Divnopis: Krsmol
Jméno další obce, kam se vydáme v našem cyklu Divnopis, je jako jazykolam - KRSMOL. A jak si s ním poradil autor cyklu Marek Janáč?
"Když ve středověku řádil mor, tak ti zdraví lidé opouštěli ty nemocné a vystěhovali se dál, k pramenité vodě, která tu je. A že se vystěhovali v důsledku moru, čili skrz mor, z toho pro lepší výslovnost byla Krsmol."
/Harvalík/ "Tak bylo by to pěkné, ale jak pak vysvětlíme, že nikde v historických dokladech nemáme ani jednou na konci -r?"
/Janáč/ Vymřeli ti, kteří uměli psát. Jazykovědce Milana Harvalíka mor nepřesvědčil. Pro objasnění názvu obce Krsmol má mnohem jednodušší vysvětlení:
"Předpokládá se existence osobního jména Krsmol, čili Krsmola podle místního jména byla Krsmolova ves."
/Janáč/ "Pan Krsmol dostal své jméno asi proto, že byl váhavý. Podle Harvalíka totiž kdysi existovalo sloveso krsmati, což znamenalo váhat nebo otálet."
/Harvalík/ "A to tvoření - krsmati, krsmol - je podobné, jako když ze slovesa sočiti ve smyslu ohlašovati vzniklo slovo sokol."
Začíná to vypadat, jako by naši předkové neměli žádnou fantazii a všechny vesnice pojmenovávali po někom. A tak se to jejich potomci v Krsmoli pokoušejí vynahradit. Jako třeba Anna Krámská:
"Říká se, že tady byly bažiny a nad tím lítaly takové malé mušky, které vypadaly jako moli. Takže když jste tu procházel, tak to vypadalo jako skrz moly. Proto Krsmol."