Zprávy

Celníci kvůli ptačí chřipce zintenzívnili kontrolu na letištích i mimo ně

Česká celní správa zintenzívnila v rámci prevence před zavlečením ptačí chřipky kontrolní činnost na mezinárodních letištích i mimo ně. Celníci v mobilních skupinách pracují na celém území Česka a při kontrolách se nyní daleko více zaměřují na veterinární zboží, produkty živočišného původu a přesuny chovaných zvířat. Jak uvedl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták, mobilní skupiny podle něj intenzivně fungují od vstupu do EU, celní správa totiž od té doby nestojí na hranicích.

Česká republika zřejmě výrazně zpřísní preventivní kroky, potvrdí-li se člověku nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 v Řecku. Další postup by řešila ústřední nákazová komise. Zatím v tuzemsku platí stejné zákazy dovozu drůbeže, ptáků a dalších rizikových komodit ze zemí s výskytem choroby, jako v ostatních členských státech EU. Veterináři dále provádějí kontroly a laboratorní vyšetření importovaných ptáků ze třetích zemí, u kterých hrozí riziko možného přenosu po kontaktu s původcem onemocnění. Rozšiřuje se monitoring drůbeže i volně žijících ptáků, a Státní veterinární správa vydala také chovatelům doporučení k ochraně chovů.

Maďarsko vyvinulo novou vakcínu proti ptačí chřipce. První testy byly úspěšné. Krev lidí, kteří byli očkováni touto vakcínou, začala produkovat protilátku. Oznámil maďarský ministr zdravotnictví po zasedání vlády. Dodal, že se zatím jedná o předběžné výsledky a testy léku pokračují.

Dluh zdravotního pojištění má snížit šetření a miliardová injekce

Šetření a dalších 6,7 miliardy korun od státu nad vybrané pojistné by mělo v roce 2006 přispět ke snížení dluhu zdravotního pojišťění. Díky těmto penězům by měly pojišťovny zkrátit dobu placení po lhůtě splatnosti o deset dnů a nemocnicím a lékařům hradit péči dřív. Částka má dorovnat inflaci a růst mezd. Zahrnuje i vyšší pojistné, které by měl stát platit za důchodce, nezaměstnané či studenty. Vyplývá to z dohody, kterou s premiérem Jiřím Paroubkem uzavřely pojišťovny a ministerstvo. Pojišťovny by měly v příštím roce vybrat na pojistném 173 miliard korun. Pokud se jejich výdaje podle dohody nezvýší, vyplatí 172 miliard. Dluh pojištění překročil letos deset miliard korun a do konce roku se ještě zvýší. Dohodnuté kroky mají v roce 2006 finanční situaci ustálit a trend zvrátit.

Ke snížení dluhu má pomoci i šetření a menší plýtvání. Výdaje na léky by tak měly být o dvě procenta nižší než letos. Pojišťovny by v příštím roce navíc měly uzavřít nebo obnovit smlouvu jen s těmi nemocnicemi a ambulancemi, které splní nároky na kvalitu a v základní zdravotnické síti nebudou nadbytečné. Nerozšíří a neuzavřou smlouvy s novými nákladnými laboratořemi či specializovanými pracovišti.

Expert: Pokles výdajů za léky by přinesl drastická opatření

Pokles výdajů na léky by provázela drastická opatření, jejichž následky by pravděpodobně pocítili pacienti. Novinářům to řekl vedoucí farmakologického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jan Švihovec. Příští rok by výdaje na léky měly být o dvě procenta nižší než letos. Další odborník na lékovou politiku Michal Prokeš ze společnosti Infopharm v rozhovoru pro ČTK upozornil na to, že jde o pouhé přání, které půjde ale jen těžko realizovat. Vedle limitů stanovujících, kolik smí lékaři za léky utratit, by stát měl podporovat i účelné předepisování levnějších přípravků. Navrhované radikální snížení výdajů by také podle expertů mělo provázet zvýšení spoluúčasti určitých skupin pacientů, míní odborníci. Radikální omezení předepisování drahých léčiv by také mohlo v určitých případech prodloužit dobu léčení a v důsledku zvýšit výdaje v jiných částech zdravotní péče.

Šéfem sněmovní komise k Unipetrolu se stal komunista Pavel Hojda

Předsedou sněmovní vyšetřovací komise k Unipetrolu se dnes stal komunistický poslanec Pavel Hojda, který tak porazil kandidáta ODS Martina Římana. V tajných volbách získal Hojda 105 ze 178 hlasů. Římana podpořilo 49 poslanců. Komise začne vyšetřovat možná již tento týden. Vyslechnout by měla všechny hlavní aktéry kauzy Unipetrol, kterou provázejí podezření z korupce. Hojda novinářům řekl, že první, koho by rád před komisí viděl, je polský lobbista Jacek Spyra, bývalý šéf kabinetu předsedy vlády Zdeněk Doležel a někdejší premiér Stanislav Gross (ČSSD). Informace chce získat také od polského Sejmu, který se privatizací Unipetrolu zabýval v souvislosti s vyšetřováním polského chemického koncernu PKN Orlen. Spekulace o tom, že ho do čela komise zvolili sociální demokraté proto, aby se kauza "zametla pod koberec," Hojda důrazně odmítl. Komunisté se podle něj privatizace neúčastnili, a nemají proto co skrývat. "Jediný zájem, který máme, je, aby se objektivně vyšetřilo, co se stalo. Padni, komu padni," řekl. Komise jedná veřejně, a bude proto obtížné s ní manipulovat, dodal. Komise má objasnit roli vlády a privátních subjektů v restrukturalizaci a privatizaci chemického průmyslu. Z jejího zadání ale vyplývá, že se bude soustředit především na okolnosti vzniku a privatizace Unipetrolu.

Premiér letos čeká deficit veřejných financí pod třemi procenty HDP

Deficit veřejných financí by letos mohl být pod třemi procenty hrubého domácího produktu. ČTK to dnes řekl premiér Jiří Paroubek. Hospodaření státu by tak mohlo být výrazně lepší, než vláda původně předpokládala. Očekávalo se totiž, že veřejné finance skončí se schodkem 4,8 procenta HDP. Důvodem je nejspíš zejména výrazně lepší hospodaření státního rozpočtu, který se dosud drží v přebytku. V září skončil s nejvyšším přebytkem v historii ČR ve výši 25,8 miliardy korun. Snižování deficitu je podmínkou pro zavedení eura.

ČSSD a KSČM prosadily zákoník práce do dalšího kola, spory trvají

Sociální demokraté a komunisté dnes ve sněmovně společně prosadili vládní návrh zákoníku práce v prvním kole parlamentního projednávání. Nyní ho tedy začnou projednávat výbory a dolní komora o něm rozhodne za několik měsíců. Zákoník vyvolává spory v koalici. Lidovci, ale i další kritici vládní předlohy tvrdí, že obsahuje protiústavní pasáže. Kritici míní, že nový zákoník dává odborům příliš velké pravomoci, není dost liberální, a ve svém důsledku tak zaměstnance a nezaměstnané poškodí.

Premiér Paroubek se má setkat s velvyslancem Cabanissem, hovořit chce i o vízech

Premiér Jiří Paroubek se chystá v nejbližší době setkat s americkým velvyslancem Williamem Cabanissem a pohovořit s ním mimo jiné i o vízech pro Čechy. Paroubka vízová povinnost trápí a nechápe ji. Česká vláda dlouhodobě usiluje o zrušení amerických víz, Američané ale dávají najevo, že to teď není na pořadu dne. Američané pro cesty do ČR víza nepotřebují. Jako možný okamžik zařazení České republiky do amerického bezvízového programu opatrně označují někteří čeští diplomaté rok 2007. Za dva roky by se totiž ČR mohla stát součástí takzvaného schengenského systému, který pro cestování po EU ruší vnitřní hranice. V Praze americké velvyslanectví a česká vláda zřídily společnou komisi, která měla zatím přispět alespoň ke zmírnění náročnosti získávání víz. Podle ministra zahraničí Cyrila Svoboda ale komise nic nevyřešila.

Odpovědnost Evropy a Spojených států za zlepšování situace v méně rozvinutých částech světa je zcela zásadní, míní český premiér Jiří Paroubek. Bylo by však podle něj špatné, pokud by se euroatlantické závazky omezovaly jen na vojenskou oblast. To by bylo to nejhorší řešení, řekl Paroubek na čtvrtém ročníku konference Dny Evropské unie a USA. Doplnil, že hlavní zbraní USA a EU musí být vzdělání, demokracie, solidarita. I když je podle něj individualismus "motorem pokroku", varoval před jeho extrémní formou. Konference Dny Evropské unie a USA, která začala v úterý na pražském Žofíně, se koná již počtvrté. Účastní se jí osobnosti české i zahraniční politiky, mezi jinými například velitel invazí do Afghánistánu a Iráku generál Tommy Franks, bývalý newyorský starosta Rudolph Giuliani, bývalý ministr spravedlnosti USA John Ashcroft či bývalý britský konzervativní premiér John Major.

Ministerstvo financí navrhlo zvýšit výdajové paušály živnostníkům již pro letošek

Živnostníci by mohli mít při podnikání výrazně jednodušší administrativu již v letošním roce. Ministerstvo financí pro druhé čtení novely zákona o dani z příjmů ve sněmovně předložilo návrh, který by živnostníkům umožnil uplatnit vyšší tzv. výdajové paušály již za zdaňovací období roku 2005, informoval mluvčí MF Marek Zeman. Podle původního návrhu měly vyšší paušály platit za zdaňovací období roku 2006. Zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně, při využití paušálů stačí pro výpočet daně celkové příjmy a výdaje. Podnikatelé si odečtou určité procento výdajů a ze zbylé části si vypočtou daň. Dřívější zvýšení výdajových paušálů podnikatelé přivítali. "Pomůže to především drobným živnostníkům, mnoha z nich ubude administrativa spojená s vedením účetnictví," řekl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Manželé z Brněnska a muž z Kladna byli zabiti asi stejnou zbraní

Při vraždách manželského páru nedaleko Nedvědice na Brněnsku a podnikatele v lese na Kladensku se patrně střílelo ze stejné zbraně. Svědčí o tom předběžná balistická expertiza, sdělila mluvčí středočeské policie. Šéf kriminalistů z Brna-venkova Zdeněk Křetínský potvrdil, že vraždy u Nedvědice a na Kladensku jsou si svým provedením v některých okolnostech podobné, tyto shodné prvky ale nechtěl komentovat. Policie má k dispozici i přibližný popis možného pachatele. Starší manželé u Brna se minulý čtvrtek ráno vydali do lesa pro dřevo na topení. Zastřeleni byli na lesní cestě. Lidé z Nedvědice se shodují v tom, že manželský pár byl zcela bezproblémový. Soukromý elektrikář a stolní tenista byl zastřelen v neděli. Sebevraždu vyšetřovatel vyloučil.

Uprchlý miliardář Radovan Krejčíř je podle policie hlavou zločinecké organizace

Uprchlý miliardář Radovan Krejčíř je podle policie hlavou zločinného spolčení v takzvaných kauzách Čepro a Celník, které se týkají téměř třímiliardového celního dluhu při obchodování s ropnými produkty. Kromě uprchlého podnikatele viní policie z účasti na zločinném spolčení ještě bývalého obchodního ředitele státem ovládané energetické společnosti Čepro Martina Pechana, kterého obvinila před čtyřmi měsíci. Pechan je stíhán na svobodě. V úterý policie nově obvinila dalších pět lidí. Čtyři z nich jsou v cele, policie navrhne vazbu, řekla Jana Pinková z protikorupční služby.

Krejčíře a dalších pět lidí policie v úterý obvinila také z podvodu, z padělání a pozměňování peněz a z poškozování cizích práv. Vyšetřovatel případu Jiří Novák potvrdil, že část stíhání přímo souvisí s padělky peněz, které policie našla před čtyřmi měsíci při prohlídce Krejčířovy pražské kanceláře. Druhá část obvinění se vztahuje k pohledávkám Čepra za tři miliardy korun, jejichž okolnostmi se policie začala zabývat loni v listopadu. Čepro tehdy podalo trestní oznámení na dva své pracovníky a zaměstnance pošty, které měli Čepru doručovat zásilky. Firma tvrdí, že nedostala obsílky k soudu, a soud tak bez její přítomnosti rozhodl o zaplacení pohledávky. Čepru poté hrozila exekuce, která již ale byla zřejmě zažehnána.

Policie provedla rekonstrukci schůzky Kořistka-Večerek-Dalík

Policie v ostravském nákupním centru provedla rekonstrukci schůzky unionistického poslance Zdeňka Kořistky s poradcem šéfa ODS Markem Dalíkem a lobbistou Janem Večerkem, na níž loni v srpnu oba muži údajně Kořistkovi nabídli za nepodpoření vlády deset milionů korun. Nikdo z trojice hlavních aktérů se vyšetřovacího pokusu nezúčastnil. Na místě byl jen bývalý novinář a spisovatel Ladislav Sommer, jenž tvrdí, že byl svědkem schůzky. Sommer se policii přihlásil téměř rok po začátku kauzy a vypověděl, že v kavárně zaslechl rozhovor poslance a jeho dvou společníků. ČTK řekl, že slyšel slova o deseti milionech a politické budoucnosti. Rekonstrukce měla osvětlit, zda Sommer vůbec rozhovor od vedlejšího stolu mohl slyšet.

Kořistka tvrdí, že mu Dalík s Večerkem během schůzky nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku. Na oplátku od něj očekávali, že nepodpoří vládu. Kořistka pokus o uplácení policii oznámil s několikatýdenním zpožděním. Policie Dalíka s Večerkem zadržela loni 30. září. Po dvou dnech je propustila, protože Okresní státní zastupitelství v Ostravě nesouhlasilo s uvalením vazby. Předchůdce Kornasové Josef Bláha nakonec obvinění zrušil, protože neshledal podezření ze spáchání trestného činu. Případ byl odložen.

Kriminalisté dopadli gang, který ve Vídni kradl luxusní auta

Kriminalisté zadrželi v uplynulých dnech gang zlodějů z jihu Moravy, který podle nich kradl ve Vídni luxusní automobily a pak je přes tajné místo na česko-rakouské zelené hranici vozil do České republiky. Policie zjistila, že šestičlenná skupina má na svědomí odcizení nejméně sedmi aut za asi 6,5 milionu korun. Dopadeným je kolem 30 let. Zatím jim hrozí až osm let vězení. Do Vídně si pro auta značek Volkswagen a Audi jezdili asi rok. Kriminalisté poukazují na to, že rakouská metropole se stále častěji stává pro zkušené české zloděje velkým autosalonem, v němž není problém snadno získat luxusní vozidlo.

CzechInvest: V roce 2015 může být nezaměstnanost 4,1 procenta

Za deset let by nezaměstnanost v České republice mohla být na úrovni 4,1 procenta, ekonomika by mohla růst o 6,6 procenta a produktivita práce stoupnout na 117 procent úrovně starých členských zemí Evropské unie. Tak by mohla v ideálním případě vypadat situace v ČR, pokud by se například podařilo optimálně zkombinovat státní prostředky s penězi z fondů EU či pokud by polovina Čechů uměla anglicky. Vyplývá to z vize agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. K dosažení těchto ambiciózních plánů by pomohlo také to, pokud by se podařilo najít praktické využití pro výsledky výzkumné a vývojové činnosti či kdyby bylo možné založit firmu do čtyř dnů.

"Reálné to podle mě není, i když by to bylo určitě výborné," řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Zároveň však dodal, že mít vizi či dlouhodobý výhled je určitě dobré, protože dává cíl v dlouhém období. ČR se nyní hodně věnuje aktuálním investicím, hovoří se stále o překážkách podnikání. "Myslím ale, že je třeba posunout úvahy ještě dále, a sice na oblast rozvoje lidského kapitálu," uvedl Dufek. Jde tak v první řadě o kvalitu vzdělávání, které je v ČR stále příliš orientováno na memorování kvanta encyklopedických informací s minimálním užitkem, podobně jako třeba před 20 lety.

V současné době je například nezaměstnanost na úrovni 8,8 procenta. Hrubý domácí produkt roste o přibližně pět procent, což ekonomové označují za velmi dobrý výsledek. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zase České republice vyčítá, že v produktivitě práce zaostává za většinou Evropy, včetně sousedního Slovenska. Ve srovnání s Rakouskem, Německem nebo Velkou Británií je efektivita práce v Česku zhruba poloviční a vůči Lucembursku nebo Francii jen třetinová.

Sněmovna schválila návrh prováděcího zákon o referendu

Senát bude moci návrh ústavního zákona o obecném referendu projednávat i s navazující prováděcí normou, která má stanovit detailní pravidla pro toto všelidové hlasování. Poslanecká sněmovna vládní předlohu této normy schválila velkou většinou. Také návrh ústavního zákona prosadily koncem června ve sněmovně vládní strany s opoziční KSČM. Proti byla ODS, která má sama možnost v horní komoře přijetí ústavních změn zabránit.

Návrh počítá s tím, že by v obecném referendu mohli rozhodovat i Češi na zastupitelských úřadech v zahraničí. Lidé by mohli hlasovat v referendu o zásadních věcech vnitřní a zahraniční politiky státu nebo o evropské ústavě. Nemohli by rozhodovat o změnách daní, jmenování osob do funkcí, omezení ústavně zaručených práv a svobod a mezinárodních závazcích Česka. V Česku se dosud konalo pouze jedno celostátní referendum, a to v červnu 2003, kdy občané schválili vstup země do EU. Konání tohoto jednorázového referenda umožnil speciální zákon na návrh Senátu.

Írán prý zastavil dovoz zboží z ČR, Británie, Koreje a Argentiny

Írán zastavil dovoz zboží z České republiky, Británie, Jižní Koreje a Argentiny ve zřejmé snaze potrestat tyto země za jejich negativní postoj k íránskému jadernému programu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránský a jihokorejský tisk. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa ale ČTK řekl, že íránský chargé d'affaires v České republice Saíd Hosejn Rezvaní informace o zastavení dovozu zboží z Česka nepotvrdil. Česká republika má s Íránem dlouhodobě kladnou obchodní bilanci. Za prvních osm měsíců letošního roku české firmy do Íránu vyvezly zboží za 86,4 milionu dolarů, naopak dovoz z Íránu obnášel 9,7 milionu dolarů.

ČR podepsala hospodářské smlouvy s Ruskem a obchody za 50 mld. Kč

Česká republika podepsala několik smluv o hospodářské spolupráci s Ruskou federací, součástí je i dohoda o realizaci 17 společných projektů v objemu zhruba dvou miliard amerických dolarů (přibližně 50 miliard korun). Na společné tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a vedoucí Úřadu vlády Ruské federace Sergej Naryškin. Mezi domluvené projekty spolupráce patří podle Naryškina například modernizace závodu Uralvagonzavod ve Sverdlovské oblasti. Dodavatelem projektu za 300 milionů dolarů (7,5 miliard Kč) by měla být mimo jiné česká společnost Alta Brno. Dalším společným projektem obou zemí je výstavba závodu na přepracování ropy v mongolském Ulánbátaru. "Závod bude zpracovávat 1,5 milionu tun ropy ročně," uvedl Naryškin. Obě strany podepsaly také dohodu o spolupráci v oblasti cestovního ruchu.

Zaorálek: Prudká změna režimu v Severní Koreji by byla hazardem

Stalinistický režim v Severní Koreji je možné změnit jen postupnou erozí. Země se natolik izolovala od normálního světa, že její návrat musí být postupný. Pokud se v listopadu podaří dosáhnout dohody o ukončení jaderného programu, mohla by se Severní Korea vydat například cestou Číny, která se světu postupně otevírá. Po setkání s místopředsedou severokorejského parlamentu Kang Nung-soem to řekl předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. V Severní Koreji vládne podle organizace Amnesty International (AI) bída, hlad a represe ze strany státních orgánů.

Česká republika má podle Zaorálka důvěru severokorejských představitelů, a mohla by proto poskytnout humanitární a rozvojovou pomoc. Podmínkou ale je, že KLDR obnoví šestistranný dialog s USA, Japonskem, Jižní Koreou, Čínou a Ruskem a ukončí svůj jaderný program. Z rozhovoru podle Zaorálka vyplynulo, že Severokorejci mají zájem dialog v listopadu obnovit a jaderného programu se vzdát. Stále ale trvají na tom, že jim USA nejprve musí poskytnout lehkovodní reaktor pro civilní využití. To je pro Spojené státy nepřijatelné.

Reformy doprovázené pružnými úpravami pracovního trhu prospívají zaměstnanosti

Ekonomické reformy doprovázené pružnými úpravami pracovního trhu prospívají zaměstnanosti, uvedla Evropská komise. Komisař Vladimír Špidla v pravidelné zprávě o stavu zaměstnanosti v EU poukázal na to, že v zemích, které se do reforem pustily, vznikalo více míst než v těch, které se rigidně drží starých pravidel. Nejvýraznější pokles nezaměstnanosti v období 1995-2004 zažila Británie (o tři procenta), následovaná Řeckem, Španělskem, Francií, Itálií a Finskem (o dvě procenta). Naopak nové členské státy navzdory vysokému tempu růstu mají o 5,5 procenta více nezaměstnaných než v roce 1997; nejprudší nárůst hlásí Slovensko, Polsko a Litva (o 8,5 procenta).

Tato čísla podle Špidly ukazují, že na jedné straně lze aktivními přístupy k pracovnímu trhu zajistit vyšší zaměstnanost i pří nízkém hospodářském růstu a na druhé straně, že vyšší ekonomické výkony nejsou ještě samy o sobě zárukou snižování nezaměstnanosti. Stěžejní je tedy prosazovat pružné formy zaměstnání jako dočasné či částečné pracovní poměry a hlavně vytvářet podmínky, aby se lidé mohli přeorientovat a získat znalosti v oborech, které trpí nedostatkem pracovníků.

UNESCO doporučuje točnu ze zahrady v Českém Krumlově odstranit

Výbor pro světové dědictví, který se zabývá agendou památek UNESCO, doporučuje Česku odstranit divadelní točnu ze zahrady českokrumlovského zámku. Píše se to v rozhodnutí výboru, které spolu s dopisem výbor adresoval českému ministerstvu kultury. Závěr však pochází z července, kdy nebyl ještě znám nový nápad ministra kultury Vítězslava Jandáka, který trvá na tom, aby točna v zahradě zůstala. Při své návštěvě Českého Krumlova 10. října podpořil řešení v podobě nové, demontovatelné točny. Památkáři s tím však nesouhlasí a nadále chtějí, aby točna ze zahrady zapsané na seznam UNESCO zmizela.

Hejtman Zahradník chce konec "experimentu" s lesy na Šumavě

Jihočeský hejtman Jan Zahradník v Senátu vyzval ke změně hospodaření v lesích šumavského Národního parku napadených kůrovcem, které má za experiment s nejasným koncem. Stejně jako řada šumavských obcí a vlastníci obecních a soukromých lesů nesouhlasí se záměrem správy parku rozšířit zóny, v nichž se nesmí kácet stromy napadené kůrovcem. Podle zastánců přirozené obnovy má Šumava jako jedna z mála lokalit Evropy ještě sílu "samořízení". "Nejedná se o žádný experiment, ale věc zcela běžnou," řekl bývalý náměstek ministra životního prostředí Ladislav Miko, který nyní jako vysoký úředník Evropské komise řídí ochranu přírody na úrovni EU. Ve vztahu k diskusi o hospodaření na Šumavě zmínil i téma klimatických změn. Jediné, co podle něj může pomoct vyrovnat se s nimi, jsou právě přirozené procesy, nikoli zásahy člověka.

Senátoři Šumavu navštívili v létě. Viděli stovky hektarů suchého lesa, který se nesmí kácet a z něhož se bude podle odpůrců bezzásahovosti kůrovec šířit dál. Správa navrhuje rozšířit bezzásahová území z 8000 na 26.000 hektarů. Vzhledem k tomu, že tam smrk představuje 84 procent porostu, předurčuje rozšíření porosty Šumavy podle sdružení vlastníků lesů k zániku. Podle jiných názorů budou mít mladé stromky v suchých lesích pro růst lepší podmínky než na holinách.

V Bruntále vypukla epidemie žloutenky, nakaženo je už 15 lidí

Epidemie žloutenky vypukla mezi obyvateli Dlouhé ulice v Bruntále. Na infekčním oddělení opavské nemocnice už skončilo s hepatitidou typu A 13 dětí a dva dospělí. "Už stahujeme očkovací látku. Přeočkování by mělo začít v pátek," dodal bruntálský epidemiolog Petr Kopřivík s tím, že týkat se bude asi 400 dětí. Kromě očkování hygienici lidem roznášejí i letáky s informacemi, jak mají obyvatelé ohrožené komunity postupovat, aby se nákaze vyhnuli. Loni hygienici zaznamenali 139 případů infekční žloutenky, zatímco v roce 2003 jen 107. Toto zvýšení bylo způsobeno zejména vyšším počtem lidí nakažených žloutenkou typu C. Ta byla vesměs diagnostikována u osob užívajících drogy.

Češi prý začínají pít alkohol v 11 letech, nejdříve v celé EU

České děti poprvé ochutnají alkohol již kolem jedenáctého roku života, což je nejdříve ze všech zemí Evropské unie. Poměrně vysoký je v ČR i podíl dětí, které pijí pravidelně a opíjejí se. Slovenská mládež je na tom o trochu lépe, vyplývá ze studií zveřejněných Evropským fórem pro zodpovědné pití alkoholu. Největší problémy s alkoholem u dětí má Nizozemsko či Británie, své pověsti dostálo i Dánsko. Podle statistik také do střední a východní Evropy postupně proniká nepříjemný zvyk - pití alkoholu s vyloženým cílem se opít. V ČR to dělá zhruba 18 procent patnáctiletých a na Slovensku 15 procent, zatímco ve Švédsku, Británii, Nizozemsku či Irsku to je čtvrtina až třetina všech dětí.

Česká republika se představuje Australanům velkou výstavou

Historicky největší českou prezentaci v Austrálii nabízí v Sydney výstava s názvem "Česká republika - Malá velká země". Na nejmenším kontinentu jde o nejrozsáhlejší národní prezentaci středoevropské země. Po čtyři dny se australská veřejnost může seznamovat s českým průmyslem, který reprezentují přední české podniky, a s možnostmi obchodní spolupráce mezi Českou republikou a Austrálií. Akce je doprovázena seminářem o obchodních a investičních příležitostech v České republice. V kulturní části výstavy má stěžejní místo mezinárodně ceněná expozice s jednoduchým názvem Praha, která představuje českou metropoli jako architektonickou perlu v srdci Evropy a současně i významné kongresové, finanční a turistické centrum. Součástí národní expozice je rovněž výstava výtvarného umění pod názvem 3 Czech Artists, výstava UNESCO a výstava tří nejvýznamnějších skladatelů české vážné hudby (Smetana, Dvořák, Janáček).

Kazašskému filmu o kočovnících pomáhal na svět Miloš Forman

Film Nomádi, ságu o historii Kazachstánu, si před několika lety jako dárek k narozeninám objednal sám kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Místní filmaři, před kterými stál úkol vytvořit skutečný kasovní trhák s šancí získat Oskara, se proto obrátili na filmovou velmoc Spojené státy. Nakonec získali pomoc dvou tamních Čechů - Miloš Forman se stal výkonným producentem a první část filmu režíroval Ivan Passer. Světovou premiéru má mít film letos na podzim, promítal se už ale na několika festivalech.

Tři kočovné kmeny Kazachstánu spolu ve filmu válčí a jejich nejednota umožňuje nájezdníkům plenit a ničit zemi. Dva chlapci, jeden potomek legendárního Čingischána a druhý sirotek neznámého pastýře, jsou osudem předurčeni, aby dovedli zemi k jednotě a slavnému vítězství. "Točil jsem mnoho filmů, ale poprvé jsem zažil, že na scénu dorazil prezident," přiznal se představitel jedné z hlavních rolí Mark Dacascos. Ivan Passer režíroval první část filmu, režii dokončil Sergej Bodrov.

Vsetínská mateřská škola získala za výuku jazyků evropské ocenění

Vsetínská mateřská škola v Luhu získala za projekt jazykového vzdělávání evropské ocenění. V rámci projektu si děti i zaměstnanci školky vyměňují své zkušenosti se svými přáteli v Německu a na Slovensku. Cenu Label uděluje každoročně mezinárodní porota a projekt vsetínské školky byl jedním ze sedmi oceněných, který v konkurenci 40 přihlášených programů vybrala mezinárodní porota. Projekt je podle porotců dobrým příkladem, jak učit děti od útlého věku větší citlivosti pro cizí jazyky a jak s dětmi na dálku poznávat cizí země, zvyky a kulturu.

Fotografie, keramika i mumie jsou na výstavě znalce Indiánů Šolce

Spoustu fotografií z cest, keramiku, oděvy, předměty denní potřeby, ale i mumie z pouštních oblastí Peru ukazuje výstava etnologa, amerikanisty a znalce Indiánů Václava Šolce. Zahájilo ji Náprstkovo muzeum ve svém pražském sídle a otevřena bude do ledna příštího roku. Šolc (1919 až 1995) pracoval v Náprstkově muzeum 34 let a posledních šest let byl jeho ředitelem. Přestože procestoval různé země, svůj odborný zájem upřel především na Indiány, zvláště jihoamerické. Šolc pomáhal v padesátých letech také zakládat muzea v Číně, Jižní Koreji, Mongolsku a Vietnamu. Výstava zachycuje především Šolcovy cesty do Latinské Ameriky a je na ní přes 200 fotografií a sbírkových předmětů. Nejznámějšími Indiány, které navštívil, byli Aymarové u jezera Titicaca. Studoval jejich rákosové vory, což ho sblížilo se známým norským cestovatelem Thorem Heyerdahlem, který se snažil dokázat, že na nich mohli první obyvatelé Ameriky připlout z Asie přes Tichý oceán.

Helena Vondráčková se po jubilejním koncertu těší na muzikál

Unavená, ale šťastná odcházela z úterního megakoncertu zpěvačka Helena Vondráčková, která si pěveckou oslavu uspořádala ke čtyřicátému výročí tvůrčí kariéry. Po dvou dnech náročného natáčení koncertu ji ovšem čeká další práce. V Bratislavě začíná příprava nového muzikálu Hello, Dolly, kde získala jednu z vysněných rolí. Osmapadesátiletá Vondráčková působí na české hudební scéně od roku 1964, kdy zvítězila v pěvecké soutěži Hledáme nové talenty. Natočila 36 alb, je držitelkou osmnácti zlatých desek, deseti platinových a zvláštní platinové desky Supraphonu za 4,5 milionu prodaných nahrávek. Je nejprodávanější českou zpěvačkou, hraje v muzikálech a ztvárnila několik rolí ve filmech.

Fanoušci hudby dostanou šanci vydražit výjimečný nástroj

Movití fanoušci klavírní hudby dostanou brzy šanci pořídit si výjimečný nástroj. Hradecká společnost Petrof totiž na polovinu listopadu chystá dražbu originálního klavíru, který postavila loni v jediném exempláři ke 140. výročí založení firmy. Vyvolávací cena jubilejního nástroje bude 2,8 milionu korun a výtěžek aukce spojené s koncertem půjde na charitu. Nástroj v barvě světlého odstínu slonové kosti má několik originálních řešení, která jeho stavitelé použili jako první na světě. Výjimečnost klavíru je hlavně v jeho vnitřku, ve vyvažování mechaniky s klávesnicí. Zatímco dosud výrobci klavírů používají k vyvážení nestejně velkých kladívek olověné válečky, tvůrci v Petrofu, který je největším výrobcem pian v Evropě, vymysleli vyvažování magnety.

Počasí

Bude polojasno, až oblačno, teploty 11 až 15 stupňů Celsia.