Zprávy

Škromach: Sobotkův plán na rozpočtové škrty není reálný

Plán ministra financí Bohuslava Sobotky, podle kterého by měla vláda v příštím roce ušetřit asi 30 miliard korun, není podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha reálný. Vláda by si prý měla říci, kde chce šetřit, a poté se pokusit zmírnit takzvaný konvergenční program, ke kterému se zavázala Evropské unii. Škromach to řekl ČTK po setkání s investory.

Česká republika se v Bruselu kvůli chystanému přijetí eura zavázala nejen ke snižování schodku rozpočtu, ale i k dodržování výdajových rámců. "Výdajovými rámci jsme si trochu moc svázali ruce, a to dobrovolně," řekl Škromach ČTK. Podle něj bude nutné konvergenční program učinit reálnějším. S tím však Sobotka nesouhlasí. "Našim cílem je dodržet program, ke kterému jsme se zavázali. V příštích dvou letech je potřeba ušetřit asi 70 miliard korun," řekl ČTK jeho mluvčí Marek Zeman.

Podle Škromacha si vláda musí říci, kde ještě může škrtat a v čem již ne. "My můžeme říct, že budeme valorizovat důchody minimálně a ušetříme pět, šest miliard. My můžeme říct, že nezvýšíme mzdy pro veřejnou správu a ušetříme několik miliard korun. Ale je otázka, jestli to je dobře," řekl a připomněl, že i velké země jako Francie nebo Itálie se unijním pravidlům brání.

Prezident přesvědčoval akademiky, že chudoba cti netratí

O tom, že chudoba cti netratí, přesvědčoval v úterý vědce prezident Václav Klaus. Do pražské Krče si přišel na pozvání předsedy Akademie věd Václava Pačese prohlédnout špičková pracoviště Ústavu experimentální medicíny a Mikrobiologického ústavu. V debatě s vědci, kteří léta poukazují na špatnou ekonomickou situaci začínajících badatelů, použil argument, že pro vědu je lepší chudoba než opulentní život, který ubíjí myšlení.

Klaus několikrát připomněl, že i on v Akademii věd pracoval a že byl také postaven před rozhodnutí, zda má zůstat ve Spojených státech v lepších podmínkách, nebo se vrátit do tehdejšího komunistického Československa. Mladým vědcům, kteří poukazovali na to, že jejich kolegové mají v Americe lepší podmínky pro práci, dal za pravdu. Současně však uvedl, že je pouze na nich, jak se rozhodnou. Věda se podle něj nemění. O tom, že ve Spojených státech se vědcům daří lépe, už se hovořilo před sto lety, dosud ale "mozky vysáty nebyly", řekl prezident.

Slova profesora Václava Hořejšího z Ústavu molekulární genetiky o rozdílu mezi "opulencí" a slušným životním standardem, který by měli mladí vědci mít, označil prezident za odborářský postoj. Mladí vědci nyní začínají s platem kolem 20.000, Pačes již dříve uvedl, že by měli mít dvojnásobek tak, aby to stačilo na založení rodiny a pořízení bytu.

Debatu s akademiky, kterou místy doprovázely salvy smíchu, uzavřel Klaus hledáním bodu, ve kterém se česká věda nachází. Zda má málo peněz a její kvalita stoupá, nebo zda už žije v nadbytku a její úroveň klesá. O nadbytku se mluvit nedá, shodli se vědci.

Miliardáře Krejčíře už může honit policie alespoň v Evropě

Soud vydal v úterý tuzemský a evropský zatykač na uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, stíhaného za přípravu podvodu a vraždy. Státní zástupkyně v pondělí vypracovala i návrh na mezinárodní zatykač, soud jej však ještě neobdržel. Ministr vnitra František Bublan v pondělí řekl, že Krejčíř se už zřejmě dostal za hranice.

Krejčíř v sobotu utekl ze své černošické vily při domovní prohlídce krátce poté, co jej zatklo speciální komando. Kriminalisté po uprchlém podnikateli, který čelí obvinění ze zločinného spolčení, přípravy vraždy celníka a závažné hospodářské kriminality, zatím marně pátrají. Není vyloučeno, že se skrývá za hranicemi - možná na Slovensku, nebo ještě dále na východ. "Ale to není prověřeno," zdůraznil ministr. I když přiznává, že najít Krejčíře bude těžké, díky mezinárodní spolupráci je šance na dopadení větší, soudí.

Paroubek kvůli Krejčířovi žádá tvrdé potrestání policistů

Premiér Jiří Paroubek na úterní schůzce požádal ministra vnitra Františka Bublana a jeho prostřednictvím policejního prezidenta Jiřího Koláře o tvrdé potrestání všech policistů, kterým v sobotu během domovní prohlídky utekl obviněný podnikatel Radovan Krejčíř. Osobní odpovědnost by podle Paroubka měl okamžitě vyvodit i jejich nadřízený pracovník.

Ministr vnitra František Bublan v současné době neuvažuje o odvolání policejního prezidenta Jiřího Koláře. Potrestá ale policisty, kterým obviněný miliardář při domovní prohlídce utekl, i jejich nadřízené z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Při akci totiž podle něj selhal útvar jako celek. "Ta akce byla špatně připravena, špatně zabezpečena, lidé byli špatně poučeni. Je to systémové selhání útvaru," řekl Bublan novinářům. O potrestání viníků bude informovat ve středu. Přiklání se k tomu, že policisté postupovali neprofesionálně, i když verzi, že byli podplaceni, úplně vyloučit nemůže.

Nejen politici ODS již delší dobu tvrdí, že Kolář není mužem na svém místě. Pro jeho odchod je i předseda vládních lidovců Miroslav Kalousek. "Pan Kolář je určitě dobrý policista a byl by výborným šéfem okresu nebo možná i kraje, ale rozhodně nemá na to být policejním prezidentem. To je asi tak tři světelné roky nad úrovní jeho schopností," prohlásil šéf branného výboru Jan Vidím z ODS.

Česko si připomnělo vraždu generála Heliodora Píky

Vojáci, politici a pamětníci vzdali v úterý před budovou generálního štábu v Praze čest památce generála Heliodora Píky, který byl před 56 lety ve vykonstruovaném procesu popraven. K pamětní desce před nastoupenou vojenskou jednotkou položili věnce zástupci politických institucí, sdružení, slovenského velvyslanectví i prezidentské kanceláře.

Divizního generála a účastníka dvou světových válek Heliodora Píku odsoudil k trestu smrti vojenský tribunál v lednu 1949 na základě obvinění ze špionáže a vlastizrady. Byla to jedna z prvních poprav, které provázely období politických procesů v Československu. "Byl to nejčernější den české armády i České republiky," řekl ministr obrany Karel Kühnl. Zdůraznil, že generál Píka byl člověk, který musel vzbudit nenávist tehdejšího režimu. "Byl pravým opakem zrádce. Byl to vlastenec, každá armáda by mohla být hrda na takového důstojníka," řekl.

Noc před popravou Píka napsal svým nejbližším, že nejde o justiční omyl, ale o politickou vraždu. Náčelník generálního štábu Pavel Štefka dnes poukázal na to, že podle nejnovějších zjištění skutečně nešlo o justiční omyl. "Byl zavražděn proto, že věděl příliš mnoho," uvedl. Upozornil, že mnoho československých důstojníků muselo z armády odejít a byli perzekvováni jen proto, že bojovali na jiných frontách než na východní. Podle posledních historických studií skutečným motivem popravy bylo to, že jako šéf československé vojenské mise v Moskvě shromáždil v průběhu války otřesná svědectví o vězněných Čechoslovácích a o poměrech v stalinských koncentrácích.

V roce 1968 byl Heliodor Píka posmrtně rehabilitován a v roce 1992 povýšen in memoriam do hodnosti armádního generála. Byl nositelem nejvyšších československých, sovětských, amerických, britských a dalších vojenských řádů.

Ústavní soud začne jednat o sporné novele o střetu zájmů

Ústavní soud začne ve středu jednat o sporné novele zákona o střetu zájmů. Novelu napadly dvě skupiny senátorů, a to nejprve kvůli způsobu jejího schválení a poté kvůli obsahu. Obsahu se týkaly i další stížnosti od obecních zastupitelů. Novela totiž mimo jiné zakazuje zastupitelům současně vést organizace, které kraj či obce zřídily nebo majetkově ovládají. Na základě novely proto před časem přišlo o své posty několik zastupitelů v regionech. Jako první zbavil ředitel jihomoravského krajského úřadu mandátu v městském zastupitelstvu Vyškova ředitele vyškovské základní školy Miroslava Brtníčka a ředitele městské zoo Josefa Kachlíka s tím, že nesplňují podmínky novely zákona o střetu zájmů. Zastupitelé v několika dalších městech se sami rozhodli odstoupit z funkce, aby mohli zůstat ve vedení městských organizací.

Mimořádná letní schůze Poslanecké sněmovny by mohla být 16. srpna

Mimořádná letní schůze Poslanecké sněmovny, kvůli níž by se o několik dnů zkrátily poslanecké prázdniny, by se mohla konat 16. srpna. O jejím přesném termínu by měl příští týden jednat sněmovní organizační výbor. ČTK to řekla místopředsedkyně dolní komory Jitka Kupčová (ČSSD). Podle Kupčové by bylo náplní schůze hlavně první čtení deseti až 12 vládních předloh, například těch, jejichž cílem je snížení daní či úprava nájemného. Kupčová naznačila, že schůze by nemusela být dlouhá. Podle některých neoficiálních informací ČTK by možná trvala dva, nejvýše tři dny.

O svolání mimořádné schůze dolní komory usilují hlavně sociální demokraté. Po pondělní schůzce vedení ČSSD a KSČM připustil podporu tomuto mimořádnému jednání i šéf KSČM Miroslav Grebeníček. V řadách dalších poslanců ale tak velké nadšení pro letní jednání nepanuje. Některým by narušilo dovolené, další v něm vidí populistický předvolební krok premiéra Jiřího Paroubka a jeho údajnou snahu zalíbit se voličům tím, že jim ukáže, že poslanci budou pracovat i o prázdninách.

Z peněz EU by mohla ČR koupit ozařovací přístroje pro onkologii

Pacienti v Česku by už brzy mohli mít prospěch z toho, že země je členem Evropské unie: ze strukturálních fondů EU by mohla být v letech 2007 až 2013 vybavena onkologická pracoviště nejmodernější ozařovací technikou. ČTK to řekla ředitelka odboru mezinárodních vztahů ministerstva zdravotnictví Kateřina Čihařová. Péče o onkologicky nemocné je podle ní jednou z priorit připravovaného národního rozvojového plánu, který by se mohl stát podkladem pro rozhodování Bruselu.

"Je to obrovská šance, do které se snažíme zapojit," potvrdil přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka. Podle jeho odhadu by na vybavení novými ozařovacími přístroji byla zapotřebí asi jedna miliarda korun. Podle Petruželky je zatím v Česku léčeno ozařováním méně nemocných než ve vyspělých evropských zemích, kde je ozařováno 55 procent onkologických pacientů, v Česku 35 procent. "Důvody jsou různé, jedním z nich je ten, že není dostatek zařízení a nejsou všechny kapacity naplno využívány," vysvětlil.

David: Síťová lůžka, která v léčebnách zůstala, se nezneužívají

Síťová lůžka, která zůstala v českých léčebnách, nejsou podle ředitele bohnické psychiatrické léčebny Ivana Davida v žádném případě zneužívána. Používají se jen při zklidnění zvlášť agresivních pacientů, u nichž například neúčinkují silné léky, řekl David. V Bohnicích jsou dvě postele se sítí, jedna na mužském a jedna na ženském oddělení. "Agresivita je součástí mnoha poruch. Nevymysleli jsme si ji, abychom mohli pacienty týrat," uvedl David. Podle něj je použití lůžek přísně kontrolováno a vyhodnocováno. "Většinou jsou tato lůžka prázdná," dodal šéf léčebny. Kampaň kolem klecových lůžek označil za hysterickou, poškozuje podle něj psychiatrii. Lidé ji pak nevnímají jako lékařský obor, který pomáhá pacientům.

Informace o používání klecových a síťových lůžek v Česku vzbudily před rokem mezinárodní rozruch. Do kampaně za jejich zrušení se zapojila i autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová. Bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi "klece" v léčebnách okamžitě zakázal.

Agresivní a nebezpečné pacienty mohou lékaři uklidnit umístěním do síťového lůžka, v izolaci, kurtováním k posteli či silnými léky. Podle ředitele psychiatrické léčebny v Dobřanech na Plzeňsku Vladislava Žižky samotní pacienti obvykle vypovídají, že by byli raději uklidňováni v síťovém lůžku, kde se mohou pohnout, než kurtováni. "Ti, kteří v síťovém lůžku byli, pak přiznali, že to bylo oprávněné rozhodnutí," řekl ČTK Žižka. Připomněl, že omezovací prostředky se používají všude v zahraničí. V některých zemích se ale upřednostňují silné léky k utlumení, kurtování nebo zásah zdravotníků, kteří doslova neklidného pacienta zalehnou.

CME může vstoupit na pražskou burzu, obchody zahájí asi v pondělí

Zahájení obchodování s akciemi majitele Novy, americkou společností Central European Media Enterprises, již nic nestojí v cestě. Komise pro cenné papíry schválila prospekt akcií společnosti, což byla poslední překážka na cestě na pražskou burzu. "Předpokládáme, že se začne se CME obchodovat podle nastíněného harmonogramu v pondělí v 9:30," řekl ČTK generální ředitel burzy Petr Koblic. Akcie CME se mají obchodovat v systému SPAD pro nejlepší emise, kde je nyní osm firem. Zahajovací kurz v Praze bude stanoven z ceny na americkém trhu. Akcie CME v úterý na americké burze Nasdaq posilovaly a před polednem tamního času byly výše o 2,6 procenta na 48,1 dolaru, v přepočtu 1183 korun.

Pro domácí kapitálový trh jsou cenné papíry podle analytiků CME vítanou vzpruhou, protože nabídka kvalitních akcií je dlouhodobě nedostatečná. V poslední době ale svítá na lepší časy. Od loňského června přišly na trh včetně CME tři nové firmy; loni v létě Zentiva a letos v zimě Orco. Na příchodu dalších se podle účastníků trhu pracuje.

Svoboda se obává, že česko-vatikánská smlouva nebude ratifikována

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) se obává, že česko-vatikánská smlouva nebude ani v budoucnu z vnitropolitických důvodů ratifikována. Na konferenci o vztahu církve a státu v české právní úpravě řekl, že přitom neexistuje jediný racionální důvod, proč by nemohla být uzavřena. Zablokování je podle něj jen snahou odpovědět na poptávku ve společnosti, či spíše na falešnou představu, že církev chce privilegia.

"Ratifikace česko-vatikánské smlouvy je v zájmu státu i společnosti," prohlásil Svoboda. Smlouva podle něj nikoho neohrožuje a není v rozporu s ústavou. Cyril Svoboda řekl, že v české politice se vztah církví a státu zformuloval během krátké doby mezi listopadem 1989 a volbami na jaře 1990. Základní směr byl, že církve mají právo vystupovat autonomně. "Od té doby jsme svědky opačného trendu," konstatoval dnes a zmínil se o posilování role státu i o jeho snaze více vstupovat do života církví. "Vůbec ale nerozumím tomu, čeho se tím má dosáhnout, co z toho má společnost mít," poznamenal Svoboda. Vyslovil domněnku, že nejde o racionální věc, ale pouze o odpověď na společenskou poptávku.

Připomněl, že česko-vatikánská smlouva byla vyjednána v době sociálnědemokratické vlády Miloše Zemana za úzké součinnosti ODS. Když měla být smlouva ratifikována, sami její autoři se proti ní postavili. Svoboda proto v tomto světle vidí předchozí přípravu smlouvy ne jako vytváření většího prostoru pro církve, ale jen jako snahu získat si tehdy podporu části voličů.

Upozornil také, že kořeny sociální demokracie jsou v odporu vůči katolicismu a že prezident Václav Klaus, někdejší předseda ODS, se nechal slyšet, že česko-vatikánskou smlouvu v této podobě nikdy nepodepíše.

Sněmovna hlasy ČSSD a KSČM schválila novelu církevního zákona

Sněmovna v úterý hlasy sociálních demokratů a KSČM schválila novelu církevního zákona, která má upravit evidenci charit a diakonií. Kritici ale míní, že to dělá způsobem, který je v rozporu s právy, jež církvím dává ústava. Přijetí normy přivítal ministr kultury Pavel Dostál. Novele zjevně přikládal velký význam, protože kvůli ní přerušil léčbu. Ministr, který bojuje s rakovinou, se opět vrací do péče lékařů, takže se zbytku schůze nezúčastní. "Kdybychom se nepotkali po dovolené, tak vám přeji všem volební úspěch," vzkázal od řečniště zákonodárcům hlasem, na němž bylo patrné dojetí. Poslanci mu zatleskali, většina z nich vestoje.

Novelu, kterou sněmovna schválila, tvrdě kritizují například vládní lidovci. Dostál očekává, že i Senát poslancům novelu vrátí. Věří naopak, že u prezidenta Václava Klause najde tato legislativní úprava podporu.

Ministr trvá na tom, že novela náboženské svobody nekrátí. Registrovaných církví je podle něj 26. "Je tam konflikt hlavně s katolickou církví, od samého počátku," uvedl ministr. Novela podle něj pouze říká, že církve "musí jednat podle právního řádu České republiky" a zřizování církevních právnických osoby se musí dít podle tohoto řádu. Talíř ale tvrdí, že ministerstvo kultury má podle novely evidovat jen farnosti a charity a ostatní církevní osoby bude muset církev zřizovat například jako podnikatelské subjekty. Jde podle něj třeba o vzdělávací a zdravotní zařízení. Fakt, že novelu prosadili společně poslanci ČSSD a KSČM, je podle Talíře "bez komentáře". Již minulý týden Talíř uvedl, že "relevantní církve" považují současnou podobu novely za diskriminační. Dostál mu oponoval. "V žádném případě se nedotýká nikterak vysoké, možná až v Evropě příkladně vysoké úrovně náboženské svobody," prohlásil tehdy.

Státní zástupce žádá obžalobu pro elitního detektiva

Státní zástupce chce, aby bývalý elitní detektiv z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Petr Vojtěchovský stanul před soudem za korupci, podvod a další trestné činy. Vojtěchovský velel týmu Mari, který shromažďoval informace o takzvaném Berdychově gangu a policistech, kteří byli na skupinu napojeni. Nyní je sám obviněn ze sedmi trestných činů - podvodu, braní úplatku, zneužití pravomoci veřejného činitele, zneužití osobních dat, nedovoleného ozbrojování, porušení autorského práva a za ohrožení utajovaných skutečností.

Bývalý detektiv podle obvinění dvěma podnikatelům nabízel, že je za půl milionu korun zbaví odposlechů, které jim prý instalovala policie kvůli jakémusi podezření. "Podnikatelům řekl, že jsou na ně vedeny odposlechy a že to za úplatek zlikviduje," uvedl již dříve žalobce. Vojtěchovský podnikatelům podle žalobce také zjišťoval z policejních evidencí informace o jejich dodavatelích a známých. Za to byl již dříve obviněn ze zneužití osobních údajů, nedávno mu přibylo stíhání za ohrožení utajovaných skutečností. Podle žalobce totiž vynášel informace i z utajovaných spisů.

Pasovský dostal za vraždu nigerijského konzula osm let vězení

Důchodce Jiří Pasovský má strávit osm let ve vězení za to, že předloni v únoru zastřelil v budově nigerijského velvyslanectví v Praze konzula a postřelil jeho sekretáře. Dopustil se tak vraždy a pokusu o další, uvedla v úterním rozsudku předsedkyně senátu pražského městského soudu Miroslava Straková. Obžalovaný si kvůli nemoci a špatnému psychickému stavu verdikt nevyslechl, jeho obhájci se však na místě odvolali, a případ tak bude řešit ještě vrchní soud.

Na počátku události stála několik let stará smlouva Pasovského s údajnými zástupci nigerijské vlády, mnohamilionové vklady mělnického důchodce do údajné stavby nigerijského ropovodu a očekávání zisku. Protože však bývalý vojenský lékař nedostal ze svých investic zpět ani dolar, žádal o pomoc velvyslanectví v pražských Střešovicích. Transakcemi prý přišel o více než 15 milionů korun, svých i vypůjčených, a věřitelé mu údajně začali vyhrožovat.

Předloni v únoru pak podle soudu Pasovský po hádce zastřelil konzula a postřelil jeho sekretáře, který právě vešel do kanceláře. Po střelbě se Pasovský zhroutil, čin si téměř nevybavoval, vzpomněl si jen na to, jak ho rozčílilo, když mu prý konzul nabídl pomoc za podmínky, že mu dá polovinu z navrácené částky.

Soud: Vydání Orlova ke stíhání na Ukrajinu je právně přípustné

Městský soud v Praze rozhodl, že vydání ruského podnikatele Olega Orlova k trestnímu stíhání na Ukrajinu je z právního hlediska přípustné. O vydání nakonec rozhodne ministr spravedlnosti. Orlovův obhájce Jaroslav Novotný podá proti dnešnímu verdiktu stížnost k Vrchnímu soudu v Praze.

Orlov je podezřelý z nelegálního obchodování s vojenskou technikou. Česká policie ho zatkla loni v srpnu na základě mezinárodního zatykače na pražském ruzyňském letišti.

Orlovův obhájce již dříve u soudu namítal, že je ukrajinská žádost o vydání jeho klienta politicky motivována. "Kauza patrně souvisí s politickým bojem o prezidentskou funkci," řekl Novotný u soudu. Orlov proto před ukrajinské orgány jít nechce. Podle Novotného není záruka, že Orlovův případ bude na Ukrajině projednán objektivně. Z jaké strany tlaky na Orlovovo odsouzení přicházejí, však podle Novotného není jasné.

Gross se v minulosti "nebabrá", s Barkovou se nevídá

Bývalý premiér Stanislav Gross má prý dost starostí a povinností jako předseda sociální demokracie, proto se v minulosti moc "nebabrá" a hledí spíše do budoucnosti. Z vládní krize, která ho stála premiérské křeslo, si vzal jedno ponaučení - že v některých případech je lepší nebýt tak otevřený, jako byl podle svých slov on. Gross to v úterý řekl v rozhovoru pro rádio Impuls. Kdyby měl možnost něco udělat jinak, pak by před několika lety prozíravěji postupoval při pořízení svého barrandovského bytu a neřídil se jen ekonomickými hledisky. Právě nejasnosti kolem půjčky na tento byt odstartovaly začátkem letošního roku koaliční krizi, která skončila Grossovou demisí.

Trpělivost s tehdejším premiérům došla lidovcům poté, co se objevily informace o podnikání kontroverzní podnikatelky Libuše Barkové s Grossovou manželkou Šárkou. Barková v úterý stanula před soudem, kde čelí obžalobě z osmimilionového pojistného podvodu. Gross uvedl, že s podnikatelkou se jeho rodina neviděla už několik měsíců. Ale ne proto, že by mezi nimi panovaly nepřátelské vztahy. "Máme každý svých starostí dost... Možná někdy v budoucnu se potkáme," řekl expremiér. Zda jeho manželka znovu začne podnikat, si Grossovi promyslí během léta.

Expert: Virus nejvíce ohrozil karty lidí, kteří platili v USA

Virus, jehož prostřednictvím se neznámý pachatel dostal k informacím o majitelích 40 milionů kreditních karet v USA, ohrozil v Česku pouze lidi, kteří se ve Spojených státech zdržovali mezi srpnem 2004 a květnem 2005, nebo platili kartou na dálku. ČTK to řekl bezpečnostní expert Sdružení pro bankovní karty Tomáš Janout. "V současné době se to může týkat stovek potenciálně ohrožených karet. Zatím není známo, že by vznikla nějaká škoda," uvedl.

Podle informací ČTK ohrozil únik dat zhruba 300 až 400 majitelů karet v Česku. Banky nejvíce ohrožené karty v současnosti blokují a mění je postupně za nové. Nejvíce karet zablokovala podle dostupných informací GE Money (216), Česká spořitelna a ČSOB vymění zhruba 30 karet, zástupci Komerční banky hovoří o desítkách. "Je nám líto, že americká strana zadržovala informaci poměrně dlouhou dobu," uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Němec jmenoval státní zástupce, čtyři z řad justičních čekatelů

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) jmenoval 24 nových státních zástupců. Čtyři noví žalobci pocházejí z řad justičních čekatelů, které před časem prezident Václav Klaus kvůli nízkému věku odmítl jmenovat soudci.

Ve věku nedožitých 83 let zemřel varhaník Jiří Ropek

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v úterý významný pražský varhaník Jiří Ropek. Více než čtyři desetiletí působil v katolickém kostele sv. Jakuba v Praze na Starém Městě, vyučoval na konzervatoři a i poté, co již veřejně nevystupoval, pokračoval v komponování. O termínu posledního rozloučení má rodina informovat později.

U sv. Jakuba nastoupil Ropek po svém učiteli, pedagogovi a skladateli Bedřichu Antonínu Wiedermannovi v roce 1950. Kostel se tehdy pyšnil obnoveným nástrojem podle Wiedermannova návrhu. Tradice tamních varhanních koncertů, ať už za vstupné, nebo v neděli dopoledne v sousedství bohoslužby, trvá nadále.

Na Ropkovy varhanní hodinky chodily do kostela v době komunismu stovky lidí. Komunističtí strážci ideologie ho tolerovali, ale hlídali. Ropek vzpomínal, že pro režim například bylo nepřijatelné, aby zahrál kolem svátku sv. Václava Kličkovu fantazii na Svatováclavský chorál. Vyznělo by to zřejmě příliš manifestačně. Musel proto na poslední chvíli změnit program.

K jeho žákům patřil kdysi mimo jiné Michael Kocáb, který se však posléze jako rocker vydal v hudbě jiným směrem. Na Ropka vzpomíná jako někdejší žák také jazzman Milan Svoboda.

Jiří Ropek byl například prvním varhaníkem, který koncertoval v londýnské síni Royal Festival Hall. Roku 1968 zahajoval kulturní část olympiády v Mexiku. V roce 1995 obdržel jako první umělec z Východu diplom čestného člena britské Královské varhanické koleje - Royal College of Organists.

V Hradci Králové dnes začal mezinárodní divadelní festival

Představeními v divadlech i pod širým nebem začal v úterý v Hradci Králové 11. ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Do 30. června, kdy festival skončí, je naplánováno zhruba 230 představení, řekl ČTK ředitel Klicperova divadla v Hradci Králové Ladislav Zeman.

Zatímco představení a koncerty v rámci open air programu, který využije například atrium radnice na Velkém náměstí či letní scénu u Klicperova divadla, jsou zdarma, na vystoupení na divadelních scénách byly vstupenky v předprodeji od 9. května. "Téměř 70 procent všech vstupenek bylo vyprodáno v prvních dnech.

Festival každoročně oživuje centrum Hradce Králové, jeho atmosféru si kromě místních pochvalují i odborníci. "Tento festival u nás nemá obdobu ani konkurenci. Je největší, co se týče souborů i publika, a je unikátní nadšením místních lidí. Centrální Hradec bývá plný divadla a divadla plná Hradečáků, takže přespolní jen obtížně hledají sedadla; v exteriérech je vždy ještě spousta stojících. Mnozí místní si na termín festivalu dokonce plánují dovolenou," řekl nedávno v médiích například teatrolog a kritik Vladimír Just.

Znalec: Ukradené vzácné tisky z Plas měly hodnotu 900.000 korun

Znalec, jenž svědčil v případu krádeže vzácných tisků z kláštera v Plasích na Plzeňsku, v úterý u soudu vyčíslil jejich hodnotu na 900.000 korun. Podle posudků předcházejících znalců však byla cena knih, jež podle žalobkyně ukradl a prodal bývalý kastelán Martin Mejchar, nejméně dvakrát vyšší.

Jedním z nejcennějších kusů byl starý atlas, jehož hodnotu odhadli první znalci na 1,2 milionu korun. Znalec Pavel Vejrážka, jehož si pozvala obhajoba, uvedl, že měl mnohem nižší cenu. "Atlas byl v mizerném stavu. Byl silně poškozený, bylo to vlastně jen torzo. Měl mít správně 150 map, ale ve skutečnosti v něm bylo jen zhruba 100 listů. Třetina map tedy chyběla. Jeho hodnota nepřevyšuje 350.000 korun," uvedl Pavel Vejrážka.

Podle žalobkyně odcizil kastelán přes 50 tisků převážně z fondu Národního muzea. Z toho 32 svazků postupně prodal a utržil za ně přes 300.000 korun. Peníze použil pro sebe. Při posledním pokusu o prodej ho loni 15. března zadrželi kriminalisté v pražském antikvariátu. Mejchara může soud potrestat dvěma až osmi roky vězení.

Mejchar se hájil tím, že knihy nebyly nikde evidovány, a že některé z nich dokonce našel v bedně mezi starými novinami určenými na podpal v kamnech. Myslel prý, že jde o vyřazené tisky, určené k vyhození. Byly údajně uloženy v přepravkách mezi dalšími roztrhanými a plesnivými knihami.

Paví rodinka v Senátu se znovu rozrostla, ale jen o jedno mládě

Paví rodinka, která obývá Valdštejnskou zahradu v areálu Senátu, se opět rozrostla. Jedna z pávic přivedla na svět dvě mláďata, jedno z nich ale zahynulo prakticky hned po vylíhnutí, řekl ČTK tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka. Ani jeho přeživší bratříček či sestřička ještě nemá úplně vyhráno. Hrozbou jsou pro něj špatné počasí, neukáznění návštěvníci nebo případní noční dravci.

Před dvěma lety měli pyšný paví otec a jedna z jeho tří partnerek větší důvod k radosti - narodila se jim tehdy paterčata. Tři z pávat loni našla nové působiště v zoologické zahradě v Chlebech na Nymbursku, kam byla zapůjčena. Místo nich letos na jaře do senátní zahrady přibyl párek netradičně zbarvených bílých pávů.

Tito opeřenci nejsou jedinými novými zvířecími obyvateli barokní zahrady. Její vodní nádrž s rákosím si dobrovolně vybrala k vyvedení mláďat potápka. "Kolik má potápčat, se přesně neví, protože se strašně hemží a nejdou spočítat," uvedl Kostka.

Domovské právo ve voliéře u umělé krápníkové stěny mají dva páry výrů, kteří přes den povzneseně dřímají v nejvyšším patře svého příbytku. V zahradním skleníku už tři roky hlídá růst květin papoušek Vokurka. Mezi návštěvníky jsou v oblibě i šupinatí obyvatelé zahrady, které mohou krmit nebo jen fotografovat ve vodní nádrži. Mnozí z karasů, kaprů nebo tolstolobiků už dosáhli úctyhodných rozměrů, které by potěšily každého rybáře.

Jihlava dostala výjimku, první ligu může hrát na svém stadionu

Nováček první fotbalové ligy z Jihlavy dostal výjimku a podzimní část soutěže může odehrát na domácím stadionu, který zatím nesplňuje prvoligové podmínky. Pro jarní část sezony ale musí klub zajistit všechny nezbytné úpravy včetně vybudování umělého osvětlení, parkoviště a zajištění čtyř tisíc míst pro sedící diváky. Oznámil to šéf profesionálního fotbalu Ivo Lubas s tím, že výjimku musí schválit i prvoligové kluby na pátečním ligovém shromáždění. "Předpokládám, že to bude jenom formalita," uvedl Lubas pro ČTK.

Ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis tak mohl v úterý oficiálně podat přihlášku klubu do nejvyšší soutěže. "Jsme rádi, že nám svaz vyšel vstříc a ponechal nám možnost hrát na našem domácím stadionu ve stávajících podmínkách," uvedl po jednání Tulis.

Cyklisty čeká na domácím šampionátu i boj o mistrovství světa

Východočeská města Třebechovice pod Orebem a Hořice v Podkrkonoší budou od pátku do neděle svědky bojů silničních cyklistů o domácí mistrovské medaile. Šampionát je zároveň nominací na mistrovství světa, na nichž si účast zajistí pouze vítězové časovky a silničního závodu. Juniorům a jezdcům do 23 let půjde o mistrovství Evropy.

V Třebechovicích si nejlepší časovkáři rozdělí medaile ve čtvrtek 23. června, o víkendu jsou na programu závody s hromadným startem v Hořicích. Podle ředitele šampionátu Vladimíra Vávry z pořádajícího klubu PSK Whirlpool je na společný šampionát českých a slovenských cyklistů přihlášeno přes tři stovky juniorů a závodníků kategorií do 23 let a elite. "Přihlášeni jsou všichni nejlepší, ale časovku určitě nepojedou Hruška a Andrle, kteří mají ve Španělsku nominační soustředění stáje Liberty Seguros na Tour de France," řekl Vávra.

Chybět ale nebudou obhájci loňských zlatých medailí - vítěz časovky Michal Hrazdíra z Dukly Praha a šampion ze silničního závodu Ondřej Sosenka jezdící za italskou stáj Aqua e Sapone. Na startu budou i slovenští mistři Ján Valach a Martin Riška, kteří jezdí za české stáje eD'system-ZVVZ respektive PSK Whirlpool. Riškovi půjde o čtvrtý triumf za sebou.

Sport: Řepka se dohodl s West Hamem na další dva roky

Český fotbalista Tomáš Řepka se dohodl s West Hamem United na další spolupráci. Jednatřicetiletý obránce podepsal podle deníku Sport s klubem, s nímž vybojoval postup do první anglické ligy, smlouvu na další dva roky. Řepka se v letní přestávce chystal z West Hamu po dohodě odejít, protože jeho plat výrazně zatěžoval rozpočet druholigového klubu. Po úspěchu v baráži se ho však vedení londýnského týmu snažilo udržet nabídkou nového kontraktu, v němž je prý začleněna klauzule, že Řepka může v případě opětovného sestupu do druhé ligy odejít.

Počasí:

Ve středu má být zpočátku polojasno, později oblačno až zataženo, na většině území s přeháňkami, ojediněle bouřky. Odpolední teploty 21 až 25 stupňů Celsia, na jihu a jihovýchodě až 28 stupňů, na horách kolem 18ti.