Norský atentátník chtěl zbraně pro své útoky koupit v Praze

Foto: ČTK

Nor Anders Behring Breivik chtěl zbraně pro útoky v Norsku, při kterých zabil více než devět desítek lidí, koupit v Praze. Internetem kolují výňatky z jeho rozsáhlého manifestu. Vyplývá z nich, že v srpnu 2010 byl ve fázi, kdy si chtěl obstarat zbraně a munici, a věnoval tomu několikadenní pobyt v Praze, zřejmě na přelomu srpna a září 2010.

Anders Behring Breivik,  foto: ISIFA/Reuters
Breivik vycházel jen z dokumentů a informací získaných po internetu a odjel do Prahy jako do ideálního místa, kde se dají nelegálně obstarat zbraně i drogy. Po pěti dnech ale prý zcela změnil názor a konstatoval, že by co do zbraní daleko lépe uspěl v metropolích na Západě. Jak uvedl v České televizi politolog Zdeněk Zbořil, spojení s českým extremismem zde není vidět.

"On se pravděpodobně tady, pokud víme, vůbec s nikým nesetkal. Také by nebyl pro ty naše neonacisty, kteří se hlásí k antisemitismu a k biologickému rasismu, atraktivní. Pokud je pravda, že byl fanatický křesťan nebo tam byly alespoň křesťanské prvky, tak ty u nás chybí. U celé té subkultury od počátku 90. let je typické právě pohanství a odmítání křesťanství."

Mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert potvrdil, že civilní kontrarozvědka je v kontaktu s norskou tajnou službou a je připravena jí poskytnout všechny potřebné informace.

Breivik zaútočil na mládežnický tábor na ostrově Utöya,  foto: ČTK
"Naše protiteroristická sekce přizvala do svého týmu i kolegy zpravodajce z našeho protiextremistického odboru. Nicméně nějaké oživení v naší extremistické scéně v kontextu s tímto případem nebo hypoteticky nějaké pavoučí vlákno, které by snad od norských extremistů vedlo k našim, nic takového jsme nenašli."

Podle Šubrta kontrarozvědka nezaznamenala oživení české extremistické scény ani žádný náznak, že by v Česku hrozil podobný útok. Breivik ve svém manifestu obsáhle vysvětlil, jak si představuje nové poměry v Evropě zbavené především přistěhovalců z islámských zemí. Za jeden z vhodných zdrojů inspirace pro západní země, jak postupovat vůči části muslimů, považuje vysídlení sudetských Němců z Československa po druhé světové válce. Podle odborníka na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslava Mareše tajné služby nepoznaly v těchto rukopisech možného brutálního atentátníka.

"Norské bezpečnostní složky prohlásily, že přišel odnikud, což znamená, že nemonitorovaly potenciální scénu, ve které se tito lidé mohou radikalizovat a páchat potom násilné činy. Myslím si, že tam dochází k tomu, že neodhadly, že by z tohoto prostředí mohl někdo vzejít. Podobných materiálů jako zveřejnil atentátník, existuje na internetu více, dokonce i české provenience, ale doposud jim nebyla věnována taková pozornost."

Shromáždění před sídlem norského velvyslanectví v Praze,  foto: ČTK
Podle videa je Nor odpůrcem multikulturalismu a je přesvědčen o tom, že je třeba zahájit revoluci, která Evropu zbaví muslimů. Proč ale zaútočil na tábor dorostu norských sociálních demokratů?

"Chtěl likvidovat budoucí mladé politiky, kteří by mohli dovolit další imigraci do Evropy, protože levice, z jeho pohledu kulturní marxisté, dovolují a podporují imigraci. Proto chce likvidovat mladé politiky a zastrašit ty další,"

říká Miroslav Mareš. Oběti střelby z norského ostrova znali mladí čeští socialisté ze společných zahraničních akcí. Sesterskou organizaci v Norsku se prý snažili kontaktovat a vyjádřit soustrast pozůstalým. Češi také nosí svíčky před norské velvyslanectví.