V Bělorusku našli středověkou fresku, prý je na ní svatý Václav
Blíží se 28. září Den české státnosti. V tento den si připomínáme svátek sv. Václava. Původ svatováclavského chorálu sahá do 12. století a do té doby také vědci datují senzační nález: středověkou fresku údajně svatého Václava v pravoslavném klášteře v běloruském Polocku, asi 200 kilometrů severně od Minska. Fresku tam odkryl tým běloruských a ruských expertů. Jde zřejmě o jediné vyobrazení českého světce v pravoslavném kostele na území Ruska, Ukrajiny nebo Běloruska.
Podle běloruských a ruských vědců je zřejmě autorem té fresky neznámý byzantský umělec - víme, jak tehdejší umělci přistupovali k práci, z jakých informací mohli vycházet?
„Kdyby to svatý Václav byl, tak ještě jednou zdůrazňuji: bylo by to významné, ale chce to opravdu velmi prověřit. V tom 12. století je už velmi známá ikonografie svatého Václava, protože ta se odvíjí už od prakticky počátku 11. století, Gumpoldova legenda o svatém Václavu, kde ta ikonografie je a ty vztahy Západu a Východu fungovaly, to jistě, takže ty informace by mohly být přes ty církevní orgány," odpověděl odborník.
V rané fázi byl v ikonografiích svatý Václav zobrazován dvěma typy: v ranější fázi jako rytíře, pak jako kníže:„Na Západě je zobrazován s kopím. To je polorituální kopí, které je symbolem vládce, které ovšem známe i z východní ikonografie, tak byl třeba s kopím zobrazován i císař Justinián. Pak se objevuje jako jeden z významných atributů svatého Václava štít. Na tom štítu bývá svatováclavská orlice, ale třeba v době Karla IV. se objevuje i český heraldický lev. V tom vrcholném středověku postupně se objevuje i ten knížecí typ, kdy má tu knížecí, vévodskou čepici na hlavě. Postupně pak ještě v tom vrcholném středověku drží praporec na kopí, to je praporec svatého Vojtěcha."
Celý příspěvek najdete na adrese: www.rozhlas.cz/radio_cesko