Zprávy
Premiér má mandát prosazovat ratifikaci, kampaň bude pokračovat
Premiér Jiří Paroubek má koaliční mandát prosazovat na červnovém summitu EU pokračování ratifikačního procesu evropské ústavy. Navrhnout má rovněž takové řešení, které usnadní pozici zemí, jež dokument napoprvé neschválily. Lidovci nepřesvědčili sociální demokraty a unionisty, že se má pozastavit informační kampaň o euroústavě. "Jedním z možných řešení je prodloužení ratifikačního období ze dvou na tři roky," řekl novinářům po koaliční schůzce místopředseda US-DEU František Pelc. Podle nynější dohody má ratifikace skončit v říjnu příštího roku. I když lidovci koaliční partnery ráno nepřesvědčili, na zasedání kabinetu znovu navrhli přerušit eurokampaň do doby, než se špičky EU dohodnou na dalším postupu. Podle očekávání se k nim ale nikdo jiný nepřidal a návrh neprošel. "Neměli jsme a nemáme společný názor na pozastavení kampaně," uvedl po jednání koalice předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Sociální demokracie podle Kalouska odmítla zúčastnit se schůzky tří koaličních stran a ODS, na níž by politici demokratických stran projednali českou pozici po francouzském odmítnutí euroústavy. Účast na takovém jednání, které chtěli svolat lidovci, odmítl i Pelc.
Šéf ČSSD Stanislav Gross uvedl, že občané mají právo získat informace o ústavě a že ratifikační proces bude pokračovat. Opoziční ODS tvrdí, že po francouzském "ne" je ústava neplatná a schvalování nemá smysl. Kalousek řekl, že takový názor občanských demokratů je předčasný, ukvapený a ve svých důsledcích může ohrozit myšlenku evropské integrace. Totéž podle Kalouska platí i o postoji ČSSD, která se tváří, jako by se nic nestalo.
Koaliční lídři o výsledcích středečního jednání neinformovali jednotně. Kalousek řekl, že je potřeba do jednání Evropské rady, která se má konat 16. června, udělat pauzu v kampani, přestávku využít k jednání, a pak začít kampaň na jiných základech. Gross hovořil o nutnosti pokračovat v kampani i v ratifikačním procesu v Česku s odvoláním na přijaté závazky vlády. "Je zapotřebí, aby vláda České republiky jednoznačně stála za tím, co je v jejím programu," zdůraznil. Po bruselském jednání se podle něj uvidí, na čem se Evropa shodne. K postoji KDU-ČSL na středečním jednání poznamenal: "Chovali se jako lidovci."
ODS: Prodlužování ratifikačního procesu euroústavy je nesmysl
Prodlužování ratifikačního procesu evropské ústavy považuje předseda ODS Mirek Topolánek za nesmyslné. "Nemám pocit, že se dohodli, spíše byli lidovci smeteni," řekl Topolánek novinářům v Brně. Podle Topolánka je současné dvouleté období dostatečné. Osobně považuje pokračování ratifikačního procesu po francouzském "ne" za zbytečné, protože půjde jen o orientační hlasování. "Pokusy nějakým způsobem zmanipulovat ratifikační proces a prodlužovat nejistotu budou znamenat jen další vzdálení evropské byrokracie a politických elit od občanů jednotlivých národních států," zdůraznil šéf opoziční ODS. Pokračování v přípravě informační kampaně o euroústavě považuje za zbytečné vyhazování peněz. Předseda ODS poznamenal, že euroústava je jedinou programovou prioritou této vlády. "Toto téma ztrácí smysl a svým způsobem i tato vláda, a proto se nemůžeme divit, že se zuby nehty drží jediného tématu," míní Toplánek.
Prezidentova cesta do Rakouska schválena vládou
Vláda ve středu schválila pracovní cestu prezidenta Václava Klause do Rakouska, která se uskuteční za týden. Premiér Jiří Paroubek chtěl, aby se prezident i kvůli této návštěvě zúčastnil středečního jednání kabinetu. Klaus ale pozvánku odmítl s tím, že se na zasedání nenechá premiérem předvolávat. Místo toho pozval Paroubka v úterý na Hrad. Tam se dohodli, že se budou snažit v zahraničí vystupovat v souladu a důležité otázky spolu budou konzultovat. Prezident a premiér tím - zdá se - urovnali několikadenní přestřelku, která vznikla právě kvůli zahraničním cestám hlavy státu. Ministerský předseda Klausovi pohrozil, že když se v cizině nebude řídit pokyny vlády, tak na některá setkání ministři vyšlou jiného zástupce státu. Paroubek přitom argumentoval ústavou, která podle něj svěřuje odpovědnost za zahraniční politiku vládě. Hrad jeho vyjádření komentoval slovy, že "stupňované verbální útoky na prezidenta opouštějí hranice uvěřitelnosti." Když o víkendu Klaus navštívil Blansko, ironicky poznamenal, že se možná měl zeptat Paroubka, zda ho tam pustí. Klaus po úterní schůzce s premiérem prohlásil, že vždy respektoval a bude respektovat zahraniční politiku země, i když názory na dílčí témata může mít odlišné než kabinet. Oba politici označili svoji schůzku za korektní a vzniklý spor spíše za důsledek zavádějící interpretace zvnějšku. Na zasedání kabinetu pravidelně chodí zástupce prezidentské kanceláře. Klaus by podle představ premiéra měl do Strakovy akademie zavítat v druhé polovině června, po zasedání Evropské rady, která má rozhodnout o dalším postupu po francouzském odmítnutí evropské ústavy.
Vláda schválila na příští rok rozvojovou pomoc za 700 milionů
Česká republika dá příští rok na zahraniční rozvojovou pomoc 700 milionů korun, což je o 100 milionů korun více než letos. Příslušný návrh schválila vláda. Pomoc bude prostřednictvím různých projektů včetně vzdělávacích programů směřovat hlavně do Angoly, Zambie, Vietnamu, Mongolska, Jemenu, Moldavska, Bosny a Hercegoviny, Srbska a Černé Hory a střednědobě i do Iráku a Afghánistánu s podmínkou, že tyto země zlepší svou bezpečnostní situaci. "Ta pomoc je jedna z nejvyšších v nových členských zemích (EU) a 700 milionů korun je velmi slušná suma," řekl předseda vlády Jiří Paroubek. Česko se vstupem do EU zavázalo k tomu, že bude svoji rozvojovou pomoc postupně zvyšovat až na 0,33 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2015, což je podle Paroubka reálné. Například v roce 2003 to bylo 500 milionů, tedy 0,1 procenta. Prostředky vyčleňované v České republice na zahraniční rozvojovou spolupráci stouply od roku 2002 o půl miliardy korun.
Vyhoštění cizinců z Kuby zmrazilo vstřícné úvahy českých poslanců
Někteří čeští politici zvažovali možnost znovu oživit na parlamentní úrovni česko-kubánský dialog a v jeho rámci navštívit Kubu. Tuto věc ale zkomplikovalo a zatím zmrazilo květnové vyhoštění senátora Karla Schwarzenberga z Kuby a neudělení kubánských víz několika evropským poslancům. "Ta situace zkomplikovala i rozvoj této úvahy," řekl ČTK předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka. Podle Laštůvky se jednalo o úvahu v raném stádiu, která zatím nebyla ani konzultovaná s kubánskou stranou. Myšlenka se zrodila při jedné ze schůzek poslanců u ministra zahraničí Cyrila Svobody. Vše ale zkomplikoval květnový postup Kuby vůči cizím zákonodárcům. Schwarzenberg se chtěl na Kubě zúčastnit setkání tamějších disidentů. Kubánský postup vyvolal v Evropě velké rozhořčení. Kvůli dodržování lidských práv na Kubě panuje mezi touto zemí a Českem dlouhodobě napětí a jejich vztahy jsou na bodu mrazu.
Předsedou rozpočtového výboru bude zřejmě Michal Kraus
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus bude s největší pravděpodobností předsedou sněmovního rozpočtového výboru. Do čela výboru ho ve středu zvolilo 11 ze 17 přítomných poslanců. Rozhodnutí výboru musí ještě potvrdit celá sněmovna. Poslanci o tom budou jednat zřejmě na červnové schůzi. Kraus byl jediným kandidátem na předsedu. Původně se hovořilo o tom, že jeho protikandidátem bude komunista Svatomír Recman. Nakonec ale nekandidoval. Šéfem rozpočtového výboru byl do března předseda lidovců Miroslav Kalousek. Na funkci ale rezignoval kvůli spekulacím kolem bytu své manželky. V tisku se objevily informace, podle nichž krátila daň, což ale Kalousek popřel.
Ve sněmovně je 14 výborů. Jejich rozdělení vzešlo z voleb v roce 2002. Nejvíce předsedů výborů, šest, měla dosud ČSSD. ODS má čtyři a KSČM a US-DEU po jednom. Lidovci řídili dva výbory - vedle rozpočtového i ústavně-právní, kterému předsedá Vlasta Parkanová. Po středeční volbě tak mají sociální demokraté o výbor více, naopak lidovcům jeden ubyl.
Novým předsedou sněmovního regionálního výboru se stal další sociální demokrat Evžen Snítilý. Ve funkci nahradil svého stranického kolegu Radko Martínka, který se v dubnu stal ministrem pro místní rozvoj. Protikandidátem Snítilého byl lidovecký místopředseda regionálního výboru a exministr pro místní rozvoj Tomáš Kvapil, který ale získal minimální podporu. I zvolení Snítilého bude muset ještě stvrdit celá sněmovna.
Šéf lidovců Miroslav Kalousek uvedl, že lidovci nebudou žádat koaliční jednání kvůli tomu, že ve sněmovně přijdou o křeslo jednoho předsedy výboru. "Volba Michala Krause byla koaliční dohodou, takže my jsme dodrželi koaliční dohodu. Ve výboru pro regionální rozvoj jsme očekávali jistý gentlemanský přístup k panu Kvapilovi, aby zůstaly zachovány poměry ve sněmovně, které jsou zachovány i vůči opozici. Je zřejmé, že spoléhat se na gentlemanský postoj sociální demokracie není úplně možné," řekl Kalousek. Dodal, že záležitost lidovce "netrápí".
Poslanci: Vozidlo pro armádu by se mělo vyrábět v Tatře
Česká armáda by měla nakoupit celkem asi 1000 vojenských nákladních automobilů v kopřivnické Tatře, která už vozidlo podle požadavků armády vyvinula. Shodli se na tom členové branného výboru Poslanecké sněmovny, kteří ve středu Tatru navštívili a prototypem vozu se projeli po testovací dráze automobilky. Většina poslanců se shodla, že nový vůz splňuje požadavky na vojenský materiál a stát ho tedy může koupit bez výběrového řízení. Celkem by mohlo jít až o tři miliardy korun. Případnou přímou zakázku před časem napadla konkurence. Přímý nákup bez tendru může vláda vyhlásit jen v případě, že by nakupované vozy byly prohlášeny za vojenský materiál. "Myslím, že nový vůz splňuje všechny požadavky armády. Mimo jiné má i pancéřovanou podlahu a je připravena i varianta pro umístění kulometu na střeše," řekl ČTK ředitel odboru speciálních projektů a prodeje vojenských vozidel Tatry Jan Vala.
Majitelé domů chystají zhruba 2000 stížností kvůli regulaci nájmů
Majitelé realit, kteří patří do Občanského sdružení majitelů domů (OSMD), se chystají v nejbližších dnech podat Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku zhruba 2000 stížností kvůli regulaci nájmů. Odhadují, že od roku 2002 jim ročně vznikla škoda deset miliard korun. Do současné doby tak výši škod odhadují přibližně na 40 miliard Kč. Novinářům to řekl předseda OSMD Tomislav Šimeček. "V tomto okamžiku majitelům domů rozumím, protože neexistuje žádná právní úprava. Pokud ale bude náš návrh zákona o nájemném schválen, tak doufám, že budou stížnosti majitelů shledány nedůvodnými," řekl ČTK náměstek ministerstva pro místní rozvoj pro bytovou politiku Ivan Přikryl. Podle něj se dá očekávat, že konečná verze návrhu zákona bude hotová příští týden. Majitelé rozdělili stížnost do dvou částí. "V prvé fázi žádáme o náhradu morálních škod, to znamená ne věcných škod, pevnou částkou pro každého stěžovatele 10.000 eur a 100.000 eur pro Občanské sdružení majitelů domů," řekl Šimeček.
V případě, že soud stížnosti uzná, budou majitelé po českém státu ve druhé fázi požadovat náhradu věcných škod. "Každý pronajímatel pak musí individuálně prokázat, v kolika bytech byl omezován, kolik tím vzniklo škody, což záleží na lokalitě," doplnil Šimeček. "Stížnost je podle mého svědomí a vědomí stoprocentně připravena k úspěchu," řekla advokátka Klára Veselá-Samková, která stížnosti členů OSMD k evropskému soudu připravuje. Dodala, že vedle majitelů domů podává stížnost i několik senátorů.
Ministerstvo spravedlnosti v tuto chvíli již připravuje podklady pro případnou obhajobu. "Pro Českou republiku je velmi negativní, že je zde nerespektovaný verdikt Ústavního soudu, podle kterého je regulace nájemného v rozporu s Ústavou," řekl ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Země se podle něj vyhne případné náhradě škod majitelům domů tím, že vláda co nejrychleji přijme zákon o nájemném, který bude ústavní nálezy respektovat.
Klaus po váhání podepsal zákon o zpřísnění podmínek taxislužby
Taxikáři budou muset splňovat přísnější podmínky, aby mohli nadále vykonávat svou profesi. Počítá s tím novela zákona o silniční dopravě, kterou v úterý podepsal prezident Václav Klaus. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Petr Hájek. Uvedl, že prezident s podpisem "velmi váhal." "Není pochyb o tom, že i v této oblasti podnikání musí platit jasná pravidla a že právě taxikáři jsou častým terčem stížností. Schválený zákon by však ve spojení s vládním návrhem novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, který nyní projednává Poslanecká sněmovna, vedl k tomu, že způsobilost být řidičem taxislužby by ztratil každý, kdo by spáchal tři dopravní přestupky, a to automaticky a doživotně," vysvětlil Hájek. Prezident proto podle mluvčího očekává, že parlament v budoucnu pozmění vládní návrh tak, aby byly vyloučeny tak "drastické, vysloveně likvidační důsledky." Novela od letošního 1. července umožní výraznější postih nepoctivých taxikářů. Úřady budou moci potrestat za porušování předpisů také řidiče taxi, kteří jsou zaměstnanci přepravních firem, což dosud nebylo vůbec možné. Nově bude moci každý nepoctivý taxikář přijít o takzvaný průkaz způsobilosti, bez kterého nesmí jezdit. Kontroloři mu navíc budou moci průkaz odebrat na místě. Průkaz taxikář dostává po zkouškách z místopisu a právních předpisů, dosud o něj přijít nemohli. Když kontroloři přistihli řidiče při předražení jízdného, jezdil bez problémů dál. Živnostenské oprávnění, tedy koncesi, mu mohly úřady odebrat, až když spáchal další přestupek. "A když mu nakonec úřady koncesi odebraly, tak se jako taxikář nechal zaměstnat," řekl již dříve ČTK náměstek pražského primátora Rudolf Blažek. Když bude nově taxikář jezdit bez průkazu, může dostat pokutu do výše 750.000 korun. Praha se podle Blažka chystá zvýšit počet kontrol řidičů taxi. "Budeme postupovat nekompromisně," uvedl Blažek.
Lhůta pro výměnu řidičských průkazů se prodlužuje
Lidé se staršími řidičskými průkazy budou mít na jejich povinnou výměnu ještě nejméně dva a půl roku čas. Podle dosud platného zákona si je museli vyměnit ještě letos. Kvůli tomu se tvořily velké fronty na dopravních odborech příslušných obecních úřadů. Prezident Václav Klaus ale podepsal novelu zákona o silniční dopravě, která lhůtu prodlužuje. Řidiči s průkazy, které byly vydány do konce roku 1993, tak budou mít na jejich výměnu čas až do závěru prosince 2007. Řidiči s průkazy, které dostali v letech 1994 až 2000, si je musí vyměnit do konce roku 2010. Až na rok 2013 mohou s výměnou počkat majitelé řidičských průkazů, kteří je dostali nejpozději loni.
Češi jsou velkými patrioty
Češi jsou velkými patrioty a pociťují hrdost na svoji příslušnost k České republice. Češi mají ke své zemi hluboký vztah. Zhruba 83 procent respondentů je pyšných na české občanství, 42 procent z nich určitě, 41 spíše ano, zjistila v květnovém výzkumu agentura STEM. Největší hrdost na příslušnost k ČR mají podle agentury STEM lidé s maturitou a s vysokou školou, celkem 87 procent dotazovaných. Z věkových kategorií jsou nejpyšnější na českou národnost občané starší 60 let, celkem 85 procent z nich. Hned za nimi jsou lidé ve věku 30 až 44 a také 45 až 59 let, v obou kategoriích se hrdost na češství projevila u 83 procent respondentů. Silný patriotismus mají především čeští podnikatelé, celkem 90 procent z dotazovaných. Naopak nejnižší hrdost k ČR pociťují nezaměstnaní se 74 procenty a voliči komunistů se 78 procenty. U příznivců ostatních politických stran je zhruba 90 procent respondentů pyšných na české občanství. Podle výsledků průzkumu je patriotismus českých občanů natolik silný, že se k němu hlásí i tři čtvrtiny těch, kterým se nelíbí současná politická situace v zemi.
V Praze je první "babybox", kam mohou matky anonymně odložit dítě
V Praze funguje první "babybox", do kterého mohou matky anonymně odložit novorozence. Je umístěn v GynCentru v Hloubětíně. "Babybox" by měl snížit počet dětí, které matky porodí mimo nemocnici a zabijí je, protože dítě nechtějí. Při slavnostním otevření speciální schránky to řekl ředitel Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess, který se o vznik "babyboxu" zasadil. Zřízení schránky vítá i předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Podle ní by "babybox" mohl ročně zachránit desítky dětí. "Každý rok lidé najdou čtyři nebo pět zabitých novorozenců, ale je spousta dalších, o nichž se nikdo nedozví," řekla novinářům. "Babybox" odmítá ministerstvo zdravotnictví. Na začátku roku nepodpořilo jeho vznik ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze U Apolináře, kde ho chtěl Hess původně zřídit. GynCentrum je soukromé zařízení a úřad nemůže do jeho rozhodnutí zasahovat. Podle ministerstva není používání "babyboxů" v zemi právně upraveno. "Jeho existencí bude legalizováno beztrestné nezodpovědné jednání rodičů," uvádí úřad na svých internetových stránkách. "Babyboxy" podle ministerstva nevyřeší problematiku vražd nebo odložení novorozenců. Lze prý předpokládat, že schránky budou zneužívány zejména k odkládání dětí cizinců a zdravotně postižených. Hessovým cílem je, aby v Česku vzniklo 20 "babyboxů". O jejich zřízení jedná s několika zdravotnickými zařízeními. Myslí si, že je ale odrazuje postoj ministerstva zdravotnictví. Rád by prosadil zřízení schránky v nemocnici U Apolináře, kde mají potřebné zázemí. Snaží se také připravit reklamní kampaň, díky níž by se lidé o "babyboxu" dozvěděli. Náklady na první schránku se podle Hesse pohybovaly kolem 200.000 korun a jeho financování pokryjí dary od sponzorů. Schránka bude ženám v tíživé situaci neustále přístupná, je umístěna v boční zdi areálu zdravotnického centra. Poté, co do ní dítě dají a zavřou za ním dvířka, z druhé strany je převezmou zdravotníci. Sanitka pak dítě převeze do neonatologického centra jiné nemocnice, vysvětlil princip schránky Hess.
Protidrogová centra mohou žádat o vládní certifikát
Protidrogová centra mohou žádat o vládní osvědčení kvality svých služeb. S projektem, vyzkoušeným například v Nizozemsku či Británii, přišla Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Chce tak uživatelům drog zkvalitnit zdravotní a sociální služby. Protidrogová střediska nemusí o certifikát žádat povinně, bez něj by však v budoucnu mohla přijít o státní dotace. Podle lékaře a člena občanského sdružení Sananim Kamila Kaliny se navíc odmítnutí osvědčení může projevit na odlivu klientů. "Pokud se jí (certifikaci) někdo nepodrobí, může mít problémy s přijmutím v profesionální komunitě, může mít potíž i s tím, aby ho ti lidé navštěvovali," řekl Kalina. Certifikáty budou na tři roky udělovat speciálně školení odborníci, kteří prošli výběrem vládní protidrogové rady. Navíc se musí zúčastnit několika kurzů. Podmínkou je několikaletá praxe v drogové problematice a dostatek odborných znalostí. "Jde o to, aby se těm lidem v terénu věřilo," poznamenal zástupce ředitele sekretariátu rady Vladimír Sklenář. Pracovníci budou v protidrogových střediscích například zjišťovat, jaké má personál vzdělání či zda je zajištěna jeho kontrola. Pod drobnohled expertů se dostanou i práva návštěvníků - například jestli si mohou na kvalitu poskytovaných služeb stěžovat a zda je někdo vyslyší.
Přeprava zbraní se v Česku zpřísní
Přeprava zbraní a střeliva v Česku včetně jejich dovozu a vývozu se z bezpečnostních důvodů zpřísní. Počítá s tím novela, kterou podepsal prezident Václav Klaus. Novela má zabránit nekontrolovatelnému shromažďování či jinému nakládání se zbraněmi, střelivem a jinými podobnými výrobky. Kontrolovat obchodování se zbraněmi, střelivem a dalším podobným zbožím budou celníci, povolení k obchodu bude dávat ministerstvo průmyslu a obchodu. Za porušení podmínek novela zavádí pokutu až pět milionů korun nebo pětinásobek ceny obchodovaného materiálu. Zákon má zabránit také ilegálnímu prodeji zbraní. Česká policie totiž v minulých letech řešila několik velkých případů nelegálního obchodu se zbraněmi a s municí, která byla ukradena ve vojenských skladech. Vláda předložila normu krátce po vstupu země do EU s cílem sladit právní úpravu pohybu zbraní a střeliva v ČR s evropským právem.
Senát asi podpoří zachování zákazu testů kosmetiky na zvířatech
Zachování absolutního zákazu testování kosmetiky na zvířatech, který v Česku platí od loňského března, zřejmě Senát podpoří. Doporučil mu to jeho výbor pro záležitosti EU. Zákaz navrhovalo prolomit ministerstvo zdravotnictví s poukazem na evropské právo, které se zákazem počítá až zhruba v horizontu deseti let. V opačném případě prý Česku hrozí žaloba. Podle zastánců zákazu by ale ČR mohla tak jako Velká Británie požádat EU o výjimku. Proti prolomení zákazu protestovaly tisíce lidí v peticích i v jednotlivých dopisech. Hlavní hygienik a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít již dříve uvedl, že ani v letech 2002 a 2003, tedy ještě před schválením úplného zákazu, nebyl v tuzemských laboratořích proveden žádný pokus na zvířeti kvůli kosmetice. I v rámci EU trend směřuje k úplnému zákazu zkoušek kosmetiky na zvířatech. Evropská komise například financovala hledání alternativních testů, které nahradí pokusy na zvířatech při výrobě léčiv. Ochránci zvířat tvrdí, že pro každý test lze najít alternativu. Podle firem vyrábějících kosmetiku a léky to však není možné buď vůbec, nebo by byla náhrada příliš nákladná.
Film o bitvě o Český rozhlas je podle tvůrců hold pamětníkům
Holdem žijícím pamětníkům a padlým povstalcům i snahou o jistou satisfakci protektorátní policie a četnictva je podle tvůrců snímek Boj o rozhlas. Film popisuje nejen bitvu o budovu rozhlasu na Vinohradech před 60 lety, ale v širších souvislostech i celé pražské povstání. Dokument, který je podle tvůrců prvním společným koprodukčním dílem České televize a Českého rozhlasu, uvede ve čtvrtek večer program ČT2. Ve snímku dostávají slovo nejen historici, ale také pamětníci bojů. "Jsou to takoví pamětníci, kteří nikdy předtím v žádných dokumentech nemluvili," uvedl scenárista Václav Žmolík.
V dokumentu na tehdejší pohnutou dobu vzpomíná i Václav Šafr, který je podle autorů posledním žijícím z policistů, kteří přijeli 5. května 1945 obsadit budovu rozhlasu a z jejichž posádky padly první výstřely. Své vzpomínky předají i příslušníci tehdejšího četnictva. Na svého otce, hlasatele Zdeňka Mančala, jehož hlášením vše před 60 lety začalo, vzpomíná jeho dcera Dagmar. Nedílnou součástí snímku jsou i záběry z historické rekonstrukce této 60 let staré bitvy.
Podle Žmolíka je jednou z nejdůležitějších rolí snímku i snaha rehabilitovat úlohu policie, četnictva a jednotlivých vládních vojáků, kteří se postavili na stranu povstalců. "To bylo něco, co bylo za minulého režimu zamlčováno," poznamenal. Podle autorů snímku vznikl plán na obsazení rozhlasu právě ve spolupráci pražského odboje, policistů a četníků. Během vzpoury v Praze zahynulo od 5. do 9. května 1945 na 1700 Čechů, asi 300 vlasovců, kteří bojovali proti fašistům na vlastní pěst, 1000 Němců a 30 sovětských vojáků.
Památkářům se nelíbí část zábran proti povodni u Čertovky
Památkářům z pražského magistrátu se nelíbí část zábran proti velké vodě u Čertovky v Praze 1. Zeď u vrat, kterými by se při velké povodni kanál uzavíral, dělníci postavili v rozporu se stanoviskem památkové péče, tvrdí. Nová stěna podle památkářů narušuje pohled na historické nábřežní zdi. Podle primátorova náměstka Jana Bürgermeistra to však není nic dramatického. "Jsou to detaily, které je třeba dát do souladu," řekl ČTK Bürgermiester, který má na starosti památkovou péči i výstavbu zábran. Důležité je podle něj to, že zábrany jsou funkční a v případě povodně by Malou Stranu ochránily. "Ten ostatek je řemeslo, za které odpovídají firmy, které to mají na starosti," dodal náměstek.
Děkanem liberecké architektury jmenován Bořek Šípek
Známého architekta a designéra Bořka Šípka rektor Technické univerzity v Liberci Vojtěch Konopa jmenoval novým děkanem Fakulty architektury. Šípek je teprve třetím děkanem v historii fakulty, která loni v prosinci oslavila deset let od svého založení. "V čele fakulty stály vždy významné osobnosti a profesor Šípek se řadí k těm, kdo jsou schopni přispět k dalšímu zvyšování její prestiže," řekl při jmenování rektor Konopa. Fakulta architektury byla bez děkana přes rok. Rektor totiž dvakrát odmítl do jejího čela jmenovat člověka, který podle jeho názoru neměl odpovídající vzdělání. Vedením fakulty proto loni pověřil známého libereckého architekta Jiřího Suchomela, který fakultu zakládal a v prvních letech byl jejím děkanem. Teď ho v čele fakulty vystřídal Šípek, jehož navrhli studenti. "Studenti velmi naléhali, ale přijal jsem také proto, že mi zdejší fakulta připadá živá s dobrými možnostmi a komunikací se studenty," řekl novinářům Šípek. Jmenování děkanem nebere jako záležitost prestiže, ale spíše jako možnost podělit se o své znalosti a zkušenosti s mladými lidmi. "Budu se snažit, aby v Liberci byla opravdu dobrá škola architektury a designu," řekl. Jak je škola dobrá, ale podle něj ukáže až to, jak se dokáží prosadit její absolventi. Libereckou univerzitu by chtěl podle svých slov více otevřít směrem do zahraničí i k široké veřejnosti a navázat spolupráci s jinými školami a institucemi a také do Liberce přilákat špičkové světové architekty.
Počasí
Ve čtvrtek má být polojasno, na severozápadu a severu oblačno a ojediněle déšť. Teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 12 stupňů. Vát bude slabý proměnlivý vítr. Tlak slabě klesne.