Praha má znovu pomník Woodrow Wilsona
Před Hlavním nádražím v Praze byl ve středu v poledne odhalen tříapůlmetrový pomník prezidenta Spojených států Woodrow Wilsona. Monument se sem vrací po sedmdesáti letech, původní sochu strhli v r. 1941 nacisté. O obnovení památníku se zasadila společnost Američtí přátelé České republiky z USA. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila řada osobností včetně prezidenta Václava Kaluse i jeho předchůdce Václava Havla.
Prezident Václav Klaus připomněl, že socha Woodrow Wilsona byla na prakticky stejném místě odhalena už podruhé:
"Před 83 lety a stejně tak i dnes se o postavení pomníku prezidentu Wilsonovi přičinili Američané českého původu, kteří na svou vlast nezapomněli a kteří zůstali jejími přáteli. Ani dnes se tedy nejedná o akci organizovanou státy či oficiálními institucemi, ale o aktivitu občanů obou spřátelených národů, Čechů a Američanů."
Americký velvyslanec v Praze Norman Eisen zdůraznil, že po r. 1918 lidé v nově vzniklém Československu úlohu prezidenta Woodrow Wilsona velmi oceňovali:
"Muži, ženy i děti z celého Československa uznávali roli, kterou Woodrow Wilson hrál při založení Československa. Proto vznikla tato socha, která vlastně není jenom fyzickým památníkem, ale lidé ho mají ve svých srdcích."Na vztah prezidenta Woodrow Wilsona a zakladatele samostatného Československa T. G. Masaryka poukázala ve svém projevu bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová:
"Samozřejmě existuje důvod, proč jména Wilson a Masaryk budou vždy spojována v dějinách i v našich srdcích. Síla jejich přesvědčení změnila navždy náš svět. Wilson představil úžasnou myšlenku. Věřil, že zákony by se měly uplatňovat stejnou měrou na velké národy i na ty malé a že povinností každé země je tuto zásadu chránit."
Autorem první sochy Woodrow Wilsona byl česko-americký sochař Albín Polášek. Obnovený monument vznikl i díky Nadaci Albína Poláška v sochařském ateliéru Michala Blažka. Pomník doplňuje pás se jmény dárců, kteří se na jeho obnovení podíleli.