Trojice Čechů se zdržela na pólu, mezi nimi první česká polárnice

Miluše Netolická, foto: ČTK

Miluše Netolická jako první Češka dobyla Severní pól. Náročnou výpravu nepodnikla sama, dalšími členy skupiny jsou Dušan Kunovský a Ladislav Franta. Na kře v místě, kde se sbíhají všechny poledníky, stanuli ve středu večer a nyní jsou na cestě zpět. Jejich návrat do civilizace však zkomplikovaly silný mráz a nepříznivé povětrnostní podmínky.

Miluše Netolická,  foto: ČTK
"Dobrý den, tady se hlásí expedice Central Group a situace nevypadá vůbec, vůbec dobře. Dorazili jsme včera večer unaveni, vládl trošičku optimismus, že nás vyzveden helikoptéra, ale dvě hodiny poté jsme se dozvěděli, že helikoptéra nemá na Barneu palivo, takže jsme museli nouzově bivakovat bez jídla a topení. Ještě jednu noc jsme museli zůstat na Severním pólu,"

popsala situaci v rozhovoru pro Český rozhlas 2 - stanici Praha Miluše Netolická, ve čtvrtek dopoledne několik hodin po dosažení slavné zeměpisné kóty. Je první Češkou a jednou z prvních žen vůbec, které na Severním pólu stanuly. Primát má Ann Bancroftová, která dosáhla Severního pólu na saních tažených psy roku 1986. Trojice Čechů se vydala k pólu z ruské základny Barneo. Místo kde se sbíhají poledníky, bylo potřeba nalézt pomocí moderní satelitní navigace.

"Samozřejmě Severní pól jsme hledali a našli a pár minut jsme setrvali na místě, protože jinak bychom za ním museli chodit, protože kry se samozřejmě pohybují."

Tři Čechy doprovází průvodce, jejich výbavu částečně veze psí spřežení, částečně ji nesou na zádech. Jsou vybaveni satelitním navigačním systémem a nejmodernějšími pomůckami pro přežití v extrémních podmínkách, například botami do -73 stupňů a spacími pytli do -50. Jejich cestě předcházela intenzivní pěti měsíční příprava. Přesto je v drsných podmínkách čekala řada úskalí. Riziko setkání s hladovými ledními medvědy se nenaplnilo, ale zápasit museli se silným mrazem, který dosahuje 40 stupňů pod nulou, a zejména je ohrožoval praskající led pod nohama.

"Cesta byla dlouhá a krutá v té zimě, čekaly nás různé nástrahy, ty terasy byly dost velké a museli jsme přecházet vodu, spoustu trhlin, nebezpečí tam opravdu hrozilo. I psi a průvodce se propadli, poslední den se i kolega lehce namočil, ale nebylo to tak zlé, abychom nemohli pokračovat dál. Jsme na ledu, že, jsme na krách, které se pohybují. Dokonce byl tak silný vítr, že jsme měli i možnost vidět, jak se bortí kry proti sobě. A nejhorší bylo, když za mnou přišel průvodce a řekl, abych to přešla. To jsou taková zpestření..."

Petr Bold po obletu severního pólu,  foto: ČTK
Expedici se velmi zkomplikoval návrat na ruskou polární základnu Barneo. Vzhledem k povětrnostním podmínkám a problémům s palivem se přílet helikoptéry, která je dopraví zpět na základnu, téměř o 24 hodin odsunul. Do té doby jsou vystaveni mrazům a silnému větru. Až na drobné omrzliny jsou ale všichni členové expedice v pořádku.

"Máme lehké omrzliny, ale opravdu lehké, nerada bych strašila rodinu, pokud to poslouchají..."

Letos na jaře zamířily k severnímu pólu celkem tři české expedice. V sobotu svého cíle dosáhlo historické letadlo L-200 Morava s piloty Petrem Boldem a Richardem Santusem. Zhruba v polovině cesty jsou filmový dokumentarista Petr Horký a polárník Miroslav Jakeš. Tomu patří české prvenství. Po Františku Běhounkovi, který se ve 20. letech 20. století dostal do blízkosti pólu se vzducholodí Italia, byl Jakeš v roce 1993 prvním Čechem, který na pól doputoval pozemní cestou.