Přehled tisku

0:00
/
0:00

Deníky komentují upravenou verzi státního rozpočtu. Podle Hospodářských novin nikdo netuší, jak hluboká bude hospodářská krize, ani jaký zásah ji dokáže zmírnit. Všichni světoví politici a ekonomové tak střílejí do prázdna a doufají, že právě oni se trefí. Takto je třeba hodnotit jak upravený státní rozpočet ministra financí Kalouska, tak protikrizové návrhy vládní ekonomické rady NERV.

Deníky komentují upravenou verzi státního rozpočtu. Podle Hospodářských novin nikdo netuší, jak hluboká bude hospodářská krize, ani jaký zásah ji dokáže zmírnit. Všichni světoví politici a ekonomové tak střílejí do prázdna a doufají, že právě oni se trefí. Takto je třeba hodnotit jak upravený státní rozpočet ministra financí Kalouska, tak protikrizové návrhy vládní ekonomické rady NERV. Nový rozpočet se schodky od 50 do 75 miliard, počítající s růstem HDP o jedno až tři procenta, vypadá podle listu dnes realisticky. Zítra může být všechno jinak. Nápady ekonomických mozků mají větší rozptyl. Od rozumných nápadů, jako například rychlejší daňové odpisy majetku, které mohou v těžkých časech povzbudit k firemním investicím, až po zájem jedné skupiny, kdy manažer automobilky navrhuje "šrotovací prémii" na likvidaci starých vozů a bankéř zase státní záruky za firemní úvěry. Pomáhat jen vybraným oborům a podnikům by podle Hospodářských novin byla nejhorší cesta, hlavní je zbavit lidi strachu z budoucnosti.

Lidové noviny píšou, že vláda dostane ke schválení upravenou verzi státního rozpočtu, k níž ministra financí Kalouska donutil přízrak hospodářské krize. Už v neděli podle deníku začal spor, zda i předělaný rozpočet pořád není lakovaný na růžovo. I v nejhorším scénáři totiž ministr počítá s nezaměstnaností něco málo nad sedmi procenty, což kritikům, kteří mají před očima aktuálních šest procent, přijde podle listu optimistické. Jenže těch šest procent lidí nemá práci zrovna teď, každý rok se v zimě na podpoře ocitá víc lidí než na jaře a celoroční průměr tedy bývá nižší. Takže možná, snad, doufejme, Kalouskův propočet tak fantasmagorický není, napsaly Lidové noviny.

Deník Právo ve svém komentáři píše, že pokud i nyní doufá ministr financí ve dvouprocentní růst české ekonomiky a věří v růst alespoň jednoprocentní, opírá se jen o biblické "věř a víra tvá tě uzdraví". U správce pokladu to komentátor Práva považuje za nemístnou troufalost a víru v zázrak, který se prý občas děje.


Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v Mladé frontě Dnes snaží vyvrátit tvrzení premiéra Mirka Topolánka, že opoziční sociální demokracie brutálně torpéduje české předsednictví Evropské unie. Podle Paroubka naopak on i jeho kolegové v závěru minulého roku využili rozsáhlých zahraničních kontaktů ČSSD, aby rozptýlili obavy, které zpochybňovaly schopnost Česka zhostit se předsednické role. A to přesto, že dodnes „není přes opakované proklamace ze strany premiéra Topolánka uzavřena žádná dohoda o spolupráci a on sám porušuje základní pravidlo zahraniční politiky, totiž že špinavé prádlo se má prát doma.“ Paroubek uvádí, že ČSSD má samozřejmě od ODS i od vlády některé rozdílné názory na naši evropskou i zahraniční politiku. Stejně tak by přistupovala jinak k naplňování některých priorit našeho předsednictví, a to především ve vztahu k řešení ekonomické krize.


Věznice Guantánamo,  foto: ČTK
České předsednictví přivítalo rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy zavřít věznici Guantánamo, "jako rozhodnutí velkého symbolického a praktického významu", píše se v komentáři Hospodářských novin. Ale ohledně možného přijímání vězňů české předsednictví buď zaspalo, nebo iniciativu ani mít nechtělo, konstatuje autor. Dokud věznice existuje, Evropané - včetně české veřejnosti - se okázale pohoršují nad situací vězňů. Jakmile nový prezident řekne "máte pravdu" a podepíše zavření věznice, Evropané si začnou hvízdat a hledět jinam. List upozorňuje, že to mohl být český ministr zahraničí, kdo by v Bruselu předložil plán. Možná by si nadělal zlou krev, ale podnikl by rozhodný, dobře zapamatovatelný krok. Zatím však v médiích nezazněl ani český názor. Tedy kromě "budeme-li osloveni, budeme o tom jednat", uvádějí Hospodářské noviny.


Život bez skláren začíná bolet. Píše to Mladá fronta Dnes o městečku Světlá nad Sázavou, kde kvůli krizi zkrachovaly zdejší známé sklárny, bezkonkurenčně dominantní zaměstnavatel. Ani ne osmitisícová Světlá se tak rychle dostala ze zanedbatelné pětiprocentní nezaměstnanosti na třináct a situace prý bude ještě horší. Nezaměstnanost podle starostky vzroste až na dvacet procent. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, Světlá se tak dostala do potíží, které letos začnou pociťovat také ostatní města a obce, jež jsou příliš závislé na jednom druhu průmyslu či zaměstnavateli. Donedávna velmi dobře prosperující regiony se prakticky přes noc zařadí po bok tradičně problémových lokalit. S tím rozdílem, že v regionech s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností jsou lidé na život s permanentní krizí zvyklí. Pro obyvatele doposud ekonomicky prosperujících obcí bude náraz o tvrdší, píše Mladá fronta Dnes.


Nad rozhodnutím papeže Benedikta XVI. zrušit exkomunikaci biskupa Richarda Williamsona, který veřejně popírá holocaust, se zamýšlí komentář Práva. Podle něj zřejmě vyvraždění Židé za křesťanský soucit nestojí. Papež nepochybně ví, čemu a proč se v jeho zemi říká osvětimská lež, připomíná deník a dodává, že podle německých zákonů by si pan Williamson zasloužil spíše trestní stíhání než biskupskou mitru.


David Rath
Marně se Jiří Paroubek snaží z hejtmana a svého stranického kolegy Davida Ratha sejmout odpovědnost za to, že srovnal Hitlerovu politiku s tím, jak by se dnes měla řešit ekonomická krize, konstatuje komentátor Lidových novin. To, že část hejtmanova příbuzenstva zahynula rukou nacistů, by šéf sociálních demokratů neměl připomínat médiím, ale panu Rathovi. O tom, že máslo leží na hlavě hejtmanově, svědčí i to, že se pan Rath za své výroky omluvil. Příště by však měl lépe vážit slova. Kdyby se podobného "historického exkurzu" dopustil v Německu, jako hejtman by nepochybně skončil, varuje list.

Rozhovor, který David Rath poskytl Lidovým novinám, ho zastihl ve vrcholné formě, píše komentátor Mladé fronty Dnes. Podle něj dělá tomuto sociálnědemokratickému bitkaři, jak sám sebe nazývá, náramně dobře, když metá silnými výrazy na všechny strany, s gustem ponižuje soupeře a budí přitom všeobecnou pozornost. To se mu povedlo i výrokem o Hitlerovi. Podle listu je nejlepší ochranou duševního zdraví vůbec nečíst Rathovy rozhovory nebo je číst s vědomím, že je nesmíme brát vážně. Přistupovat k němu jako k prachobyčejnému tlučhubovi je to nejmenší, co pro sebe v tu chvíli každý z nás může udělat, míní autor komentáře.

Podle komentátora Práva„vichřice mediálních interpretací Rathových slov skutečně vyfoukla z některých hlav soudnost“. Na druhou stranu se tomu David Rath nemůže divit, navíc když sám zálibu některých politiků ODS ve slovníku třetí říše vždycky tvrdě kritizoval. „Rath je jiný než většina českých politiků. Ďábelsky ho láká zkoušet, kam až může ve svých výbojích zajít. Je mimořádně inteligentní, nadaný řečník se sociální intuicí. Zjistil v praxi, že pampelišky, mateřídoušky, heřmánky a kopretinky mohou jen vzrušeně šeptat, co je to za barbara, ale nakonec stejně uhnou. A to mu dává chuť ke stále novým pokusům. Někdy si i pořádně naběhne,“ píše komentátor Práva, když přirovnává Davida Ratha k bolševníku velkolepému, který je veden odborníky jako nebezpečný druh, schopný ničit původní ekosystémy.


Přestože finanční krize ještě v Česku nepropukla naplno, první oběť už má – marketing. Píší to Hospodářské noviny. Firmy začaly šetřit a jako první na řadě jsou škrty v kolonce marketingové výdaje. Mediální, reklamní či produkční agentury proto podle deníku začínají bít na poplach. Jejich klienti si letos nejspíše nepořídí tolik nových reklam a tolik reklamního času jako loni. Na jiném místě Hospodářské noviny uvádějí, že reklam je méně a televize láká na slevy. Letos je reklamy v televizích citelně menší množství.


Útvar pro boj s organizovaným zločinem by chtěl znovu otevřít vyšetřování vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. U útvaru vznikla analytická skupina s úkolem najít nové informace, na jejichž základě by bylo možné obnovit vyšetřování. Píše to Mladá fronta Dnes. Detektivové, kteří vraždu původně vyšetřovali, však tvrdí, že se to nepodaří. Podle detektivů, kteří tento zločin původně vyšetřovali, policie po hromadném odchodu pracovníků speciálních útvarů už nemá dost kvalitních lidí, kteří by se orientovali v prostředí mafií. Bývalý šéf ÚOOZ Jan Kubice navíc tvrdí, že objasnění Mrázkovy smrti si nepřejí politici z řad ODS a ČSSD, kteří se bojí, aby nevyšlo najevo, že měli kontakty s nejznámějším českým mafiánem.