Zadlužování na fóru
Zadlužování státu patřilo vedle vývoje nezaměstnanosti mezi hlavní témata úterního Mezinárodního ekonomického fóra Zlatá koruna v Praze. Uznávaní tuzemští i zahraniční odborníci na něm posuzovali stav i trendy v zadlužování českého státu.
Na zadlužování státu se nejvíce podílejí sociální transfery, které od roku 2000 vzrostly o 74 procent. Pro snížení deficitu veřejných financí na tři procenta hrubého domácího produktu v roce 2013 je nezbytné v následujících dvou letech snížit výdaje rozpočtu o 42 miliard a zvyšovat příjmy o 12 miliard korun ročně, řekl na mezinárodním ekonomickém fóru Zlatá koruna náměstek ministra financí Bohdan Hejduk:
"V minulosti založené výdajové trendy vedou k neustálému růstu podílu tzv. mandatorních výdajů na celkových rozpočtových výdajích, přičemž mandatorní výdaje, tedy výdaje předurčené zákony, jinými právními předpisy a smlouvami, představují téměř 56 procent celkových výdajů státního rozpočtu a 65 procent rozpočtových příjmů. Čili téměř dvě třetiny příjmů státního rozpočtu jde na tyto výdaje."Bohdan Hejduk zároveň upozornil, že státní rozpočet nezatěžují jen sociální výdaje:
"Jestliže k mandatorním výdajům připočteme tzv. quasi mandatorní výdaje, což jsou především platy v rozpočtové sféře, výdaje na obranu a podobně, tak dostaneme celkový podíl 73 procent celkových rozpočtových výdajů. Čili při tom, že tyto výdaje neustále rostou, vytlačují samozřejmě další rozpočtové výdaje na vědu a výzkum, investice, spolufinancování programů Evropské unie a další účely."
Účastníci fóra se shodli v názoru, že stát by měl šetřit, aby se nedostal do krize veřejných rozpočtů. Podle nich je v Česku příliš drahá státní správa, mandatorní výdaje rozpočtu jsou nebývale velké a nikdo dostatečně nekontroluje jejich efektivitu. Pokud jde o zvyšování daní, politici by k nim měli přistupovat rozumně a opatrně, aby naopak nedosáhli snížení příjmů státního rozpočtu. Bývalý premiér Miloš Zeman zdůraznil, že hlavním cílem vlády by mělo být hledání úspor a zvyšování zaměstnanosti:"Chceme-li dosáhnout toho, aby klesala nezaměstnanost, nemůžeme toho docílit tím, že budeme rozdávat štědré sociální dávky, ale ani tím, že budeme bezhlavě snižovat daně. V prvním případě si tak před volbami kupovat zaměstnance, a v druhém případě si kupovat zaměstnavatele. Musíme začít drastickou a nikoliv kosmetickou redukci státního aparátu."
I když deficit státního rozpočtu České republiky není v Evropě nejhorší, politici by se podle ekonoma Jana Švejnara měli chovat nepopulisticky a odpovědně:"Okamžitě není nutné postupovat zbrkle, není potřeba dělat opatření, která by opravdu vykolejila ekonomiku tak, či onak. To znamená, že není nutné urgentně například snižovat podíl státních výdajů více než se snažíme dělat nyní, ale též ho nezvyšovat."