Týden v ČR

Bohuslav Sobotka
0:00
/
0:00

Ohlédnutí za událostmi uplynulého týdne připravila Martina Lustigová.

Korespondenční volby do zastupitelských orgánů v Česku jsou o krok blíž. Vláda na svém středečním zasedání schválila novelu volebního zákona, která s korespondenční formou voleb počítá. O korespondenčních volbách se v Česku jedná řadu let. Ačkoliv se Senát pokoušel prosadit korespondenční volby už od konce 90. let, poslanci návrh několikrát zamítli. Argumentovali tím, že do českých zastupitelských orgánů by měli volit jen občané s trvalým pobytem v ČR, že zahraniční Češi nejsou dobře obeznámeni s politickým děním v ČR a že volby ze zahraničí jsou neúměrně drahé.

Odpůrcem korespondenčních voleb je i prezident Václav Klaus: "Já jsem nesmírně konzervativní člověk a korespondenční volbu považuji za technicky i organizačně docela riskantní krok, kterému moc nevěřím a který bych ani sám nechtěl nikdy organizovat ani podstoupit. Volby jsou natolik vážnou věcí, že si na ni každý člověk čas udělat má a má obětovat sám sebe, aby se k té volební urně dostavil a aby tam fyzicky, on sám, vhodil ten volební lístek."

Korespondenční formu voleb se přes dosavadní neúspěchy nadále pokoušejí prosadit senátoři. Senátní novela zákona o parlamentních volbách prošla letos v červnu prvním čtením ve sněmovně. A tuto středu jednala vláda o dalším návrhu na uzákonění korespondenčních voleb. Tentokrát jej připravilo ministerstvo vnitra v rámci nového volebního kodexu.


Stát by měl v příštím roce hospodařit se schodkem 76,4 miliardy korun, což je o sedm miliard méně než letos. Na deficitu státního rozpočtu se na posledním jednání před prázdninovou přestávkou shodla vláda. Útraty státu by měly být v příštím roce o 18 miliard korun vyšší než letos. Vláda by tak o šest miliard překročila strop výdajů povolený Evropskou unií.

Ministr financí Bohuslav Sobotka tvrdí, že takto mírné překročení nebude Bruselu vadit. Schodek státního rozpočtu se podle něj v průběhu dalšího projednávání měnit nebude: "Pokud jde o parametry příjmů a výdajů státního rozpočtu, tam ještě budeme muset pracovat také s upřesněním finančních toků z Evropské unie. Přirozeně bude také záležet na tom, jak se bude nadále vyvíjet plnění příjmové stránky státního rozpočtu v letošním roce tak, abychom mohli zpřesnit odhad příjmů pro nadcházející období. Předpokládám, že toto zpřesnění odhadu příjmů bude provádět ministerstvo financí na konci měsíce srpna." Konečný návrh státního rozpočtu by měla vláda schválit do poloviny září.


Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Lavinu ostrých reakcí odstartovala v úterý odpoledne agenturní zpráva o tom, že premiér Jiří Paroubek nepovažuje reformu současného důchodového systému v Česku za nutnou. Tento premiérův názor byl citován s odvoláním na jeho rozhovor pro agenturu Bloomberg. Šéf koaličních lidovců Miroslav Kalousek v této souvislosti prohlásil, že premiér nevidí dál než do konce volebního období, což je nezodpovědné. Předseda poslanců opoziční ODS Vlastimil Tlustý se nechal slyšet, že Jiří Paroubek chce být stejně slavný jako komunisté, když předstírá, že problém s důchody neexistuje. Od premiérových slov se distancovali také unionisté a vicepremiér Martin Jahn. Ekonomičtí experti dokonce na Paroubkovu adresu použili taková slova jako totální ignorace.

Jiří Paroubek zprávu agentury Bloomberg odmítl s tím, že byla vytržena z kontextu: "Ne, já jsem to řekl trošku jinak. Já jsem řekl, že v těch příštích patnácti až dvaceti letech podle expertů není nutná. To konec konců konstatovala i ta Bezděkova komise. Já vycházím z toho, na čem jsme se dohodli s představiteli politických stran, to znamená, že budeme pracovat na tezích, na možné úpravě důchodové reformy. Tyto teze by měly být dokončeny do 31. října. Já jsem v rozhovoru pro Bloomberg uváděl možnost, že je třeba uvažovat například i o příznivějším populačním růstu, a to si myslím, že je věcí, která v rámci pracovní skupiny, z části potvrzené, z části nově doplněné, na čemž jsme se dohodli s šéfy ostatních politických stran, určitě bude také zvážena."

Jiří Paroubek nebude po agentuře Bloomberg žádat opravu, i když ta stále trvá na tom, že citace jeho slov byla správná. Premiér však trochu lituje ukvapených reakcí svých koaličních partnerů.