Divnopis: Tample

0:00
/
0:00

Nevelkou obec Tample najdete na Semilsku v Libereckém kraji.

Když minete ceduli, označující začátek Tample, skoro máte pocit, že jedete po lukách, kde tu a tam někdo utrousil chaloupku. V jedné z nich bydlí pan František Ducháček.

„By to mohlo být ze sanskrtu, protože tady je ten potok hodně meandrovitý, on dneska teda díky dráze a pozdějším úpravám už se jako vyrovnal trochu. Jestli to je v sanskrtu 'klikatý', nevím.“

Sanskrt je forma staré indičtiny a tak jazykovědec Milan Harvalík pochybuje, že by někdo podle ní pojmenoval malou vesnici ve středu Evropy. Navíc už v 15. století.

„To bychom možná byli někde tam, kde byli kdysi někteří nadšenci, kteří ve jméně Českých Budějovic viděli jméno Buddhy, a v tom případě pak vzhledem k tomu, že ty Budějovice jsou už taky minimálně z toho 13. století doloženy, mohli odvozovat, že doklady buddhizmu na našem území jsou už z období vrcholného středověku.“

A tak se nabízí jiné vysvětlení. Tample je pojmenována podle součásti někdejších tkalcovských stavů, na obou stranách ořezaného dřeva zvaného 'tampel'.

„Ale stejně tak můžeme uvažovat o osobním jméně. A to buď to, co mám dneska jako příjemní Tampl, které máme doloženo, anebo osobní jméno, které se k nám dostalo přes němčinu, Templ, z původního Templinus. To byla varianta jména Tomáš. V českém prostředí ze skupiny 'temp' vzniklo 'tam'.“

To mně se mnohem víc líbí varianta, kterou nám ještě prozradil pan Ducháček z Tample.

„Že když chodil Kristus se svatým Petrem tady po kraji, tak že vyšel tamhle na ten kopec, který se jmenuje Jíva, a Petr mu říká – kam si mám odplivnout? A on říká: 'Tam pli'.“