Kalendárium

0:00
/
0:00

Kateřina na blátě, Vánoce na sněhu. Tahle známá pranostika se váže ke svátku svaté Kateřiny. Nejen o ní bude řeč v kalendáriu.

Svatý Klement nebo také Kliment má, soudě podle cizojazyčně znějícího jména a taky podle toho, že je patronem námořníků, s českými dějinami málo společného. Není to tak úplně pravda. Ostatky jednoho z prvních papežů podle legendy po letech nalezli bratři Kostantin a Metoděj a přenesli je na Moravu. Svatý Kliment pak dlouhá léta patřil k nejuctívanějším světcům a mnoho prvních křesťanských kostelů v českých zemích bylo zasvěceno právě jemu. Svátek svatého Klimenta připadá na 23. listopad.


O pár dní později má svátek Kateřina. Světice tohoto jména je pro českou historii podobný případ jako Kliment, také není na první pohled patrná souvislost. Nicméně právě na svatou Kateřinu roku 1332 zvítězil tehdy 16 letý český následník trůnu Karel IV. v bitvě u italského San Felice. Porazil znepřátelená italská města a svůj triumf přičítal právě Kateřině. Do konce života ji měl v úctě, pojmenoval po ní dceru, nechal v Praze postavit kostel zasvěcený Kateřině a jeho oblíbená světice je i patronkou Karlovy univerzity.


Povídka o profesorovi, kterému se říkalo Vyšší princip, patří k nejznámějším a nejzdařilejším dílům Jana Drdy. Spisovatele, který se do české literatury zapsal nejen svými knihami, ale bohužel také svou aktivitou ve službách komunistického režimu, na niž doplatili někteří z jeho kolegů. Jan Drda zemřel na konci listopadu roku 1970. Na své začátky vzpomínal v Československém rozhlase v roce 1967.

"Budete se tomu možná smát, jak to bylo, ale v 36. roce vyšlo 52 hořkých balad Roberta Davida. Tenkrát se tuze hádalo, kdo je autor. Znalcům bylo brzy jasné, že se v tom rouchu bludného studenta skrývá Vítězslav Nezval, ale studentům na kolejích a tak to zase tak jasné nebylo. A tak jeden můj přítel, který věděl, že já se taky pokouším psát, napsal Bassovi dopis, že Robert David jsem já. Bass jistě věděl, že to není pravda, ale protože měl zájem o mladé lidi, tak si mě pozval a říkal: ´Podívejte, tady mám dopis, že jste Robert David, je to pravda?´ Řekl jsem, že to není pravda a on říká: "Ale vy píšete!" Já jsem říkal, že píšu. ´No, tak mi něco přineste.´ Já jsem mu rozechvěle přinesl asi tři povídky a třetí den jsem od Basse dostal dopis.: ´Milý pane Drdo, mě ty Vaše povídky zaujaly." Příští neděli se jedna z nich dokonce objevila v Lidovkách. Tak samozřejmě, to mi zvedlo srdce. Krátce na to, za několik měsíců, na podzim 37, mi Bass nabídl, jestli bych nechtěl začít v Lidovkách jako takový redaktor místní redakce ve Zlíně. V červnu 38, před sletem, mě Bass pozval do pražské redakce a stal jsem se členem pražské redakce."


Před dvaceti lety se na pražské Letné uskutečnily obrovské manifestace, projevům Václava Havla, Valtra Komárka, Václava Malého, Miloše Zemana nebo Alexandra Dubčeka naslouchalo podle některých odhadů okolo půl milionu lidí. Nebyla to v tehdejším Československu zdaleka jediná akce na podporu politických změn a Občanského fóra. 27. listopadu proběhla dvouhodinová generální stávka. S manifestacemi na Letné zůstává spojena také píseň Jaroslava Hutky Náměšť.