Zprávy

Policie zřídila zvláštní tým na vyšetření zákroku na CzechTeku

Policie zřídila zvláštní tým, který má vyšetřit postup policistů proti technoparty CzechTek. Žádá proto veřejnost o poskytnutí videozáznamů, které by pomohly usvědčit konkrétní policisty z případné brutality. Podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové zřídil zvláštní tým složený se specialistů policejních kontrolních útvarů náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. "Vedoucí tohoto týmu žádá veřejnost, ale i média o poskytnutí zejména průkazných dokumentů, videozáznamů, fotografií apod., které mohou přispět k objasnění celé situace," uvádí se v oficiálním prohlášení. "Zatím jsme žádné nahrávky neobdrželi, řekla ve čtvrtek Kosinová, která o ně veřejnost požádala už ve středu. Reagovala tak na záběry zveřejněné v televizním zpravodajství. Byli na nich policisté surově bijící a kopající účastníky technoparty, kteří nekladli žádný odpor. S žádostí o pomoc se policie podle Kosinové obrátila na vládního zmocněnce pro lidská práva Svatopluka Karáska, senátory Jaromíra Štětinu a Martina Mejstříka a aktivistu Stanislava Pence. Senátor Jaromír Štětina a někteří účastníci party však záběry poskytnout nechtějí. "Nevěřím tomu, že je policie schopna tuto záležitost objektivně vyřešit," řekl Štětina. Mejstřík řekl, že si takovou spolupráci dovede jen velmi těžko představit. Penc popřel, že ho policie kontaktovala. "Nevěříme současnému vedení policie," řekl Penc. Inspekce má podle něj již nyní dost materiálů z veřejně dostupných zdrojů, aby mohla zahájit vyšetřování. Štětina by svědectví technařů a majitelů poničených pozemků poskytl jedině nezávislé vyšetřovací komisi, a to s jejich výslovným souhlasem. Kosinová na jeho vyjádření reagovala s tím, že pokud senátor nevěří policii, může svědectví předat státnímu zástupci. Daniela Matějková, která na CzechTeku natáčela dokument, řekla, že by pořízenou nahrávku ráda poskytla, ne však policistům. "Jsem ochotna záběry poskytnout, kloním se ale k tomu, aby je jako první měla v ruce nezávislá komise," řekla Matějková. Policie by podle ní mohla záběry použít na "překroucení" skutečnosti a na podporu svých argumentů. Podle Štětiny by měla být komise složena ze členů obou komor Parlamentu a měli by v ní zasednout také "veřejně známé a ctěné osobnosti a zástupci veřejnosti".

Starostka: CzechTek 2002 vadil, ale zvládli jsme ho po dobrém

Při CzechTeku v roce 2002 ve Višňové na Frýdlantsku se starostka Marie Matušková domlouvala s fanoušky technohudby po dobrém. CzechTek jí sice vadil, chtěla však ochránit jeho účastníky a hlavně obyvatele vesnice. "I policisté byli na technaře vlídní a podařilo se nám omezit problémy s pořádkem i s hygienou," řekla Matušková. Zákrok zásahových jednotek proti CzechTeku 2005 v Mlýnci na Tachovsku považuje za zbytečný a brutální. Pořadatelé demonstrací proti rozehnání účastníků letošního CzechTeku Matuškovou pozvali na středu na pražskou Letnou, poněvadž si pamatují na vzájemně dobré vztahy z doby před třemi lety. "Nejela tam ale a odpověděla jsem, že bych se jich stejně nezastávala bezvýhradně. Chyby byly v Mlýnci totiž na obou stranách," prohlásila Matušková. Při CzechTeku 2002, kdy se do Višňové koncem července sjelo zhruba 10.000 lidí, starostka fanouškům techna pomohla k pitné vodě. "Otevřela jsem jim obecní vodovod, Kdybych to neudělala, vypili by vodu lidem ze studen v okolí," upozornila Matušková. Podle ní obrovská technoparty obtěžovala lidi hlukem nejen v domech vzdálených několik set metrů od zvukových aparatur, ale chvěla se i nemocnice ve více než sedm kilometrů vzdáleném Frýdlantu. "Lidem z Višňové jsem rozdávala špunty do uší, proti vibracím však nepomáhaly. Některé obyvatele neustálý hluk deprimoval a raději odjeli," připomněla Matušková. Když se ovšem sloužila trojjazyčná bohoslužba při višňovské pouti, technaři ztlumili svoje reprobedny, aby církevní slavnost nezmařili. Pořadatele CzechTeku 2002 Matušková nakonec přiměla i k úplnému úklidu odpadků. Sesbírali je do igelitových pytlů a po její výzvě se později vrátili a nanosili je do popelářských vozů. Na neděli, kdy technoparty končila, objednala Matušková u Českých drah posílené vlaky. Cestou do Višňové totiž vyznavači techna v přeplněných vozech dělali výtržnosti. Matušková považuje současné období za zlomové pro další osud technoparty v Česku. "Buď technaři svou kulturu obhájí, nebo je čekají velké problémy. Aby ale v očích veřejnosti uspěli, musí se očistit od lidí, jimž nejde o hudbu, ale o výtržnosti a o drogy," konstatovala Matušková. Ani kdyby technaři získali pro svá setkání jakkoliv rozlehlý pozemek, nemají podle Matuškové vyhráno. Nelze ho totiž obklopit zvukotěsnou bublinou. Na současné mediální kampani okolo zákroku proti technoparty v Mlýnci ji překvapilo, s jako komickou rychlostí se ze zločinců, nebezpečných pro své okolí, staly stíhané, bezbranné děti z happeningů. "Takoví tedy vyznavači techna v drtivé většině určitě nejsou," zdůraznila starostka. Hodně ji rovněž zarazilo, jak si mohl v době konání CzechTeku 2005 vzít dovolenou premiér Paroubek. "Bylo přece jasné, že technoparty vyvolá napjatou situaci v celé republice," řekla Matušková.

Za loňský CzechTek nebyl nikdo odsouzen, Paroubek říká, že ano

Za loňskou technoparty, která se konala na nepronajatých pozemcích u Boněnova na Tachovsku, zatím nebyl nikdo odsouzen. Policie obvinila v souvislosti s akcí jediného člověka, šestatřicetiletého Romana Vainera. Je stíhán za poškozování cizí věci a jeho soud začne v polovině září, řekl předseda tachovského soudu Jan Kříž. Premiér Jiří Paroubek ale v tiskové zprávě uvedl, že organizátoři loňské technoparty už byli odsouzeni.

Paroubek poslal médiím zprávu popisující jeho středeční návštěvu na louce v Mlýnci na Tachovsku, kde se technoparty konala letos. Mimo jiné zde vyjmenoval škody, které vzniknou městu Přimda a soukromému zemědělci, jenž na části louky v Mlýnci hospodaří. Tyto škody by podle premiéra měli organizátoři technoparty zaplatit, bylo by to solidní. "Připomínám, že organizátoři loňské technoparty byli před pár dny odsouzeni k úhradě škod ve výši 750.000 korun. To, jestli ovšem své peníze poškození někdy uvidí, je velmi nejisté," uvedl premiér.

Přitom soud s jediným obžalovaným z loňského CzechTeku ještě ani nezačal. "To jednání je nařízeno na 14. září a ve spise je skutečně uvedena škoda asi 750.000 korun," uvedl Kříž. Sám neví, že by se nějaký proces v souvislosti s loňskou technoparty konal. Teoreticky by se mohl konat občanskoprávní spor. Ten by ale nerozhodl o náhradě škody dříve, než soud v trestním řízení rozhodne, zda je obžalovaný muž skutečně vinen, vysvětlil soudce. V souvislosti s letošní akcí policie zatím obvinila osm lidí, většinou z útoku na veřejného činitele. Proti neznámým osobám se vede šetření pro podezření z obecného ohrožení, protože v jednu chvíli jelo po dálnici u Mlýnce v protisměru asi 20 aut. Západočeská policie zatím přijala podle mluvčí Jolany Číhové jednu stížnost na postup policie. Stížností se bude zabývat příslušné oddělení kontroly a stížností krajské policejní správy.

Účastníci demonstrace na severovýchodě Rumunska požadovali vydání Františka Příplaty

Vydání českého občana Františka Příplaty z Česka do rumunského vězení požadovali účastníci demonstrace, která se podle agentury AP konala ve městě Jasy na severovýchodě Rumunska. Několik stovek demonstrantů protestovalo proti tomu, že Příplata minulý týden uprchl do vlasti před nástupem do vězení v Rumunsku, kde byl odsouzen k osmi letům odnětí svobody za podněcování k vraždě odborového předáka firmy Tepro v Jasech. České úřady již na Příplatův případ reagovaly upozorněním, že český trestní řád zapovídá vydání českých občanů cizím státům. "Jsme znechuceni tím, co se stalo, a máme podezření, že Příplatovi při útěku pomáhali i pohraničníci," řekl agentuře AP nynější šéf odborů v Tepro Constatin Rotaru. Dodal, že Příplata "je zločinec, který vyprovokoval vraždu odborového předáka". Zaměstnanci Tepro proto požadují jeho vydání do Rumunska, aby si odpykal vyměřený trest. "Zahájili jsme vyšetřování, jak se mohl Příplata dostat do zahraničí. Prověřujeme všechny možnosti - to, že Rumunsko opustil přes zelenou hranici, i to, že odjel na falešné doklady," informoval tento týden mluvčí rumunské pohraniční služby Fabian Badila. "Pokud bychom zjistili porušení zákonů ze strany rumunských pohraničníků, musí počítat s tvrdým trestem," řekl mluvčí.

Soud v rumunském Satu Mare vydal v úterý rozhodnutí o předběžném zadržení Příplaty. České úřady ale oznámily, že podnikatel do zahraničí vydán nebude. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun uvedl, že Bukurešť nicméně může Prahu požádat o potrestání Příplaty v jeho vlasti. O potvrzení rumunského rozsudku by pak rozhodoval příslušný krajský soud. Rumunský soud poslal počátkem června Příplatu na osm let do vězení za to, že v roce 2000 podněcoval k vraždě odborového předáka Virgila Sahleana. Odborář usiloval o zrušení kupní smlouvy, podle níž získaly většinový podíl ve válcovnách trub Tepro v Jasech české Železárny Veselí v čele s podnikatelem Zdeňkem Zemkem; smlouvu však podepsal Příplata. Český podnikatel měl do vězení nastoupit ze zdravotních důvodů až v září; minulý týden ale z Rumunska utekl přes zelenou hranici do Maďarska a poté na svůj občanský průkaz přijel do České republiky. Příplata tvrdí, že je nevinný. Rumunské úřady prý hodlá žalovat u Evropského soudu ve Štrasburku za údajné porušování lidských práv, k němuž podle něj došlo během téměř pětiletého procesu. Zavraždění odborového předáka Sahleana již v roce 2000 vyvolalo v Rumunsko vlnu protičeských nálad. V Jasech se konalo několik protičeských demonstrací.

Prezident Klaus již v pátek jmenuje Formánkovou ústavní soudkyní

Prezident Václav Klaus jmenuje v pátek Vlastu Formánkovou ústavní soudkyní. Její nominaci ve čtvrtek schválil Senát. "Prezident je přesvědčen, že Ústavní soud tak získá významnou posilu pro své fungování," sdělil mluvčí Hradu Petr Hájek. Klausově kandidátce dalo hlas 43 ze 76 senátorů. Kritici Formánkové mimo jiné vyčítají, že před 25 lety odsoudila vedoucího jedné z plzeňských restaurací za jeho protikomunistické vystoupení. Nynější soudkyně plzeňského krajského soudu Formánková uvedla, že rozsudek nad hostinským byla chyba. V patnáctičlenném Ústavním soudu jsou nyní dvě místa neobsazena. Klaus se svými kandidáty v horní komoře už několikrát narazil. Naposledy senátoři zamítli nominaci státní zástupkyně Jaroslavy Novotné kvůli jejímu dvanáctiletému členství v KSČ. "Prezident je samozřejmě rád, že Senát schválil jeho dalšího kandidáta. Jeho primárním cílem je naplnit Ústavní soud," řekl šéf legislativního odboru Hradu Jan Bárta.

Některé ze senátorů ale Formánková nepřesvědčila a nešlo jen o případ s vedoucím restaurace. Například Martin Mejstřík (za Cestu změny) jí vyčetl, že v roce 1996 podporovala senátního kandidáta ODS Bohumila Kulhánka. Byla to podpora osobní, nikoli politická, odpověděla Formánková. Dodala, že nikdy v žádné straně nebyla. Zastal se jí naopak například Karel Schwarzenberg (ODA), který uvedl, že i soudce má právo na politický názor. K odsouzení hostinského poznamenal, že každý mladý člověk se může mýlit. Důležité je pro něj to, jak se Formánková chovala ve zralejším věku, a to, jaké má odborné znalosti.

Senát zamítl novelu církevního zákona, vrací se poslancům

Senát odmítl novelu církevního zákona. Znamená to, že o ní zřejmě v druhé polovině srpna bude znovu hlasovat sněmovna. Některé církve tvrdí, že novela je neústavní a jednání ukázalo, že řada senátorů jim dává za pravdu. Ministr financí Bohuslav Sobotka to odmítl. Jádrem sporu je otázka, zda norma omezuje náboženskou svobodu, zda se dotýká práva církví zřizovat podle vlastních norem duchovní i jiné instituce, třeba charity nebo školy a zdravotnická zařízení. Novelu, která má upravit evidenci charit a diakonií, sněmovna v červnu schválila hlasy sociálních demokratů a komunistů. ČSSD a KSČM mají v dolní komoře pohodlnou většinu. Lze tedy předpokládat, že tam při opakovaném projednávání zřejmě dají dohromady 101 hlasů nutných pro přehlasování senátního veta. Ve sněmovně novelu obhajoval bývalý ministr kultury Pavel Dostál. Prohlásil tehdy, že předloha náboženské svobody nekrátí. Registrovaných církví v ČR je podle něj 26. "Je tam konflikt hlavně s katolickou církví, od samého počátku," uvedl. Novela podle něj pouze říká, že církve "musí jednat podle právního řádu České republiky" a zřizování církevních právnických osob se musí dít podle tohoto řádu. Sněmovnou schválený text v Senátu kritizoval například Zdeněk Bárta. Soudí, že jde o protiústavní předpis, který omezuje práva církví. Lidovecký senátor Jiří Stodůlka míní, že novela zasahuje právo církví zřizovat své instituce nezávisle na státních orgánech. Podle něj umožňuje ministerstvu kultury zrušit evidenci církevní právnické osoby. "Jeho případná tendenční rozhodnutí mohou mít až likvidační charakter," uvedl. Předlohu naopak v rozpravě podpořil šéf klubu ODS Tomáš Julínek. Minulý týden spolu v horní komoře o novele hovořili předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a kardinál Miloslav Vlk. "Nepřišel jsem lobbovat, ale představit náš názor, říci naše výhrady. Nám nejde o privilegia, ale o to, co vidíme jako spravedlnost odpovídající právnímu řádu," řekl po schůzce Vlk. V Senátu pro zamítnutí hlasovalo 39 ze 70 přítomných. Zamítnutí podpořili jednotně lidovci, ale například i většina přítomných členů Klubu otevřené demokracie a někteří senátoři ODS.

Senátoři schválili změny při vyvlastňování malých akcionářů

Horní parlamentní komora přesněji stanovila podmínky, za jakých mohou být menšinoví akcionáři vyvlastňováni. Senátoři stanovili hranici, kdy se může vyvlastnění uskutečnit podle platného zákona, a kdy již budou muset majoritní akcionáři zohlednit chystanou měkčí variantu, se kterou souhlasí obě parlamentní komory. Rozhodným okamžikem má být podle jejich návrhu termín svolání valné hromady. Změny ale ještě musí projednat Poslanecká sněmovna. Navržená právní úprava počítá s tím, že pokud bude valná hromada svolána před chystanou účinností této právní úpravy a uskuteční se do 40 dnů, mohou majoritní akcionáři postupovat ještě podle přísnějších pravidel. V pozdějších termínech konání valné hromady již budou muset zohlednit chystané měkčí podmínky. Nové podmínky vyvlastňování drobných akcionářů obsahuje vládní návrh zákona o finančních konglomerátech, který sněmovně Senát vrátil. Poslanci by se měli předlohou zabývat na schůzi, která bude zahájena v polovině srpna.

Soupisy alkoholu zatím odevzdaly asi dvě třetiny podnikatelů

Seznamy neokolkovaného alkoholu zatím odevzdalo přes 52.000 z odhadovaných více než 80.000 podnikatelů, na které se tato povinnost vztahuje. Uvedl to Jiří Rážek z tiskového oddělení celní správy. Konečné výsledky inventarizace budou podle něj k dispozici příští týden. Za prodej nekolkovaných lihovin, které neprošly inventurou, hrozí obchodníkům pokuta až milion korun a propadnutí věci. Celníci ještě do pátku, případně až do příštího pondělí počkají na soupisy, které podnikatelé poslali poštou. Od příštího týdne pak následující dva měsíce začnou celníci provádět namátkové kontroly, zejména u těch podnikatelů, kteří soupisy neodevzdali. Kolkování lihovin prosadila současná vláda od července s nadějí, že sníží padělání alkoholu. Kolkování chce v republice provádět 198 firem a celní správa pro ně zatím vydala přes 32,3 milionu kolků. Inventarizovaný alkohol bez kontrolních pásek budou moci obchody prodávat do konce roku. Od ledna již nebude možné prodávat láhve bez kolku vůbec, a to ani ze starých zásob. Podle výrobců lihovin je však kolkování zbytečné a zvýší cenu půllitrové láhve asi o korunu. Ministr financí Bohuslav Sobotka naopak tvrdí, že toto opatření pomůže i výrobcům, protože stíží život jejich nelegálním konkurentům. Spotřebitel zase podle něj bude mít větší jistotu, že nekupuje pochybný alkohol.

Do Prahy přijeli mladí členové Armády spásy z celé Evropy

Sborovým zpěvem s rukama nad hlavou zahájili svůj kongres mladí členové Armády spásy z celé Evropy. Na pražské Výstaviště se jich sjelo celkem 850. Kongres, na kterém promluví i hlava světové Armády spásy John Larsson, vyvrcholí v sobotu večer veřejným koncertem. Na Výstavišti zazpívá velký gospelový sbor, ale budou zde hrát i hip-hopové a taneční kapely. Účastníci stráví dny v Praze diskusemi o biblických tématech, ale i otázkách týkajících se každodenních životů mladých křesťanů. "Počet mladých lidí, kteří mají o Armádu spásy zájem stále roste, a ti, co jsou zde, tvoří jen zlomek všech mladých členů v Evropě," řekl John Larsson. Podle něj mladé lidi na práci v Armádě spásy přitahuje zejména možnost sloužit své komunitě. Podobně odpovídali i dotazovaní mladí účastníci. Většina z nich pochází z rodin, kde Armádě spásy sloužili již generace jejich předků. Další pocházejí z křesťanských rodin a Armádu spásy si podle svých slov zvolili jako zábavnější variantu tradičních protestantských církví. Po pádu komunistických režimů se Armáda spásy začala šířit i v zemích východní Evropy. Z bývalých zemí sovětského svazu přijelo podle české tajemnice Armády spásy Petry Vopelákové celkem šedesát účastníků. Další přijeli z Rumunska či Maďarska. Z Česka se srazu vedle organizátorů účastní asi 30 mladých lidí. V České republice je Armáda spásy oficiálně zapsána jako občanské sdružení, ale jen pro to, že začátkem devadesátých let neměla dostatečný počet členů pro zapsání jako církev, informovala Vopeláková. Na jejím zapsání mezi církve se ale podle ní pracuje. Armáda spásy má v České republice 340 zaměstnanců a 150 členů. Spravuje celkem 28 zařízení v devíti městech, hlavně azylová zařízení pro lidi bez domova. Na světě má celkem asi 2,5 milionu členů.

Lidé nejčastěji poslouchají Radiožurnál a čtou Blesk

Nejvíce lidí poslouchalo v prvním pololetí Český rozhlas 1 - Radiožurnál, který denně naladilo 886.000 osob. Druhé rádio, Frekvence 1, si sice naladilo v průměru méně lidí (878.000), poslouchali ho však déle. Frekvence 1 tak má vyšší podíl na trhu než Radiožurnál. Nejčtenějším deníkem je Blesk. Vyplývá to z výsledků Media Projektu, v jehož rámci se agentura GfK Praha dotazovala celkem 15.176 respondentů. Mezi celoplošnými stanicemi následuje v poslechovosti Rádio Impuls, Evropa 2 a ČRo 2 Praha.

Na Sázavafestu od čtvrtka do neděle vystoupí 120 kapel a zpěváků

Celkem 120 kapel a zpěváků vystoupí na festivalu Sázavafest, který začne ve čtvrtek v areálu Ostrov v Sázavě na Kutnohorsku a potrvá do neděle. Účinkující se představí na šesti festivalových scénách, uvedli organizátoři na své internetové stránce www.sazavafest.cz. Mezi největší lákadla přehlídky budou patřit vystoupení kapel J.A.R., Chinaski, Wohnout nebo Mig 21, představí se také vítězové soutěže Česko hledá SuperStar Aneta Langerová a Vlastimil Horváth i finalisté Petr Bende a Gabriela Al Dhábba. Ze zahraničí přijedou londýnská skupina Bushcraft, americká černošská kapela Lord Bishop a francouzská reggae skupina Papa Style & Baldas. Na kytarové scéně vystoupí "matadoři" jako -123 min. i mladší kapely, například Gaia Mesiah nebo The Radiostars, kterou tvoří členové skupin Roe-deer, Lety mimo a Tři sestry. Na dalším pódiu vystoupí kapely Fast Food a The Chancers, ska-punkoví 2 v 1, Nana Zorin a slovenská Ska Pra Šupina. Na Sázavafestu se po letech vrátí na festivalová pódia skupina Burma Jones. Na programu přehlídky bude kromě hudby také divadlo, film i autorská čtení sázavského rodáka a patriota Michala Viewegha. Festivalová dramaturgie připomene i letošní sté výročí narození rodáka ze Sázavy, herce Jiřího Voskovce. Pražští návštěvníci budou mít možnost po všechny čtyři festivalové dny využít posílené autobusové linky 382, která do Sázavy jezdí ze stanice metra Skalka.

Výstava v Olomouci představí japonské meče

Více než desítku samurajských mečů, mečové ozdoby i zbroj představí návštěvníkům Vlastivědného muzea v Olomouci výstava s názvem Samurajská čest. Otevřena bude od 12. srpna do poloviny října. Budou zde samurajské meče, dřevcové zbraně, mečové záštity a ozdoby a samurajská zbroj. Autentické předměty z 15. - 19. století doplňují tři desítky dřevořezů s výjevy hrdinských bitev i portréty slavných válečníků. Většina exponátů pochází ze sbírek Náprstkova muzea v Praze. Kurátorka jeho japonských sbírek Alice Kraemerová je také autorkou současné výstavy. Olomouckou expozici připravovali pracovníci tamního historického ústavu ve spolupráci s restaurátorem japonských mečů českého původu Viktorem Hasuhanou, který trvale žije v Japonsku. Restaurování mečů se věnuje profesionálně již 15 let a je řazen mezi špičkové odborníky.

V širším kádru pro olympiádu v Turíně je i Hašek

V širší nominaci české hokejové reprezentace na olympijské hry v Turíně nechybí ani čtyřicetiletý brankář Dominik Hašek. V nezávazném jednapadesátičlenném kádru jsou například také Jaromír Jágr, Robert Reichel či Robert Lang. Tým se sejde od 24. do 26. srpna na soustředění v Kravařích. Hráče ze zámořské NHL pak bude mít kouč Alois Hadamczik k dispozici až těsně před únorovou olympiádou.

A jaké bude počasí?

Bude polojasno s ojedinělými přehánkami. Teploty 20 až 24 stupňů, na horách kolem 16 stupňů Celsia.