Zprávy

Česká konsolidační agentura zaniká

Česká konsolidační agentura s koncem letošního roku zaniká a její agenda přechází na ministerstvo financí, kde vznikne nový odbor. Do něj přejde z agentury 35 zaměstnanců. Ti budou mít na starosti zbytkové portfolio agentury a zbylá aktiva v celkové hodnotě sedmi miliard korun. Dalších 20 pracovníků ČKA pak přejde do dalších oddělení.

ČKA vznikla jako nástupce Konsolidační banky. Na starosti měla správu a prodej problematických aktiv převedených z bank a ostatních institucí. Federální Konsolidační banka fungovala od února 1991, česká Konsolidační agentura pak od ledna 1993 do srpna 2001. Následně se přetransformovala na ČKA. Aktiva nově spravovaná ministerstvem financí tvoří majetkové účasti a pohledávky zařazené do takzvaného strategického portfolia. Jde zejména o pohledávky za městy a obcemi a majetkové účasti ve společnostech, jakými jsou například ČSA a Explosia. Dále jsou do tohoto portfolia zařazeny nevyřešené pohledávky vyplývající ze sporů mezi ČKA a ČSOB a pohledávky z úvěrů poskytnutých na Družstevní bytovou výstavbu. "Další kategorií tvoří pohledávky zařazené do takzvaného zbytkového jmění, tedy pohledávky s právními vadami," uvedlo ministerstvo. Zbývající agenda ČKA bude podle MF bude vypořádávána průběžně v závislosti na termínech ukončení soudních sporů a v případě takzvaného strategického portfolia na rozhodnutí MF.

Hospodaření ČKA podle jejího generálního ředitele Zdeňka Čápa skončí letos v takzvané černé nule, tedy s mírným ziskem. V zisku skončí agentura teprve podruhé; poprvé a zatím naposledy se tak stalo v roce 2005, který skončil přebytkem 1,5 miliardy korun. Za 17 let existence ČKA a její předchůdkyně, Konsolidační banky, prošla institucemi aktiva ve výši 590 miliard korun, z toho od bank převzaly aktiva v hodnotě 400 miliard korun. Kumulovaná ztráta je 236 miliard Kč, přičemž podle Čápa polovinu této sumy tvoří náklady na transakce kolem převzetí IPB Československou obchodní bankou. "České konsolidační agentuře se tak podařilo získat ze všech aktiv, které spravovala, zhruba 60 procent," upozornil již dříve Čáp.

Silvestr je pro křesťany dnem díků za uplynulý rok

Poslední den roku je pro křesťany příležitostí k vyjádření díků. V mnoha katolických kostelích a farnostech ostatních církví se budou sloužit bohoslužby, při nichž se lidé zamyslí nad uplynulým rokem. Podvečerní mše se bude konat také v katedrále sv. Víta. Bude ji sloužit kardinál Miloslav Vlk, český katolický primas. "V předvečer na Silvestra se ohlížíme zpět na uplynulý rok, konáme děkovné bohoslužby za vše dobré, co jsme v uplynulém roce prožili," řekl ČTK Vlk. Křesťané jsou podle něho také občané a nevylučují se z účasti na slavení událostí civilního života, jako je Nový rok. Církevní rok pro ně však začal už první adventní neděli, tedy zhruba čtyři týdny před vánočními svátky. Do nového roku vyhlížejí věřící křesťané podle Vlka už s vánoční zkušeností, což znamená, že vědí, že jejich životní cesty doprovází Ježíš. "Nejdu tedy se strachem a nejistotou do neznámé budoucnosti, ale s nadějí a vědomím, že nejsem sám," dodal.

Největší mlékárenský podnik v Česku bude nakupovat mléko v zahraničí

Mlékařské a hospodářské družstvo Jih, které sdružuje 212 družstev, vypovědělo koncem prosince veškeré dodávky mléka největší české mlékárně, společnosti Madeta. V reakci na to již firma oznámila, že uzavře dva své provozy, a to v Českých Budějovicích a Strakonicích. Většinu zaměstnanců z těchto závodů chce Madeta převést do jiných provozů, o práci by tak nemělo přijít více než 200 lidí. Ve svém večerním zpravodajství to uvedla Česká televize.

Podle představitele Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeňka Houšky dodávky mléka pro Madetu budou pokračovat do 31. března 2008. Podle jeho slov jim v Německu nabídli za litr mléka o 1,40 Kč více než v tuzemsku. Podle televize by tak do Německa mělo denně téct možná až 900.000 litrů suroviny. "Bereme toto stanovisko jako definitivní a začneme nakupovat levnější mléko v zahraničí. Naše provozy dva, a to v Českých Budějovicích a ve Strakonicích zaniknou," dodal ředitel Madety Milan Teplý. Podle Houšky však přerušení dodávek není definitivní a jsou nadále připraveni jednat. Podle informací České televize by se poslední setkání mělo uskutečnit ve druhém lednovém týdnu.

Madeta je největší zpracovatel mléka v ČR. Za rok zužitkuje více než půl miliardy litrů, což je pětina celkové produkce v zemi. Firma na trh dodává 239 druhů mléčných výrobků, z nichž čtvrtinu prodá do zahraničí, například Libanonu, Spojených arabských emirátů, Ruska a států EU.

Senátorka: Ústavní činitelé by za neplnění povinností měli platit

Poslancům, senátorům a členům vlády by za neplnění jejich povinností mohly hrozit pokuty. O předložení příslušné novely uvažuje senátorka Jana Juřenčáková. Sankcionovat by chtěla neodůvodněné absence při zasedání parlamentu, neposkytnutí odpovědi na interpelaci i poskytnutí odpovědi až po zákonné lhůtě 30 dnů. "Za porušení povinností poslanci, senátory a členy vlády by měla následovat sankce v podobě srážky z platu. Myslím, že by se obecně zlepšila činnost Parlamentu a vlády," míní senátorka zvolená za hnutí Nezávislí starostové pro kraj. Motivem pro její úvahy bylo otálení premiéra Mirka Topolánka s odpověďmi na dotazy ohledně rozdělování peněz z evropských fondů. "Premiér se za nedodržení zákonné lhůty ani neomluvil. To k politické kultuře v zemi určitě nepřispívá," uvedla Juřenčáková.

V Podještědí protestovalo několik stovek lidí proti těžbě

Navzdory mrazivému počasí se dnes v osadě Kotel u Osečné na Liberecku sešlo několik stovek lidí, aby vyjádřily své obavy z těžby uranu v Podještědí. U památné tisícileté lípy se sešli zástupci obcí, ekologických organizací i místní obyvatelé. Ti všichni chtějí zabránit prohlášení lokality za chráněné ložiskové území, což chápou jako první krok k zahájení těžby uranu v Podještědí a také jako první krok k jeho devastaci. ČTK to řekl organizátor akce Josef Jadrný ze Strany zelených v nedalekém Janově Dole. Uranovou rudu objevil Státní podnik Diamo v lokalitě Osečná - Kotel už v 60 letech, teprve letos na podzim ale firma požádala o vyhlášení chráněného ložiska. "Důvodem je rostoucí cena uranu, my si však myslíme, že kvůli penězům nemá smysl zničit krásnou krajinu," řekl Jadrný. Chráněné ložisko má být vyhlášeno na území 10,5 kilometru čtverečních. Podle odhadu tam leží kolem 20.000 tun rudy, což podle Jadrného představuje v současných cenách kolem 120 miliard korun. Podle místopředsedy krajské organizace Strany zelených v Libereckém kraji Milana Přívratského se v lokalitě nikdy těžit nebude. "Je to ekonomický nesmysl," zdůraznil. Těžba by podle něho byla příliš nákladná. Je proto přesvědčen o tom, že ochrana ložiska je neodůvodněná. To je také jeden z argumentů, který ve svých námitkách používají dotčené obce Český Dub, Osečná, Světlá pod Ještědem a Janův Důl. Prohlášení chráněného ložiska by podle českodubského místostarosty Martina Bobka znamenalo prakticky stavební uzávěru. Podle horního zákona z roku 1988 by každý, kdo by chtěl stavět či jen rekonstruovat, musel žádat o souhlas Diamo, bez ohledu na to, že objekt či pozemek vlastní. "Zcela by to zastavilo rozvoj regionu," zdůraznil Bobek. Obce se proto proti záměru ohradily. Navíc nesouhlasí s tím, že podle horního zákona nejsou účastníky řízení o prohlášení ložiska. "Je to v rozporu s ústavou, protože to porušuje vlastnická práva obcí i správu jejich území," vysvětlil Bobek.

V nedalekém Hamru na Jezeře a Stráži pod Ralskem na Českolipsku se uran těžil od konce 60. let minulého století. Ve Stráži používalo Diamo chemickou cestu za pomoci kyseliny sírové, která je sice nejlevnější, na přírodu má ale katastrofální dopady. Sanace území kolem Stráže bude trvat desítky let a přijde na 40 miliard korun. V Hamru se těžilo klasickou hlubinnou metodou. Na obou místech ale v první polovině 90. let Diamo těžbu uranu z ekonomických důvodů zastavilo.

Bezpečnostní agentura se během měsíce stala již dvakrát obětí

Bezpečnostní agentura Group 4 Securicor se během jediného měsíce stala již podruhé obětí kriminálního činu. Zatímco začátkem prosince ji její zaměstnanec František Procházka podle policie odcizil asi 560 milionů korun, v pátek se stala obětí útoku podruhé. Lupiči si za cíl vybrali její českobudějovickou pobočku. Procházku již policie obvinila z krádeže a stíhá ho jako uprchlého. Po krádeži se začalo spekulovat, zda agentura svou českou pobočku zruší. Vedení firmy to ale popřelo. Policie dnes opět odmítla sdělit, kolik peněz si lupiči v pátek odnesli. "Máme to zakázané od policejního prezidia," řekl dnes dopoledne ČTK na místě činu policejní vyšetřovatel. Zástupce firmy Radoslav Chmela však ČTK již v sobotu sdělil, že útok byl neúspěšný a "k vážným škodám na majetku společnosti a třetích stran nedošlo". Podle sobotní tiskové zprávy, kterou zaslalo vedení společnosti G4S Cash Services (CZ), a.s., šlo o neúspěšný ozbrojený útok na pancéřové vozidlo v areálu operační základny. Jihočeská policejní mluvčí však v sobotu uvedla, že maskovaní muži vnikli do místnosti bezpečnostní agentury. Vyšetřovatel dnes ČTK upřesnil, že se loupež stala při nakládání peněz do vozidla.

Výstava v Železné Rudě ukazuje unikátní staré fotografie Šumavy

Na šest desítek velkých historických fotografií, převážně z 20. a 30. let minulého století představuje výstava v muzeu v Železné Rudě na Klatovsku. Přibližuje okolí městečka, ale nemá jen připomínat staré časy. Má zároveň protestovat proti tomu, že v době, kdy ČR vstoupila do schengenského prostoru, se volný pohyb osob netýká na Šumavě kvůli ochraně přírody desítek kilometrů hranice. Kdysi železnou oponu tak nyní nahrazuje zelená opona, řekl ČTK autor výstavy, publicista a sběratel starých snímků Zdeněk Roučka. "Kvůli úzké skupině lidí, kteří si říkají ochranáři, nejsou dodnes, celých 19 let od pádu komunismu, mnohé legální šumavské cesty zpřístupněny návštěvníkům. Ti sem přichází za odpočinkem s pokorou a láskou k přírodě, přesto jsou vnímáni jako vetřelci nebo ničitelé cest," tvrdí Roučka. Právě i výběrem fotografií starých 70 či 80 let, dokumentuje, kde se dříve na Šumavě lidé pohybovali bez omezení. Snímky podle něj ukazují Šumavu zcela svobodnou, ještě nesvázanou atmosférou druhé světové války, nerozvrácenou poválečným odsunem německých obyvatel ani nezapovězenou po roce 1948.

Realistka Pittnerová zachytila dávno zmizelý svět Vysočiny

Její knihy by se daly číst jako svérázné literární dokumenty. Ač bývá tvorba Vlasty Pittnerové řazena do kategorie naivně realistických próz, i odborníci jí přiznávají výjimečný smysl pro detail, s jakým vykreslila život na chudém venkově v malebném kraji Žďárských hor. Způsobem vyprávění a do jisté míry i životními osudy je blízká Boženě Němcové. Od narození autorky lidového čtení z Vysočiny uplyne v úterý 1. ledna 150 let. Pittnerové dílo je obsáhlé a čítá na 200 knih. Její romány, zaměřené výchovně a postavené na křesťanské morálce, nejsou literární kritikou příliš ceněny. Například Arne Novák je označil za "naivně realistické, bez smyslu pro duchovní život". O to víc si jich ale váží etnografové, protože její popisy venkovského prostředí jsou velmi plastické a podrobné, navíc věrně zachycují zdejší mluvu, jež byla směsicí češtiny a němčiny.

Monografie Waltariho od Hejkalové vyjde ve Finsku

Největší finské nakladatelství chystá ke stému výročí narození nejznámějšího finského autora 20. století Mika Waltariho vydat jeho monografii od české spisovatelky a překladatelky Markéty Hejkalové. V Česku patří autor proslulý především románem Egypťan Sinuhet k desítce nejoblíbenějších spisovatelů. V rodné zemi mu biografie dosud nevyšla. "S nápadem, že by knížka měla vyjít ve Finsku, přišla Waltariho dcera Satu Elsteläová," řekla Hejkalová ČTK. Knížka Fin Mika Waltari vyjde ve Finsku, ale v angličtině. Waltariho nakladatel totiž dospěl k názoru, že kniha není určená pro Finy. "Já tam píši o Waltariho životě na pozadí finské historie, která je Finům dobře známa. Knížka by měla být distribuována světově, jsem z toho nadšená," vysvětlila. Z češtiny ji bude překládat Brit Gerald Turner. Vyjít by měla v září, na kdy se chystají velké oslavy.

Dvacítku čeká poslední zápas ve skupině, kterou může stále vyhrát

Česká hokejová reprezentace má před sebou poslední zápas v základní skupině A na mistrovství světa. Svěřenci trenéra Miloslava Hořavy se v pondělí utkají se Švédskem, které doposud neztratilo na turnaji ani bod. Český tým nastoupí do duelu s jistotou postupu do bojů o medaile, teoreticky však má stále šanci první část šampionátu vyhrát a postoupit přímo do semifinále. K tomu by ale domácí potřebovali Seveřany porazit, a to s největší pravděpodobností alespoň o šest branek. Za předpokladu, že Kanada přehraje v pondělí večer Dánsko, by pak totiž Česko, Švédsko a Kanada měly stejný počet bodů a o konečném pořadí by rozhodovala minitabulka vzájemných zápasů. Kanaďané mají před duelem Česka se Švédskem skóre 6:4, Švédové zatím 4:3 a Češi 0:3. Hořava si je však vědom, že jeho svěřence čeká hodně náročný duel. Švédy totiž již před začátkem šampionátu označil za jednoho z hlavních favoritů MS a tento názor zopakoval i po sobotní výhře českého týmu nad Slovenskem. "Mají výborný tým, což tady potvrzují. My jsme s nimi letos ještě nevyhráli a oni nás svým způsobem cvičili celou sezonu. Poráželi nás dost výrazně a naposledy jsme ve Finsku dostali 5:0. Ten výsledek ale neodpovídal dění na ledě, klidně to mohlo být 10:0, protože byli o hodně lepší," řekl Hořava na dotaz ČTK. Švédové jeho slova potvrdili ve večerním sobotním zápase, kdy jako první dali branku Kanadě a poté šampiony z předešlých třech ročníků i porazili. "Já doufám, že se opět zlepšíme a budeme pokračovat v trendu turnaje," přál si Hořava, který tradičně neprozradil, kdo se objeví v české brance. Zda dostane příležitost podruhé Jakub Kovář, nebo potřetí Michal Neuvirth. "Rozhodli jsme se, že nebudeme určovat jedničku, a to platí. Jsme rádi, že máme k dispozici tři vyrovnané brankáře," pochvaloval si. Český tým bude moci v pondělí do zápasu nastoupit poprvé bez nutnosti bodovat, svůj první úkol na turnaji totiž již prakticky splnil - postoupil do bojů o medaile. "Pro nás to ale bude stejné jako předešlé zápasy. Do každého utkání jdeme s cílem bodovat, vlítnout do toho po hlavě a vyhrát. Hlavně půjde o umístění, jestli půjdeme dál ze druhého, nebo třetího místa," řekl ČTK útočník Jakub Voráček.

Podle Záhrobského byl výpadek slalomářské šampionky ojedinělý

Za ojedinělý výpadek označil trenér Petr Záhrobský výkony dcery Šárky při závodech Světového poháru ve sjezdovém lyžování v rakouském Lienzu. Mistryně světa tam nepostoupila v obřím slalomu, ale ani ve své nejsilnější disciplíně slalomu do bodované třicítky a před dalším kláním SP ve Špindlerově Mlýně prý bude muset trochu pozměnit trénink a najít pohodu ze začátku sezony. Záhrobská měla skvělý úvod zimy. Ve slalomu byla třikrát v desítce a jednou druhá v Panoramě. Na domácí závod se teď bude od Nového roku připravovat ve Špindlerově Mlýně, kde se bude snažit najít formu. "Je možné, že nám odešla forma, ale spíš to je proto, že se tam nedařilo více favoritkám. Byl tam ledový sníh," řekl ČTK Záhrobský. "Šárka ale nejela dobře, jen nevím proč," připustil. Ani odborníci podle Záhrobského nepoznali, že jeho dcera jela pomalu. "Chyběla tomu jiskra. Na ledě jí to nešlo, i když jsme to trénovali," líčil Záhrobský, ale velkou hlavu si z toho nedělá. "Stalo se a nevyšel nám jeden víkend, není to nic dramatického. Takové výpadky se stanou, je to jako špatné podání v tenise," pokusil se o přirovnání. "Kdybychom takhle jeli celou sezonu, tak je něco špatně, ale my měli fantastický začátek," dodal.

Lyžařská federace čelí kritice kvůli tratím při Tour de Ski

Mezinárodní lyžařská federace FIS jako hlavní organizátor Tour de Ski v běhu na lyžích čelí kritice ze strany některých výprav, podle nichž tratě v Novém Městě na Moravě a v Praze nejsou způsobilé ke konání Světového poháru. Nejhlasitěji se ozvali němečtí funkcionáři. Šéftrenér Jochen Behle označil dokonce konání nedělního sprintu na Hradčanském náměstí za vtip. "Tuhle akci považuji za žert," řekl podle agentury DPA Behle před startem kvalifikace na uměle vytvořené trati před branami Pražského hradu. Podle něj nevyhovovala novoměstská trať, ani ta pražská parametrům FIS. "FIS stanovila pravidla, kterých se včera (v Novém Městě) nedržela a dneska už vůbec ne," pokračoval Behle s upozorněním, že minimální šířka trati by měla činit devět metrů. "Na takové trati nelze Světový pohár dělat," připojil názory kolegů z Norska, Švédska a Finska. Behle si postěžoval, že v Novém Městě mohli vedle sebe jet maximálně tři závodníci. "A tady v Praze dokonce jen dva. Tohle má být vrchol zimy a ne nějaká show," pokračoval Behle. Šéfka organizačního výboru pražského závodu Kateřina Neumannová kritiku odmítla. Tratě podle ní prošly mnohokrát inspekcí FIS, která závody řídí, v Praze pobývali delegáti poslední tři dny před startem. "Proběhlo tu tolik kontrol od FIS, že kritika není na místě. Člověk se nezavděčí každému, ale divácký ohlas je vynikající.

Také fotbalistům začne zkouškové období

Před koncem roku si většina fotbalistů užívá poslední dny před začátkem zimní přípravy, vysokoškoláci zase sbírají síly na zkoušky. Obě náročná období lze jen těžko stíhat současně, přesto v české lize je řada hráčů, které čeká v lednu jak fyzická dřina, tak i námaha duševní. A když se sejde vysokoškoláků v mužstvu víc, může to nabourat přípravu, byť většina hráčů studuje dálkově. "Během semestru to ještě jde, chodíme do školy každý druhý týden a jsme tam celý pátek a sobotu. Ve zkouškovém se to ale nahromadí a je toho hodně, navíc asi každý nechává učení až na zkouškové a neučí se průběžně," popisuje své studium záložník Michal Gašparík, který během svého působení v Mostu začal v panelovém městě studovat marketing. Když v létě změnil dres a odešel z Mostu do nedalekých Teplic, přišel do kabiny plné majitelů univerzitních indexů. Jeho spoluhráč Pavel Hašek jde ve stopách svého otce a studuje práva, stoper Vlastimil Ryška zase tělesnou výchovu v Ústí nad Labem. V mužstvu byli i dva absolventi. Jiří Sabou má inženýrský diplom ze Stavební fakulty ČVUT, Pavel Krmaš vystudoval FTVS. Právě Krmaš se Sabouem jsou nejlepšími příklady toho, jak se kariéra vysokoškoláka a fotbalisty navzájem ovlivňují. Krmaš byl podle svých spolužáků z gymnázia výtečným matematikem, ale nakonec vystudoval FTVS, která nabízí vrcholovým sportovcům největší úlevy. To Sabou zvolil opačně - prezenčně vystudoval stavební fakultu pražského ČVUT a teprve poté se vydal na dráhu profesionálního fotbalisty; do té doby hrál v útoku divizního Králova Dvora. Až po promoci odešel do Viktorie Žižkov. Vysokoškolské studium fotbalovou kariéru zjevně komplikuje. Hráč často myslí místo fotbalu na jiné věci, navíc potřebuje občas úlevy z tréninku, což se mnohým trenérům nelíbí. "Když potřebuju jít na zkoušku nebo na nějaký seminář, trenér mě z tréninku uvolní," popsal poměry v Teplicích Gašparík. Vidina vysokoškolského diplomu mu problémy vynahrazuje. "Nevím, co život přinese, ale každopádně se nechci dostat do stavu, že skončím s fotbalem a nebudu se umět zařadit někam jinam," vysvětlil svou motivaci ke studiu Gašparík.

Počasí:

Je zataženo až oblačno, místy občasné sněžení. Nejvyšší teploty v Čechách 0 až +3 stupně Celsia, na Moravě a ve Slezsku -3 až 0, na horách kolem -1 stupně.