Přehled tisku

0:00
/
0:00

Hospodářské noviny upozorňují na to, že čeští zákonodárci marodí za plné platy. Poslanci a senátoři totiž nevyužívají nemocenskou. Ze schůzí se však často omluví pro nemoc. Např. poslanec za ODS David Šeich se na začátku minulého roku omluvil kvůli nemoci nejméně na dva dny z jednání sněmovny. Na rozdíl od běžných zaměstnanců ale nepřišel ani o korunu svého platu, protože si nevybral nemocenskou.

Hospodářské noviny upozorňují na to, že čeští zákonodárci marodí za plné platy. Poslanci a senátoři totiž nevyužívají nemocenskou. Ze schůzí se však často omluví pro nemoc. Např. poslanec za ODS David Šeich se na začátku minulého roku omluvil kvůli nemoci nejméně na dva dny z jednání sněmovny. Na rozdíl od běžných zaměstnanců ale nepřišel ani o korunu svého platu, protože si nevybral nemocenskou. "Nenárokoval jsem si nemocenskou, protože jsem žádné peníze navíc nechtěl," obhajuje se Šeich. O peníze se tím však nepřipravil, naopak si je přivydělal. I jako poslanec by totiž neměl za první tři dny nemoci dostat nic - pokud by si ovšem vzal neschopenku. Šeich ale místo toho využil možnosti, že se z jednání sněmovny může omluvit a zůstat doma. Podle HN to podobně dělá i celá řada dalších poslanců a senátorů. Od roku 2007 si vybralo nemocenskou jen šest českých zákonodárců.


Strategický mezisklad na vyhořelé palivo z Jaderné elektrárny Temelín, který má být dokončen příští rok, staví podle Mladé fronty Dnes firma s anonymními vlastníky skrytými v Lichtenštejnsku. Nedávným děním v této společnosti se prý navíc zabývá policie. Sklad za 1,5 miliardy korun staví firma CEEI, jejíž bývalý jednatel Martin Peter, který ji zastupoval při podpisu smlouvy s investorem, tedy ČEZ, je nyní podle listu ve vazební věznici. Peter byl zatčen kvůli údajné přípravě brutálního napadení a vydírání jeho kolegy - současného jednatele CEEI Jiřího Kováře, který byl v 90. letech šéfem Úřadu vlády. Kovář je dodnes aktivním politikem ODS jako místopředseda oblastního sdružení na jižní Moravě. V pozadí konfliktu je podle Petera hádka o to, komu firma patří a kdo bude příjemcem zisku ze strategické zakázky. Peter řekl, že firma stavějící mezisklad je částečně jeho. To však odmítá nový jednatel firmy Kovář. Podle něj byl Peter z funkce jednatele odvolán, protože na účet firmy vedl velmi nákladný život. ČEZ si podle svých manažerů vybral společnost, která není schopná doložit své vlastníky proto, že neměl jinou možnost. CEEI se totiž do soutěže na stavbu meziskladu, kterou ČEZ vypsal před dvěma lety, přihlásila jako jediná.


V Rumunsku zemřel po napadení český řidič kamionu. Na parkovišti u Aradu nedaleko rumunsko-maďarské hranice ho údajně ubili čtyři rumunští Romové poté, co je požádal, aby ztlumili hlasitou hudbu. Informaci o případu přinesl deník Právo. Čtyřiačtyřicetiletý řidič se zastavil na parkovišti a šel do restaurace na kávu. Tam si prý Romové hlasitě pouštěli hudbu. Podle svědků je Čech požádal, aby ji ztlumili. Jeden z Romů měl pak řidiče udeřit lahví do hlavy, další tři ho údajně bili a kopali do něj. Policie podezírá z útoku čtyři romské mladíky ve věku od 19 do 27 let. Jednoho z nich vzala do vazby, další tři vyšetřuje na svobodě. Právo uvedlo, že se řidiče zastali tři jeho kolegové. Se zraněními prý skončili v nemocnici.


Technická univerzita v Liberci vyvinula nový program, který umožňuje diktovat SMS zprávy mobilnímu telefonu. Program, který vyslovené věty poměrně přesně přepisuje na displej mobilu, představili minulý týden na konferenci ve Velké Británii, uvádí Mladá fronta Dnes. Přepisu mluveného slova se univerzita věnuje už několik let, vyvinula i program pro počítače, který využívají soudy nebo postižení. "Existují dvě verze diktovacího mobilu. Buď se program rozeznávající řeč nahraje přímo do telefonu, nebo se telefon připojí na internet k vzdálenému serveru, který celou práci udělá za něj,"řekl deníku Jan Nouza z liberecké univerzity, který tým vede. V prvním případě telefon pracuje se slovníkem o objemu čtvrt milionu výrazů. Protože telefon sám zpracovává řeč pomaleji, člověk musí diktovat s krátkými pomlkami mezi slovy, která se postupně objevují na displeji. Při diktování přes internet je slovník bohatší a diktující může mluvit souvisle, za mobilní internet ale platí. S programem na diktování SMS dokážou pracovat jen dražší telefony, které v sobě mají operační systém - tedy přístroje za ceny od 5000 korun. Před uvedením na trh zbývá vyřešit už jen několik problémů - například jak zabránit pirátskému kopírování programu.


 Alexandr Žukov  (vlevo) a Václav Klaus,  foto: ČTK
Prezident Václav Klaus navštíví v polovině října Rusko, kde bude jednat o ekonomických vztazích mezi Prahou a Moskvou. Informoval o tom deník E15 s odvoláním na ruskou ambasádu v Praze. Klaus se v pondělí na Hradě setkal s ruským vicepremiérem Alexandrem Žukovem, který přijel do Prahy na jednání mezivládní komise o spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Ruská státní firma Atomstrojexport má zájem o státní zakázku na dostavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Žukov se v pondělí setkal i s českým premiérem Janem Fischerem. Podle vyjádření české vlády mají obě strany zájem o spolupráci nejen v jaderné energetice, ale i v dodávkách surovin a v alternativních zdrojích. Rusko je v současnosti významným dodavatelem zemního plynu pro ČR, zajišťuje také jaderné palivo pro Temelín.


Zaměstnankyně městského úřadu v Rakovníku zažalovala radnici kvůli údajnému nerovnému zacházení na pracovišti. Její nadřízený si s ní prý chtěl společně prohlížet pornografické obrázky, a když odmítla, začal ji údajně bezdůvodně kritizovat a zesměšňovat před kolegy. Píše to Mladá fronta Dnes. Starosta Zdeněk Nejdl k případu uvedl, že na příslušném odboru panovala mezi zaměstnanci rivalita, a tak celou záležitost bere jako tvrzení proti tvrzení. Soud nyní čeká na vyjádření města, které by mělo být podáno do konce září. Pak se teprve rozhodne o termínu projednání případu senátem okresního soudu. "Jestli v případě paní referentky šlo o obtěžování, a město tedy selhalo, když ji nedokázalo ochránit před diskriminací, nebo jde jen o nepřiměřenou reakci na oprávněnou kritiku její práce, o tom ať rozhodne soud," uvedl mluvčí města Jan Polák. Podle Nejdla nadřízený referentce na začátku roku zkrátil osobní ohodnocení a ona se zřejmě rozhodla jednat. "Podala několik stížností na svého vedoucího, ale i na tajemnici města. V dubnu město zažalovala," upřesnil. Od února je žena v pracovní neschopnosti.