Divnopis: Pchery

0:00
/
0:00

Proč se to tak jmenuje? To je podtitul seriálu Divnopis, který vám nabízíme z produkce sesterské stanice Český rozhlas 1 – Radiožurnál. Jeho reportéři se vypravili například i do obce Pchery, kterou najdete severně od Kladna.

Proč se jmenují Pchery Pchery?

"No tak je podle nějakýho bodláku původně, který se jmenoval pcháč, a postupně se to odvozovalo a došlo k tomu názvu Pchery,“ říká bez zaváhání starosta Pcher František Dufek. Učitelka Eva Landová ze stejné vesnice přidává ještě jedno vysvětlení, našla ho v místní kronice. „Pachár, a to ve staroslověnštině mělo znamenat oráč.“

Takto vyzbrojeni hned dvěma variantami názvu míříme za jazykovědcem Milanem Harvalíkem. Ten připomíná, že ve starých zápisech se obec Pchery psala i jako Pechery. Stopa tedy vede k němčině. „Existují totiž dva podobné výrazy, které němčina měla, a jedním z nich je slovo 'becherer', což znamená výrobce nádob na pití, pohárů a konví.“

Harvalík uvádí ještě druhou možnost. Stará němčina totiž měla podobné označení také pro smolaře. „Ale pozor, smolaře – nikoliv člověka, kterému se nedaří, ale člověka, který se živil tím, že v lese sbíral smůlu, pryskyřici, a pak z ní vyráběl dejme tomu bednářskou smůlu nebo zásoboval pivovary, vyráběl kalafunu a tak podobně. Mimochodem víme asi, že i to české, v uvozovkách 'české' slovo 'pech' jakožto smůla má právě ten německý původ. Takže Pchery je buď ves lidí, kteří vyráběli ty nádoby k pití, anebo ves lidí, kteří se živili sbíráním smůly po lesích.“

Divnopis si můžete koupit také jako bohatě ilustrovanou knihu. Vyšla ve vydavatelství Českého rozhlasu - Radioservis, které má katalog na internetové adrese www.radioservis-as.cz.