Jmelí prý přináší magickou moc, i když je to parazit. A proč se pod ním líbáme?

Zelené, stříbrné, zlaté. Mnozí si bez jmelí neumí Vánoce představit. Visí nade dveřmi, na lustru. A líbáme se pod ním.

Foto: Jana Myslivečková,  Český rozhlas

Jmelí najdete během Vánoc téměř v každé domácnosti v Česku. Aby fungovala jeho magická moc, je třeba jmelí darovat. Když darujeme zelené jmelí, přejeme zdraví, když zlaté, přejeme hojnost peněz a když stříbrné, tak lásku.

O jmelí se traduje legenda, že bylo dřív stromem, z jehož dřeva vyrobili kříž, na němž ukřižovali Ježíše. Strom pak prý hanbou seschl do malých keříků, které zahrnují lidi dobrem.

Bobulky jmelí roznáší ptáci

Foto: Zdeněk Veber,  Radio Prague International

Jmelí je na stromech vidět už z dálky. Samostatně se pěstovat nedá, potřebuje jako hostitele jiný strom. K jeho rozšiřování přispívají ptáci. Bílé bobulky jmelí jim totiž slouží jako potrava. Zapadnou často do kůry stromu, a z pupenu vyrostou v druhém roce pouze dva listy, ve třetím z každého listu vyraší nová větvička se dvěma listy na koncích. Snadno tak můžeme zjistit, jak je jmelí staré. První květy se objeví ve čtvrtém roce.

V Česku rostou tři druhy jmelí. Jmenují se podle stromů, na kterých rostou - jde o jmelí jedlové, jmelí borovicové a jmelí listnáčové neboli jmelí pravé. Jmelí je téměř nezničitelné. Usychá až se svým hostitelem, například na cedrech dosahuje stáří i čtyři sta let.

Foto: Lenka Kratochvílová,  Český rozhlas

Jmelí se nesmí trhat za mrazu. Roztříští se na kousky

Foto: Kristýna Maková,  Radio Prague Int.

Vlastnosti keříku se liší podle druhu hostujícího stromu - například jmelí rostoucí na topolu je velmi jedovaté. Zato se na něm tvoří ze jmelí krásné koule. Z lípy bývá placaté, s drobnými listy. Zajímavé je, že jmelí lze ze stromů sbírat jen tehdy, pokud teplota neklesne pod minus čtyři stupně. Zmrzlé jmelí je křehké a při dopadu na zem se rozbije na malé kousíčky. Změní vlivem mrazu také barvu, začne být tmavě zelené až černé.

Za rostlinu se zázračnými vlastnostmi považovali jmelí už staří Keltové. Druidové sklízeli jmelí speciálním zlatým srpem, a proto se jeho větvičky dodnes pozlacují. A Keltové měli pravdu, jmelí slouží například ke snižování krevního tlaku. Ale pozor, pokud nevíme, jak na to, může být jedovaté. Dodnes se jmelí využívá pro léčiva proti ateroskleróze.

Kolik bobulek, tolik polibků. Poslední musela zůstat

Zdroj: Miami University Libraries/Flickr,  public domain

Jmelí je však hlavně symbol Vánoc. Má přinést štěstí, zahnat zlé duchy, chránit před uřknutím a chorobami. Do Čech se dostal zvyk z Anglie. Keltové věřili, že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost, proto také dodržovali líbací zvyk.

Muž prý směl políbit každou ženu, kterou uviděl procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém polibku utrhli společně jednu bobulku, až na tu poslední. S tou se pak nechávalo jmelí viset až do příštích Vánoc.

Autor: Zdeňka Kuchyňová | Zdroje: Kudy z nudy , Novinky.cz , Wikipedie
klíčová slova:

Související

  • České Vánoce

    Radio Praha International připravilo vánoční stránky, díky kterým se můžete seznámit s tradičním pojetím vánočních svátků či si vyzkoušet některé z klasických receptů.