Anna-Marie Kroupová. Historička umění propojuje módu, ideologii i paměť
Co spojuje zmijovku, studenou válku a globální umělecké směry? Odpověď najdete ve výzkumu historičky umění Anny-Marie Kroupové. Ve svém doktorském projektu na Vídeňské univerzitě zkoumá, jak umělecká výměna mezi Československem a zeměmi globálního Jihu ovlivnila kulturní dění – zejména prostřednictvím studentů, kteří po roce 1968 přijížděli studovat umění do Prahy.
Díky mezinárodním zkušenostem z Vídně, Prahy, New Yorku i Dakaru přináší do výzkumu globální perspektivu. Věří, že teorie musí jít ruku v ruce s praxí – a že ty nejdůležitější poznatky často vznikají přímo v terénu.
V nové epizodě Věda bez hranic objevte, jak se v jejím výzkumu propojují móda, ideologie i paměť – a proč na tyto zapomenuté souvislosti nezapomínat.
Související
-
Věda bez hranic: Rozhovory s mladými vědci, kteří mění svět
Zabývají se fyzikou, historií nebo biologií. Co vede mladé Čechy dělat vědu v zahraničí? Některé z nich vám představujeme ve videoseriálu.







