Zprávy

Jandák chce chránit resort kultury mezi ostatními, a ne mluvit do tvorby

Vítězslav Jandák nepřichází na ministerstvo kultury dělat velké změny, nepočítá ani se změnami v personálním obsazení úřadu. "Jsem klidný, jen mám velmi málo času do začátku projednávání rozpočtu na příští rok," řekl v rozhovoru pro ČTK. "Nejdu tam jako sekyrmajstr, který bude lidi vyhazovat, musím ten úřad převzít. Naopak bych je chtěl zmobilizovat, aby mi lidsky pomohli s prací tak, jak o ní mám představu," uvedl. Chce především chránit resort kultury mezi ostatními, a ne mluvit do tvorby. Naráží tak na výtky, které se na něj zejména od umělců snesly po premiérově návrhu jmenovat jej ministrem. Jandák vyjádřil rozčarování z toho, že jmenování nového ministra trvalo příliš dlouho a jemu nyní zbývá jen málo času na ovlivnění členů vlády v tom smyslu, aby podpořili větší příspěvek kultuře ze státního rozpočtu. Vinu klade těm, kteří přišli za premiérem Jiřím Paroubkem a snažili se mu navrhnout alternativní kandidáty na ministra kultury ke dvěma jím vybraným. "Kvůli tomu, co proti mě rozpoutali permanentní revolucionáři, toho času moc nezbývá. Nevím, jak to dopadne, už mi to týden času vzalo, abych mohl ve vší slušnosti přemlouvat partnery ve vládě, hovořit s premiérem, ministrem financí Bohuslavem Sobotkou, aby se zastavil ten sestupný trend," uvedl Jandák. Premiér ještě před schůzkami s umělci říkal, že nástupce Dostála, který zemřel 24. července, jmenuje do konce minulého týdne.

Lidé, pro které byl Jandák jako ministr těžko představitelný, jsou například Zdeněk Svěrák, Ludvík Vaculík, Jan Kraus, Yvona Kreuzmannová, Břetislav Rychlík, Jiří Krejčík i Jiří Králík. Pár dní nato se přišli k premiérovi Jandáka zastat Juraj Herz, Helena Štáchová, Martin Bezouška a Milan Hein. Za pár měsíců, po které bude Jandák v úřadě, chce pozměnit postavení kultury ve společnosti. "To je moje filozofie, abychom nepreferovali všichni jen sport, zábavu, odpočinek, dovolené, abychom si uvědomili, že jsou tu i krásné staré stavby, které chátrají a je třeba na ně sehnat peníze," líčí své obavy o české kulturní dědictví. Uvědomuje si, že stát nemůže opravit každou starou kapli, ale "je třeba přemluvit ty, kteří dávají do reklamy, na sport, aby vždycky z toho krajíce alespoň kousek dali na památky," navrhuje. Třetím bodem, který Jandák vyzdvihl, je uvést v život rozpracované zákony týkající se kultury. Především jde o nový zákon o kinematografii, který je už ve druhém čtení v parlamentu. Jandákův předchůdce na něm pracoval několik let, návrh však naráží na odpor. Provozovatelé kin, videopůjčoven a televizních stanic nechtějí odvádět navrhovaná tři procenta ze svých příjmů ve prospěch české filmové tvorby. "Nepřišel jsem na ministerstvo zbohatnout ani dělat kariéru, pro mě je to otázka skutečné oběti. Chtěl bych dokázat, že se i za krátkou dobu dá leccos udělat, třeba i neoblíbeně," řekl Jandák.

Sněmovna požádala vládu o komplexní zprávu o zásahu na CzechTeku

Poslanecká sněmovna jednohlasně požádala vládu, aby do příští schůze poslanců připravila komplexní zprávu o zásahu policie proti účastníkům technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku. Už v úterý se na toto téma začalo ve sněmovně diskutovat. Poslanci sice souhlasili s termínem podání analýzy, více než hodinovou rozpravu ale vyprovokovala slovní přestřelka poslance ODS Ivana Langra a premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Nikdo nenavrhl, aby sněmovna už tento týden rozhodla o případném vzniku vyšetřovací komise. "Až po vyslechnutí zprávy se rozhodne o vytvoření případné vyšetřovací komise," řekl předseda lidoveckého klubu Jaromír Talíř. Proti termínu, kdy má vláda předložit zprávu o zásahu, byli na začátku zasedání občanští demokraté. Navrhovali, aby ministr vnitra František Bublan se svým vysvětlením přišel do sněmovny už tento pátek. Jejich návrh však poslanci zablokovali už při schvalování programu schůze. Kdyby tento bod přijali, podle šéfa klubu KSČM Pavla Kováčika by sněmovna rozhodovala dřív, než se dozví potřebné informace. Vláda má podle návrhu, který přednesl šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus, podat komplexní zprávu o příčinách, průběhu a důsledcích zásahu. Před hlasováním unionista a vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek navrhl, aby už v úterý před sněmovnou vystoupil aktivista Stanislav Penc. Později se stejným návrhem neobstál poslanec ODS Jan Vidím. Sněmovna to neschválila, nicméně někteří poslanci se nebránili tomu, aby Penc a další vystoupili při parlamentním projednávání zprávy. Proti Pencovu vystoupení byl i Bublan. Pokud chtějí poslanci vyslechnout Pence, měli by podle něj vyslechnout i zástupce policistů, kteří zasahovali.

Přestože ODS původně chtěla vyslechnout informaci vlády již tento týden, stínový ministr vnitra Langer v rozpravě přijal i pozdější termín. Uvedl, že chce jasnou odpověď na otázku, kdo zásah řídil a jaká byla role premiéra Paroubka. Zopakoval, že ministr Bublan opakovaně uváděl nepravdivé informace o zásahu a že premiér nemůže úkolovat policii, aby razantně zasáhla. Podle Paroubka by občanští demokraté měli být konzistentní. Připomněl loňský CzechTek, kdy kritizovali to, že policie proti účastníkům technoparty nezasáhla včas. "O této věci můžeme mluvit hodiny, pokud nebudeme mít fakta," konstatoval. Diskuse na toto téma se podle něj může rozvinout příští měsíc. Zdůraznil, že nic neovlivňoval, jak tvrdí nejsilnější opoziční strana. V souvislosti s možností vytvořit zvláštní vyšetřovací komisi uvažuje Karásek o tom, že by jejími členy mohli být vedle poslanců i běžní občané. Pokud by vznikla, byla by to první vyšetřovací komise, která by se řídila novelizovaným jednacím řádem, podle něhož jsou jednání všech komisí přístupná veřejnosti. Dosud na ně mohli jen pozvaní hosté. Téma zařadí vláda na program svého středečního zasedání, má vyslechnout zprávu o zásahu z úst ministra Bublana. Policejní zásah, při kterém bylo na obou stranách zraněno celkem sto lidí, už označil za nepřiměřený Senát, kde má ODS silnou pozici. Je možné, že otázky na CzechTek padnou i při pravidelných čtvrtečních interpelacích.

Topolánek nebude na Paroubkův dopis reagovat; ani ho neobdržel

Předseda ODS Mirek Topolánek nebude reagovat na otevřený dopis, jímž premiér Jiří Paroubek odpověděl na inzerát občanských demokratů v tisku nazvaný "Sto dní laciných gest". Nejsilnější opoziční strana v něm kritizovala Paroubkovo počínání v čele vlády. Premiér poté zaslal Topolánkovi dopis, v němž výtky ODS bagatelizoval. Mluvčí občanských demokratů Jiří Sezemský sdělil, že média dostala Paroubkův dopis k dispozici, aniž byl adresátovi do této doby fyzicky doručen. "Přestože byly vybrané pasáže z tohoto textu zveřejněny v tisku, považuje předseda ODS za nedůstojné na dopis této úrovně reagovat nebo ho jakkoli komentovat," tlumočil Topolánkovu reakci Sezemský.

Inzerát z počátku srpna, pod kterým je Topolánek podepsán, například tvrdí, že vláda neřeší problémy nezaměstnanosti, zhoršující se zdravotní péče či špatně fungující justice. Kabinet se také podle předsedy ODS nevěnuje deficitu veřejných rozpočtů, daňovému zatížení a utíká od důchodové reformy. "Hlupáci na statistických úřadech tvrdí, že máme nižší zdanění, než je evropský průměr, zatímco vy zdanění nepochybně správně označujete za neúnosné. Mluvíte též o prohlubujících se deficitech veřejných rozpočtů, ale ty deficity dle finančních, zřejmě však prolhaných, statistik zrovna klesají," reagoval mimo jiné na výtky ODS Paroubek.

Kandidát na policejního prezidenta Husák tajil nehodu řidiče

Náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii Vladislav Husák, který je vážným kandidátem na nového policejního prezidenta, chtěl před dvěma lety zatajit nehodu svého řidiče. Muž po havárii na pražské magistrále odmítl dechovou zkoušku. Husák, jenž při nehodě autem necestoval, požádal dopravní dispečink, aby se o kolizi nedozvěděl policejní prezident Jiří Kolář. Uvedla to Česká televize. Záznam Husákova telefonátu s dispečinkem, v němž Husák žádá, aby o nehodě nebyl informován "knírač", Kolář nicméně získal. "To mě znepokojilo a taky jsme si to okamžitě vyříkali," řekl Kolář ČT. Husáka tehdy nijak nepotrestal, prosadil však, aby byl od policie propuštěn jeho řidič. Husák uvedl, že si obsah svého telefonátu s dopravním dispečinkem podrobně nepamatuje. Ministru vnitra Františku Bublanovi dva roky stará kauza nevadí, neboť Husák u nehody přímo nebyl. Jiný postoj zastává místopředseda ODS a stínový ministr vnitra Ivan Langer. "Pokud by se ukázalo, že k něčemu takovému došlo, vnímal bych to jako vážný problém," řekl.

Členem ÚVV ČSSD je bývalý elitní komunistický rozvědčík

Jedním ze členů Ústředního výkonného výboru ČSSD je i bývalý elitní komunistický rozvědčík. Podle zjištění Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu se Marian Kuš před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Česku a Polsku, a rozvědka počítala dokonce i s jeho vysazením ve Vatikánu. Kuš již dříve Radiožurnálu řekl, že nikdy s nedemokratickou tajnou policií nespolupracoval. Jeho tvrzení ale definitivně zpochybnily důkazy z archivu ministerstva vnitra v Pardubicích, uvedl Radiožurnál. Předseda ČSSD Stanislav Gross novinářům řekl, že sociální demokraté budou chtít tuto věc vyjasnit. "Bude asi dobré, když nám (Kuš) ukáže nějaké čerstvé lustrační osvědčení," uvedl. Účastníci dnešního jednání předsednictva ČSSD ale podle něj o tomto případu dopodrobna nejednali, a to i proto, že Kuš na něm nebyl. Gross na dotaz novinářů dodal, že Kuše nyní nikdo nemůže zbavit členství v ústředním výkonném výboru.

Místopředseda strany Bohuslav Sobotka řekl, že Kuš je zástupcem jedné ze severomoravských okresních organizací ČSSD. "Primárně o tom také musí jednat sociální demokraté v tomto okrese a v tomto regionu," uvedl. Kuš je členem karvinské okresní organizace ČSSD. Její místopředseda Jindřich Sznapka řekl, že se v Karviné budou případem zabývat na začátku září. Podle něj Kuš pravděpodobně lhal, když tvrdil, že nebyl spolupracovníkem StB.

Sněmovna je kompletní, Dostálova náhradnice Hamplová složila slib

Poslanecká sněmovna je opět kompletní a má všech 200 poslanců. V úvodu schůze složila slib advokátka Jana Hamplová, která nahradila zesnulého poslance ČSSD a ministra kultury Pavla Dostála. Hamplová sice v minulosti měla s ČSSD ostré spory a stranu opustila, ale už před úterní schůzí dala najevo, že bude podporovat vládu. Ještě před začátkem schůze byla podle očekávání přijata do poslaneckého klubu ČSSD. Památku Dostála uctila sněmovna v úvodu jednání minutou ticha. Dvaašedesátiletý ministr podlehl koncem července po téměř ročním boji rakovině. Loajalita Hamplové k ČSSD a vládě znamená, že vládní koalice si ve dvousetčlenné sněmovně zachová i nadále těsnou většinu nad opozicí. Trojice vládních stran bude mít stále 101 hlasů, opozice 99. Počet 101 hlasů je nutný pro přehlasování opozice, ale rovněž senátních a prezidentských vet zákonů. Hamplová koncem července řekla, že se chce ve sněmovně věnovat problematice územní samosprávy, kterou se zabývá i v advokátní praxi. Hamplová na sebe v minulosti upozornila několika spory s ČSSD, kterou loni na podzim opustila. Loni odstoupila z kandidátky ČSSD pro krajské volby v Olomouckém kraji. Ustoupila tím nátlaku krajského výboru ČSSD, podle kterého poškozovalo její setrvání mezi kandidáty stranu. Spolustraníkům se znelíbila zejména takzvanou mohelnickou výzvou z loňského června, kdy po debaklu ČSSD v evropských volbách vyzvala se svými kolegy k novému hlasování o krajských kandidátech a změně lídra. V červnu 2002 zase spolu se skupinou svých příznivců a spolustraníků podala stížnost k Nejvyššímu soudu. Chtěla zvrátit výsledek voleb a dosáhnout zrušení sedmiprocentní hranice preferenčních hlasů pro vstup do sněmovny. Na hranici Hamplová doplatila, když sice skončila na 13. místě v počtu preferenčních hlasů v celé straně, ve sněmovně ale nezasedla. Loni se dostala do konfliktu s Dostálem. V souvislosti s rekonstrukcí vlády, kdy někteří ministři rezignovali na poslanecké mandáty, ho obvinila, že se na ni vymluvil, aby mohl zůstat i poslancem. Ministr získal podle informací Práva od tehdejšího premiéra Stanislava Grosse výjimku setrvat ve sněmovně, aby na jeho místo neusedla právě Hamplová. Dostál není prvním poslancem, který v tomto volebním období zemřel. V září 2002, tedy jen několik měsíců po volbách, zesnul po vážné nemoci poslanec KSČM Josef Houzák. Letos v červnu zemřela po těžké nemoci poslankyně ČSSD Jarmila Boháčková. Loni v květnu se ze zdravotních důvodů vzdal mandátu Jiří Patočka z ODS, o týden později zemřel.

Vláda projedná kandidaturu Ostravy na pořádání hasičské olympiády

Vláda má ve středu projednat možnou podporu kandidatury Ostravy na uspořádání celosvětové soutěže hasičů, nazývané hasičská olympiáda. Akce by se měla na severu Moravy konat v roce 2009. Návrh na schválení pořadatelství 14. ročníku hasičských her předloží kabinetu ministr vnitra František Bublan. "Vláda by svou podporou ujistila Mezinárodní technický výbor pro prevenci a hašení CTIF, že při pořádání olympiády v roce 2009 budou sportovci a činovníci všech zúčastněných zemí přijati v ČR v souladu se Statusem CTIF a bude jim zajištěn bezpečný pobyt po celou dobu konání této akce," uvádí se v prohlášení ministerstva. Na pořadatelství Ostravy a následné smlouvě o konání 14. ročníku olympiády na území ČR se česká strana dohodla s mezinárodním technickým výborem již v březnu. Dohoda byla uzavřena při pražské návštěvě vedoucích představitelů CTIF v čele s prezidentem této organizace Walterem Eggerem.

V Ostravě si pořádání podobné akce vyzkoušejí už letos na podzim. V termínu od 6. do 11. září se zde bude konat druhý ročník Mistrovství Evropy v požárním sportu. "Bereme to jako generálku na olympiádu a mimo jiné jako možnost vyzkoušet si přípravu a organizátorství rozsáhlé akce tohoto typu v praxi," řekl mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. CTIF v současnosti sdružuje 41 států a hasičská olympiáda je nejvýznamnější akcí, kterou pořádá. Stejně jako klasická olympiáda se i tento sportovní podnik koná jednou za čtyři roky. Na mezinárodním poli zastupuje ČR od března Český národní výbor CTIF, který vznikl loni v říjnu a jeho členská základna činí asi 350.000 lidí z oblasti požární ochrany. Jsou to nejenom profesionální, ale také dobrovolní hasiči, uvedl Kopáček. Připomněl také velké úspěchy českých hasičů na letošní 13. hasičské olympiádě v chorvatském Varaždinu. "Ze zúčastněných zemí získala ČR vůbec nejvíce medailí, celkem 17. Deset z nich bylo zlatých, tři stříbrné a čtyři bronzové," upřesnil mluvčí.

Náměstkem ministra financí se stal po Zelinkovi Goldemund

Novým náměstkem ministra financí se stal Karel Goldemund. Do jeho kompetencí bude spadat účetnictví, majetkoprávní problematika, podpora podnikání a mezinárodně finanční vztahy. Goldemund nahradil Ladislava Zelinku, který v půlce června rezignoval. Zelinka rezignací reagoval na předběžné výsledky auditu, které nechal ministr financí Bohuslav Sobotka provést v oblasti, kterou měl bývalý náměstek na starosti. Konkrétně šlo o vymáhání peruánského dluhu, v němž přišlo ministerstvo financí o víc než 40 milionů korun. Definitivní výsledky auditu zatím nejsou k dispozici. Zelinka měl na ministerstvu bude pracovat do konce září na minimální úvazek. Goldemund, který vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, působil od roku 2002 jako poradce ministra financí. Předtím byl vedoucím střediska Vyškovských služeb.

Bodový systém zatočí s piráty silnic i s korupcí, míní většina

Bodový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů, který by měla zavést novela dopravního zákona, pomůže podle většiny Čechů zvýšit bezpečnost na silnicích a omezit možnosti uplácení policistů. Za účinnější nástroj proti pirátům silnic ho pokládá 72 procent lidí, podle 58 procent přispěje k vytvoření protikorupčního prostředí. O výsledcích průzkumu informovala společnost Dema. O bodovém systému bude jednat sněmovna. Jednoznačný optimismus zaznívá podle autorů průzkumu hlavně v odpovědích lidí bez řidičského průkazu, sami řidiči jsou k přínosům novely skeptičtější. Každý čtvrtý majitel řidičského průkazu se domnívá, že bodování nesníží možnosti korumpovat policii. Dvakrát více řidičů než lidí bez průkazu si také myslí, že se bodový systém v případě pirátů silnic mine účinkem.

Lékaři v soukromých nemocnicích mají nižší platy než ve státních

Lékaři v soukromých a krajských nemocnicích, jež se staly akciovými společnostmi, mají nižší platy než ve státních zařízeních. Podobně jsou na tom zdravotní sestry. Řekl to předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek, který sestavil podle výše platů zaměstnanců takzvanou hitparádu nemocnic. Údaje má z třetiny ze 200 nemocnic, v nichž má jeho organizace členy. "Plat lékaře v soukromé nemocnici je o 11 procent nižší, to je rozdíl kolem 4000 korun měsíčně. Propad platů sester je ještě větší, v soukromých nemocnicích mají o 19 procent méně, což v korunách činí téměř 3200 korun," upřesnil. Nižší platy tak mohou podle Kubka od ledna očekávat zdravotníci v těch zařízeních, která k tomuto datu hodlají převést kraje na akciové společnosti. Výjimkou v tomto trendu se zdá být českobudějovická nemocnice, která již je akciovou společností a přitom v žebříčku nemocnic stojí na čelném místě. Podle Kubka se tam dlouho neudrží, protože průměrný plat lékaře oproti roku 2003, kdy činil 49.700 korun, klesl loni po přeměně v akciovou společnost na 41.000, tedy o 17,5 procenta. S tím, jak se krajské nemocnice mění v akciové společnosti a majitelé šetří na mzdách, odchází z nich kvalifikovaný personál. V příhraničí s Německem nemá podle Kubka žádná soukromá nemocnice odpovídající personální vybavení.

Reálné příjmy Čechů rostou, nejvíce si polepšili zemědělci

Reálné příjmy Čechů se zvyšují. Za poslední rok si členové českých domácností polepšili reálně téměř o pět procent a měsíční čistý příjem na osobu tak dosáhl 8645 Kč. Nejvíce si polepšili zemědělci, jejichž příjmy se zvýšily o 6,6 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v materiálu, který ve středu projedná vláda. Reálné příjmy stouply ke konci prvního čtvrtletí u všech typů domácností kromě zaměstnanců s dětmi, u kterých stagnovaly. Na nárůstu se vedle platu výrazně podílely i sociální příjmy. Ty tvoří u rodin s dětmi a minimálními příjmy téměř 67 procent rozpočtu, u bezdětných zaměstnanců asi 26 procent a u podnikatelů necelých 12 procent příjmů, uvedlo MPSV. V ČR je podle údajů resortu celkem 232.000 sociálně potřebných domácností, což je o 20.500 méně než před rokem.

Policie zadržela muže, který údajně hrozil teroristickým útokem

Policie zadržela jednadvacetiletého mladíka, který údajně pod hrozbou teroristických útoků požadoval po státu peníze. V e-mailu zaslaném ministerstvu vnitra žádal pět milionů korun a vyhrožoval, že jinak zabije nevinné lidi. Detektivům z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se však podařilo vyděrače do týdne dopadnout, informovala mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Policejní rada již muže obvinil z trestného činu teroristického útoku. Obviněný mladík je nyní ve vazbě. Hrozí mu odnětí svobody až na 15 let, ale také propadnutí majetku, uvedla Kosinová. Mladík podle policie letos 21. a 22. července zaslal ministerstvu vnitra celkem tři e-maily. Nejprve vyhrožoval zabitím nevinných lidí v případě, že nedostane do konce měsíce částku pět milionů korun. O několik hodin později pouze uvedl, že hrozbu uskuteční, protože mu nikdo neodpověděl. Druhý den ráno pak ve třetím dopise lhůtu na předání peněz zkrátil na 48 hodin a znovu pohrozil zabíjením.

Hnutí Duha chystá pochod Šumavou, upozorní na poškozené lesy

Ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha chystají na příští týden čtyřdenní exkurzi do národních parků na obou stranách Šumavy. Během již sedmého ročníku pochodu chtějí ukázat zájemcům rozdíly v hospodaření na české a bavorské straně Šumavy. Upozornit chtějí také na poškozenou přírodu české části. Informoval o tom vedoucí lesního programu Hnutí Duha Jaromír Bláha. "Účastníci uvidí nejen horský smrkový prales, ledovcová jezera, kamenné moře, podmáčené lesy i rašeliniště a zároveň budou moci porovnat hospodaření na české a bavorské straně hor," uvedl Bláha. Trasa čtyřdenního pochodu měří zhruba 90 kilometrů. Podle Bláhy budou moci lidé srovnat, jak na české straně vinou několikaletého kácení vznikaly obrovské holiny a rozšířily se polomy, zatímco na německé straně v místech, kde se rozmnožil kůrovec, vyrůstá nový zdravý prales. Pochod začne ve čtvrtek 25. srpna v Nové Peci na Prachaticku a skončí v neděli 29. srpna v bavorském Finsterau. Po celé trase budou účastníky doprovázet průvodci, kteří jim poskytnou odborný výklad.

Patnáctiletý Petr tráví prázdniny ve lví kleci, v níž maluje

Místo u vody tráví prázdniny ve lví kleci patnáctiletý Petr Přikryl. Jeho velkým koníčkem je malování a jde mu tak dobře, že již před rokem dostal povolení zdobit svými výtvory expozice zoologické zahrady v Hodoníně. Školák již loni přeměnil nudnou šedivou chodbu pavilonu ptáků na deštný prales. Na tyto prázdniny si stanovil složitější úkol. Vytváří savanu na bezmála dvacetimetrové zdi lemující výběh lvů. "Chlapec je velmi šikovný. Žádnou pomoc zoologů nepotřebuje. Sám je schopen si rozvrhnout, co kam nakreslí. Vše necháváme zcela na něm," prozradila mluvčí zoo Zdenka Maláníková. Malování pro pár hodonínských lvů znamená, že když vysvitne sluníčko, musí na ubikaci. Do klece pak vstupuje Petr s maminkou, která jej doprovází. Mnozí turisté si ho fotografují. Petrovi zbývá domalovat poslední zeď. Zatím již v kleci vytvořil africkou krajinu s pasoucími se antilopami a žirafami. Jeho tvorba musí skončit do září, kdy nastupuje do školy. Hodonínská zahrada chová 700 zvířat 160 živočišných druhů. Zájmu turistů se těší například lvi nebo tukani velcí. Zoo ročně navštíví 135.000 lidí, zájem se rok od roku zvyšuje.

Reprezentace vyhrála osmkrát za sebou, Brücknera čeká jubileum

Osmizápasovou vítěznou šňůru mají za sebou čeští fotbaloví reprezentanti, které čeká ve středu přípravný duel proti Švédsku. Malé jubileum oslaví trenér Karel Brückner, pro kterého to bude 40. zápas v pozici hlavního kouče národního týmu. Český tým neprohrál pod jeho vedením od loňského zářijového duelu v Nizozemsku (0:2) a inkasoval pouze pět branek, zatímco do soupeřových sítí nastřílel 31 gólů. Švédové za sebou mají také poměrně vydařenou sérii, ale ze šesti letošních zápasů sehráli pouze dva v kvalifikaci mistrovství světa. V dalších čtyřech přípravných duelech třikrát remizovali a v tom posledním v červnu podlehli Norsku 2:3. Vzájemná bilance se Švédskem je lepší pro český tým, který včetně zápasů v období federace odehrál proti Seveřanům 16 utkání, z nichž devětkrát vyhrál. Jediný vzájemný zápas po rozpadu Československa skončil před třemi lety v Teplicích remízou 3:3.

Počasí v České republice

Čekáme oblačno, na jihu ještě zpočátku místy déšť, během dne další ubývání oblačnosti. Odpolední teploty 19 až 23 stupňů, na horách kolem 16 stupňů Celsia.