'Sarajevský atentát'– mýtus nebo přelomový okamžik?
Jedním z nejvíce komentovaných témat uplynulých dní bylo desáté výročí tzv. sarajevského atentátu. V těchto událostech, které si vypůjčily název z evropské historie začátku 20. století, však nikdo nikomu neusiloval o život. A vše podstatné se odehrávalo na českém území. Jak moc ale toto dění ovlivnilo tvář české politiky v letech následujících?
Chyby – nebo dokonce selhání – ale vidí Pehe i na druhé straně sporu: "Já si zejména myslím, že Václav Klaus se měl postavit čelem k těm finančním skandálům uvnitř své vlastní strany. On možná skutečně nevěděl o těch nejrůznějších finančních machinacích, ale lídr strany, který není schopen řídit svoji stranu tak, aby v ní k podobným věcem nedocházelo, by měl přinejmenším vyvodit určitou politickou odpovědnost a to Václav Klaus nikdy neudělal a v tom smyslu si myslím, že to jeho jednání bylo selháním."
Za přelomový okamžik pro českou politickou scénu považuje moment tzv. sarajevského atentátu také politoložka Vladimíra Dvořáková. Rovněž zdůrazňuje proměnu politické scény, místo rozboru chyb aktérů se však zaměřuje na možná pozitiva důsledků této doby: "Dochází k předání moci politické opozici a pro řadu politologů třeba jenom to, kdy přijde k moci jiná politická strana z opozice a ten systém jako takový vydrží, tak je to určitý doklad o tom, že třeba už se ukončil samotný proces přechodu k demokracii."
Následnou nutnost zabývat se například financováním politických stran a dalšími problematickými body české politiky hodnotí Dvořáková jako nadějné, dokonce pozitivní důsledky událostí z konce listopadu 1997, přestože přiznává, že řada očekávání nebyla naplněna: "I když tam byla spousta chyb, byla tam spousta problémů, spousta věcí nedotažena, ale přesto si myslím, že ten 'sarajevský atentát' vedl nakonec k jakési katarzi nebo k jakémusi znovudefinování určitých problémů a otázek, možná někdy i otázek řekněme etických, zase na druhou stranu dá se říci, že to vyvolalo řadu pozitivních očekávání od občanů a většina těchhle pozitivních očekávání bezprostředně tedy nebyla nějakým způsobem naplněna."
Za jeden z klíčových důvodů nenaplnění těchto očekávání – a také za veskrze negativní důsledek tzv. sarajevského atentátu - je komentátory českého politického dění považována opoziční smlouva, která zaručila sociální demokracii možnost vládnout a opoziční ODS určitý podíl na moci. Podle mnoha pozorovatelů to ale byl také základní předpoklad toho, že obě hlavní politické strany na několik let rezignovaly na vzájemnou kontrolu, což nakonec zkomplikovalo třeba boj proti korupci. Jiří Pehe ale zdůrazňuje, že opoziční smlouva rozhodně nebyla nutným důsledkem tzv. sarajevského atentátu, ale pouhopouhou volbou účastníků dalšího dění: "Politické strany mají nejrůznější možnosti, jak řešit politické krize. Nemusí každá taková krize nutně vést k nějakému, řekněme, napůl spiknutí těch velkých proti těm malým, tak jak se to nakonec stalo v podobě opoziční smlouvy v České republice."