Jiří Pehe: Všichni extremisté patří do jednoho pytle.

Senátor Martin Mejstřík (vlevo) a herec Jan Potměšil jako moderátor při veřejném slyšení Hrozba komunismu? (Foto: ČTK)
0:00
/
0:00

Komunistická ideologie stále představuje nebezpečí pro českou společnost. Shodovali se na tom experti s politiky při veřejném slyšení Hrozba komunismu?, které se uskutečnilo v úterý v pražském sídle Senátu. Debatu sledoval Josef Kubeczka.

Senátor Martin Mejstřík  (vlevo) a herec Jan Potměšil jako moderátor při veřejném slyšení Hrozba komunismu?  (Foto: ČTK)
Veřejné slyšení se uskutečnilo na den přesně 55 let poté, co komunistický režim zahájil proces se svou odpůrkyní, poslankyní Miladou Horákovou, kterou posléze nechal popravit. Současné nebezpečí komunismu podle účastníků veřejného slyšení tkví ve ztrátě historické paměti a nedostatečném připomínání zrůdnosti této ideologie. Někteří vidí hrozbu v přetrvávání nynější postkomunistické společnosti. Například Stanislav Balík z katedry politologie Masarykovy univerzity Brno je přesvědčen, že dnešní komunisté často zlehčují evidentní trestné činy svých předchůdců.

"Můžeme se s ním setkat v projevech oficiálních komunistických představitelů především určených pro jejich vlastní straníky. Můžeme to zlehčování vidět i na úrovni měst a obcí. Můžeme ho vidět."

Podobné názory ale dnešní Komunistická strana Čech a Moravy kategoricky odmítá. Její vedení je rovněž proti jakékoli účelové novele trestního zákona, což potvrdil komunistický poslanec Jiří Dolejš.

"Protože z KSČM je plně strana, která se od nedemokratických praktik naprosto jednoznačně distancovala. Také je volena jako řádná strana politického spektra, je registrována ministerstvem vnitra. Jinak by ani nemohla, protože by se nemohla zapojit do předvolební soutěže s ostatními politickými stranami."

Účastníci veřejného slyšení v Senátu však došli k závěru, že rozhodně stojí za to usilovat o novelu trestního zákona, která by propagaci komunismu posuzovala stejně jako propagaci fašismu.

Pro předsedu Senátu Přemysla Sobotku je komunismus stále otevřenou hrozbou. Na příkladu zdrženlivého postoje Evropské komise k zákazu symbolů komunismu poznamenal, že bude třeba přesvědčit minimálně původních 15 členů Evropské unie o tom, že komunismus je podobný totalitarismus jako fašismus.

Senátor Martin Mejstřík,  foto: ČTK
"Dělejme maximum pro to, aby se to nikdy nevrátilo," prohlásil šéf Senátu. "Patnáct let po pádu totality jako bychom si nebyli jisti, je-li ideologie komunismu stejně nebezpečná jako jiné ideologie potlačující lidská práva a svobody," uvedl senátor Martin Mejstřík. Jan Kalous z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu připomněl na výpovědích brutální praktiky, které komunistický režim užíval proti svým odpůrcům.

Politologa Jiřího Peheho jsem se zeptal na jeho názor na už zmíněnou novelu trestního zákona.

"Já se domnívám, že není vůbec důvod činit, pokud jde o trestní postih ideologií, které jsou nepřátelské myšlenkám humanismu, svobodě a demokracii, rozdílů mezi komunismem a fašismem. Ačkoliv se obě tato hnutí v lecčem lišila, tak nakonec to byla totalitární hnutí, která mají na svědomí miliony životů a obrovské utrpení. Mně opravdu někdy irituje způsob, jakým na jedné straně reagují politické špičky nebo policie vůči komunistům, a na druhé straně vůči pravicovým extremistům. Myslím si, že všichni extremisté patří do jednoho pytle."