie souborů a principiální otázky jmenování ředitele a šéfů. Na pořadu dne je prý také hledání dalšího prostoru pro činohru.