Nová expozice přibližuje historii i současnost českého školství

Muzeum J.A.Komenského

Jak vypadalo vyučování ve středověku nebo co ukrýval učitelský kabinet, to a ještě mnohem více se dozví návštěvník nově otevřené stálé expozice Pedagogického muzea Jana Amose Komenského v Praze. Co je na ní k vidění?

Novou stálou expozici s názvem "Odkaz J.A. Komenského. Tradice a výzvy české vzdělanosti Evropě" představila Magdaléna Šustová z pedagogického muzea.

"Celá expozice mapuje historii českého školství od středověku až do dnešních dnů. Návštěvníci můžou vidět jednat tzv. staré tisky, což jsou knihy z 16. a 17. století. Dále pak mohou vidět a nostalgicky si zavzpomínat nad nejrůznějšími vydáními českých učebnic a nad školními obrazy. Další pěknou částí výstavy je kabinet zhruba z přelomu 19. a 20. století, kde jsou naskládány i školní lavice, nejrůznější pomůcky apod. U příležitosti otevření expozice jsme vydali i faksimile některých školních obrazů a map. V neposlední řadě je k vidění i poměrně velká kolekce vysokých škol."

Na výstavě samozřejmě nechybí interaktivní prvky.

"Máme tady takový interaktivní informační systém o Janu Amosu Komenském a postupně se budeme snažit dodávat další a další interaktivní prvky."

Muzeum J.A.Komenského
Nová expozice je první a jedinou výstavou u nás, která shrnuje dějiny školství, učitelství a vzdělanosti od středověku po současnost. Její slavnostní otevření proběhlo minulý týden a bylo oficiální doprovodnou akcí českého předsednictví Evropské unii a nad výstavou převzala záštitu Česká komise pro UNESCO.

A jaké má muzeum plány do budoucna?

"Tenhle rok plánujeme na květen novou výstavu o historii vyučování dějepisu. Měly by trvat do listopadu. V rámci výstavy proběhne také malá jednodenní konference, která se bude věnovat dějinám školství i historii vyučování dějepisu. Máme samozřejmě také v plánu zapojit se do Pražské muzejní noci. Doufáme, že se nám podaří zajistit představení jezuitských školních her a chystáme i další doprovodný program. Přes vánoční čas pak chystáme výstavu o Janu Jakubu Rybovi, autoru České mše vánoční, a budeme se mu věnovat ani ne tak z hlediska hudebního, ale z hlediska učitelské kariéry a učitelských osudů."

Pedagogické muzeum má dlouhou tradici, vzniklo už roku 1892 z iniciativy českých učitelů.