Zprávy
Ceny benzinu vzrostly až o 3,40 Kč na litr, někde jsou kolony aut
Ceny pohonných hmot stouply v sobotu během dne na některých čerpacích stanicích stouply proti pátku až o 3,40 koruny za litr a například v Praze se benzin prodává již i za téměř 33 korun. Pumpy, které zatím prodávají levnější benzin, čelí na některých místech náporu motoristů. Podle obsluhy některých pump se ceny o víkendu mohou zvýšit až o šest Kč. Zástupci sítí čerpacích stanic oslovení ČTK většinou odmítli další cenový vývoj komentovat.
Růst cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic reaguje na vývoj cen ve světě. Cena ropy sice v posledních dnech stagnuje, zdražují však ropné produkty. Průměrná cena benzinu Natural 95 překročila v tuzemsku podle aktuálních údajů společnosti Webfarm 30 korun za litr. Naposledy se této hranici blížila v roce 2001. Proti začátku roku je benzin dražší téměř o pět korun a nafta o zhruba 4,40 koruny.
Rozkol ve Straně zelených, Patočka už opustil stranu
Devět měsíců před volbami zmítá Stranou zelených rozkol. Opustila ji třetina členské základny - tedy asi 300 lidí - a další odchod zvažují včetně dosavadního předsedy Jana Beránka. Českému rozhlasu potvrdil, že na nadcházejícím sjezdu v Pardubicích už nebude kandidovat a přednese tam zprávu o stavu strany včetně jejího hospodaření. Vnitrostranickou opozici Beránek viní z politikaření. Nesouhlasí s tím, že lidé kolem Martina Bursíka chtějí jít do voleb samostatně. Podle Beránka je to chybné rozhodnutí, protože v takovém případě mají Zelení šanci získat jen 5 až 6 procent hlasů, tedy pouhých 5 mandátů v parlamentu. Vystoupení ze strany a rezignaci na všechny stranické funkce už oznámil i šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka.
O tom, zda zelení budou příští rok kandidovat sami, nebo v širším bloku, se rozhodne na blízkém sjezdu strany. Jediným kandidátem na předsednické křeslo je zatím bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, který je zastáncem samostatné účasti strany ve volbách.
Zelení nemají zástupce ve sněmovně, v listopadových volbách ale uspěl jejich kandidát do Senátu, nestraník Jaromír Štětina. Strana má také zastoupení v brněnském a jihomoravském zastupitelstvu. V květnové průzkumu preferencí získala Strana zelených 2,8 procenta, nejvíce ze stran, které by pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny nepřekročily.
Průzkum v Právu: Grossova kandidatura ve volbách poškodí ČSSD
Předseda ČSSD a bývalý premiér Stanislav Gross by podle názoru většiny občanů neměl kandidovat ve volbách do sněmovny. Pokud se o přízeň voličů bude ucházet, poškodí tak svou stranu, míní lidé oslovení v průzkumu agentury STEM. Výsledky šetření zveřejnilo sobotní Právo. Podle sociálních demokratů však z průzkumu nelze dělat závěry, protože je ovlivněn korupční aférou kolem Unipetrolu, kde se Grossovo jméno objevilo.
Na otázku, zda je správné, aby Gross v příštím roce kandidoval do Poslanecké sněmovny, odpovědělo kladně 34 procent oslovených. Ostatní si myslí opak. Necelé dvě třetiny respondentů se zároveň domnívají, že případná Grossova kandidatura poškodí ve volbách celou stranu. Myslí si to i zhruba polovina příznivců sociální demokracie.
Gross by se mohl stát lídrem ve středních Čechách, kde kandidoval v minulosti již několikrát. "V této situaci není pro nás zmíněný průzkum vodítkem," řekl v Právu předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš. Tisk v minulých dnech uvedl, že někteří středočeští socialisté si Grosse na prvním místě kandidátky nepřejí.
MfD: Sklady ukrývající Krejčířův majetek patří milionáři Chladovi
Skladiště ve Všenorech a Mokropsech u Prahy, kde policie nalezla část majetku uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, patří milionáři Richardu Chladovi. Jaký je mezi muži vztah zatím policie neví, ale má náznaky, že stěhování majetku začal organizovat sám Krejčíř už krátce po svém útěku do zahraničí, informuje sobotní Mladá fronta Dnes.
O obvinění Chlada, pokud by se prokázalo, že o uschování Krejčířova majetku věděl, nechce zatím policie spekulovat. "V tuto chvíli ani nevíme, kdo si sklady objednal a zda na to existovala smlouva," sdělil MfD náměstek ředitele finanční policie Tomáš Martinec. "Obecně lze říct, že každý, kdo pomáhá takový majetek ukrýt, může být obviněn z maření úředního rozhodnutí," dodal žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Vladimír Trýzna.
Miliardář obviněný z přípravy vraždy a podvodů policii utekl letos v červnu při domovní prohlídce v jeho luxusní vile v Černošicích u Prahy. Deník Právo dnes s odvoláním na nejmenovaný zdroj informuje, že by se Krejčíř mohl skrývat na Slovensku u libanonského podnikatele Tareka Bechary. Policie to nepotvrdila.
První část Krejčířova majetku zajistila finanční policie v pondělí při celní deklaraci poblíž Berouna. Kamion s majetkem mířil do zahraničí. Další tisíce věcí pak ve zmiňovaných skladech ve Všenorech a Mokropsech. Zabavený majetek převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Policie v den Krejčířova zatčení a následného útěku našla v pražské kanceláři jeho dvou firem - DKR INVEST PRAHA a CORIMEX - velké množství bankovek. Podle MfD policie bankovky již zkontrolovala a zjistila, že většina jich je falešných. Definitivně však musí pravost určit až Česká národní banka. Podle listu jsou pravé bankovky zhruba v hodnotě deset milionů korun.
Na vrátnici brněnské firmy ležel pět týdnů slzotvorný granát
Pět týdnů bez povšimnutí ležela na vrátnici firmy na Bohunické ulici v Brně sportovní taška obsahující slzotvorný granát. Teprve potom do zavazadla, které si na vrátnici kdosi uložil, nahlédl pracovník bezpečnostní služby. Vedle sportovních potřeb v ní nalezl i slzotvorný granát. Přivolal proto policii. Pyrotechnik granát s elektrickou roznětkou odvezl k odborné likvidaci. Kdo si na vrátnici tašku uložil a k čemu měl upravený slzotvorný granát sloužit, policisté vyšetřují.
Na technoparty do Příchovic stále proudí lidé, akce bez incidentů
Na technoparty na louku v Příchovicích na jih od Plzně stále přijíždějí lidé. Až na drobné krádeže věcí z batohů a vozidel se zatím povolená akce obešla bez problémů. V sobotu v podvečer na louce tančily a poslouchaly hudbu dva až tři tisíce lidí. Akce má trvat do nedělního poledne, pak začne úklid.
Ani příchovický obecní úřad neeviduje žádné stížnosti na hluk, radnice nakonec ani u hygieny nezadala hlukovou studii, neboť do vsi není hudba téměř slyšet. Aparatury jsou natočeny na druhou stranu směrem na kopec a okolní louky. "Je pravda, že občané jsou nervózní, ale mladí v obci nic zlého nepáchají, řada z nich už je dost, abych tak řekla, unavených," uvedla místostarostka Příchovic s tisícovkou obyvatel Marie Hlávková. Problémy jsou pouze s velkým počtem automobilů, které zahltily obec.
Příznivce techna omámeného návykovými látkami lékaři zachránili
Mladíka pod vlivem návykových látek, kterého v noci na sobotu křísili policisté a záchranáři na technoparty na louce v Příchovicích, plzeňští lékaři zachránili. "Jeho stav je stabilizovaný, je mimo ohrožení života," řekl ČTK administrátor Fakultní nemocnice v Plzni. Nechtěl komentovat, zda byl pod vlivem drog nebo alkoholu, neuvedl ani věk pacienta. Mladíka přinesli k policejnímu stanu na sousední louce kamarádi. "Žádné zranění neměl. Udržovali jsme ho při vědomí a předali plzeňské záchrance, která ho odvezla na jednotku intenzivní péče," uvedl policista na místě akce. Dalšího muže, který byl zřejmě opilý nebo zfetovaný, ležel na nádraží v Přešticích a jenom chroptěl, ošetřili lékaři přímo v obci.
Záchranáři na Folmavě nacvičovali zásah po teroristickém útoku
Více než dvě stovky českých a německých hasičů, zdravotníků a policistů nacvičovaly v sobotu na hraničním přechodu Folmava zásah po výbuchu a úniku nebezpečných chemikálií po teroristickém útoku. Podle scénáře vybuchla cisterna, která poničila sousední nákladní automobil. Oba vozy převážely trhaviny, jedy a žíraviny. Největší letošní česko-německé cvičení integrovaného záchranného systému potvrdilo, že podobné zásahy lze společně provádět i přes jazykovou bariéru, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů František Vaško. S technikou sousedů neměli Češi ani Němci podle něho problémy. Dojezdové časy všechny složky dodržely.
Cvičení navrhla německá strana. Podobné velké cvičení, zaměřené na likvidaci požáru lesa, se konalo před dvěma lety v Rybníku na Domažlicku. "Podobná velká cvičení, ale zatím jenom s českými složkami, pořádáme tak jednou za půl roku," řekl ČTK pracovník vedení plzeňské záchranné služby. Nácvik zúročila záchranná služba na technoparty CzechTek, kde její zásah hodnotili sami účastníci jako vysoce profesionální.
Pražská Šárka hostila ojedinělou reprízu Prodané nevěsty
Přeplněný areál někdejšího přírodního divadla v pražské Šárce zažil v sobotu ojedinělou reprízu inscenace Smetanovy Prodané nevěsty. Poprvé se tu hrála v roce 1913 - tehdy ovšem tu bylo hlediště pro 18.000 diváků. Kdysi holá stráň zarostla po devadesáti letech stromy a také jeviště, na jehož obrovské ploše účinkovaly stovky statistů, bylo nyní skromnější.
Už v poledne připomínaly značené cesty od tramvaje trať pochodu Praha - Prčice. Přicházeli zejména starší občané, ale i rodiče s dětmi. Pejskaři byli nemile překvapeni, když je pořadatelé nechtěli mezi diváky pouštět. Sedělo se na zemi, ale zdarma. Kdo přišel dřív, měl lepší výhled i lépe slyšel. Jinak bylo vše jako na začátku století - partitura Smetanovy komické opery se nemění. Dohazovač Kecal přemlouval Jeníka, aby se vzdal milé, zatímco koktavý Vašek si nechal namluvit, že ho Mařenka utrápí. Principál halasně ohlašoval příjezd komediantů, medvěd se "utrh" a zamilovaný párek nakonec vzdor všem nástrahám dosáhl svého. Pěvce z Národního divadla ovšem kdysi nerušily starty letadel z Ruzyně a kompars v krojích o pauzách nemluvil do mobilů. Stejně jako tenkrát však na jevišti trůnil sud, ze kterého teklo skutečné pivo.
Starosta šesté městské části Tomáš Chalupa zdůraznil, že představení je součástí oslav 85 let Prahy 6. Jiří Suchý, který byl s vnukem jednoho ze zakladatelů šárecké přírodní scény Emilem Pollertem čestným hostem inscenace, pak zavzpomínal, jak poprvé viděl "Prodanku" jako sedmiletý s rodiči. Zhlédl ji i se školou a pak znovu s rodiči, když byla jednou změna představení. Tleskal jí i v Lesním divadle v Krči, jehož vznik byl inspirován právě scénou v Šárce.
Na scéně mezi modříny zpívali například Aleš Briscein, Václav Lemberk, Oldřich Kříž a Luděk Vele. "Je to trochu dobrodružný, ale krásný zážitek. Ocitli jsme se na místech, kde před námi kdysi zpívali slavní pěvci," řekla ČTK představitelka Mařenky Helena Kaupová. Ocenila, kolik lidí do Šárky přišlo. "Netradiční je to i tím, že máme blíž diváky než dirigenta. Ti reagují na každou maličkost, kterou v divadle nemohou vnímat," dodala.
"Závěrečný sbor se musel přidávat, což se při Prodané nevěstě stává zřídka. A tekly při tom slzičky," řekla ČTK jedna z organizátorek ojedinělé akce Renée Nachtigallová. Netradiční repríza Smetanovy opery přišla Prahu 6 na milion korun, ale podle většiny diváků stála za to.
Veteráni si to rozdali v závodu do vrchu
Více než stovka aut a na 70 motocyklů se v sobotu zúčastnilo 38. ročníku mezinárodní jízdy historických vozidel do vrchu ze Zbraslavi na Jíloviště. Akce přilákala stovky fanoušků i laiků, kterým učarovala vůně benzinu a historie automobilismu vůbec.
Zbraslavské náměstí se už dopoledne proměnilo v jeden velký autosalon. Vedle sebe tu stály do vysokého lesku vycíděné sporťáky z let dávno minulých, škodovky typu Felicia a Octavia, které i po 45 letech vypadaly, jako by právě sjely z výrobního pásu, i ještě starší veteráni s volantem vpravo. Červené aerovky, černé tatrovky a další vozy, které si v letech svého vzniku mohly o slově katalyzátor nechat jen zdát. Odborníci i laici obdivovali do paly vojenské vozy. Zbraslavským náměstím voněly pečené klobásy a do toho zněly tóny jazzových melodií 30. a 50. let v podání živého orchestru.
Někteří sběratelé umístili za skla svých miláčků technické údaje i fotografie dokumentující jejich truchlivý stav před opravou. Mezi raritami byl řadový čtyřválec RAF H-10 z roku 1909. Jeho motor o síle 45 koní mu dával rychlost až 90 kilometrů. To taková Tatra 80 z roku 1932 měla výkon téměř třikrát vyšší a dosahovala rychlosti až 140 kilometrů za hodinu. Splakal by však nad výdělkem ten, kdo by se ji dnes chtěl prohánět - "žere" totiž až 50 litrů benzinu na 100 kilometrů.
Tradiční čtyřkilometrová trať se v historii závodu příliš nezměnila, jen dnes je její vyústění na dálnici pod televizní věží Cukrák. Účastníci jízdy ji absolvují dvakrát, a protože je maximální rychlost omezena na 60 kilometrů, ideální čas jednoho kola činí zhruba 3,5 minuty.
"Současný závod navazuje na slavný předválečný podnik, který se poprvé konal v roce 1908. S přestávkami světových válek a nepříznivých politických období přetrval dodnes," řekl ČTK mluvčí akce Jiří Černý. Trať má převýšení 163 metrů a deset zatáček. V minulosti po ní uháněly až stotřicítkou i takové hvězdy motoristického sportu jako Chiron, Caracciola, Jiří Kristián Lobkowicz a Eliška Junková.
Ve Šluknovském výběžku se sešli obdivovatelé starých motocyklů
Čtyřiadvacet naleštěných motocyklů značky Čechie-Böhmerland, které se vyráběly v první polovině minulého století ve Šluknovském výběžku, se v sobotu představilo v Doubici a v Krásné Lípě na Děčínsku. Koná se tam sedmý mezinárodní sraz majitelů těchto motorek, které nyní mají podle odborníků hodnotu kolem milionu korun. Za značného zájmu veřejnosti projela kolona motocyklů asi čtyřkilometrový úsek z Doubice na náměstí v Krásné Lípě, kde si lidé mohli naleštěné stroje prohlédnout. Jejich majitelé poté pokračovali ve spanilé jízdě do Jiřetína pod Jedlovou, Varnsdorfu, Rumburku, Jiříkova, Šluknova, Kunratic a zpět do Doubice. V neděli se vydají do družebního saského města Eibau.
Vícemístné motocykly, jejichž firemní barva je žlutá a vínová, začal vyrábět v roce 1925 v Krásné Lípě Hugo Liebisch. Za 15 let sjelo z výrobní linky 2200 až 2500 motocyklů. Protože se vyráběly v Sudetech, dostaly pro české zákazníky název Čechie a německým zájemcům se prodávaly pod názvem Böhmerland. Nyní je v provozu zhruba 30 těchto strojů, kromě Česka i v Německu, Rakousku či Švýcarsku. Čechie-Böhmerland jsou stroje o obsahu 600 krychlových centimetrů, váží 280 kilogramů. Ve své době nahrazovaly automobil, který byl pro řadu lidí nedostupný. Druhá světová válka však jejich výrobu v roce 1939 zastavila.
Turisté a Pražané obdivovali nablýskané vozy Porsche
Nablýskané vozy Porsche obdivovali v sobotu Pražané a turisté na Hradčanském náměstí. Více než 40 majitelů vozů známé značky se do Prahy sjelo na mezinárodní setkání klubů, které se konalo ke 130. výročí narození konstruktéra Ferdinanda Porsche. "Smyslem setkání je představit Českou republiku, její kulturu, zvyky, Prahu a její památky," řekla novinářům prezidentka českého Porsche Clubu Eva Ševčíková.
Do Prahy přijeli milovníci těchto sportovních aut z Německa, Rakouska, Slovenska, Chorvatska či Francie, nechyběli mezi nimi ani domácí motoristé. "Jsou tady všechny vozy Porsche, tedy například Boxter, Cayennes či 911," poznamenala. Lidé tak měli podle ní jedinečnou možnost prohlédnout si různé typy těchto vozů.
Maršál Radecký vystoupil z historie a pozdravil Olomoučany
Vojenské kapely oživily v sobotu centrální náměstí v Olomouci. Posádkové hudby nejen z České republiky, ale i z Rakouska, Francie či Německa, vytvořily hudební kulisu k oslavám maršála Radeckého, které se ve městě konají již čtvrtým rokem. Radecký na náměstí přišel za doprovodu pochodu složeného na jeho počest i s družinou v dobových kostýmech.
Maršál Radecký v Olomouci pobýval jen krátce, v roce 1829 byl jmenován velitelem olomoucké pevnosti. V té době byl již proslulým generálem. "Tak jako k Olomouci patří mohutné hradby, patří k nim i vojsko. Pokud je to ovšem vojsko přátelské, jež má město a vlast ochraňovat, a ne plundrovat," řekl představitel maršála před nastoupenými vojenskými kapelami i přihlížející veřejností.
Štěkeň na Strakonicku slavila sté výročí císařských manévrů
Chlebem a solí, výstřely z pušek a provoláváním slávy monarchii vítaly v sobotu stovky lidí ve Štěkni na Strakonicku císaře Františka Josefa I. Obec s tisícovkou obyvatel si tak připomněla sté výročí císařských manévrů, kdy se do jejího okolí sjelo na 70.000 vojáků. Oslavy, které vyvrcholily večerním ohňostrojem, doprovodil lidový jarmark, vojenská přehlídka a ukázka dobové hasičské techniky.
Zhruba 600 diváků sledovalo na návsi velkolepý příjezd císaře, který z kočáru rozhazoval zlaťáky. Radost jim kazil jen vytrvalý déšť. Uvítání starostou a zástupci obce předcházela jízda historického parního vlaku z Vimperka do Čejetic, kde kdysi bývalo štěkeňské nádraží. "Právě tam dorazil císař vlakem, aby se účastnil čtyřdenního cvičení. Týden bydlel na zdejším zámku," řekl ČTK František Sáček z organizačního výboru oslav. Podle dobových zpráv však císař nepřijel od Vimperka, ale z Českých Budějovic. Jízda vlaku tak připomněla především jeho zastávku ve Strakonicích a Volyni, v nichž císaře před sto lety vítaly tisíce lidí. Během pobytu ve Štěkni také mocnář přijímal deputace okolních obcí, které mu přicházely projevit oddanost a poslušnost.
Součástí oslav byla přehlídka a dekorování vojáků replikami zlatých medailí, které byly vydány na památku císařovy návštěvy. S ukázkou cvičení se představili jak nadšenci v dobových uniformách, tak i profesionální vojáci ze Strakonic. Jako upomínku přichystali organizátoři výroční turistickou známku, pohlednice a papírovou skládačku. Manévry přiblížila i výstava dobových fotografií a kreseb.
Po stopách dobrého vojáka Švejka z Písku do Putimi šlo 50 lidí
Po stopách dobrého vojáka Švejka se v sobotu z Písku do Putimi vydalo na 50 lidí. Devítikilometrový pochod podél řeky Otavy absolvovali i přes vydatný déšť. V kostýmech z dob starého mocnářství doprovázela účastníky i plzeňská kapela Švejk Šraml. Na děti i dospělé pak v Putimi čekalo zábavné odpoledne. Pochod přilákal nejen nadšence z Písku, ale i z celých jižních Čech. Po stopách románového hrdiny se vydali i turisté z Prahy.
Společně s osmiletou dcerou Denisou a dvěma kamarádkami se vydala na túru také Lucie Rieneslová z Borovan u Českých Budějovic. "Pravidelně se účastníme pochodu Praha - Prčice. Tady jsme vždycky chodívali Švejkovu padesátku. Počasí tentokrát nebylo nic moc, nejvíc vadilo mokro," řekla po absolvování trasy. Promočeným turistům poté na návsi v Putimi zahrála kapela. Nechyběly ani ukázky střelby z historických zbraní a práce chirurgů v dobovém válečném táboře. Další doprovodný program s vystoupením harmonikářů a promítáním filmů o Švejkovi čekal diváky v píseckém letním kině.
Z Písku do Putimi se před převratem v roce 1989 chodila Švejkova padesátka, kterou pořádal Klub českých turistů. V roce 2003 pak Putim společně s kulturním klubem navázaly na tradici akcí Po stopách dobrého vojáka Švejka.
Návštěvníci brumovského hradu si vyzkoušeli řemesla
Návštěvníci brumovského hradu si v sobotu vyzkoušeli 12 řemesel. Každé dítě obdrželo navíc tovaryšský list, se kterým získalo odbornosti u jednotlivých řemeslníků. Potvrzení jim dal například mistr tesař, řezník, kominík, zedník, horník či malíř. Lidé zhlédli také ukázky ze života Valachů. V areálu hradu vznikla menší valašská koliba, u které se pásly ovce. Děti i dospělí si prohlédli mimo jiné i valašské kroje. "K životu na Valašsku patřila také řemesla a řada dovedností, lidé tak viděli například vyřezávání, práci na kolovrátku nebo šití papučí," řekl ČTK organizátor Antonín Strnad.
Fotbalové jednadvacítce vychytal v Rumunsku remízu gólman Grigar
Bezbrankovou remízu vezou z Rumunska fotbalisté České republiky do jednadvaceti let. Děkovat za ni ale mohou především gólmanu Grigarovi, který předvedl několik skvělých zákroků a znovu přiblížil svůj tým baráži o evropský šampionát. Trenér Škorpil na poslední chvíli musel změnit plány po povolání Sivoka do reprezentačního A-mužstva a na hře mužstva byla absence obvyklého tahouna znát. Na nerovném terénu hra trpěla nesourodostí, málokdy byly k vidění plynulé akce. Hřiště v Navodari leží uprostřed delty, a tak své s hrou udělal i silný mořský vítr, který foukal směrem k české brance. Domácí Rumuni byli pohyblivější, ale ani jim se nedařilo dostávat příliš do blízkosti Grigarovy branky. Přesto si vypracovali už do přestávky několik slibných příležitostí a nejaktivněji si počínal především Prepelita, jehož rána z 11. minuty českého brankáře poprvé vyděsila. Nejvíce umění ale sparťanský gólman musel ukázat ve 21. minutě, kdy akrobaticky vyrazil střelu Radoie.
Změna stran hodně obraz hry pozměnila. Češi dokázali při hře po větru více podržet míč na soupeřově polovině, zvýšili i úspěšnost v osobních soubojích. Přesto první větší šanci si vypracovali znovu domácí: v 59. minutě se proháčkoval Zicu středem šestnáctky, jenže nakonec narazil na Grigara, který dalším skvělým zákrokem svůj tým podržel. Domácí si byli vědomi nutnosti dnešní zápas vyhrát, a tak přidávali na ofenzivě, ale neproměnili ani další obrovskou možnost, kterou měl v 72. minutě znovu Zicu, jenže opět narazil na neprůstřelného Grigara.
Důležitou remízu v boji o účast na evropský šampionát český tým udržel, přestože domácí se až do posledního hvizdu snažili o vítězný gól. Jenže ve svých akcích nebyli dost důrazní a Češi si už cenný výsledek pohlídali. Na víc ale v Rumunsku neměli.
Atleti Dukly a USK mají týmové tituly, Kašpárková se loučila
Padesátý ročník mistrovství České republiky družstev v atletice podle očekávání znovu pozlatil tým mužů Dukly Praha a žen USK Praha. Borci armádního klubu z Julisky ve finále převálcovali konkurenční Olymp, který vyhrál základní část extraligy, a s převahou čtyřiadvaceti bodů vybojovali svůj osmačtyřicátý titul v historii. Ještě s větší převahou dominovaly ženy USK Praha.
Vrchol atletické sezony družstev utrpěl neúčastí největších hvězd Jana Železného a Romana Šebrleho. Bez Jaroslava Báby a Svatoslava Tona navíc úplně ztratil glanc souboj výškařů. Ondřeji Balcarovi stačilo na vítězství pouhých 217 centimetrů. Potenciální favorit Tomáš Janků po tréninkovém výpadku zapadl v podprůměru - pokořil laťku na výšce 212 centimetrů, ale skončil třetí a Dukle tak přispěl šesti body.
Událostí šampionátu bylo loučení trojskokanky Šárky Kašpárkové s aktivní kariérou. Bývalá mistryně světa absolvovala ve čtyřiatřiceti letech na vítkovickém doskočišti svůj poslední soutěžní závod, ale o stylovou tečku v podobě vítězství ji připravila o deset let mladší Slovenka v brněnských službách Dana Velďáková. Kašpárková si však nezoufala - výkonem 13,82 totiž dosáhla svého letošního maxima pod otevřeným nebem.
České basketbalistky porazily na ME v Turecku i Polsko
České basketbalistky překonaly na mistrovství Evropy v turecké Burse druhou překážku v cestě za obhajobou stříbrných medailí a porazily Polsko 64:46. Nejlepší střelkyní českého týmu byla Pavlíčková s 16 body. V neděli se český tým utká s Řeckem.
Vaidišová si na US Open zahraje poprvé grandslamové osmifinále
Nicole Vaidišová si na US Open zahraje poprvé v kariéře osmifinále grandslamového turnaje. Šestnáctiletá tenistka, jež je v New Yorku nasazená jako číslo 26, porazila ve třetím kole Chorvatku Ivanu Lisjakovou 6:1 a 7:6. Poslední Češka v pavouku dvouhry Vaidišová vyhrála první sadu hladce za 23 minut, pak ale ztratila své podání a prohrávala již 2:4. Dokázala však duel dovést do tie-breaku, v němž o dva roky starší soupeřku porazila 7:2. Utkání přetáhlo o minutu hodinu hry.
V boji o čtvrtfinále se Vaidišová utká s devátou nasazenou Ruskou Naďou Petrovovou. V případě úspěchu by na ni mohla čekat nasazená jednička Maria Šarapovová, jež porazila ve dvou setech Němku Julii Schruffovou.
Postupem do osmifinále grandslamového US Open dosáhla Nicole Vaidišová v pátek životního úspěchu. S výkonem v zápase třetího kola proti Chorvatce Ivaně Lisjakové však spokojená nebyla. Proti hráčce ze druhé stovky světového žebříčku byla šestnáctiletá Češka favoritkou a tato role jí příliš neseděla. "Hrála jsem zbytečně špatně, zbytečně jsem se nervovala, přitom jsem neměla proč. Věděla jsem, že bych měla vyhrát, a to mě trochu svazovalo. Ale vítězství se počítá a snad příště bude líp," řekla poslední česká zástupkyně ve dvouhře Českému rozhlasu.
Štěpánek po prohře litoval prohraného servisu ve třetím setu
Ztracené podání v závěru třetího setu bylo podle Radka Štěpánka klíčové pro jeho porážku v zápase s Nicolasem Kieferem. Ve druhém kole grandslamového US Open český tenista vyhrál úvodní dva sety, ale nakonec v pětisetové bitvě prohrál a s turnajem se rozloučil. Až do závěru třetí sady měl Štěpánek zápas výborně rozehraný, ale pak přišel o podání i celý set. "On se tímhle gamem neuvěřitelně zvedl, do té chvíle jsem diktoval tempo, celou dobu jsem útočil a měl jsem ho 'loženého'. Ten game ho ale dostal do hry, zlepšil se po všech stránkách, začal hrát agresivně, mně už se tak nedařil důrazný přechod na síť. Zápas se začal otáčet a nakonec dopadl, jak dopadl," litoval v rozhovoru pro Český rozhlas šestnáctý nasazený hráč.
Jachtařka Šmídová udivuje hladkým přechodem do třídy 470
Jachtařský svět s obdivem sleduje, jak Lenka Šmídová zvládla přechod z jednoposádkové třídy Evropa do dvouposádkové 470. Česká jachtařka si padla do noty s Američankou Elizabeth Kratzigovou a společně po velmi krátkém tréninku atakovaly na mistrovství světa stupně vítězů. Šmídová s Kratzigovou nakonec skončily v chladném San Francisku čtvrté a spolupráce se jim natolik osvědčila, že spolu budou jezdit dál. Dokonce myslí na olympijské hry v Pekingu 2008, a proto Kratzigová v blízké době požádá o české občanství. Skvělé účinkování Šmídové s Kratzigovou na MS "470" ocenil i prezident této lodní třídy. "Je až neuvěřitelné, jak se Češka s dívkou z Texasu dokázaly za tak krátkou dobu dát dohromady a atakovat na šampionátu medaile," napsal na internetu Darren Dunkley-Smith.
Pech vyhrál Rallye Vyškov a přiblížil se k zisku titulu
Úřadující český mistr v jednodenních automobilových soutěžích Václav Pech vyhrál Böttcher rallye Vyškov a přiblížil se k obhajobě titulu. Pech, který navázal při moravské soutěži na své prvenství z minulého roku, porazil hlavního konkurenta v boji o post domácího šampiona ve sprintrallye Štěpána Vojtěcha o 28 vteřin. Pech jedoucí s vozem Ford Focus WRC měl závod ve své moci od úvodní rychlostní zkoušky. Dosahoval jeden nejrychlejší čas za druhým a stále se vzdaloval hlavnímu soupeři. Šance Vojtěcha navíc klesly po dvacetivteřinové penalizaci za překročení povoleného časového limitu v servisu. Až v posledním měřeném úseku dokázal Vojtěch zastavit vítěznou Pechovu sérii.
Dvě rallye před koncem mistrovství má Pech v průběžném pořadí náskok třiceti bodů. Vzhledem k tomu, že dva nejhorší výsledky se škrtají, stačí Pechovi jedno ze zbývajících klání vyhrát a bude moci slavit obhajobu titulu. O celkovém prvenství totiž s největší pravděpodobností rozhodne počet vítězství. Momentálně má Pech na kontě čtyři a Vojtěch tři.
Počasí:
Neděle má být podle meteorologů polojasná. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia, na horách kolem 18-ti. Slabý východní vítr.