Expedice na Špicberky

spicberky3.jpg
0:00
/
0:00

Již podruhé se expedice vědců z jihočeské univerzity vypravuje zkoumat biologickou a klimatickou diverzitu Arktidy. Na pozvání Norského polárního institutu se zapojí do rozsáhlého mezinárodního projektu terénních výzkumů od Aljašky až po Sibiř.. Redaktorka Tereza Burianová se na podrobnosti zeptala vedoucího expedice, algologa Josefa Elstera.

„Jihočeská univerzita ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie a věd a Masarykovou univerzitou začínají v letošní sezóně pracovat na arktickém projektu na Svalbardu. Expedice se zúčastní dvanáct kolegů z těchto tří institucí. První skupina odlétá na místo 4. července a poslední účastníci se vrátí 15. srpna.“

Čeští badatelé stráví více než měsíc mapováním centrální části Svalbardu, neboli Špicberk. Toto souostroví představuje České republice nejbližší oblast vysoké Arktidy a funguje jako „vědecká laboratoř“ výzkumníků z celé Evropy. S jakým úkolem odjíždí do této laboratoře právě česká výprava?

„Letošní sezóna je zaměřená především na botanický a zoologický průzkum, takže osm účastníků je zaměřeno na botanické mapování. My letos budeme shánět podklady na vytvoření botanické mapy nejširšího okolí té naší základny a dva kolegové – zoologové budou chytat a sbírat ryby v moři a budou studovat jejich parazity.“

Česká expedice se na Špicberky vypravila již vloni. Díky financím od ministerstva školství a Jihočeského kraje ani její letošní výprava nebude poslední

„Je to projekt čtyřletý, ale byli jsme přizváni Norským polárním ústavem, abychom se dlouhodobě zabývali klimatem a vlivem klimatu na biologickou diverzitu centrální části Svalbardu. Výsledky vztahující se ke klimatickým změnám jsou velice dlouhodobé, takže předpokládáme, že bychom chtěli na lokalitě pracovat deset i více let.“

Pro účely dlouhodobého výzkumu hodlají vědci vybudovat základnu na severu centrálního zálivu v blízkosti starého hornického města. Vedle stanice na Antarktidě z roku 2006 by tak Česká republika mohla získat další polární základnu.

„My jsme už v loňském roce tam začali budovat výzkumnou stanici. Ta výzkumná stanice se v tomto okamžiku skládá pouze z dvou kontejnerů. Jeden je kontejner, kde je uskladněn zodiak na plavbu po moři a jeden kontejner je ubytovací. Ale plánujeme v budoucnu zrekonstruovat jednu starou loveckou chatu, která by nám sloužila jako základna.“

Základna by mohla sloužit k mnohostrannému využití. Pokračuje Josef Elster z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Botanického ústavu Akademie věd v Třeboni.

„Především tedy pro dlouhodobý vědecký výzkum v oborech ekologie. Také plánujeme, že naše univerzita společně s Masarykovou univerzitou bude zvát studenty našich univerzit k základním kursům polární biologie a ekologie.“