Zprávy
Čunek: Dávky jsem nezneužil, část z miliónů na účtu nebyla má
Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek odmítl tvrzení, že by v 90. letech zneužíval sociální dávky. Část z 3,5 milionů korun, které v té době byly na jeho účtu, měl podle středečního vyjádření pouze ve své správě. Na mimořádné tiskové konferenci Čunek uvedl, že podporu od státu získal v souladu s tehdy platnými zákony. Podle nich se dávky vypočítaly podle příjmů, nikoliv úspor žadatele. "Necítím to jako etické selhání," řekl Čunek. Reagoval tak na hlasy zevnitř KDU-ČSL i koaličních partnerů, že i když zřejmě zákon neporušil, je jeho chování morálně nepřijatelné. Premiér Mirek Topolánek ve středu jasně prohlásil, že když Čunek rychle a průkazně podezření ze zneužívání sociálních dávek nevyvrátí, nemůže zůstat členem koaliční vlády. Podrobnější doklady chce Čunek předložit v úterý, kdy se sejde celostátní výbor KDU-ČSL. Potvrdil, že v době, kdy pobíral od státu podporu, měl v bance 3,5 milionu korun. "Zčásti to byly moje peníze a zčásti peníze, které jsem měl ve správě," uvedl. Detaily neuvedl, řekl jen, že během let našetřil asi milion korun. Tyto úspory podle něj pocházejí ze zdaněných příjmů a nárok na sociální dávku nijak neovlivnily. Fakt, že v bankách se prokazoval občanským průkazem, který o rok a půl dříve nahlásil jako ztracený, vysvětlil lakonicky - je prý "bordelář". Čunek zdůraznil, že v té době byl opoziční zastupitel a řadový občan se čtyřmi dětmi a manželkou, která nepracovala. "Choval jsem se jako každý jiný občan," prohlásil Čunek, který už výzvám na svůj odchod čelil kvůli obvinění z korupce i výroků na adresu Romů. Dosud tento tlak ustál. Mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek na středečním briefingu řekl, že se jedná o "druhé kolo mediální kampaně" proti vicepremiérovi. Nyní bude záležet zřejmě hlavně na tom, zda Čunka podrží jeho mateřská strana.
Senátorský klub KDU-ČSL vyzval ve středu svého kolegu Jiřího Čunka k rezignaci na vládní funkce i funkci předsedy strany. Usnesení bylo přijato jednomyslně.
Vsetínská policie vyšetřuje Čunka pro podezření z podvodu
Vsetínská policie začala v úterý vyšetřovat, jestli se vicepremiér Jiří Čunek nedopustil trestného činu podvodu, když v 90. letech pobíral příspěvky od státu a zároveň si uložil na účtech milionové částky. "Začali jsme prošetřovat celou věc po konzultaci se státním zastupitelstvím. Byly zahájeny úkony, budeme celou věc prověřovat tak, jak nám velí zákon," řekl zástupce okresního ředitele vsetínské policie Zdeněk Šimoník.
Sněmovna schválila novelu zákoníku práce
Sněmovna schválila vládní novelu zákoníku práce, která má podle autorů odstranit největší chyby nynější úpravy a napomoci liberalizaci pracovního trhu. V novele se nakonec neobjevilo sporné téma, o němž uvažoval ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). V rámci předlohy chtěl prodloužit řádnou pracovní dobu lékařů, což mělo řešit problémy s přesčasy v nemocnicích a záchranných službách. Nakonec ale nikdo nic takového nenavrhl. Přesto některé návrhy změn k původní vládní předloze zazněly. Například KSČM se nelíbí, že by mladí lidé do 18 let mohli pracovat místo 30 až 40 hodin týdně. Chtěli, aby mladiství takto dlouho mohli pracovat jen dva měsíce v roce, třeba o prázdninách, zbývajících deset měsíců by platil třicetihodinový limit.
Nový zákoník loni těsně před volbami prosadila i přes prezidentovo veto ČSSD spolu s KSČM. ODS usilovala o odklad. Představitelé zaměstnavatelů s kodexem nesouhlasili, odbory ho naopak vyžadovaly. Nynější úprava vychází z dohody tripartity a vyhýbá se paragrafům, které jsou předmětem politických sporů. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) již dříve uvedl, že novela umožní práci přesčas i zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než jeden rok. Má rovněž nabídnout možnost pružněji upravovat příplatky za práci v noci a o víkendu. Návrh by měl také umožnit pružnější konta pracovní doby, jejichž rozvržení bude možné měnit během celého dohodnutého období.
Martinů hájil před poslanci sporný pokyn svého náměstka
Vedení policejního prezidia a ministr vnitra Ivan Langer (ODS) ve středu před poslanci bezpečnostního výboru sněmovny na mimořádném zasedání hájili příkaz policejního prezidia, podle něhož detektivové z protikorupční policie údajně nesmí bez svolení nadřízených na centrále začít nikoho prověřovat. Opozice se obávala politické cenzury. Policejní prezident Bohuslav Martinů bránil nařízení s tím, že má omezit počet případů, kdy policisté zahájí trestní řízení a státní zástupce ho krátce nato zastaví s odůvodněním, že se trestný čin vůbec nestal. Poslanec Richard Dolejš (ČSSD) Langrovi řekl, že důvodem svolání schůze byla obava opozičních poslanců, aby ministr prostřednictvím prezidia nevyvíjel tlak na celorepublikové specializované policejní útvary a neurčoval, jakými kauzami se mají nebo nemají zabývat.
Sněmovna v prvním kole podpořila zpřísnění trestů za korupci
Tresty za korupci veřejných činitelů se možná zpřísní. Počítá s tím vládní novela trestního zákona, která ve středu ve sněmovně úspěšně absolvovala první kolo projednávání. Nejvyšší sazba za přijetí úplatků se má podle návrhu zvýšit z původních osmi na 12 let vězení, u podplácení z jednoho roku na dva, v závažnějších případech až na pět let. Norma zavádí i trest zákazu činnosti zkorumpovaných úředníků a funkcionářů i s možností zabavení majetku. Trestné má být i to, pokud někdo o korupci ví, ale neoznámí ji.
Antimonopolní úřad chce prověřit rostoucí ceny potravin
Antimonopolní úřad chce prověřit rostoucí ceny některých potravin. Zajímat se bude hlavně o to, jestli někteří velcí hráči na trhu neuzavřeli kartelové dohody. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže znepokojuje především to, že firmy dlouho dopředu oznamují nárůst cen, což může ovlivnit konkurenci, řekl novinářům předseda úřadu Martin Pecina. O zdražení pravidelně informují hlavně výrobci pečiva a zpracovatelé masa a mléka. Úřadu se nelíbí především to, že informace dlouho dopředu uvolňují hlavně velcí hráči. Není to podle něj rozumná obchodní politika. "Každý se snaží zdražování co nejdéle tutlat. Informovat o něm se nám jeví podezřelé," uvedl Pecina.
ÚS: Dřívější odchod matek do penze není diskriminací mužů
Muži, kteří vychovávali děti, nejsou diskriminování tím, že nemohou podobně jako ženy odejít dříve do penze. Vyplývá to ze středečního verdiktu Ústavního soudu, který zamítl návrh Nejvyššího správního soudu na zrušení části zákona o důchodovém pojištění. Podle ustanovení závisí odchod žen do penze na počtu vychovaných dětí, ale u mužů je stanoven pevně, i když se také samostatně starali o potomky. "Zvýhodňující přístup byl založen na objektivních a rozumných důvodech. Soud přihlédl i k důvodům historickým i k tomu, že Česká republika není zdaleka jedinou zemí v Evropě, kde by byl rozdílný věk odchodu do důchodu uzákoněn," řekl soudce zpravodaj Stanislav Balík. Zákonnou úpravu důchodů ovšem označil za nepřehlednou a složitou. Balík míní, že kdyby soud ustanovení zrušil, situaci by to nepomohlo. "Toliko bychom odebrali výhodu matkám-ženám, ale nemohli bychom ji dát mužům-otcům," řekl. Upozornil, že případné srovnání podmínek by mělo být součástí "komplexní a moudře načasované úpravy celého systému sociálního zabezpečení".
Nejvyšší správní soud řešil konkrétní případ otce, jenž vychoval dvě dcery a chtěl jít dříve do penze. Úřady mu nevyhověly. Podle části soudců správního soudu norma bezdůvodně diskriminuje muže. Žádný výklad zákona prý neumožňuje dát jim stejnou možnost, jakou mají ženy. Zákon stanovil důchodový věk u mužů na 60 a u bezdětných žen na 57 let. Matky mohou odcházet do penze dřív, a to s jedním dítětem o rok a se dvěma o dva roky. U tří či čtyř dětí je to o tři a u pěti a více dětí o čtyři roky. Od roku 1996 se postupně důchodový věk posouvá na 63 let. Každoročně roste o několik měsíců. Věková hranice pro muže a bezdětné ženy se tak má srovnat. Matkám možnost odejít do důchodu podle počtu dětí dřív ale zůstává.
Senátoři ostře kritizovali Evropskou chartu spotřebitelů energie
Evropská charta práv spotřebitelů energie, kterou chystá Evropská komise, by měla podle Senátu obsahovat pouze shrnutí dosavadních práv. Měla by zlepšit orientaci a informovanost spotřebitelů v podmínkách liberalizovaného trhu s elektřinou a plynem, ne formulaci nových nároků. Horní komora se na tom shodla navzdory nesouhlasu zástupců ČSSD. Senátoři se postavili proti omezením možnosti odpojit spotřebitele od energie, pokud by za ni neplatil. Nesouhlasili ani se zavedením nižších tarifů pro zvláštní skupinu spotřebitelů, neboť by zvýšené náklady museli ostatní zaplatit. Podle horní komory k podpoře chudých slouží již sociální dávky. Senátoři kritizovali také opakované užívání neurčitých pojmů jako "ohrožený spotřebitel" nebo "energetická chudoba" v návrhu charty. "Je to zase jeden z příkladů, kdy ta říše dobra chce mermomocí pro nás všechny to nejlepší a dělá pro to všechno, dokud nás nezničí," prohlásil na adresu charty předseda senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS). "Není žádná šílenost dostatečně šílená, aby v tom mocném úřednickém aparátu Evropské unie nenašla sluchu," dodal. Podle Kubery vůbec nejde o lidi staré a postižené, ale o ty, které by zaplacení elektřiny nebo plynu připravilo o peníze "na chlast, na cigarety", za které utratí většinu sociálních dávek. Senátor ČSSD a odborářský předák Milan Štěch takové hodnocení odmítl jako jednoduchou populistickou a nezodpovědnou zkratku. Podle něj by bylo stejné tvrdit, že "bohatí jsou ti, kteří si nakradli".
Odvolaný primář i vrchní sestra v třebíčské nemocnici zůstávají
Bývalý primář dětského oddělení třebíčské nemocnice Jan Kozák a bývalá vrchní sestra stejného oddělení Jitka Pospíšilová zřejmě zůstanou i nadále zaměstnanci třebíčské nemocnice. Ředitel nemocnice jim dal v říjnu výpověď kvůli loňské záměně novorozenců. Nyní od vedení nemocnice dostali nabídku k setrvání v nemocnici a rozhodli se ji přijmout.
Rodiny zaměněných dětí dostaly od kraje Vysočina po 100.000 Kč
Hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil předal ve středu rodině Jaroslavy Trojanové a Libora Broži v Jabloňově na Žďársku obálku se 100.000 korunami v hotovosti. Poté předal stejnou částku i manželům Čermákovým v Přibyslavicích na Třebíčsku. Kraj peníze posílá rodinám jako náhradu výdajů, které jim vznikly chybou třebíčské nemocnice při záměně dětí loni koncem roku. Výše odškodnění za psychickou újmu, kterou rodiny budou požadovat po nemocnici, je teď věcí právníků.
Čeští turisté nepotřebují od čtvrtka víza do Kanady
Čeští turisté nebudou od čtvrtka potřebovat víza pro cestu do Kanady. Kanada zrušila vízovou povinnost pro Čechy, kteří budou v zemi pobývat do 90 dnů. Novinářům to řekl ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Česká diplomacie o zrušení víz usilovala od roku 1997, kdy Kanada Čechům kvůli přílivu žadatelů o azyl vízovou povinnost obnovila. Mezi žadateli převládali Romové - v Kanadě usilovali o politický azyl, jejich kroky ale byly ekonomicky motivované. Ottawa usoudila, že zneužívají tamní sociální systém. Přestože nyní dospěli Kanaďané k názoru, že Česko splňuje kritéria ke zrušení víz, může kdykoliv své rozhodnutí přehodnotit, připomněl Schwarzenberg.
Zrušení víz pro krátkodobé cesty do Kanady oznámilo také kanadské ministerstvo pro občanství a přistěhovalectví s tím, že vedle České republiky se týká i Lotyšska. Občané šesti dalších nových zemí Evropské unie, mimo jiné Slovenska, Polska a Maďarska, musejí o víza žádat i nadále.
MO se v otázce dodání transportérů připravuje na tři možnosti
Ministerstvo obrany se v souvislosti s dodávkou transportérů Pandur připravuje na tři varianty řešení situace, řekl ČTK náměstek ministryně obrany Martin Barták. Buď vozidla od výrobce firmy Steyr armáda přijme i s určitými nedostatky, které se budou postupně odstraňovat, nebo je kvůli nevyhovění smluvním podmínkám odmítne. Možností je i to, že firma nedodá kompletní vozidla včas. Lidové noviny ve středu informovaly o tom, že transportéry v několika bodech nevyhověly armádním kontrolním zkouškám ve Vyškově. Podle LN to může znamenat, že armáda nedostane prvních 17 vozidel letos v listopadu, jak výrobce sliboval. Nákup 199 obrněných transportérů za více než 23 miliard korun je přitom nejdražším kontraktem v historii českého vojska.
Reportéři podali u Rady ČT stížnost na ředitele televize Janečka
Reportéři České televize Michael Fiala a David Havlík podali Radě ČT stížnost na generálního ředitele veřejnoprávní televize Jiřího Janečka. Protestují v ní proti údajné cenzuře a klientelismu ve zpravodajství České televize. Janeček se proti tomu ohradil. Reportéři v dopise Radě kritizují šéfredaktora zpravodajství ČT Michala Petrova za to, že podle nich zabránil odvysílání jejich reportáže s názvem Milionový dlužník v hlavních zpravodajských relacích. V reportáži informovali o dluzích v řádech desítek milionů korun firmy podnikatele Jaroslava Veverky, který je přítelem a bývalým poradcem předsedy vlády Mirka Topolánka.
"V České televizi rozhodně nepanuje cenzura," reagoval na stížnost Fialy a Havlíka generální ředitel Janeček ve vyjádření, které ČTK získala od tiskového útvaru ČT. Je výsostným právem a povinností šéfredaktora v každém médiu rozhodovat o obsahu média, které řídí, a je za to i zodpovědný, uvedl Janeček.
Extremisté chtějí náhradní trasu pochodu, jinak půjdou původní
Pravicoví extremisté ve středu pohrozili magistrátu, že pokud jim 10. listopadu v den výročí pogromu na Židy v nacistickém Německu v roce 1938 neumožní pochodovat Prahou po náhradní trase, uskuteční průvod podle původního ohlášení bývalou židovskou čtvrtí. Neonacisté ohlásili tento týden celkem osm tras průvodu, magistrát je všechny zakázal a jeho postoj nezměnila ani tato výhrůžka.
Akci radikálů kritizuje řada židovských organizací i politiků, protesty se zvedly i v zahraničí. Prezident Václav Klaus prohlásil, že není možné zůstat vůči akci neonacistů pasivní. V průběhu Křišťálové noci byly v roce 1938 v Německu zavražděny desítky Židů, na 30.000 osob bylo odvlečeno do koncentračních táborů a začala rychlá arizace židovského majetku.
Sněmovna zpřísnila pravidla pro pobyt cizinců v České republice
Pravidla pro cizince, kteří v České republice žádají o trvalý pobyt či o mezinárodní ochranu se zřejmě zpřísní. Počítá s tím novela cizineckého a azylového zákona, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Novela přináší výraznou změnu například pro smíšená manželství. Cizinci, kteří vstoupí do manželství s českými občany, by již nezískali povolení k trvalému pobytu hned, ale až po dvou letech života v Česku. V zemi by do té doby pobývali s povolením přechodným, tedy s nižším statusem. Lidé usilující o trvalý pobyt v Česku také budou muset prokázat znalost češtiny. Složení jazykové zkoušky se totiž podle novely stane podmínkou při udílení povolení k trvalému pobytu. Návrh nově definuje i podmínky pro zacházení s cizinci, kteří na ruzyňském letišti požádají o mezinárodní ochranu. Maximální dobu, po kterou může policie zadržovat cizince v přijímacím středisku na letišti, stanoví návrh na 120 dní. Ministerstvo vnitra zavedení tvrdších pravidel obhajuje mimo jiné přípravou ČR na vstup do schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Opozice i občanská sdružení ale novelu ostře kritizovaly. Vadilo jim mimo jiné právě zhoršení postavení smíšených manželství.
Dlužník může dostat zpět náklady exekutora, pokud exekuce nebyla
Klienti, kteří zaplatili vysoké odměny exekutorům i v případě, že exekuce nakonec nenastala, mohou část peněz získat zpět. Ústavní soud ve středu vyhověl stížnosti Pražského stavebního bytového družstva na postup exekutora a prezidenta Exekutorské komory Juraje Podkonického. Majetek družstvu nakonec nezabavil, přesto si naúčtoval milionovou odměnu. ÚS ale rozhodl, že to není možné a příslušné exekuční výměry zrušil. Postup exekutora je možno označit až za svévolný, uvedla soudkyně - zpravodajka Ivana Janů.
ÚS: Lidé nemohou přijít o majetek kvůli sporu bývalých vlastníků
Lidé, kteří v dobré víře nabyli majetek, o něj již nemohou přijít kvůli sporům a nevypořádaným smluvním vztahům dvou předchozích vlastníků. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu. Plénum soudců tak po letech nejednotného rozhodování české justice stanovilo, jak vykládat ustanovení občanského zákoníku, které se týká důsledků smluv uzavíraných především při obchodech s nemovitostmi. Ústavní soudci se zákonem zabývali od loňska z podnětu skupiny soudců Nejvyššího soudu, kteří nesouhlasili s výkladem prosazovaným většinou jejich kolegů. Ti lpěli na zásadě, že po odstoupení od kupní smlouvy se obnovuje původní stav před jejím uzavřením, i když kupující již majetek dále prodal. Podle Ústavního soudu však takový výklad zákona porušuje práva vlastníků, kteří by si tak nemohli být jisti svým majetkem. Smlouva navíc může mít dopad pouze na smluvní strany, nikoliv na třetí osoby, uvedli soudci. "Odstoupením od smlouvy se smlouva od počátku ruší, avšak pouze s účinky pro účastníky smlouvy. Vlastnické právo třetích osob požívá ochrany a nezaniká," řekl předseda ÚS Pavel Rychetský.
Prazdroj zdražil pivo o šest procent, restaurace ho kopírují
Plzeňský Prazdroj zdražuje od čtvrtka pivo o šest procent. Cena půllitru Pilsner Urquellu vzroste o jednu korunu na 18,90 Kč. Desítka Gambrinus, nejprodávanější české pivo, zdraží o 70 haléřů na 12,20 koruny za půllitr. Lahvové druhy zdraží méně. Restaurace budou nárůsty kopírovat, některé zvednou ceny mírně více. ČTK to zjistila od distributorů piva a hostinských. Pivaři naříkají, že je zdražení postihlo ve stejné době, kdy se zdražují základní potraviny, nafta i energie. Navíc Prazdroj ústy svých dealerů nevylučuje další zvýšení cen po Novém roce.
Autor knihy Hyeny Pospíšil se za své výroky o StB omlouvat nemusí
Autor knihy Hyeny Jaroslav Pospíšil se nemusí omlouvat za své výroky o Antonínu Slabíkovi. Desetiletý spor mezi Pospíšilem a vdovou po Slabíkovi, která na historika podala žalobu na ochranu osobnosti, ve středu definitivně ukončil Vrchní soud v Olomouci. Soudci požadavek na písemnou omluvu, kterou žena po Pospíšilovi požadovala, zamítli. V knize, která mapuje události na přelomu 40. a 50. let minulého století, označil spisovatel Antonína Slabíka za agenta StB - provokatéra. Případem se již zabýval loni brněnský krajský soud, který žalobu v plném rozsahu zamítl. Šestaosmdesátiletá žalobkyně, která nyní žije v Austrálii, se však odvolala. Událostmi starými více než 50 let se vrchní soud zabýval několik měsíců, kdy shromažďoval další listinné důkazy. K případu se vyjadřovali historici, archiváři i odborníci z Akademie věd ČR. Sami soudci označili tento spor za ojedinělý.
Ve věku 84 let zemřela spisovatelka Loukotková
Známá česká autorka historických románů Jarmila Loukotková zemřela v pondělí ve věku 84 let. Mezi nejznámější tituly jednoho z nejčtenějších českých autorů patří romány Není římského lidu, Spartakus, Navzdory básník zpívá, Pod maskou smích, Dar jitra prvního, Medúza či Odměna. Překládala také z francouzštiny a napsala několik divadelních a rozhlasových her. Poslední knihou, kterou spisovatelka napsala před přibližně 15 lety, byl Křik neviditelných pávů. Námětem historických a psychologických děl Jarmily Loukotkové bylo zejména antické prostředí a středověká Francie. Z francouzských dějin nezapomenutelně přiblížila především život a dílo Francoise Villona v románu Navzdory básník zpívá.
Škvoreckého cenu a čtvrt milionu dostal spisovatel Jan Novák
Literární cenu, která nese jméno proslulého spisovatele Josefa Škvoreckého a je spojena se čtvrtmilionovou finanční odměnou, dostal v úterý v Praze spisovatel, scenárista a dramatik Jan Novák. Soutěžil s románem nazvaným Děda. Stejný počet bodů získali hned tři finalisté. Kromě Nováka ještě Petr Nikl (Lingvistické pohádky) a Lubomír Martínek (Olej do ohně). Rozhodl Josef Škvorecký, který je členem poroty a jehož slovo je podle regulí soutěže v případě rovnosti hlasů rozhodující.
Literární akademie letos udělovala cenu poprvé. Soutěžit mohly tituly, které vyšly poprvé knižně od září 2006 do května 2007. V porotě zasedali členové vedení Literární akademie, zástupci knihkupců a známé literární osobnosti jako Jiří Dědeček, Milan Uhde, Alexandra Berková, Jiří Stránský, Michal Viewegh či Petr Šabach. Literární akademie - Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého působí v Česku již sedm let. Věnuje se vyhledávání a podpoře talentů, kterým s pomocí vynikajících spisovatelů a literárních teoretiků pomáhá v tvůrčí činnosti. Cílem literární ceny Josefa Škvoreckého má být další podpora české literatury.
Tenista Berdych překvapil v Paříži hladkou výhrou i sám sebe
Český tenista Tomáš Berdych na turnaji Masters v Paříži hladce porazil Chorvata Maria Ančiče 6:3, 6:3 a sám sebe překvapil jak výsledkem, tak výkonem. Udržel si naději na start na Turnaji mistrů v Šanghaji, o svých postupových vyhlídkách se však i vzhledem k pařížskému losu nadále vyjadřuje jen opatrně. Jeho příštím soupeřem bude ve čtvrtečním utkání třetího kola Španěl David Ferrer. "Jsem i trochu překvapený, takový výsledek a možná ani výkon jsem ani nečekal," řekl ČTK po utkání Berdych, který předloni pařížský turnaj vyhrál a letos je v něm nasazen jako číslo 12. Zápas s Ferrerem bude podle Berdycha určitě nesmírně těžký. "Přece jenom je to dneska pátý šestý hráč světa, má vynikající sezonu, hlavně teď na závěr. Potvrdil to i účastí v semifinále na US Open. Berdych má zatím s Ferrerem pasivní bilanci 2:3. Pokud jde o vyhlídky na Šanghaj, český tenista připomněl, že pařížský los pro něj "není z nejpřívětivějších". Po případném vítězství nad Ferrerem by ho totiž v dalším kole pravděpodobně čekal nejlepší hráč světa Roger Federer ze Švýcarska.
Brno podruhé zdolalo Budějovice, tentokrát v domácím poháru
Fotbalisté Brna jsou šestým týmem, který se může těšit na los čtvrtfinále Poháru ČMFS. Svěřenci Petra Uličného podruhé během čtyř dnů zdolali 2:0 České Budějovice, na jejichž půdě zvítězili 2:0. Oslabený domácí celek držel s Brňany krok téměř celé utkání, v závěru ale dvakrát inkasoval po gólech Wagnera a Kaloudy.
V Poháru ČMFS dohrál další ligový tým: Plzeň prohrála s Bohemians
Další prvoligový tým vypadl z Poháru ČMFS. Hráči Viktorie Plzeň nestačili ve čtvrtém kole na účastníka druhé nejvyšší soutěže Bohemians Praha a pohráli v Horních Počernicích 0:2.
Fotbalista Šmicer zřejmě nastoupí ve šlágru kola proti Teplicím
Vladimír Šmicer se zřejmě po více než dvou měsících objeví znovu na trávníku ve šlágru kola Slavia - Teplice. V sobotu se střetne první a druhé mužstvo tabulky. "Doufám, že budu moci nastoupit. Trénuji naplno a měl bych být k zápasu připravený," řekl ČTK Šmicer. "Vláďa vypadá dobře. Trénuje, ale jsou před námi do zápasu s Teplicemi ještě dva tréninky, takže uvidíme," prohlásil kouč vedoucího týmu ligové tabulky Karel Jarolím. V lize nastoupil Šmicer naposledy ve čtvrtém kole 25. srpna proti Brnu.
Čeští fotbalisté světový šampionát v Brazílii vítají
Za dobrou volbu označili čeští fotbalisté, které oslovila ČTK, přidělení pořadatelství světového šampionátu v roce 2014 Brazílii. Podle reprezentantů si historicky nejúspěšnější země finálový turnaj po dlouhých 64 letech zaslouží a připraví nezapomenutelné mistrovství, které bude oslavou fotbalu. Jediným negativem prý může být značná vzdálenost pro evropské fanoušky. Reálnou šanci vybojovat si účast na šampionátu v Brazílii mají nejmladší hráči ze současného Brücknerova výběru. Brankářské jedničce Petru Čechovi bude v roce 2014 dvaatřicet let, pro gólmana takřka ideální věk. "Myslím, že to je dobrá volba. Brazílie je země fotbalu zaslíbená," prohlásil brankář londýnské Chelsea. Pro kapitána národního týmu Tomáše Rosického by mohl být šampionát v Brazílii vyvrcholením kariéry, v té době mu bude necelých 34 let. "Kéž bych se toho dožil ještě jako aktivní hráč. "Zatím je to teorie, nechci to hodnotit z českého pohledu," prohlásil teplický útočník Martin Fenin, jedna z hvězd nedávného světového šampionátu dvacetiletých v Kanadě. V Brazílii by mohl získat podobné zážitky. "Je to úplně jiný svět než Evropa. V první chvíli je člověk nesvůj, i v Kanadě jsme si museli zvykat na hodně věcí, ale kdyby se to opakovalo tentokrát v Brazílii, bylo by to nezapomenutelné," zasnil se teplický střelec.
MfD: Fotbalový svaz se hodlá ucházet o ME v roce 2020
Českomoravský fotbalový svaz se hodlá ucházet o pořádání závěrečného turnaje mistrovství Evropy v roce 2020. Po úterním jednání mezinárodní federace FIFA v Curychu to řekl předseda svazu Pavel Mokrý v MF Dnes. V plánu je společná kandidatura se Slovenskem, první schůzka zástupců obou zemí se má uskutečnit 16. listopadu v Praze. "Je naší povinností, abychom se o to pokusili. Pro budoucí generace," prohlásil Mokrý. "Všichni se nás ptají, zda nechceme pořádat mistrovství světa dvacítek. A proč zůstávat jen u toho? Nemít před sebou vizi mistrovství Evropy, bylo by to špatně," dodal. O zájmu pořádat mistrovství Evropy se v Česku hovoří už od roku 1996. Tehdy v euforii po zisku stříbrných medailí ve Wembley předseda svazu a člen výkonného výboru UEFA František Chvalovský plánoval společný šampionát s Rakušany pro rok 2004, ale projekt měl jepičí život. Rakušané se nakonec spojili se Švýcary a společně získali šampionát pro rok 2008.
Počasí:
Ve čtvrtek očekávají meteorologové převážně slunečno, místy zataženo nízkou oblačností, která se ojediněle udrží do odpoledne. Ojediněle může mrholit. Teploty vystoupí na 8 až 12 stupňů, při nízké bude jen kolem šesti a na horách 8 stupňů Celsia.