V Mariánských Lázních se jednalo o rozvoji regionů EU

Foto: ČTK

V Mariánských Lázních se sešli ministři regionálního rozvoje a tématem jednání byla politika soudržnosti po roce 2013. Jejím cílem je vyrovnávat rozdíly mezi jednotlivými regiony. Přestože se jednalo o neformální setkání na ministerské úrovni, ministři na něm byli v menšině. Zastoupili je náměstci nebo jiní představitelé státní správy. Na tuto skutečnost reagoval i český ministr Cyril Svoboda.

Tato otázka zazněla a jak řekl ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda, dalo se to čekat, protože hosté přijíždí v době, kdy je vláda v demisi. To také poznamenalo české předsednictví.

"To se tady projevilo naprosto zřetelně, že řada ministrů nepřijela z těchto důvodů. Nemají pocit, že tady mají plnohodnotného partnera právě proto, že vláda je v demisi."

Foto: ČTK
V přijatém komuniké účastníci setkání konstatovali, že v oblasti politiky soudržnosti, by neměla nastat zásadní změna.

"My chceme, aby politika soudržnosti platila pro všechny členské státy EU, aby neplatilo nové pravidlo, že peníze soudržnosti mají jít pouze do nejchudších zemí. Pak by třeba dostávali Bulhaři a Rumuni a my bychom nedostali nic. Stejně tak jsme proti tomu, aby se řeklo, že peníze ze strukturálních fondů mají jít pouze do nejbohatších regionů s argumentem, že tyto regiony jsou motorem rozvoje a chceme, aby peníze šly do regionů, které jsou méně rozvinuté. Pro Českou republiku je tato koncepce velmi dobrá, protože kromě Prahy mohou čerpat všechny regiony."

Zastáncem směřování peněz do rozvinutých lokalit je například pražský primátor Pavel Bém.

Prostředky na politiku soudržnosti tvoří více než třetinu rozpočtu EU - téměř 350 miliard korun. A jak je na tom s čerpáním fondů Česko?

Foto: ČTK
"Je schváleno asi 4800 projektů za 210 miliard korun. Fakticky vyčerpáno je něco přes 3 miliardy a to je proto, že Česko má 26 operačních programů a byly schvalovány až do roku 2007. To bylo nastartováno někdy v minulosti, kdy každý z rezortů chtěl mít svůj 'píseček' a svůj vlastní operační program. A to je chyba."

Mariánské Lázně,  foto: CzechTourism
Podle ministra Svobody jsou země, které mají programy 3, či 5, jiné třeba jen jeden a ty pak čerpají programy rychleji. Podle ministrů by budoucí politika soudržnosti neměla záviset jen na grantech. Například evropská komisařka Danuta Hübnerová zmínila možnost kombinace dotací s půjčkami z finančních trhů.

Mariánské Lázně, kde se summit konal, jsou už deset let členy euroregionu Egrenzis. Patří sem také Karlovarsko, Krušné hory, Sasko, Bavorsko a Durynsko - euroregion má 3 miliony obyvatel a podle starosty Zdeňka Krále se snaží navazovat na to, co sousedy spojovalo.

"Snaží se odbourávat bariéry mezi lidmi. Tomu prospějí třeba společné letní tábory dětí, sportovní akce, výměny škol. Je to i otevírání nových hraničních přechodů. Často si to ani neuvědomíte a už jste v jiném státu."

Podle ministerstva pro místní rozvoj je klíčové, aby peníze poskytované v rámci politiky soudržnosti nesměřovaly jen do izolovaných 'vesniček', ale aby zohledňovaly region jako celek. S tím souhlasí i starosta Král.

"Chceme taky více nabízet ten region jako celek. Snažíme se teď pomoci i městu Teplá nebo klášteru Teplá, který je zakladatelem Mariánských Lázní a teď je trošku v jejich stínu."